برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

نویسنده: مهندس سلطانی و مهندس آقاجانپور - ۱۳٩٠/۸/٦

VCR خانگی (Domestic VCR)

ساده‌ترین و ارزانترین راه برای ضبط تصاویر گرفته شده به وسیله دوربین‌ها استفاده از VCR ‌های خانگی است. این دستگاه‌های معمولا امکان ضبط 8 ساعت تصویر را برای شما ایجاد می‌کنند که البته می‌توانید با استفاده از سیستم کنترل ضبط تصاویر تنها تصاویر دارای حرکت را ضبط کنید.

معایب: بیشتر VCR‌های خانگی دارای زمان Take up نسبتا بالایی هستند.(زمان Take up به تاخیر دستگاه بین گرفتن دستور ضبط و شروع ضبط گفته می‌شود)

در صورتی که از VCR برای ضبط تصاویر تلویزیون استفاده می‌کنید, در صورت انتخاب دوربین به عنوان ورودی قادر به ضبط تصاویر دیگری مانند تصاویر تلویزیون نخواهید بود.

مزایا: بسیار کم هزینه. این هزینه کم این امکان را به شما خواهد داد تا از یک VCR جداگانه برای ضبط تصاویر دوربین‌ها استفاده کنید.

با این حال استفاده از VCR در سیستم‌های مداربسته حرفه‌ای کاملا منسوخ شده است اما برای یک سیستم ساده خانگی می‌تواند انتخاب خوبی باشد.

ویدئو تایم لپس (Domestic VCR)

این دستگاه‌ها تقریبا شبیه به VCR‌های خانگی هستند با این تفاوت که شما می‌توانید تعداد فریم‌های ضبط شده تصویر را تغییر دهید. این قابلیت این امکان را به شما می‌دهد تا تصاویر را برای مدت بیشتری ضبط کنید. این دستگاه میذتواند طوری تنظیم شود تا تصاویر را برای مدت 24, 240 و یا 960 ساعت بر روی نوارهای ویدئویی معمولی ضبط کند.

معایب: هرچه مدت ضبط تصاویر را افزایش دهید فاصله بین فریم‌های ضبط شده نیز افزایش می‌یابد و تصاویر از حالت واقعی دور می‌شوند.

مزایا: قابلیت ضبط طولانی. قیمت نسبتا مناسب. این دستگاه‌های همچنین دارای قابلیت‌هایی مانند آلارم یا بازنویسی خود کار بر روی نوار نیز هستند.

DVR -digital video recorder

DVR دستگاهی است که تصاویر آنالوگ را از دوربین دریافت کرده و پس از تبدیل آنها به اطلاعات دیجیتال آنها را ضبط می‌کند. معمول‌ترین حافظه مورد استفاده در این دستگاه‌ها هارد دیسک‌های معمولی هستند. این دستگاه با توجه به نوع قابلیت نصب تعداد مختلفی هارد دیسک را دارند.

از DVRها می‌توان در ترکیب با مالتی پلکسر و سیستم موشن دتکتور استفاده کرد. DVRها به دو دسته تقسیم می‌شوند:

-standalone : ان دستگاه امکان ضبط و نمایش تصاویر را برای شما فراهم می‌آورد.

- PC-based: این دستگاه بر روی رایانه نصب شده و امکان استفاده و ظبط تصاویر بر روی رایانه را فراهم می‌آورد.

مزایا: دستگاه‌های DVR تقریبا تمامی قابلیت‌های گفته شده در مورد دستگاه‌های قبلی مانند ضبط و نمایش چند تصویر هم زمان, آلارم, موشن دتکتور و ... را دارا می‌باشند که نصب سیستم مدار بسته را بسیار آسان می‌کند.

رزولیشن تصاویر ضبط شده نسبتا بالا است.

دسترسی به تصاویر با توجه به زمان و تاریخ ضبط به راحتی امکان پذیر است.

پس از گرفتن کپی کیفیت تصاویر به هیچ وجه کاهش نمی‌یابد.

ظرفیت بالای ضبط تصاویر نیاز به تعویض دائم نوار را از بین می‌برد.

امکان ضبط تصاویر مدتی قبل از تشخیص حرکت نیز وجود دارد.

اتصال آسان این دستگاه به شبکه یا اینترنت امکان مشاهده تصاویر از راه دور را فراهم می‌آورد.

معایب: هزینه نسبتا بالا. (البته ممکن است در ابتدا هزینه این دستگاه بالا به نظر برسد اما قابلیت‌های این دستگاه نسبت به قیمت ان استفاده از این دستگاه‌ها را بسیار معقول کرده است)

سوئیچر (Switcher)

سوئیچر دستگاهی است که می‌توان به وسیله آن تصاویر دوربین‌های متفاوت را به طور نوبتی بر روی مانیتور نمایش داد. خروجی نمایش داده شده را همچنین می‌توان ضبط نیز کرد. برای ضبط تصاویر می‌توان از یک VCR استفاده کرد. باید توجه داشت که تصاویر ضبط شده به وسیله سوئیچر Real-time هستند و می‌توانند دارای کیفیت بالایی باشند. از این رو هنوز نیز از افراد حرفه‌ای ترجیح می‌دهند از سوئیچر استفاده کنند و می‌توان گفت قابلیت ضبط Real time در سوئیچر باعث شده که تا حدودی محدودیت سوئیچر در ضبط تنها یک تصویر در نظر گرفته نشود.

به طور کلی استفاده از سوئیچر در سیستم‌هایی توصیه می‌شود که نباید هزینه نصب آنها بالا باشد.

مزایا: ساده, ارزان, تصاویر real time و با کیفیت

معایب: در لحظه تنها می‌تواند یک تصویر یک دوربین را ضبط کند.

کواد (Quad splitter)

کواد دستگاهی است که از قابلیت نمایش چهار تصویر همزمان بر روی مانیتور برخوردار است. از این دستگاه‌ها زمانی استفاده می‌شود که نیاز به نمایش چندین (حداکثر چهار) تصویر بر روی مانیتور باشد. این دستگاه‌ها نیز مانند سوئیچر تنها می‌توانند تصویر نمایش داده شده بر روی مانیتور را نمایش دهند.

مزایا: ساده, قابلیت نمایش چند تصویر همزمان

معایب: تنها می‌تواند تصویر یک دوربین یا چهار دوربین را در اندازه یک چهارم تصویر ضبط کند.

مالتی پلکسر (Multiplexer)

مالتی پلکسر دستگاهی است که امکان ضبط چند تصویر را در اندازه کامل و به صورت همزمان فراهم می‌کند. این دستگاه همچنین امکانات نظارتی بیشتری را در مقایسه با کواد و سوئیچر فراهم می‌کند. این دستگاه ‌ها می‌توانند چندین تصویر را به طور همزمان نشان دهند و از انعطاف پذیری بالایی برای به وجود آوردن روشذهای مختلف نظارتی برخوردارند.

چه زمانی باید از مالتی پلکسر استفاده کرد

 به طور کلی استفاده از مالتی پلکسر بیشتر در سیستم‌های مدار بسته پیچیده‌تر که نیاز به سیستم نظارتی سطح بالایی دارند یا در مواردی که نیاز به ضبط تمامی تصاویر دوربین‌ها به طور همزمان وجود داشته باشد استفاده می‌کنند.

مزایا: ضبط همه تصاویر دوربین‌ها به طور همزمان, امکان فراهم آوری سیستم نظارتی پیچیده‌تر, امکان مشاهده مناطق بزرگ با استفاده از نمایش چند تصویر از دوربین‌های مختلف

معایب: عدم ضبط تصاویر به صورت Real-time, افزایش قیمت کلی سیستم نصب شده

بیشتر درباره مالتی پلکسر

در مالتی پلکسر مشکل هر دو دستگاه کواد و سوئیچر در عدم توانی ضبط چند تصویر همزمان حذف شده اما باید به این نکته توجه داشت که تصاویر فرستاده شده از دوربین به طور غیر همزمان به مالتی پلکسر می‌رسند. این تصاویر نمی‌توانند مستقیما در VCR ذخیره شوند چون این دستگاه تنها قابلیت ذخیره یک تصویر در هر لحظه را دارد. بنابراین مالتی پلکسر تصاویر دوربین‌های مختلف را به نویت در حافظه VCR ذخیره می‌کند. در این حالت این دستگاه می‌تواند تا 50 تصویر از دوربین‌های متفاوت را در یک ثانیه ذخیره کند و در زمان باز کردن فایل‌های تصویری نیز مالتی پلکسر تصاویر مربوط به یک دوربین را به طور منظم نمایش می‌دهد.


آشنایی مقدماتی با انواع دوربین مداربسته و DVR
نویسنده: مهندس سلطانی و مهندس آقاجانپور - ۱۳٩٠/۸/٦

 DVR های Stand alone(مستقل از کامپیوتر)

این DVR ها بدون نیاز به هیچ سیستم جانبی دیگری توانایی ذخیره تصاویر دریافتی از دوربین های مدار بسته را بر روی هارد دیسک نصب شده در درون خود دارند.این دستگاه ها در سه قالب 4 ، 8 و 16 کانال موجود می باشند که بسته به قابلیت های اضافی که دارند تقسیم بندی های دیگری نیز خواهند داشت. قابلیتهای انتقال تصویر بدون نیاز به کامپیوتر و همچنین امکان نمایش تصاویر بر روی تلویزیون و مانیتور نیز از دیگر قابلیتهای این دستگاه ها می باشد

 DVR های PC Based(وابسته از کامپیوتر)

این DVR ها به صورت یک کارت PCI بوده که بر روی یکی از Slat های یک کامپیوتر قرار می گیرند و تصاویر دریافتی از دوربین های مدار بسته را بر روی هارد دیسک نصب شده در کامپیوتر ذخیره سازی می نمایند.این دستگاه ها در قالبهای 4 ، 8 ، 16 ، 18 ، 24 ، 32 و 36 کانال موجود می باشند که بسته به قابلیت های اضافی که دارند تقسیم بندی های دیگری نیز خواهند داشت.

دوربین صنعتی و نیمه صنعتی

این دوربین ها که در دنیا به نام دوربین های مدار بسته Box شناخته می شوند دوربین هایی هستند که اکثراً قابلیت کار با لنزهای Auto Iris را داشته و در مدل ها و طرح های گوناگون در دسترس می باشند. این دوربین ها بسته به کارایی و کیفیت دسته بندی های متفاوتی دارند .

دوربینهای مادون قرمز( دید در شب )

این دوربین ها در اطراف لنزشان مجهز به تعدادی LED مادون قرمز می باشند و این امر باعث می گردد تا این دوربین ها بتوانند در تاریکی مطلق نیز قدرت دریافت تصاویر را داشته باشند.این دسته از دوربین های مدار بسته غالباً در بسته بندی های ضد آب ارائه می گردند و بسته به میزان مقاومت در برابر نفوذ آب و همچنین تعداد و قدرت LED های مادون قرمز و طبعاً بر اساس مشخصات تصویری دسته بندی هایی دارند

دوربینهای سقفی (Dome Camera )

این دوربین ها به دلیل شکل ظاهری شان به این نام شهرت یافته اند. این دوربین ها غالباً به صورت سقفی نصب می شوند و دلیل اصلی استفاده از این دوربین ها عدم جابه جایی جهت دوربین و عدم تغییر موقعیت لنز به وسیله اشخاص متفرقه می باشد. به این دلیل این دوربین ها در مواقعی که سیستم دوربین مدار بسته در مکان های که تردد افراد زیاد است و احتمال دارد به صورت سهوی و یا عمدی جهت دوربین عوض شود و یا تغییراتی در موقعیت لنز بوجود اید از این استفاده می گردند تا از تمامی این اتفاقات جلوگیری به عمل آید.

دوربینهای مینیاتوری

این دوربین ها به علت ابعاد کوجکی که دارند در جاهایی که فضای کافی وجود ندارد و یا به دلایلی تمایل به آشکار بودن دوربین نیست استفاده می شود. این دوربین ها علی رغم جثه کوچکشان کیفیت نسبتاً مناسبی را دارند. این دوربین ها از لنز های ویژه ای که متناسب با ابعاد آنهاست بهره می برند و همانند سایر انواع دوربین ها لنز این دوربین ها را نیز می توان متناسب با نیاز تغییر داد.

دوربینهای اسپید دام ( گردان )

غالب دوربین های موجود علاوه بر اینکه از لحاظ ساختاری ثابت هستند دارای لنز ثابت نیز هستند.دوربین های Speed Dome علاوه بر اینکه حول محورهای عمودی و افقی چرخش دارند در برخی مدل ها قابلیت زوم نیز وجود دارد. بسته به میزان توان بزرگنمایی و همچنین سرعت چرخش افقی و عمودی دسته بندی های متفاوتی دارند

انواع لنز و لوازم جانبی دوربین مداربسته

تمامی دوربین ها برای دریافت تصاویر نیاز به استفاده از انز می باشند که بسته به نوع دوربین انواع متفاوتی از لنز ها به بازار عرضه گردیده . از آن جمله می توان به لنزهای ثابت یا Fix ،انواع لنزهای متغیر یا Vari Focal ، لنزهای Manual Iris و لنزهای Auto Iris ، لنزهای با قابلیت بزرگنمایی یا Zoom Lenses و لنزهتای مربوط به دوربین های Mini Camera یا برخی انواع Dome Camera که به Board Lenses معروف هستند اشاره داشت .

تجهیزات جانبی دوربین مداربسته

سیستم های مدار بسته علاوه بر اجزاء اشاره شده ممکن است دارای بخش های دیگری نیز باشند که در موارد خاصی به کار برده شوند . از جمله آنها می توان به تجهیزات مرتبط با دوربین های Speed Dome نام برد. از دیگر اجزای این سیستم ها ، محفظه دوربین یا Housing ها ، پایه ها و کاور ها ، Multiplexer ها و Quad ها و سایر اجزای مرتبط از این دست می باشند.


نویسنده: مهندس سلطانی و مهندس آقاجانپور - ۱۳٩٠/۸/٦

 

DVR‌  یک بخش مرکزی از سیستم دوربین مداربسته می باشد که به عنوان ذخیره کننده تصاویر ایفای نقش می کند.از قابلیتها و امکانات دستگاه DVR‌ می توان به موارد زیر اشاره نمود:

نمایش تصاویر بر روی تلویزیون ، مانیتور و در صورت وجود پورت HDMI ، نمایش بر روی دستگاههای با ورودی HDMI

-

ذخیره تصاویر بر روی هارد قرار گرفته در سیستم یا دستگاه

-
بازپخش تصاویر ضبط شده به ضورت زمان بندی شده و مداوم -
امکان انتقال تصویر بر روی شبکه، اینترنت ، مبایل و کامپیوتر -
قابلیت اتصال موس و حافظه فلش به ضورت USB‌جهت کنترل و ذخیره تصاویر -
امکان اتصال انواع دوربین گردان و کی پد مخصوص کنترل -
امکان اتصال انواع چشمی و آلارم -
و چندین مورد دیگر -
 
کیفیت تصویر در دستگاههای DVR
جهت نمایش تصاویر دوربین مداربسته توسط دستگاه DVR ، از نظر کیفیت به 3 نوع تقسیم می شود که به صورت زیر میباشد:
کیفیت تصویر D1 : این کیفیت ، جزو بهترین کیفیت های تصویر دستگاههای DVR می باشد. اندازه نمایش تصویر در این حالت برابر است با 576*704 پیکسل -
کیفیت تصویر Half D1: کیفیت کمی پایین تر از D1 ولی مطلوب و مورد پسند. اندازه نمایش تصویر در این حالت برابر است با 288*704 پیکسل -
کیفیت تصویر CIF: کیفیت تصویر پایین با اندازه نمایش تصویر 288*352 پیکسل -
 
هارد ذخیره کننده اطلاعات
جهت دخیره سازی اطلاعات و تصاویر بایستی سخت افزار دیگری برای این کار استفاده شود که ابن سخت افزار جانبی ، هارد می باشد که در DVR های قدیمی از هاردهای IDE استفاده می شد که زمان ضبط تصاویر و مدت روزها به دلیل محدودیت حافظه، کم بود؛ به همین دلیل دستگاههای DVR جدید با استفاده از پشتیبانی از هاردهای SATA قادر هستند مدت زمان طولانی برای دخیره تصاویر را در اختیار داشته باشند. لذا در انتخاب دستگاهDVR بایستی به این نکته اساسی توجه شود.

 

نویسنده: مهندس سلطانی و مهندس آقاجانپور - ۱۳٩٠/٥/٢٩

 

 

از محاسن سیستم دوربین مداربسته:

-  کنترل و بررسی رفت و آمد و یا ورود غیر مجاز به کارخانه، دفتر، فروشگاه، باغ و... در طول شبانه روز

-   کنترل حضور و یا عدم حضور پرسنل و انجام صحیح امور توسط آنان

-   بررسی و کنترل آمار و یا پیگیری امور گذشته برای مشخص شدن وقایع گذشته شامل سرقت، تهاجم و...

-  جایگزینی و یا کاهش نیروی انسانی و بالا بردن دقت

-   بررسی عملکرد دستگاهها و خطوط تولید

مشخصات سیستمها:

 • انواع دوربینهای ثابت، چرخان، مادون قرمز (برای دید در شب و تاریکی) با لنزهای ساده یا قابل زوم و پوشش مناسب برای محیط داخل و خارج و نیز قابلیت نصب از سقف و دیوار.

 • انتقال تصویر از طریق خطوط تلفن با استفاده از کامپیوتر یا دستگاه مستقل (Standalone) برای مشاهده و کنترل از راه دور

 • انواع سوئیچ برای مشاهده و ذخیره همزمان، تصویر در تصویر و ترتیبی تصاویر 2 تا 32 دوربین

 • ذخیره تصاویر می تواند در کامپیوتر، دستگاه ویدئوی VHS یا دستگاه مستقل (Standalone) برای مدت زمان های مختلف ( حتی یک تا سه ماه) صورت بگیرد.

 

صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات