برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

لامپهای فوق کم مصرف القایی


با توجه به اهمیت صرفه جویی در مصرف انرژی و برق مصرفی مورد استفاده در روشنایی اماکن و معابر، جایگزینی منابع نوری و لامپ‏های پر مصرف و کم بازده گازی با نسل جدید لامپ‏های فوق کم مصرف القایی توصیه می‏گردد که

از جمله مزایای این تکنولوژی جدید می‏توان به موارد ذیل اشاره نمود:

*طول عمر بسیار بالا معادل 100،000 ساعت


*بازدهی بالا و صرفه جویی فوق العاده در مصرف انرژی P lm >150lm/W


*استهلاک نوری بسیار پایین معادل 5% پس از مدت 2000 ساعت مصرف


*گرمای ساطع شده از لامپ < 80 درجه سانتیگراد


* CRI > (Ra) 80


*بدون نیاز به زمان، جهت راه اندازی مجدد


*بدون مصرف راکتیو (عدم نیاز به نصب خازن)


*قابلیت جایگزینی در چراغ‏های خیابانی و پرژکتورهای موجود


*مناسب جهت سیستم‏های روشنایی خورشیدی (سولار)

 

 

 


 

لامپ های القایی نسل جدید لامپ هایی هستند که بر خلاف تکنولوژی لامپ های گذشته که درون آنها الکترود هایی وجود داشت، الکترودی ندارد و انرژی مورد نیاز خود را از طریق میدان الکترومغناطیسی تولید شده توسط بوبینهایی که خارج حباب لامپ قرار دارد تأمین می کنند و این تکنولوژی مسائل مربوط به فرسودگی الکترود ها را نیز حل کرده که باعث شده این لامپ ها بی نیاز از تعمیرات و  دارای طول عمر زیاد باشند. علاوه بر الکترود، پوشش فسفری 3 لایه نیز به طول عمر و افزایش بازده لامپ ها کمک میکند.  

لامپ های القایی در مدل های دایره ای، مستطیلی عرضه میشونددامنه وات این لامپ ها از 40 تا 350 وات و در ولتاژ های 12 و 24 DCو 220 ولت AC می باشد.  

این لامپ ها به وسیله یک "بالاست" به منبع انرژی متصل است که این منبع انرژی هم میتواند برق شهر و هم میتواند سیستم خورشیدی باشد .

 

 

  

مزایای لامپهای القایی: 


    -   طول عمر بسیار بالا (60000 تا 100000 ساعت)

    -   گارانتی 5 ساله 

    -   کاهش مصرف انرژی به میزان 20% تا %60  (بسته به نوع لامپ و طراحی روشنایی)

    -   کاهش هزینه تعمیرات ، نگهداری و تعویض لامپ ها به واسطه عمر طولانی

    -   بهره نوری مطلوب  Lm/W

    -   کیفیت مطلوب نور  PLm/W

    -   CIR مطلوب

    -  طیف نوری کامل

    -  دمای پایین

    -  استارت فوری

    -  طول عمر 10 برابر بیشتر نسبت به لامپ های دیگر

    -  ایجاد نور کاملأ یکنواخت و بدون لرزش، در نتیجه خستگی کمتر چشم و راندمان بیشتر

    -   امکان انتخاب رنگ های مختلف بر اساس نیاز مصرف کننده

    -  کاهش آلودگی زیست محیطی


لامپ های القایی یا لامپ های فلورسنت بدون الکترود

الکترود یکی از مهمترین نقش ها را در عملکرد لامپ دارد . از سوی دیگر الکترود آسیب پذیرترین قسمت لامپ است و در اغلب موارد عامل اصلی خرابی و پایان عمر لامپ ، از بین رفتن الکترود و یا به اتمام رسیدن ماده امیتری که سطح فیلامان لامپ را پوشانده است می باشد .

مورد اول باعث میشود که لامپ اصلا روشن نشود و در اثر به اتمام رسیدن ماده امیتر پوشاننده فیلامان لامپ ، لامپ مرتبا چشمک می زند و نمی تواند روشن شود . همچنین وجود فیلامان باعث می شود که لامپ نسبت به لرزش بسیار حساس باشد .

برای حل مشکلات یاد شده لامپ هایی بعنوان لامپ های فلورسنت بدون الکترود به بازار عرضه شده اند .

همانطور که در شکل مشخص است تیوپ لامپ بصورت یک حلقه کاملا بسته است که دوحلقه فلزی در دو طرف آن قرار گرفته است .

وظیفه این حلقه ها ایجاد میدان مغناطیسی قوی داخل تیوپ است . در نتیجه الکترون های لایه آخر که قبلا به واسطه بمباران الکترونی ، انرژی گرفته و به ترازهای بالاتر منتقل می شدند ، این بار انرژی مورد نیاز خود را از میدان مغناطیسی اعمال شده دریافت می کنند .

ادامه مکانیزم همانند لامپ های قبلی است ، یعنی الکترونها در بازگشت ، اشعه ماوراء بنفش منتشر       می کنند که با استفاده از پوشش فلورسان به نور مرئی تبدیل می شود .

با توجه به حذف الکترود طول عمر این لامپ ها بسیار بالاست . در واقع ، چنانچه لامپ دچار شکستگی نشود ، این لامپ ها می توانند کار کنند ، با این حال ، به دلیل افت خاصیت فسفر در تبدیل اشعه ماوراء بنفش به نور مرئی ، طول عمر متوسط برای این لامپ ها در حدود 60.000 ساعت تعریف می شود که پس از این مدت با اینکه لامپ روشن است ولی شار نوری آن به ۳۰% مقدار اولیه رسیده است .

در حال حاضر در اغلب مواردی که تعویض لامپ در آن ها با دشواری همراه است ، نظیر داخل تونل ، سقف های بسیار بلند و ... و نیز مواردی که در محیط لرزش وجود دارد ، نظیر محیط های صنعتی ، دیواره ماشین آلات ، صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی و ... از این لامپ ها استفاده می شود .

مواد مختلفی که به فسفر داخل حباب افزوده می شوند ، رنگ نور و نیز درصد بازتاب رنگ لامپ را تعیین می کنند ، همچنین کیفیت فسفر ، در میزان افت شار نوری لامپ که در اثر طول عمر لامپ اتفاق می افتد تاثیر می گذارد .

این نسل از لامپ ها که در ده سال اخیر به بازار عرضه شده اند دارای پوشش فسفر سه لایه هستند که اصطلاحا به آن ها ترایبند (TRIBAND) می گویند .که بدلیل این پوشش سه لایه فسفر راندمان این لامپ ها در تبدیل اشعه ماوراء بنفش به نور مرئی بالاتر است . در نتیجه شار نوری این لامپ ها نسبت به لامپ های با پوشش هالوفسفات ( فلورسنت معمولی ) بالاتر است.

این لامپ ها بدلیل ضخامت بیشتر لایه فسفر ( سه لایه ) ، میزان سایش فسفر در اثر تلاطم گازهای داخل لامپ بسیار کمتر بوده و در نتیجه افت شار نوری لامپ با گذر عمر آن بسیار کمتر است .

مزایا :

افت بسیار کم شار نوری لامپ با گذر عمر ( ۵٪ پس از ۲۰.۰۰۰ ساعت )

ضریب بصری بالای ۱۵۰به ازای هر وات

عدم سوسو زدن

استارت آنی

طول عمر مفید در حدود ۶۰.۰۰۰ ساعت تا100هزار ساعت

پروژکتور ۴۰ و ۶۰ وات القایی :

 

     پروژکتور ۴۰ وات القایی        پروژکتور ۶۰ وات القایی    

            قیمت : ۲.۰۰۰.000 ریال       قیمت : ۲.۵۰۰.000 ریال                                 

آویز سالنی ۱۲۰ وات القایی :         

قیمت : ۴.۰۰۰.000 ریال

پروژکتور ۱۰۰ وات القایی:        

قیمت : ۳.۵00.000 ریال

پروژکتور ۱۵۰ ، ۲۰۰ و ۲۵۰ وات القایی:

 پروژکتور ۱۵۰ وات القایی         پروژکتور ۲۰۰ وات القایی         پروژکتور۲۵۰ وات القایی

 قیمت : 4.500.000 ریال          قیمت : 5.000.000 ریال          قیمت : 5.۵۰۰.000 ریال

امکان استفاده بصورت دوقلو:

کاتالوگ فنی

لامپ های روشنایی

 

اینها همان لامپهای رشته ای هستند که ده ها سال است مورد استفاده قرار میگیرند و در هر مغازه ای یافت میشوند. نور لامپهای رشته ای گرم و یکنواخت است و شباهت زیادی به نور طبیعی دارد.

● لامپهای التهابی - رشته ای
اینها همان لامپهای رشته ای هستند که ده ها سال است مورد استفاده قرار میگیرند و در هر مغازه ای یافت میشوند. نور لامپهای رشته ای گرم و یکنواخت است و شباهت زیادی به نور طبیعی دارد. به دست آوردن میزان نور متفاوت به سادگی توسط تغییر نیروی برق (وات) امکان پذیر است.
حباب لامپهای التهابی در اندازه ها و شکلهای مختلف تولید میشود. حبابهای سفید رنگ علاوه بر ملایم کردن نور، در زمان مطالعه مانع ناراحتی چشم میشوند و حبابهای رنگین، در موارد متنوعی از جشنها و نورپردازی حیاط گرفته تا استفاده از تاریکخانه چاپ عکس و چراغ خواب مورد استفاده قرار میگیرد.
از آنجایی که رشته نازک درون لامپ- به خصوص در انواع کم نور تر آن- به سادگی گسیخته میشود لامپهای التهابی ضد لرزش، انتخاب مناسبی برای مکانهایی هستند که چراغ یا لوستر در اثر سر و صدای محیط یا حتا راه رفتن سامنان طبقات فوقانی، مدام در حال لرزش است. این لرزش ممکن است به نظر خفیف باشد اما عمر لامپ را کوتاه میکند.
● لامپ فلورسنت
هرچند نور لامپهای فلورسنت (
Fluorescent) به اندازه نور لامپهای التهابی خالص و خودمانی نیست، اما نوری حقیقی به شمار میرود. این لامپها از نوع رشته ای گران تر هستند اما عمر بسیار طولانی تری داشته و انرژی بسیار کمتری مصرف میکنند.
در واقع، لامپهای فلورسنت به صرفه جویی بسیار کمک میکنند زیرا تا حدود
۷ سال عمر میکنند. این عمر طولانی دلیل خوبی برای نصب آنها در مکانهایی است که دسترسی به آن مشکل است. این لامپها علاوه بر اشکال استوانه ای و حلقه ای، به شکل لامپ یچی نیز ساخته شده اند که استفاده از آنها را در هر شرایطی امکان پذیر کرده است.
● نمونه ای از لامپهای هالوژن
▪ لامپ هالوژن
این لامپها، از تازه ترین انواع لامپ هستند و با نور سفید و مواج خود، رنگهای موجود در اتاق را تقویت میکنند. در حال حاضر قیمت این لامپها به نسبت زمان اولین تولید در اوایل دهه
۹۰ بسیار کمتر شده استو بسیار بیشتر مورد استفاده قرار میگیرد. این لامپها طوری طراحی شده اند که عمری طولانی داشته باشند، اما وجود متغیرهایی چون چربی دست (هنگام بستن لامپ)، چربیهای موجود در هوا و ذرات گرد و غبار، میتوانند عمر آنها را به طور قابل توجهی کاهش دهند.
برای طولانی کردن عمر لامپ هالوژن، هنگام خارج کردن لامپ نو از بسته بندی و نصب آن از دستکش پلاستیکی یا کیسه فریزر استفاده کنید. از لمس آنها با دست خودداری کنید زیرا چربی دست، حتا به مقدار کم، عمر لامپ را کم میکند.
در ضمن این لامپها را به طور مرتب با یک گردگیر تمیز از جنس پر یا انواع مشابه آن، گردگیری نمایید. این کار را تنها در زمانی که لامپها خاموش و کاملا سرد هستند انجام دهید. به یاد داشته باشید که لامپ هالوژن روشن بسیار داغ میشود، قبل از لمس آن از سرد بودن آن مطمئن شوید.
▪ لامپ زینان
لامپ زینان (
Xenon)، برای نورپردازی در گوشه و کنار و یا در زیر کابینتها مناسب است زیرا دارای نوری سفید و خالص است. این لامپها درواقع نوعی لامپ هالوژن هستند اما از انواع معمول آن کمتر داغ میشوند و انرژی کمتری مصرف میکنند.


● نمونه ای از لامپهای زینان

▪ لامپهای لوله ای
لامپهای لوله ای به شکل شمعهای بلند هستند و برای نورپردازی تابلو و همچنین روشن کردن ورقه های نت نوازندگان به کار میروند.
▪ لامپ شمعی
این لامپها که به شکل ساده شده شعله شمع ساخته میشوند، معمولا از نوع التهابی هستند و به خاطر شکل خاص و کم مصرف بودن، در چلچراغها ، زیر پوشش های کوچک، و بر روی پایه های فانتزیبه کار میروند. لامپهای شمعی در دو شکل کلی سفید و شفاف تولید شده و بدون پوشش یا آباژور هم به کار میروند.

● لامپهای انعکاسی یا جیوه ای
این لامپها با داشتن یک لایه جیوه در یک طرف، برای استفاده در چراغهای سقفی و دیواری مناسب هستند و در جهت خاصی نورافشانی میکنند.


▪ لامپهای کریپتون
لامپ کریپتون (
(Krypton از لامپهای معمولی بسیار پر نورتر است و معمولا در فلش دوربینهای عکاسی و چراغهای اتوموبیل به کار برده میشود. استفاده خانگی از این لامپها نیز کم کم رواج یافته است.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات