برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


مدار زنگ :

تلفن به زبان ساده+تن CNG در فکس چیست؟DTMF یا قابلیت شماره گیری تن چیست

زنگ تلفن وسیله ای است که مشترک را از وجود شخص تلفن کننده از طریق مرکز تلفن آگاه می کند. وقتی مرکز تلفن بخواهد تلفن آزادی را از وجود مخاطب آگاه کند یک سیگنال AC ( متناوب ) با فرکانس 20-25 هرتز و دامنه 90-100   ولت به صورت یک ثانیه روشن و چهار ثانیه خاموش به روی خط مشترک ارسال میکند .

در مدار زنگ الکترو مغناطیسی با توجه به متناوب  بودن جریان زنگ رله را جذب و قطع کرده وایجاد صدای زنگ میکند . ولی در مدارهای الکترونیکی با استفاده از جریان زنگ یک مدار تولید سیگنال صوتی به کار می افتد.

 

میکروفن :

میکروفن وسیله ای است که سیگنالهای صوتی ناشی از صحبت را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل میکند .

اولین میکروفن ساخته شده میکروفن زغالی می باشد که هنوز مورد استفاده قرار میگیرد.

در این میکروفن محفظه ذغالی به عنوان مقاومت متغیر استفاده شده است .که با برخورد امواج صوتی به دیافراگم ذرات ذغال متناوبا متراکم و منبسط شده در نتیجه با تغییر مقاومت مسیر جریان متناسب با امواج صوتی تغییر میکند.

گوشی:

گوشی وسیله ای در درستگاه تلفن است که سیگنال های الکتریکی رسیده به تلفن را به امواج صوتی قابل شنیدن تبدیل میکند ..یک گیرنده گوشی که از سالیان قبل مورد استفاده قرار میگیرند گیرنده الکترومغناطیسی میباشد.

این گیرنده از یک آهن ربای دائمی تشکیل شده است که سیم پیچ صوتی دور آن پیچیده شده است . جریان سیگنال های الکتریکی متغیر با عبور از این سیم پیچ باعث تغییر میدان مغناطیسی شده در نتیجه نیروی  وارد  بر دیافراگم متناسب با جریان تغییر کرده و باعث ایجاد حرکت در این دیافراگم فلزی میگردد. حرکت دیافراگم نیز باعث ایجاد امواج صوتی متناسب با سیگنالهای الکتریکی میکند که ما قادر به شنیدن آنها هستیم.

 

مدار شماره گیر :

با توجه به اینکه مرکز تلفن از روی شماره های گرفته شده توسط مشترک عملیات سوئیچینگ و مسیر یابی را انجام می دهد لذا واحد شماره گیر روی دستگاه تلفن جهت تبدیل شماره های گرفته شده توسط مشترکین و ارسال آنها روی خط توسط  پالسهای الکتریکی به کار میرود .

شماره گیری به دو صورت پالس و تن یا فرکانسی میباشد.

در روش شماره گیری پالس برای هر عدد به مقدار آن عدد پالس مربعی با عرض 40 msec  استفاده میشود مثلا برای عدد 5 از پنج پالس مربعی که هر پالس نیز 60 msec  از هم فاصله دارد استفاده میشود .

یعنی هر پالس با احتساب فاصله آن با پالس بعدی   60+40=100 msec  زمان نیاز دارد.بنابراین برای انتقال عدد 5 به 50 msec    نیاز است.

ایراد این روش  زمان زیادی است که جهت انتقال شماره ها به مرکز نیاز است . به طور مثال برای عدد صفر که 10 پالس میباشد یک ثانیه نیاز است .ولی برای عدد یک که یک پالس است 100msec  زمان نیاز است.

 

روش شماره گیری فرکانس یا تن tone  :

در این روش هریک از شماره های مورد نظر از صفر تا 9 با ترکیب دو فرکانس که قابل شنیده است مشخص میگردد . با توجه به اینکه در این روش از چندین فرکانس برای مشخص کردن شماره ها استفاده میشود به آن روش مالتی فرکانس نیز میگویند.

 

مثلا برای عدد 6 از ترکیب دو موج سینوسی با فرکانس 1447 و 770 هرتز استفاده می شود.

مزیتهای این روش : 1- عدم اشتباه شماره گیری  2- سرعت شماره گیری برای هر عدد فقط 100msec زمان نیاز است و فرقی بین صفر و یک وجود ندارد.

 

مدار پردازش مکالمه :

یک بخش اصلی دستگاه های تلفن مدار پردازش صحبت میباشد .وظیفه این مدار ایجاد تعادل بین خط و مدار داخلی تلفن میباشد . هم چنین عمل هیبرید بین میکروفن و گوشی را انجام میدهد . زیرا هم گوشی و هم میکروفن هرکدام به دو سیم جهت اتصال خط نیاز دارند.و این مدار هیبرید است که این چهار سیم را به دو سیم خط تبدیل میکند.

 مدار پردازش مکالمه با استفاده از مدار متعادل کننده و سیم پیچ های دو طرفه علاوه بر عمل هیبرید میتواند تغییرات ولتاژ تغذیه ناشی از طول سیم را نیز به صورت خودکار جبران کند.هم چنین صدای برگشتی مناسب از میکروفن به گوشی توسط این مدار ایجاد میگردد تا در حین مکالمه طرف مکالمه کننده ضمن شنیدن صدای طرف مقابل صدای خودش را نیز به صورت مناسب بشنود.

 

مراکز تلفن دیجیتال

با پیشرفت های به وجود آمده در ساخت IC  ( مدارات مجتمع ) مراکز سوئیچ جایگزین مراکز سوئیچ آنالوگ گردید.

مزیت های سوئیچ دیجیتال

1-     قیمت و هیزینه کمتر : مدارات کنترل و سوئیچ از قطعات نیمه هادی  که قیمت آن پائین است تشکیل یافته و تقریبا در هر سال 50% قیمت آن کاهش میابد .

2-     سهولت در مالتی پلکس کردن : در سیستم های آنالوگ از FDM  استفاده می شد که فیلتر های گران قیمت دارد .اما در سوئیچ های دیجیتال ارتباطات PCM  هستند و سیستم سوئیچ و انتقال با هم mach  میباشند. و از هزینه زیاد سیستم های انتقال جلوگیری می شود .

3-     سهولت در سیگنالینگ : اطلاعات سیگنالینگ و کنترل ذاتا دیجیتالی میباشند و میتوان برای کنترل آنها از کامپیوتر با دقت بالا استفاده کرد .

4-     عملکرد بهتر سیگنال به نویز S/N : در آنالوگ S/N  در حدود 50-60 دسیبل است اما در دیجیتال چون با ارقام سر وکار داریم نویز کمتر میباشد .بین 15-25 دسی بل .

5-     مصونیت بیشتر در برابر هم شنوائی : بین خطوط داخل مراکز ممکن است از صوت یک خط روی خط دیگر القا شود که هم شنوائی میگویند.در دیجیتال چون فقط 1  و 0  داریم همشنوائی وجود نخواهد داشت .

6-     امکان تولید مجدد سیگنال : در دیجیتال تضعیف سیگنال توسط repeater  جبران خواهد شد که وقتی سیگنال به ان می رسد می تواند آنرا دوباره باز سازی کند .

7-     قابلیت تطبیق با انواع سرویس های مختلف : در اینجا بین صوت و دیتا تفاوتی وجود ندارد چون هردو به صورت ارقام 0 و1 بوده و قابلیت پردازش در سوئیچ را دارند.

 

 

معایب سوئیچ دیجیتال :

1-     افزایش پهنای باند در سیستم  PCM  در هر فریم 32 کانال وجود دارد .

 

نرخ ارسال بیت ها RB= 32*64 Kbit/s=2048kbit/s =2/048Mbit/s                                 

              پهنای باند در سیستم دیجیتالBW= RB/2=2048/2=1024KHZ = 1/024 MHZ                                      

  

پهنای باند در سیستم انالوگ 32*4 KHZ = 128  KHZ                                                                                                                                           

 با توجه به محاسبات بلا پهنای باند دیجیتال هشت برابر پهنای باند آنالوگ میباشد.

2-     عمده ترین عیب سیستم های دیجیتال نسبت به آنالوگ تبدیل سیگنالهای آنالوگ به دیجیتال در ورودی و بر عکس آن در خروجی می باشد .

3-     نیاز به هم زمانی (سنکرون کردن ) باید پالس های CLOCK   در کل سیستم همزمان باشد .

 

سلام

در زمان خرید سامانه های تلفن گویا شاید زیاد شنیده باشید که می گویند باید مرکز تلفن شما قابلیت تن یا dtmf را داشته باشد.

در این مطلب می خواهم برای شما توضیح بدهم که قابلیت تن چیست

DTMF یا Dual-tone multi-frequency یک روش انتقال اطلاعات یا سیگنالینگ در سیستمهای ارتباطی است.( ترجمه فارسی ۲ تن چند فرکانسی ).

علت نام گذاری DTMF به خاطر این است که هر کدام از کلیدهای تلفن شما در زمان شماره گیری صدایی تولید می کند که تشکیل شده است از ۲ فرکانس متفاوت که در مدت زمان خاصی پخش می شوند.

علت استفاده از ۲ فرکانس در شیوه DTMF عدم اشتباه آن با سایر صداهای محیط اطراف بوده است.

DTMF توسط Western Electric طراحی و برای اولین بار توسط  Bell System تجاری و مورد استفاده قرار گرفت.

امروزه ما همه سیستمهای مجهز به شماره گیری تن ( یا همان DTMF ) را در منزل و محل کارمان داریم.

همچنین DTMF توسط ITU-T تبدیل به استاندارد جهانی شده است .

قبل از ایجاد روش تن تلفنها به شکل پالس شماره گیری می کردند. در روش پالس صفحه شماره گیر تلفن به صورت یک دایره بود که شماره ها در دور دایره بودند و با چرخاندن صفحه شماره گیر عملیات شماره گیری انجام می شد. در شیوه شماره گیری پالس با قطع و وصل سریع جریان ارتباطی بین تلفن و مرکز مخابراتی  عملیات شماره گیری صورت می گرفت.

در شیوه شماره گیری پالس برای شماره گیری عدد ۱ ارتباط تلفن با مرکز مخابراتی ۱ مرتبه به صورت سریع قطع و وصل می شد.

برای شماره ۲ اینکار ۲ مرتبه و تا شماره ۹ که ۹ مرتبه بود

و البته برای شماره ۰ عملیات قطع و وصل ۱۰ مرتبه انجام می شد.

از معایب بزرگ شماره گیری پالس کند بودن آن بود که عملا شماره گیری تلفن خیلی سخت بود ولی امروزه با استفاده از شماره گیری تن شماره گیری در کسری از ثانیه انجام می گیرد.

در شماره گیری تن یا دی تی ام اف برای هر کلید ۲ فرکانس پخش می شود که به شرح ذیل می باشد.

کلید ۱ = ۶۹۷ Hz  و ۱۲۰۹ Hz

کلید ۲ = ۶۹۷ Hz و ۱۳۳۶ Hz

کلید ۳ = ۶۹۷ Hz و ۱۴۷۷ Hz

کلید ۴ = ۷۷۰ Hz و ۱۲۰۹ Hz

کلید ۵ = ۷۷۰ Hz و ۱۳۳۶ Hz

کلید ۶ = ۷۷۰ Hz و ۱۴۷۷ Hz

کلید ۷ = ۸۵۲ Hz و ۱۲۰۹ Hz

کلید ۸ = ۸۵۲ Hz و ۱۳۳۶ Hz

کلید ۹ = ۸۵۲ Hz و ۱۴۷۷ Hz

کلید * = ۹۴۱ Hz و ۱۲۰۹ Hz

کلید ۰ = ۹۴۱ Hz و ۱۳۳۶ Hz

کلید # = ۹۴۱ Hz و ۱۴۷۷ Hz

البته در ترکیب کلیدهای شیوه DTMF کلیدهای دیگر با نام A , B , C , D نیز وجود دارد که بیشتر در سیستمهای سیگنالینگ داخلی یا بین مراکز و ارسال اطلاعات استفاده می شود و در شماره گیری کاربردی ندارد.

جمع بندی

منظور از اینکه مرکز تلفن یا سنترال یا سانترال شما قابلیت تن داشته باشد یعنی اینکه باید قابلیت شماره گیری به شیوه DTMF را داشته باشد و به روش قدیمی پالس نباشد.

راه تشخیص سریع قابلیت شماره گیری DTMF نیز این است که یکی از گوشی های داخلی را برداشته و چند شماره را فشار دهید اگر صداهای بوق کوتاه شنیدید یعنی سیستم شماره گیری مرکز شما تن است و اگر بعد از فشردن هر شماره حالت تق تق و قطع و وصل را شنیدید یعنی اینکه شماره گیری شما با روش پالس می باشد


تن CNG صدایی است که یک دستگاه فاکس در زمانی که می خواهد یک فاکس را برای یک دستگاه فاکس دیگر ارسال کند تولید می کند.

پس از شماره گیری فاکس مقصد دستگاه فرستنده تنی را با فرکانس ۱۱۰۰ تولید و به مدت نیم ثانیه پخش می کند و ۳ ثانیه سکوت می کند . این عملیات تا ۶۰ ثانیه ادامه دارد و در صورت عدم دریافت پاسخ ارتباط قطع می شود.

جزییات کامل در استانداردها آورده شده است.

معمولا مردم عادی با این تن بیشتر در زمان پاسخگویی سر و کار دارند که یک صدای بیپ که قطع و وصل می شود می شنود که بلافاصله می گویند فاکس را استارت کن.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات