برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

در این مقاله می‌خواهیم به صورت گام‌به‌گام نحوه راه‌اندازی و پیكربندی یك شبكه خانگی بی‌سیم را آموزش دهیم. از مهم‌ترین بخش‌های این مقاله تنظیمات روتر بی‌سیم و چگونگی امن كردن شبكه هستند. قبل از شروع باید روتر بی‌سیم خود را انتخاب كرده و خریداری كرده باشید.

 

گام نخست: قطع ارتباط شبكه یا مودم

قبل از راه‌اندازی روتر بی‌سیم، باید شبكه فعلی یا مودم ADSL را قطع كنیم. چون با افزوده‌شدن روتر بی‌سیم تمامی ارتباطات و اتصالات تغییر‌خواهند كرد. می‌توانید اطلاعات شبكه قبلی مانند آدرس IP دستگاه‌ها یا آدرس IP اینترنت و تنظیمات مربوط به آن را روی روتر به خاطر بسپارید یا یادداشت كنید تا بعدها به مشكل برنخورید.

 

گام دوم: خاموش كردن شبكه یا مودم
مودم ADSL یا سوئیچ شبكه را خاموش كنید.

 

گام سوم: افزودن روتر بی‌سیم به شبكه


اكنون روتر بی‌سیم جدید را از جعبه خود خارج كرده و در كنار مودم ADSL یا دستگاه‌های دیگر شبكه قرار دهید. با استفاده از كابل اترنت مودم را به پورت WAN روتر متصل‌كنید. دیگر دستگاه‌های شبكه را نیز می‌توانید به پورت‌های LAN روتر وصل‌كنید.  البته به یاد داشته باشید كه اگر روتر بی‌سیم شما یك مودم است، دیگر به اتصال مودم ADSL قبلی نیازی نیست و می‌توانید كابل تلفن را به طورمستقیم به درگاه RJ11 روتر متصل كنید. نكته دیگر محل قرارگیری روتر بی‌سیم است. روتر باید با زمین فاصله كافی (حداقل یك متر) داشته باشد و پیرامون آن دیوار یا حائل دیگری نباشد.  برای نمونه، قرار دادن روتر روی یك میز كار در وسط سالن یا اتاق بهترین حالت است. سعی‌كنید روتر را نزدیك به دیگر دستگاه‌های شبكه یا دستگاه‌هایی كه قرار است به طور بی‌سیم به روتر متصل شوند، نصب‌كنید. برخی از روترها پایه‌ها و پیچ لازم را برای محكم‌شدن به میز كار یا دیوار دارند. آنتن‌های روتر را با فاصله از یكدیگر و در همه جهات تنظیم كنید.

 

گام چهارم: اتصال روتر به كامپیوتر


با استفاده از یك كابل اترنت روتر بی‌سیم را به كامپیوتر شخصی یا نوت‌بوك خود متصل كنید. یك سر كابل باید در یكی از پورت‌های LAN روتر و سر دیگر آن باید در پورت LAN كامپیوتر یا نوت‌بوك باشد. معمولاً‌برای تنظیم روتر لازم است آن را به یک کامپیوتر متصل کنید. بعد از پیكربندی روتر‌می‌توانید این اتصال را قطع كنید.  به طور معمول، روتر به یك كامپیوتر خانگی ثابت وصل می‌شود تا در آینده و هنگام اعمال تنظیمات جدید به جابه‌جایی روتر نیاز نباشد.

 

گام پنجم: روشن كردن روتر

آداپتور روتر را نیز از جعبه خارج كرده و به برق بزنید و از طرف دیگر به روتر متصل‌كنید. اگر روتر شما كلید On/Off دارد، این كلید را فشار دهید و روتر را روشن كنید. اكنون می‌توانید مودم یا دستگاه‌های دیگر شبكه را نیز روشن كنید. چند دقیقه‌ای صبر کنید تا تمامی دستگاه‌ها بوت شده و چراغ‌های آن‌ها از حالت چشمك‌زن به حالت ثابت در‌آید.

 

گام ششم: پنل تحت وب


كامپیوتر رومیزی یا نوت‌بوك متصل به روتر را روشن‌كنید. اگر آیكون اتصال به شبكه را درArea Notification مشاهده كردید تا اینجا مشكلی نیست و یك مرورگر وب باز كنید. برای وارد شدن به پنل مدیریتی روتر باید از یك آدرس IP استفاده كنید كه به طور معمول روی خود روتر یا دفترچه راهنمای آن نوشته شده است. آدرس IP پیش‌فرض بسیاری از دستگاه‌ها 192.168.1.1 است. این آدرس را در نوار آدرس مرورگر وب وارد كرده و كلید Enter را بزنید. اگر صفحه لاگین روتر ظاهر شد، پس آدرس را درست وارد‌كرده‌اید. همانند آدرس IP پنل، نام كاربری و رمز عبور روترها نیز به صورت پیش‌فرضadmin/admin یا admin/1234 است. این اطلاعات نیز روی خود روتر یا دفترچه راهنما نوشته شده است. بعد از وارد شدن به روتر‌می‌توانید این اطلاعات را عوض كنید. اكنون پنل تحت وب روتر پیش روی شما است و می‌توانید پیكربندی این دستگاه را شروع كنید.

 

گام هفتم: تنظیمات اولیه روتر


در میان منوها و بخش‌های پنل دنبال Quick Setup، Setup Wizard، Wizard Setup یا چیزی شبیه این‌ها بگردید. زیرا با این گزینه سریع‌تر و بهتر می‌توانید تنظیمات اولیه روتر را انجام دهید. روتر در چند مرحله و پس از پرسیدن اطلاعات از شما خاموش و دوباره راه‌اندازی می‌شود و با پیكربندی جدید شروع به كار می‌كند. در ادامه می‌توانید وارد هر بخش روتر شده و تنظیمات پیشرفته را انجام دهید. مهم‌ترین اطلاعاتی كه باید برای تنظیم روتر آماده داشته باشید، اطلاعات اشتراك اینترنت وای‌مکس یا ADSL است. اگر روتر شما یك مودم است، ‌نوع اتصال را PPPoE انتخاب كرده و نام كاربری و رمز عبور را وارد‌كنید. اگر روتر باید به یك مودم متصل شود، مودم باید در حالت Bridge باشد. دیگر اطلاعاتی كه باید به روتر در این مرحله داده شود، نام شبكه بی‌سیم یا SSID، انتخاب فركانس كاری و باند آن است. اگر دستگاه‌های دیگر شبكه از فركانس كاری 5 گیگاهرتز پشتیبانی‌می‌كنند، روتر را نیز روی این فركانس تنظیم كنید، اما اگر دستگاه‌های شبكه فقط از فركانس 2,4 پشتیبانی‌می‌كنند، ناچارید كه این باند را انتخاب كنید.

 

گام هشتم: تنظیمات امنیتی


امن كردن شبكه بی‌سیم مهم‌ترین كاری است كه باید برای راه‌اندازی و نصب یك روتر انجام دهید. روترهای جدید همگی از استاندارد WPA پشتیبانی می‌كنند. این استاندارد به مراتب بهتر از WEP است. استاندارد جدیدتر WPA2 است. اگر روتر شما WPA2 دارد، آن را انتخاب كنید. بالاترین گزینه امنیتی WPA2 Enterprise است. الگوریتم‌های رمزنگاری نیز اغلب AES و TKIP هستند كه بنا به نوع روتر خود می‌توانید یكی از آن‌ها را انتخاب كنید. سعی كنید حداقل رمز‌عبور هشت كاراكتری تعریف كنید. اگر روتر و دستگاه‌های دیگر بی‌سیم از WPS پشتیبانی می‌كنند، می‌توانید این قابلیت را نیز فعال‌كرده و از دفترچه راهنمای دستگاه‌هابرای استفاده از این قابلیت کمک بگیرید.

 

گام نهم: تنظیمات پیشرفته


برحسب این‌كه چه نوع روتری استفاده‌می‌كنید، تنظیماتی مانند Parental Control، NAT، MAC Filter، IPSec، DNS، Port Forwarding، QoS و Routing وجود دارد كه می‌توانید با صبر و حوصله و از روی دفترچه راهنمای روتر آن‌ها نیز پیكربندی‌كنید. برای نمونه می‌توانید دامنه آدرس‌های IP مجاز را برای اتصال به شبكه مشخص كنید یا تصمیم بگیرید كه دستگاه‌ها با آدرس تعریف شده به شبكه بی‌سیم وصل شوند یا از سرویس DHCP  استفاده شود. برخی اوقات نیاز است كه روتر را روی چندین كانال فركانسی تنظیم كنید تا بهترین كانال برای آنتن‌دهی مشخص شود. كانال‌های خلوت‌تر سرعت انتقال اطلاعات بیشتری به شما می‌دهد. اگر روتر شما از سرویس‌های USB، Bit torrent، Multimedia و... پشتیبانی می‌كند، می‌توانید این سرویس‌ها را نیز برحسب نیازتان تنظیم كنید.

 

چرا WPA2 را پیشنهاد می‌كنیم؟

برای امنیت شبكه‌های بی‌سیم سه استاندارد WEP، WPA و WPA2 وجود دارد. WEP بسیار قدیمی و ضعیف و در چند دقیقه قابل شكسته‌شدن و رمزگشایی است. بهترین روش، استفاده از استاندارد رمزگذاری WPA2 است. زیرا این استاندارد از الگوریتم‌های رمزنگاری پیشرفته‌ای مانند AES (سرنام Advanced Encryption Standard) و TKIP (سرنامTemporal Key Integrity Protocol) پشتیبانی می‌كند و امكان تعریف یك رمز عبور طولانی خصوصی میان دستگاه‌های شبكه را فراهم می‌كند. پیشنهاد ما انتخاب WPA2 با الگوریتم AES است؛ البته باید توجه كنید كه دیگر دستگاه‌های شبكه نیز از AES و WPA2 پشتیبانی‌كنند. در غیر این صورت می‌توانید به جای AES از TKIP و به جای WPA2 از WPA استفاده كنید.


شبكه خود را مخفی كنید!


اگر امنیت شبكه شما خیلی اهمیت دارد، می‌توانید با مخفی‌كردن روتر شبكه و SSID آن، یك شبكه بی‌سیم غیرقابل شناسایی داشته باشید. در روترها گزینه‌ای به نام SSID Broadcast وجود دارد كه اگر از حالت فعال بودن خارج شود، دیگر دستگاه‌های بی‌سیم نزدیك به روتر نمی‌توانند با جست‌وجو شبكه شما را پیدا كرده و به آن متصل شده یا از وجود آن آگاه شوند. اگر می‌خواهید SSID شبكه را مخفی كنید، به دو نكته توجه كنید:
1- هیچ‌گاه مخفی‌كردن SSID جایگزینی برای رمزنگاری كردن شبكه و استفاده از WPA2 نیست.
2- دستگاه‌هایی كه باید به شبكه شما متصل شوند باید نام SSID شبكه را داشته باشند و با تعریف دستی یك اتصال به شبكه
متصل شوند.

 

سازگاری با استانداردهای 802.11a/b/g/n

گفتیم كه روترهایی كه از استاندارد 802.11n استفاده می‌كنند، با دستگاه‌های دارای استاندارد 802.11b/g نیز سازگاری دارند و هیچ‌گونه مشكلی وجود نخواهد داشت. اما هنوز در برخی شبكه‌ها دستگاه‌هایی یافت می‌شوند كه از استاندارد 802.11a استفاده می‌كنند كه نخستین استاندارد شبكه‌های بی‌سیم است. اگر در شبكه شما نیز چنین دستگاهی وجود دارد، باید به دنبال روتری بگردید كه از این استاندارد نیز پشتیبانی‌كند. برخی از روترهای 802.11n از 802.11a نیز پشتیبانی می‌كنند. به تازگی نیز روترهایی با حداكثر سرعت 450 مگابیت بر ثانیه وارد بازار شده‌اند كه یك نوع پیشرفته روترهای سری N هستند و همانند آن‌ها می‌توانند از استانداردهای 802.11b/g/n پشتیبانی كنند. استانداردهای جدید شبكه‌های بی‌سیم نیز 802.11ac و 802.11ad هستند كه هنوز محصولات رسمی آن‌ها وارد بازار نشده، اما در زمان عرضه، از استانداردهای قبلی خود، یعنی 802.11b/g/n پشتیبانی می‌كنند.


منبع : ماهتامه شبکه

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic