برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

مقاوم سازی اجزای سازه ای

برای طراحی یک سیستم صوتی مناسب، صدای خروجی از بلندگوها باید بگونه ای باشد که سطح قدرت آن از صدای محیط اطراف بیشتر باشد، قدرت خروجی بلندگوها باید بگونه ای محاسبه قرار گیرد که بتواند بر صدای محیط اطراف غلبه کند و کیفیت صدا بگونه ای باشد که به راحتی قابل شنید باشد. در ادامه به بیان مباحث پایه ای برای تعین و انتخاب سیستم صوتی می پردازیم.

1.تقویت فونداسیون:

این مشخصه بیان کننده حجم صدایی است که بلندگو قادر به تولید آن می باشد. برای اندازه گیری آن به این صورت عمل می کنیم که یک وات ورودی را به بلندگو وارد می کنیم و سطح شار صوت را که در یک متری بلندگو اندازه گیری می کنیم. واحد آن بر حسب dB می باشد. این مقدار سطح فشار صدا که به آن سطح فشار، فشار صدای مرجع بلندگو نیز می گویند با احتساب مقادیر مرجع (1w/1m) و برای یک بلندگو محاسبه می شود. در صورتی که توان ورودی بلندگو و یا تعداد بلندگوهای نصب شده در یک فضا تغییر نمایید،  سطح فشار صدا تولیدی توسط مجموعه بلندگو ها نیز تغییر می نماید که در ادامه به تشریح این دو مطلب خواهیم پرداخت.

1-1- اختلاف فشار صوتی(D.S.P-Difference Sound Pressure)

همان طور که در قسمت قبل اشاره شد سطح فشار صدای تولیدی توسط بلندگو با توان ورودی آن متناسب است. اختلاف فشار صوتی تولیدی بلندگو بر اثر تغییر توان ورودی از رابطه زیر محاسبه می شود که در این رابطه P توان ورودی و P0 توان ورودی مرجع که برابر 1 وات می باشد.طراحی سیستم صوتی

 

به عنوان مثال برای یک بلندگوی 10 وات با S.P.L=92 dB مقادیر D.S.P  و فشار صدای کل  مطابق جدول 1 است.

طراحی سیستم صوتی

جدول 1- مقادیر اختلاف فشار صدا و فشار صدای برای یک بلندگوی نمونه ای 10 وات با S.P.L=92dB

2-1- تعداد بلندگو (N.S-Number of Speaker)

نکته بعدی که بر روی سطح فشار صدا تاثیرگذار است، تعداد بلندگوهای نصب شده در یک فضا می باشد. جدول 2 فشار صدای افزایش یافته بر اثر تغییر تعداد بلندگو را نشان می دهد.

طراحی سیستم صوتی

جدول 2-  فشار صدای افزایش یافته بر اثر تغییر تعداد بلندگو

2- سطح نویز (N.L- Noise Level)

مشخصه مهم دیگری که باید درنظرگرفت میزان صدای محیط یا میزان نویز محیط اطراف می باشد. برای محاسبه میزان سطح فشار صدا مورد نیاز باید این مشخصه را نیز در نظر گرفت. در جدول 1 مقدار نویز موجود در فضاهای مختلف به طور نمونه ای آورده شده است.

3- محاسبه سطح فشار صدا مورد نیاز(S.P.L Require)

سطح فشار صدای کل باید به گونه ای باشد که علاوه بر فشار صدای لازم برای غلبه بر نویز، فشار لازم برای غلبه بر تضعیف صوت به دلیل فاصله و فشار لازم برای وضوح و اعواجاج صوت را پوشش بدهد.

برای محاسبه سطح فشار صدا مورد نیاز داریم:طراحی سیستم صوتی

 

که در این رابطه خواهیم داشت:

S.P.L(req) : میزان سطح فشار صدا مورد نیاز برحسب dB
N.L: سطح صدای محیط (نویز) برحسب dB
SPD: اختلاف قدرت صدای موردنیاز (این مشخصه برای وضوح بیشتر قدرت سیستم صوتی نسبت به صدای محیط به رابطه اضافه می گردد). این مقدار باید در حدود 6 تا 10 dB باشد.

PF: فاکتور پیک، این مشخصه بیان کننده اختلافی که باید بین سطح قدرت متوسط صدا و سطح قدرت ماکزیمم صدا برای یک سیستم صوتی وجود داشته باشد، می باشد. این مقدار برای سیستم های صوتی برای سخنرانی به همراه موسیقی پس زمینه در حدود dB10 و برای سیستم های تخصصی موسیقی در حدود dB20 می باشد.

SA  بیان کننده میزان تضعیف صدا که متناسب با فاصله ی بلندگو و نقطه ای که صدا شنیده می شود دارد. که برابر است با

طراحی سیستم صوتی

که D در این رابطه بیان کننده فاصله می باشد.

برای رسیدن به یک کیفیت مطلوب صوتی میزان خروجی بلندگوها با توجه به طرحهای ساختمان و ماکزیمم فاصله نقطه شنوایی از یک بلندگو با استفاده روابط فوق قابل محاسبه خواهد بود.

حال با توجه به روابط گفته شده محیطی که قراراست بلندگوها قرار گیرند، تعداد بلندگوهای لازم، فاصله ای که بلندگوها در آن محیط نسبت به هم دیگر داشته باشند، میزان توان خروجی بلندگو، محل نصب بلندگو را محاسبه نمود.

4- نکات کلیدی در طراحی سیستم صوتی:

در طراحی سیستم صوتی توجه به چند نکته مهم بوده که بر کاریی سیستم اثر چشم گیری دارد:

1- مهم ترین نکته این است که جهت ارتباط پنل مرکزی سیستم صوتی با بلندگوها از باید ازکابل و سیم های مناسب (ترجیحا کابل های شیشه ای یا شیلد دار) استفاده نمود و عبور این کابل ها باید بگونه ای باشد که از مکانهای برق فشار ضعیف و فشار متوسط عبور می کند، عبور داده نشود تا نویز ناشی از آنها بر روی سیگنال صوت قرار نگیرد.

تذکر مهم: استفاده از لوله مشترک برای انتقال کابل های سسیتم صوتی و سایر مصرف کننده به هیچ وجه مجاز نمی باشد.

2- با توجه به کاربری فضاها میزان سطح نویز در طول ساعات مختلف ثابت نبوده و می تواند تلرانس 10 تا 15 dB داشته باشد. طراحی سیستم صوتی باید به گونه ای باشد که این تغییر میزان سطح نویز را با تغییر توان ورودی بلندگوها بتوان اصلاح نمود.

3- برای فضاهای با سقف کاذب توصیه می شود از بلندگوهای سقفی 3 یا 5 وات استفاده شود تا هم پخش صوت یکنواخت و مناسب داشته باشیم و هم از نظر بصری سیستم صوتی مرتب تری داشته باشیم.

4- ارتفاع متوسط شنیده شدن صدا در حدود 2 متر از کف تمام شده است. در محاسبه فاصله D از روابط فوق باید به این نکته توجه داشت که این فاصله معادل فاصله بلندگو تا دورترین نقطه در ارتفاع 2 متری است و نباید آن را به اشتباه برابر با فاصله بلندگوها از هم گرفت.

5- مباحث محاسبات سیستم صوتی داخلی و خارجی تا حدود زیادی مشابه یکدیگر می باشد و تنها تفاوت آن ها در نظر گرفتن موانع موجود در محیط و نوع بلندگو های مورد استفاده در آنها می باشد. برای سیستم های صوتی محوطه آزاد توصیه می شود که از انواع بلندگوهای ستونی و یا شیپوره ای با توجه به نوع محیط و کاربری محل استفاده شود.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic