برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

ارمیچر

در ماشین های جریان مستقیم قسمت گردنده را القا شونده یا ارمیچر می نامند که از اجزای زیر تشکیل میشود:

1- هسته ارمیچر

2- سیم پیچی ارمیچر

3- کلکتور یا یکسو کننده مکانیکی

4- محور

5- پروانه خنک کننده

هر کدام از قسمت های تشکیل دهنده ارمیچر ساختمانی به شرح زیر دارند:

1- هسته ارمیچر: هسته ارمیچر از ورقه های فولادی به ضخامت m5/0 ساخته می شود که با یک لایه نازک عایق ازهم جدا می شوند. بر روی هسته ارمیچر شیارهایی تعبیه شده است تا سیم پیچ ها در داخل انها جا داده شوند که ممکن است به صورت باز یا نیمه باز باشند. ارمیچر ماشین های کوچک دارای شیارهای تهویه محوری و ارمیچر ماشین های با قدرت زیاد دارای شیارهای تهویه شعاعی می باشند. ارمیچرهایی که شیارهای تهویه شعاعی دارند از چند دسته ورق به طول 4 تا 10 سانتی متر که با هم 8 تا 10 میلیمتر فاصله دارند تشکیل می گردد.

2- سیم پیچی ارمیچر: سیم پیچی ارمیچر از کلاف های مشابهی تشکیل می گردد که در ماشین های بزرگ ان ها را به وسیله الگو تهیه می نمایند و سپس در شیارها قرار می دهند. سیم پیچی ارمیچر مبتنی بر اصول فنی بوده و از طراحی ماشین های جریان مستقیم تبعیت می نماید .

3- کلکتور یا یکسو کننده مکانیکی: کلکتور از تیغه های مسی سخت که توسط میکا نسبت به یکدیگر و محور ماشین عایق شده اند تشکیل می شود . این تیغه ها را از طریق ریخته گری مخصوص یا پرس کردن به یکدیگر محکم می کنند. مقطع هر تیغه کلکتور به شکل ذوزنقه است و به وسیله اتصال دم چلچله ای به جایگاه خود محکم می گردد و انتهای کلاف های سیم پیچی توسط لحیم و یا پرس کردن به تیغه کلکتور وصل می شود.

4- محور: محور ارمیچر ماشین های جریان مستقیم باید از فولادی تهیه گردد که خاصیت مغناطیسی ان کم اما استحکام مکانیکی کافی درمقابل تنش های برشی و کششی و پیچشی را دارا باشد .انتخاب کردن محور ضعیف خطر افرین بوده و ممکن است در هنگام بروز خطا سبب انهدام کلی ماشین شود .

5- پروانه خنک کننده : سبب تهویه و ازدیاد عمر مفید ماشین می شود ، هم زمان با حرکت ارمیچر پروانه نسب شده روی محور که فن نیز نامیده می شود به حرکت درامده و با ایجاد جریان هوا در داخل ماشین موجب انتقال سریع تر گرمای ایجاد شده به خارج از ماشین می گردد ، با این کار دمای کار ماشین در یک حد مشخص محدود خواهد شد .

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic