برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

فارنت: چندیست نمایشگرهای قابل انعطاف و شفاف به سوژه اصلی محققان تبدیل شده است اما در این میان گروه دیگری از محققان به فکر تولید حافظه‌های فلش شفاف و قابل انعطاف افتاده‌اند که به نظر بیشتر مورد استفاده و استقبال قرار بگیرد.

دکتر جیمز شیمیدان‌ آلی در دانشگاه رایس در هاستون در بیانیه‌ای اعلام کرد که در طول مدت کمتر از ۶ سال آینده قادرند نوعی از حافظه‌‌های فلش را طراحی و وارد بازار کنند که از نظر ویژگی‌های ذاتی و ظاهری با فلش‌مموری‌های کنونی بسیار تفاوت دارند.

بنابر اعلام وی این فلش مموری‌ها بر خلاف فلش‌های کنونی منعطف و قابل انعطاف پذیری‌اند. این نوع فلش مموری شفاف و انعطاف‌پذیر، کوچک‌تر و کم‌حجم‌تر از فلش‌های کنونی‌اند و می‌توانند مثل یک برگ کاغذ تا شوند بدون اینکه به داده‌ها آسیبی وارد کنند. قابلیت حمل این‌چنین ابزاری قطعا راحت‌تر است و بیم گم‌کردن آن نیز کمتر است چون می‌توان به راحتی آنها را در بین صفحات کاغذ کتاب جاسازی کرد. این نوع حافظه قابلیت تحمل تا دمای ۵۳۹ درجه سانتیگراد را دارد و خب این فوق‌العاده است.

نخستین نمونه‌ای که از این نوع مموری برای اولین بار در آزمایشگاه‌های شیمی ساخته شده در واقع پوسته‌ایست که از یک لایه گرافنی طراحی و تشکیل شده است.

گرافن یا هر ماده که اساس آن کربن باشد در این مورد پاسخگوی خوبی به حساب می‌اید و می‌توان گفت ماده اصلی از کربن است. البته با توجه به اینکه اکسید سیلیکون نیز قابلیت‌های فوق را داراست دیگر نیاز مبرمی به گرافن نیست. این تراشه برای پیکربندی اطلاعات از ۲ بیت استفاده می‌کند در صورتی که تراشه‌های کنونی دارای سه بیت برای پیکربندی اطلاعات هستند و با ترکیب‌بندی سه بعدی اجازه نگهداری اطلاعات بیشتری را در خود می‌دهند.

به عبارت دیگر می‌توان گفت پیکربندی سه بیتی را طوری سه‌بعدی طراحی کرده‌اند که قابلیت ذخیره داده‌های بیشتری در این سه بیت نسبت به تراشه‌های کنونی دارا هستند. یکی دیگر از ویژگی‌های این تراشه جدید این است که با توجه به نوع ساختار خود قدرت خاموش و روشن شدن فوق‌العاده سریعی را دارند و این ویژگی این تراشه در مقابل جریان الکتریکی موجب شده تا برای کارشناسان از جذابیت خاصی برخوردار باشد و ویژگی شفافیت و منعطف بودن نیز موجب شده تا قابلیت حمل آن بسیار راحت باشد.

به احتمال زیاد می توان کاری کرد که نحوه خواندن اطلاعات از آن نیز با فلش مموری‌های کنونی متفاوت باشد. به عنوان مثال با قرار دادن این صفحه نازک و شفاف بر روی نمایشگر، قابلیت خواندن اطلاعات از آن برای سیستم امکان‌پذیر باشد. دانشمندان می‌گویند امیدوارند بتوانند این تراشه را حتی در اندازه نازک‌تری طراحی کنند و علاوه بر اینکه این تراشه بر روی نمایشگر قابل استفاده باشد بتوان از آن بر روی شیشه اتومبیل نیز استفاده کرد.

Source: Gizmag via Rice University, American Chemical Society

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات