برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

در این پست شما را با یکی از مدارات مهم و پر کاربرد در مدارات الکترونیکی آشنا می کنم. مدار های مبدل ولتاژهای dc به dc با تغییر سطح ولتاژ از یک سطح به سطح بالاتر که به مدارات (chopper) معروف هستند.


فرض کنید یک مدار میکروکنترلری طراحی کرده ایم که درآن قرار است میکروکنترلر یک رله با ولتاژ 12 ولت یا 24 ولت را خاموش و روشن کند ولی از آن جاییکه منبع تغذیه بکار رفته در مدار ولتاژی در حدود 5 ولت دارد واز لحاظ اقتصادی به صرفه نیست که از یک منبع تغذیه جداگانه برای این ادوات کنترلی استفاده کنیم این مدارات اهمیت خود را نشان می دهند.

اصول طراحی که در این گونه مدارات استفاده شده است همان تکنیک استفاده شده در منابع تغذیه سوییچینگ می باشد. مدار از دو قسمت مولتی ویبراتور یا تولید کننده پالس مربعی و قسمت مدار بالا برنده ولتاژ (مدار سوییچینگ) تشکیل شده است.

طرز کار این مدارات:

همان طور که می دانید المان های الکتریکی نظیر سلف (سیم پیچ) و خازن از لحاظ فیزیکی در مدارات دارای رفتارها وحالات متفاوت می باشند.مثلا سلف در برابر جریان dc  پایدار به مانند یک اتصال کوتاه وخازن به مانند یک اتصال باز عمل می کند. ولی در حالت ناپایدار وگذرا این رفتار دقیقا برعکس می شود.

میزان شارژ اولیه ولتاژ و جریان در سلف و خازن منشا این تغیرات می باشد . زمانی که یک سلف در حالت گذرا قرار می گیرد در لحظه اولیه مانند یک اتصال باز عمل می کند و دارای شارژ اولیه می شود و ولتاژ دو سر آن دیگر برابر 0 نمی شود حال اگر بتوان بوسیله یک مدار timing یا تریگر سلف را مرتب در این حالت نگه داشت و ولتاژ دو سر آن را در یک خازن ذخیره کرد یک مدار تغذیه سوییچینگ خواهیم داشت . می توان از یک ترانزیستور یا یک تقویت کننده عملیلتی برای تقویت ولتاژ و جریان خروجی این مدارات کمک گرفت .

در مورد مدار timing این گونه مدارات شما از هر مدار مولتی ویبراتوری که آموخته اید می توانید استفاده کنید از مدار مولتی ویبراتور آ-استابل ترانزیستوری یا مدارات اشمیت تریگر و یا مولتی ویبراتور با IC 555 ویا حتی از امکانات مربوط به قسمت PWM موجود در تراشه های میکرو کنترلر می توانید براس ساختن مدار تریگر استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر در مورد روشهای ساختن مدارات تریگر می توانید به کتاب تکنیک پالس نوشته آقای دیدید.آ.بل قسمت مولتی ویبراتورها مراجعه کنید آنجا در این باره کامل بحث شده است. همچنین در صورت علاقمند بودن به این مدارات می توانید به کتاب اصول طراحی منابع تغذیه سوییچینگ مراجعه کنید (اسم نویسنده آنرا نمی دانم ).

مداراتی راکه در این پست آورده ام را ار سایتهای خارجی گرفته ام ودر زیر هر کدام اسم سایت منبع و لینک آنرا گذاشته ام شما برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید به آنها مراجعه کنید.

اولین مداری که مشاهده می کنید یک مدار بسیار ساده وخیلی خیلی زیبا از این قبیل است که خود من هم ان را ساخته ام و از آن راضی بوده ام اگر بتوانید سلف آنرا خوب بسازید بگفته طراحش ولتاژی با دامنه 12 ولت و جریان تا سقف 800 میلی آمپر را در خروجی خواهید داشت.

امیدوارم از این مدارات در پروژه های خود استفاده کنید و نظر هم یادتان نرود و مرا مثل همیشه با نظرات وایده های سازنده خود تشویق کنید.:Parts List
R1, R4 - 2.2K 1/4W Resistor
R2, R3 - 4.7K 1/4W Resistor
R5 - 1K 1/4W Resistor
R6 - 1.5K 1/4W Resistor
R7 - 33K 1/4W Resistor
R8 - 10K 1/4W Resistor
C1,C2 - 0.1uF Ceramic Disc Capacitor
C3 - 470uF 25V Electrolytic Capcitor
D1 - 1N914 Diode
D2 - 1N4004 Diode
D3 - 12V 400mW Zener Diode
Q1, Q2, Q4 - BC547 NPN Transistor
Q3 - BD679 NPN Transistor
L1 - See Notes on the website
MISC - Heatsink For Q3, Binding Posts (For Input/Output), Wire, Board

توضیح:

در سایت اصلی گفته برای طراحی L1 از 80 دور سیم مسی نمره 0.5mm که بر روی یک هسته فریت پیچیده شده است استفاده کنید و شما این هسته فریتی را می توانید از هسته بوبین کادر آنتن بکار رفته در رادیو ها استفاده کنید که به نظر من استفاده از این ذغال فریتی زیاد جالب نیست .

من خودم از یک هسته فریت خیلی کوچک که مخصوص همین کار است وشکل آنرا در زیر می بینید استفاده کردم این هسته ها دربازار به نام دمبل های لی لی پوتی معروف هستند.


لینک اصلی مدار بالا رادر زیر مشاهده می کنید:

http://www.aaroncake.net/circuits/6-12conv.asp


مدارات زیر هم انواع دیگری از این قبیل هستند لینک اصلی هر مدار در ذیل آن آمده است.

http://apowersupply.com/6v-to-12v-converter-tda2003-144.html

http://electronician.blogspot.com/2009/09/555-timer-project-6-12v-dc-dc-boost.html


http://www.austin7.org/6v_to_12v_converter.html

http://www.goldencrownco.blogfa.com/

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic