برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


برای ارتباط بین یک فرستنده ویک گیرنده راههای زیادی وجود دارد وارتباط از طریق اشعه مادون قرمز یکی ازاین راهها می باشد کاربرد این روش بیشتر در تلوزیون ها وسایل صوتی وتصویری و.... می باشد.در این پست ما چگونگی عمل ارسال اطلاعات کد شده توسط ریموت کنترلریک تلوزیون را بررسی خواهیم کرد.

 برای ارسال دیتا وکد بصورت امواج مادون قرمز پروتکلها وقراردادهای مختلفی موجود است ودرحال حاضر شرکتها وسازندگان تلوزیون ها وسایل صوتی وتصویری هرکدام بصورت مستقل پروتکل منحصر به فرد خودشان را دارند

من باب مثال شرکت سونی ژاپن(SONY) برای محصولات خود یک پروتکل ارسال ابداع کرده وتمامی محصولات این شرکت از پروتکل یاد شده تبعیت می کنند.

یکی از قدیمی ترین این پروتکل ها که اگر اشتباه نکرده باشم  بوسیله شرکت فیلیپس (PHILIPS) ابداع گردید پروتکل RC5 می باشد. (برای اطلاع ازجزییات  سازندگان این پروتکل وهمچنین سال ساخت آن می توانید به دانشنامه ویکیپدیاویا سرچ درموتورهای جستجوگر اینترنتی مراجه کنید)

 پروتکل RC5 :

 شکل زیر ارسال اطلاعات بوسیله پروتکل RC5 را نمایش می دهد:

دراین پروتکل اطلاعات توسط یک سیگنال کریر با فرکاتس 38Khz مدوله می شوند دو بیت آغازین bit1,2 نمایانگر

ومعرف پروتکل RC5 هستند بیت سوم پریتی (آغازتبادل اطلاعات)وبیتهای باقیمانده دیتا هستند .بیت چهارم تا بیت نهم آدرس(Address) واز بیت نهم تا بیت چهاردم بیتهای عملگر(Command) هستند.درضمن پروتکل RC6 هم موجود است که تفاوت اندکی با پروتکل RC5 دارد.

 

پروتکل SONY :

 شکل زیر ارسال اطلاعات بوسیله پروتکل SONY را نمایش می دهد:

دراین پروتکل فرکانس کریر انتخابی برای انجام عمل مدولاسیون 40Khz انتخاب شده است.

همانطور که در شکل می بینید به مدت 2.4Ms خط در ابتدا فعال نگه داشته می شود که نمایانگر آغازتبادل اطلاعات است سپس برخلاف پروتکل RC5 که ابتدا بیتهای آدرس ظاهرمی شد 7 بیت کدهای عملگر ارسال می شوند با ذکراین نکته که فاصله زمانی بین بیتها 0.6ms می باشد سپس با تاخیر 1.2ms بیتهای آدرس ارسال می شود

  پروتکل شرکت JVC :

 

ذکریک نکته در اینجا بسیارضروری است  وآن اینکه شرکتهای سازنده برای محصولات مختلف خود کدهای عملگر وآدرسهای مختلف را طراحی می کنند من باب مثال یک ریموت کنترلر تلوزیون LED ساخت شرکت SONY با ریموت کنترلر ساخت همین که برای یکی از محصولات گذشته خود در 15 سال گذشته طراحی کرده متفاوت است.ولی قالب ارسال وپروتکل ارسال هردو یکسان است.

 رمزگشایی کدهای ریموت کنترلرها:

 برای رمز گشایی کدهای ریموت کنترلرها واستفاده ازآنها دربرنامه ای که برای میکروکنترلر خود می نویسید احتیاج داریم بدانیم که بر فرض مثال اگر دکمه ON/OFF ریموت کنترل فشار داده شود چه دیتایی دریافت می شود شاید بتوان با مراجعه به سایتها وکاتالوگها بتوان این کدها را بدست آورد (فکرکنم کدهای مربوط به بعضی از انواع ریموت کنترل SONY در سایتهای اینترنتی موجود است) ولی این کدها فقط مربوط به نوعی ریموت کنترلر خاص خواهد بود.

 

یکی از ابزارهایی که این امکان را به ما می دهد دیتای ریموت کنترلرها را مشاهده کنیم اسیلسکوپ های دیجیتال حافظه دار هستند که با اتصال یک سنسور مادون قرمز مناسب در ورودی آنها می توان دیتای ارسالی را بصورت پالس مربعی باذکر همه زمانها مشاهده کرد شکلهای زیر برای نمونه خاصی از ریموت کنترلرSONY است که توسط این اسیلوسکپ ها ضبط شده است:


در ادامه اگر خواستید ساخت نوعی مدار دیکدر ریموت کنترلر تلوزیون را ببینید روی آدرس زیر کلیک کنید:

                                               ریموت کنترل تلوزیون سامسونگ                  

RECIVER IR SAMSUNG

 

دراین پست سعی خواهیم کرد گیرنده ریموت کنترل تلوزیون سامسونگ را با توجه به مطالبی که در پست پیشین راجع به ریموت کنترلرتلوزیون ها وپروتکل های ارسال امواج مادون قرمزگفته شد طراحی کنیم

برای اطلاعات بیشتر در مورد پروتکل های ارسال مادون قرمز به پست قبل که لینک آن در زیر موجود است می توانید مراجعه کنید:

                                           پروتکلهای ارسال امواج مادون قرمز


         

اولین چیزی که احتیاج داریم یک ریموت کنترل با مارک SAMSUNG می باشد که برای نمونه ریموت کنترل سامسونگ  زیر با نام تجاری AA59-00104K یابطور اختصاری 00104K راانتخاب کرده ایم:

 

 

ریموت کنترل یاد شده برای اینکه یک ریموت کنترل رایج در تلوزیون هایCRT سامسونگ ازقبیل تلوزیون سامسونگ مدل CS-5392TS یا CS-5392T8 است انتخاب شده است لازم به ذکر است این ریموت کنترل قابلیت همخوانی با اکثر تلوزیونهای رنگی با ساختمان لامپ تصویر(CRT) ساخت این شرکت را داراست ودربازار به وفور و با قیمت خیلی خوب (درحدود 2000تومان) قابل تهیه است.

 اما می رویم سراغ طراحی گیرنده امواج مادون قرمز ریموت کنترل تلوزیون سامسونگ (SAMSUNG):

 سنسور گیرنده امواج مادون قرمز:

 

سنسوری که ازآن استفاده کرده ایم در حقیقت یک IC می باشد که شامل مدار تفویت کننده مدار فیلتر مدار AGC ومدار آشکارساز امواج مادون قرمز می باشد وبا نام تجاری TSOP1138 ویا سنسور گیرنده مادون قرمز تلوزیون پارس در بازار فروش قطعات الکترونیک قابل تهیه است نکته ای که قابل توجه است فرکانس ورودی قابل اندازه گیری این سنسور است سنسورTSOP1138 ورودی هایی با حداکثرفرکانس 38Khz را ساپورت می کند این سنسور ساخت شرکتVISHAY می باشد این شرکت سنسورهای دیگری با رنج فرکانسی مختلف تولید می کند من باب مثال سنسور TSOP1140این شرکت ورودی هایی تا حداکثرفرکانس 40Khz را ساپورت می کند. درشکل زیر نمای ظاهری به همراه بلوک دیاگرام این سنسور را می بینید کاتالوگ و دیتا شیت این سنسور را در فایل دانلود این پروژه قرار داده ام.

 سخت افزار:

(شکل بزرگ شده مدار در فایل دانلود موجود است)

میکروکنترلر استفاده شده در این پروژه PIC16F84 می باشد که یک میکروکنترلر قدیمی وپرقدرت ودر ضمن نماینده خانواده PIC ها است

درمورد استفاده از پایه های این میکرو لازم به ذکر است که پورت PORTB این میکرو مشترکا به ورودی سنسور مادون قرمز واتصال به 7-SEGMENT اختصاص داده شده است  .

پایه 13(PORTB.7) به سنسور مادون قرمز وپایه های6 تا 12 به 7-SEGMENT اختصاص داده شده است.همچنین پورتPORTA به کانال های خروجی اختصاص دارد.

 خروجیهای مدار:

 مدار زیر دو نوع خروجی تولید می کند

 1) خروجی جهت نمایش بر روی 7-SEGMENT:

 که اعداد 0 تا 9 که متناظر با دکمه های 0 تا 9 ریموت کنترل است را نمایش می دهد.

2) خروجی های کانال:

 می توان بیش از 15 کانال را داشته باشیم به این طریق که کدهای باینری وهگز معادل را روی PORTA تولید می کنیم.

مثلا اگر دکمه شماره 7 ریموت کنترلر را فشار دهیم عدد 7 بر روی7-SEGMENT نمایش داده شود ومعادل باینری عدد 7 روی PORTA تولید می کند .

شاید این سوال در ذهن خواننده تداعی گردد که چرا معادل باینری عدد 7 یعنی (0111) ؟

در جواب باید بگوییم برای اینکه ظرفیت کانال خروجی را بالا ببریم دست به این کار زده ایم شما می توانید با قرار دادن یک دیکدر یا یک دی مولتی پلکسر درخروجی PORTA کانالها ی مورد نظر را دریافت کنید.(انگیزه این طراحی هم در اصل همین موضوع بوده است).

 جدول زیراعداد نمایش داده شده بر روی7-SEGMENT وعدد باینری نشان داده شده روی PORTA را نمایش می دهد

 

PORTA

7Segment

PLAY   

PORTB

دکمه ریموت کنترل

00001

1

0000110

1

00010

2    

1011011

2

00011

3     

1001111

3

00100

4   

1100110

4

00101

5     

1101101

5

00110

6     

1111101

6

00111

7      

0101010

7

01000

8     

1111111

8

01001

9   

1101111

9

01010

0

0111111

0

00000

 -

0110100

Stand

by

 

 نرم افزار مدار:

برنامه این پروژه به زبان بیسیک نوشته شده است  وبرای کامپایل آن از نرم افزار Micro Code Studio (MC Studio) استفاده شده است ازآنجاییکه زبان بیسیک در طبقه بندی زبا نهای برنامه سازی جز زبانهای سطح بالا طبقه بندی  می گردد ودارای توابع کتابخانه ای بسیار است از اینرو حجم نوشتاری وتایپی برنامه پایین است وبه قول معروف برنامه در10 الی 15 خط نوشته شده است.

 نکات ویژه وفابل تامل در طراحی پروژه :

1-     خروجی سنسورTSOP1138 بصورت منفی می باشد

2-     سرعت انتقال اطلاعات (Bude Rate) را در گیرنده (میکروکنترلر) برابر نرخ N300 درنظر

       بگیرید.

3-     فرکانس کلاک پالس اعمالی به میکروکنترلر باید برابر 8Mhz انتخاب گردد.

4-     از یک منبع تغذیه سوییچینگ 5 ولت (مثلا شارژر موبایل) برای تامین ولتاژ بایاس مدار استفاده کنید.

5-    سون سگمنت استفاده شده در این پروژه از نوع آند مشترک می باشد

6-     دراین گیرنده از 8 بیت پایانی کدهای عملگر ریموت کنترلر استفاده شده است .

تمامی مطالب مربوط به پروژه وسخت افزار ونرم افزار و شکلها و دیتاشیت سنسور مورد استفاده و... را در فایل زیر قرار داده ام اگر پیشنهاد یا نظری دارید در قسمت نظرات مطرح کنید واگر قصد تماس با مارا دارید می توانید با قسمت ارتباط با ما یا قسمت پست الکترونیک (MAIL) مراجعه کنید.

برای دانلود اینجا کلیک کنید:

IR_RECIVER_SAMSUNG

http://www.goldencrownco.blogfa.com/

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic