برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)آیا تا به حال فكر كرده‌اید كه ما چگونه مطلبی را می‌آموزیم؟ چقدر و با چه سرعتی یاد می‌گیریم؟ مغز ما چگونه می‌تواند یك مسأله را حل كند؟ آیا تا به حال به نحوه‌ی عملكرد مغز فكر كرده‌اید؟
عملكرد دقیق مغز هنوز كشف نشده است و برخی جنبه‌های آن برای انسان شناخته شده نیستند. ولی برای ما روشن شده است كه بافت‌های عصبی از تعداد زیادی سلول به نام نرون تشكیل شده‌اند، كه به یكدیگر متصل هستند. زمانی كه این نرون‌ها به یكدیگر وصل می‌شوند، تشكیل شبكه‌ی عصبی مغز را می‌دهند. شبكه یعنی واحدی كه تمام اجزای آن با هم در ارتباط باشند.(مثل شبكه‌های كامپیوتری).
آیا می‌دانیدكه می‌توانیم با توجه به نحوه‌ی عملكرد شبكه‌ی مغز، شبكه‌های مصنوعی مغز را در دنیای واقعی طراحی كنیم و با استفاده از آن بسیاری از مسائل را حل كنیم؟

 

برایتان عجیب نیست كه در این شبكه‌های مصنوعی از ریاضی هم استفاده می‌شود؟
شاید بپرسید ساختن شبكه‌های مصنوعی از روی شبكه‌ی واقعی مغز چه كمكی به ما می‌كند؟ و چه كاربردهایی در زندگی انسان‌ها دارد؟

برای روشن شدن اهمیت شبكه‌های عصبی در این جا به چند نمونه از كاربردهای شبكه‌های مصنوعی در زندگی انسان می‌پردازیم: ردیابی سرطان، تجزیه‌ی بنزین، پیش‌بینی صاعقه، تشخیص تقلب در كارت اعتباری، تشخیص تصاویر واقعی، پردازش مكالمات تلفنی، كنترل ترافیك،تشخیص بیماری، تعیین اعتبار امضای اشخاص، سیستم‌های رادار، مین‌گذاری و ... .
حالا كه با اهمیت شبكه‌های مصنوعی،بیش تر آشنا شدید، شما را با اصولی كه به وسیله‌ی آن‌ها بتوان شبكه‌های عصبی را با روابط ریاضی تشریح كرد، آشنا می‌كنیم.این اصول از طبیعت واقعی و زیستی مغز و نرون‌ها گرفته شده است.
ابتدا ساختار نرون را بررسی می‌كنیم. یك نرون دارای چندین قسمت است كه هر قسمت وظیفه‌ی خاصی را بر عهده دارد. به طور مثال یك قسمت كار ورود اطلاعات، قسمت دیگر كار تركیب اطلاعات و یك قسمت هم‌كار خروج اطلاعات و انتقال آن‌ به نرون دیگر را انجام می‌دهد.
یك نرون n ورودی دارد كه آن‌ها را با