برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

فرکانس متربا AVR و :PIC           

                                                   

این پروژه توسط هردونوع میکروکنترلر AVR و PIC طراحی شده است وسورس برتامه هردو موجود می باشد برای برنامه نویسی میکروکنترلر AVR (atmega8)  اززبان C  وکامپایلرمعروف  Codevision استفاده شده است وبرای برنامه نویسی میکروکنترلر  PIC(16F84)اززبان BASIC استفاده شده است بدلیل تشابه ویکسان بودن این پروژه برای هردونوع میکروکنترلر ازنظرعملکرد وکارایی فقط نوع PIC آنرا بررسی می کنیم بدلیل اینکه در مورد این نوع میکروکنترلرکمتر بحث شده ومطالب کمتری درباره این نوع میکروکنترلر نسبت به نوع AVR منتشر شده است  ولی آن دسته علاقمندانی که مایل به دریافت نسخه AVR این پروژه هستند می توانندبه قسمت ارتباط با ما یا به قسمت پست الکترونیک وبلاگ مراجعه کنند وبه من TEXT بزنند . خرسند و مسرور می شوم با شما دوستان عزیزدرارتباط وتبادل اطلاعات باشم.

        

(شکل بزرگ شده مدار در فایل دانلود موجود است)

ساختار پروژه بسیارساده وابتدایی است میکرو کنترلرتعداد پالسهایی که به یکی ازPIN های آن مثلا (PORTA.1) اعمال می شود در یک مقطع زمانی خاص (یک ثانیه) می شمرد وسپس یک سری پردازش بسیار ساده روی آن انجام می دهد ونتیجه به روی خروجی می رود.

این پروژه توضیح خاصی ندارد مگر قسمت ورودی که سیگنال ورودی به آن اعمال می شود ودارای چند نکته است.

نکته 1):

ماکزیمم فرکانس قابل اندازه گیری به دوعامل فرکانس کلاک پالس اعمالی به میکروکنترلروساختار داخلی میکروکنترلر بستگی دارد برای مورد اول من بیشترین رنج را انتخاب کرده ام یعنی 20 Mhz) ) ولی مورد دوم محدویت ( ساختار8بیتی ) میکروکنترلرPIC16F84 باعث کاهش رنج قابل اندازه گیری فرکانس ورودی می شود .

نکته 2):

سیگنال اعمالی به ورودی باید ازنوع مربعی باشد ودرصورتیکه بخواهیم فرکانس سیگنالهای غیرمربعی را اندازه بگیریم باید ازمدارات آشکارسازعبورازسطح صفرویا مدارات اشمیت تریگردوسطحی( UTPو LTP) استفاده کنیم لازم به ذکراست پارامترهای R(مقاومت) وC(خازن) دراین گونه مدارات به فرکانس ودامنه سیگنال ورودی بستگی دارد که باید بصورت مجزا طراحی شوند .ازآنجاییکه دراین وبلاگ تمرکز ما بیشتربرروی میکروکنترلرها می باشد روی این قضیه وروشهای طراحی آن زیاد مانور نمی کنیم ولی چند نمونه از این مدارات را جهت آشنایی با طرز عملکرد آورده ام برای یادگیری روشهای طراحی می توانید به کتابهای تکنیک پالس از(دیوید.آ.بل و نشلسکی ) مراجعه کنید.

برای دانلود اینجا کلیک کنید:

FEREQENCE METER


http://www.goldencrownco.blogfa.com/

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic