برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

داده کاوی

از هنگامی که رایانه در تحلیل و ذخیره سازی داده ها بکار رفت (1950) پس از حدود 20 سال، حجم داده ها در پایگاه داده ها دو برابر شد. ولی پس از گذشت دو دهه و همزمان با پیشرفت فناوری اطلاعات(IT)  هر دو سال یکبار حجم داده ها، دو برابر شد. همچنین تعداد پایگاه داده ها با سرعت بیشتری رشد نمود. این در حالی است که تعداد متخصصین تحلیل داده ها و آمارشناسان با این سرعت رشد نكرد. حتی اگر چنین امری اتفاق می افتاد، بسیاری از پایگاه داده ها چنان گسترش یافته اند که شامل چندصد میلیون یا چندصد میلیارد رکورد ثبت شده هستند و امکان تحلیل و استخراج اطلاعات با روش های معمول آماری از دل انبوه داده ها مستلزم چند روز کار با رایانه های موجوداست. حال با وجود سیستم های اندازه گیری، متغیرهای زیادی به صورت ثانیه ای, اندازه گیری و ثبت می شود و لحظه به لحظه به حجم داده ها در پایگاه داده های مربوط اضافه شده و باعث به وجود آمدن انبارهای ( توده های ) عظیمی از داده ها شده است به طوری که ضرورت کشف و استخراج سریع و دقیق دانش از این پایگاه داده ها را بیش از پیش نمایان کرده است.هم اکنون در هر کشور، سازمان ها، شرکت ها و . . . برای امورصنعتی و بازرگانی، پرسنلی، آموزشی، آماری پایگاه داده ها ایجاد یا خریداری شده است، به طوری که این پایگاه داده ها برای مهندسین و مدیران، برنامه ریزان، پژوهشگران جهت تصمیم گیری های راهبردی، تهیه گزارش های مختلف، توصیف وضعیت


جاری خود و. . . می تواند مفید باشد. داده کاوی[1] یا استخراج و کشف سریع و دقیق اطلاعات با ارزش و پنهان از این پایگاه داده ها از جمله اموری است که هر کشور، سازمان و شرکتی به منظور توسعه علمی، فنی و اقتصادی خود به آن نیاز دارد.

کاربردهای داده کاوی در صنایع

داده کاوی در ابتدا از حوزه تجارت برخاست اما کاربردهای آن در سایر حوزه هائی که به گردآوری حجم وسیعی از داده هائی می پردازند که دستخوش تغییرات پویا نیز می گردند؛ مفید شناخته شد. بخشهایی مثل صنایع تولید، توزیع، مصرف، آزمایشگاه و نگهداری ماشین آلات وابزار و. . .


 

بزرگترین مراکز داده پردازی جهان

مراکز داده بزرگ به جزئی از زیر ساخت جهانی فناوری تبدیل شده اند که به عنوان ستون فقرات اقتصاد الکترونیک ،خدمات ارائه می دهند .رشد سریع اینترنت و اشتهای سیری ناپذیر برای ارتباطات و فضای ذخیره سازی داده ها ،سطح جدیدی از مراکز داده را ایجاد کرده است که می توانند همپای رشد اینترنت توسعه یابند.

در جهان امروز حد اقل شش مرکز داده پردازی بسیار بزرگ حداقل با وسعتی بین 37 هزار تا 102 هزار مترمربع وجود دارد. که به عبارت دیگر می توان گفت شبکه جهانی اینترنت به نوعی از این مراکز تغذیه می گردد.

1- مرکز داده پردازی سوپر ناپ ( The Supernap ) با وسعت 37800 مترمربع در لاس وگاس

2- مرکز داده پردازی کوئینسی (ًQoeen sy ) و سن آنتونیوی مایکروسافت با وسعت 43700مترمربع

3- مرکز داده پردازی CH1 متعلق به DFT در حوالی شیکلگو با وسعت بیش از 45000 مترمربع

4- مرکز داده پردازی فونیکس وان ( One Ohoenix ) در فینیکس آریزونا با وسعتی در حدود 50 هزار متر مربع

5- مرکز داده پردازی مایکروسافت Microsoft 510 هزار متر مربعی در دوبلین

6- مرکز داده پردازی کانتینری مایکروسافت در شیکاگو با 65 هزار نترنربع زیر بنا

علاوه بر مرکز فوق چهار مرکز دیگر نیز قابل بحث می باشد که در اینجا به آنها اشاره می کنیم :

1- NEXT GENERATIO DATA EUROP

این مجموعه در شهر ولز انگلستان با وسعتی بیش از 70 هزار مترمربع در منطقه نیوپورت دارای 2 سالن اصلی است که یکی را بریتیش تلکام و دیگری را لاجیکا اشغال کرده اند این مجموعه در سال 1998 برای شرکت LG ایجاد شده بودتا در آن کارخانه تولید نیمه هادی الکترونیکی راه اندازی شود. لاجیکا از این مجموعه جهت رائه خدمات IT به کاربران دولتی استفاده می کند.

2- مرکز داده NAP OF THE AMERICAS

این مرکز در میامی آمریکا با وسعتی برابر 70 هزار مترمربع واقع شده است .این مجموعه علاوه بر وسعت به دلایل دیگری نیز

شهرت جهانی دارد. این دژ داده عظیم در سال 2001 و در زمان رشد اینترنت در مرکز شهر میامی راه اندازی شد.

NAO OF AMERICA به گونه ای طراحی وساخته شده که در برابر گردبادهای با درجه شدت 5 مقاومت می کند. این مجموعه دو

دیش ارتباط ماهواره ای به قثطر 16 متر و یک دیش به قطر 14 متر ارتباط مشتریان خود را در جهان برقرار می سازد .

3- QTS METRO DATA CENTER

این مجموعه 92 هزارمتری در زمان تکمیل بیش از 52 هزار متر مربع فضای خالی جهت مرکز داده در اختیارقرار می داد.با نصب یک دستگاه برق فرعی به توان 80 مگاوات در محل ،برق مورد نیاز این مجموعه تامین می شود. همچنین 19 ژنراتور دیزلی 2مگاواتی برق اضطراری مجموعه را تامین می کنند. فضای مورد استفاده برای استقرار سرورها در حدود 12 هزار مترمربع می باشد.

4- 350EAST CERMAK

یکی دیگر از بزرگترین مراکز داده پردازی در جهان است که وسعتی بیش از 102 متر مربع را در بر می گیرد. ( وسعتی برابر 14 زمین فوتبال ) این مجموعه اجاره ای بوده و و متعلق به Digital Realty Trust که به چند شرکت فعال در این حوزه اجاره داده شده است. امروزه این مرکز یکی از بزرگترین مراکز اینترنتی و قلب تجارت الکترونیک شیکاگو می باشد. بیش از 70 شرکت فضای لازم جهت ایجاد مراکز داده خود را از این مجموعه اجاره کرده اند . در این مرکز حدود 50 ژنراتور وظیفه تامین برق اضطراری را بر عهده دارند.

منبع : روزنامه جام جم

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات