برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

      بلندگو ، هدفن ، گوشی

این نوع مبدل های انرژی الکتریکی را به صدا تبدیل می کنند. 

  بلندگو از نوع سیم پیچ متحرک: 


 بیشتر بلندگو هایی که امروز استفاده می شوند از این نوع هستند، ساختمان داخلی آنها شبیه به میکرو فون های نوع سیم پیچ متحرک است. درواقع یک بلند گو تا حدودی می تواند به عنوان یک میکروفون استفاده شود.
هنگامی که جریان AC  با فرکانس صوت از سیم پیچ بلندگو یا مدار تقویت کننده عبور می کند ، باعث لرزش و حرکت آن بین قطب های یک آهنربا در جهت جلو وعقب گشته و صدایی با همان فرکانس تولید می کند. 
 برای افزایش حجم هوایی که باعث حرکت و درنتیجه صدایی بلندتر گردد، سیم پیچ بدور لوله ای که به یک مقوای مخروطی شکل متصل است ، پیچیده شده وباعث لرزش این مقوا می گردد. هنگامی که مقوای مخروطی به طرف جلو حرکت می کند ، باعث تراکم وفشار بیشتر هوا در قسمت جلو وایجاد خلا وکاهش فشار در پشت خود می گردد . با برخورد این دو حالت ، این دو پدیده همدیگر را خنثی می کند که باعث کاهش صدا می گردد به همین دلیل بلند گو را جعبه ای مجهز به مواد جذب کننده صدا قرار می دهند که مشکل فوق را تا حدودی حل می نماید . اما برای آنکه از اثرات نوسانات ناخواسته جلوگیری شود و جفت سازی (کوپلینگ) مناسب و موثربین بلند گو وهوای داخل محفظه بدست آید، باید طراحی این جعبه ها بسیار دقیق صورت می گیرد . غالباً در هر جعبه دو یا سه بلند گو قرار می دهند وهر کدام ازآنها در رابطه با محدوده ی خاصی از فرکانس عمل می کنند. 
 
این جعبه ها معمولا یک بلند گو به نام ووفر (woofer) است که با فرکانس پایین (بم)سر وکار دارد و یک بلند گوی کوچک به نام توئیتر(tweeter) که با فرکانس های بالا (زیر) عمل می کند وگاهی نیز ازیک بلندگوی متوسط استفاده می گردد. مداری به نام شبکه متقاطع بین تقویت کننده و بلند گوها مورد نیاز است درآنها که محدوده صحیحی از یک فرکانس را برای هریک از بلند گوها تأمین می کند در جعبه هایی که فقط در آنها از ووفر وتویئتر استفاده شده یک خازن ویک سلف قرار می دهند که هر دوی آنها به عنوان تقسیم گرولتاژمورد استفاده قرار می گیرند. فرکانس های بالا، ولتاژی در دو سر سلف ایجاد کرده وبه توئیتر رفته وفرکانس پایین، ولتاژ در دو سر خازن بوجود آورده وبه ووفر راه می یابند.
یک نمونه فرکانس متقاطع حدود 3khz است. بیشتر فرکانس های بالاتر از این حد به توئیتر وبیشتر فر کانس های پایین تر به ووفر راه می یابند.
 سیم پیچ بلند گوها هم دارای رکتانس القایی xl وهم دارای مقاومت r است و امپدانس آن یعنی z از رابطه ی  بدست می آید. مقدار z با فرکانس جریان متناوب تغییر می کند. اما معمولا مقدارآن با فرکانس 1khz عنوان می گردد. بنابراین مقادیر معمول  z  در این فرکانس می تواند 4 ،8،15  اهم ویا حداکثر 80 اهم باشد. در فرکانس 1khz، مقدار xl کم است ومقدار تقریبی برای z را می توان با اندازه گیری مقاومت (r) سیم پیچ یک اهم متر به دست آورد، زیرا تقریباً یکسان هستند، برای مثال اگر R=12  باشد ، می توان امپدانس را Z=0.5 در نظر گرفت.
 

  هدفن :  

هدفن هایی که با کیفیت بالا جهت گوش دادن به روش استریو ساخته می شوند، از نوع سیم پیچ متحرک (دینامیک یا پویا) هستند.
هدفن هایی که برای استفاده های عمومی تر (مانند هدفن های اپراتور های تلفن وتلگراف ) ساخته می شوند از نوع مغناطیسی هستند که دارای امپدانس بالا (معمولا برای هر هدفن 1K در مقایسه با نوع سیم پیچ  متحرک که دارای امپدانسی در حدود 8 است) وپاسخ فرکانس آن کمتر است (حدود30HZ و20KHZ) .  
 
نحوه عملکرد آن به این تر تیب است که جریان(سیگنالAC با فرکانس صوت از از مدار یک تقویت کننده )از سیم پیچ آهنربای الکترومغناطیسی عبور کرده ودیافراگم را کم و بیش، که بستگی به مقدار جریان دارد، به طرف خود جذب می کند. در نتیجه لرزش دیافرگام صدای مربوطه تولید می شود.
 

 
گوشی کوچک : 
  
این گوشی برای رادیو گوشی ، سمعک ناشنوایان کاربرد دارد.نوع مغناطیسی آن براساس سیم پیچ متحرک کار می کند نوع کریستال آن بر اساس خاصیت عکس پیزو الکتریکی عمل می کند یعنی ولتاژ متناوبی که به دو سر صفحات متقابل کریستال قرار می گیرد ، باعث لرزش آن شده وصدایی با فرکانس AC تولید می کند.

A passive crossover.
Bi-amped.

Used in multi-driver speaker systems, the crossover is a subsystem that separates the input signal into different frequency ranges suited to each driver. The drivers receive power only in their usable frequency range (the range they were designed for), thereby reducing distortion in the drivers and interference between them. No crossover can be perfect (i.e., absolute block at the edges of the passband, no amplitude variation within the passband, no phase changes across the frequency band boundaries the crossover establishes, ..), so this is an idealized description.

Crossovers can be passive or active. A passive crossover is an electronic circuit


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic