برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

در این پست با استفاده از یک سنسور (لود سل) یا یک LDR می خواهیم توسط میکروکنترلر AVR یک فتوسل بسازیم.

این فتوسل علاوه بر اینکه مانند سایر فتوسلها می تواند جریان برق را قطع و وصل کند این توانایی را دارد که نور محیط را بصورت اهمیک در خروجی LCD  خود نمایش دهد.

برای شروع طراحی ابتدا از سنسور لودسل (LOAD_CELL) آن شروع می کنیم وابتدا شرح مختصری راجع به آنها می دهیم. در شکل زیر یک نمونه لودسل یا LDR رامشاهده می کنید این نمونه از سنسور در بازار قطعات الکترونیک ایران به وفور و با قیمت خیلی خوب و مناسب موجود است:

در شکل زیر ساختمان داخلی و قسمتهای تشکیل دهنده ی این سنسور را مشاهده می کنید:

برای شروع طراحی لازم است یکسری اطلاعات و دیتا شیت راجع به این سنسور بدانیم. متاسفانه در مورد این نوع سنسور اطلاعات کمی در اینترنت و سایتها موجود است و سنسورهایی هم که در بازار موجود هستند فاقد هرگونه برچسب اطلاعات ساخت و ... هستند و من با زحمت توانستم  یک کاتالوگ و یک منحنی خروجی برای این سنسور پیدا کنم. در دیتا شیت این سنسور نوشته است که در یک روشنای برابر 10 لوکس این سنسور حداقل 50 کیلواهم و حداکثر100 کیلو اهم می تواند داشته باشد و در تاریکی مطلق 10 ثانیه پس از خاموش کردن آن منبع نور 10 لوکسی مقدار مقاومت آن به 5 مگا اهم خواهد رسید.

دیتا شیت این سنسور را در فایل دانلود این پروژه قرار می دهم تا دوستانی که علاقمند به مطالعه آن هستند راحتتر به آن دسترسی داشته باشند و مثل من نیازمند نباشند به سایتهای مختلف رجوع و جستجو نمایید.

در ضمن شکل زیر یک منحنی لگاریتمی مربوط به نوعی از این سنسور می باشد که خط افقی آن میزان نور بر حسب لوکس و خط عمودی آن میزان مقاومت سنسور را برحسب کیلو و مگا اهم بیان می کند. هر خط در این منحنی بیان کننده نوعی سنسور خاص می باشد و خطی که با رنگ قرمز مشخص شده نوعی سنسور متداول و معمولی که در مصارف عمومی قرار می گیرد را نشان داده است

پس از آشنایی با سنسور LDR سراغ سخت افزار و مدارمیکروکنترلری با هسته AVR می رویم.

در سخت افزار زیر میکروکنترلر ATMEGA8 از یک طرف به ورودیهای سنسور و یک مقاومت متغیر متصل است و از طرف دیگر به یک LCD 2*16  جهت نمایش خروجی متصل است شکل زیر را ببینید:

(شکل بزرگ سخت افزار در فایل دانلود موجود است)

بوسیله مقاومت RV1 شما می توانید مقاومت رفرنس را تعیین کنید زمانی که مقاومت سنسور از مقدار این مقاومت فزونی یابد خروجی میکروکنترلر در حالت ACTIVE  قرار می گیرد.

در مورد این مقاومت متغیرباید بگویم که من بسیار سعی کردم برنامه ای که برای این پروژه می نویسم یک حالت Universall داشته باشد و هر مقاومت متقیری مثل (10k,50k,100k,...) بجای RV1 قرار دهیم تغییری در روند برنامه انجام ندهد.

همینطور این برنامه طوری پی ریزی شده که به تغییر و تعویض سنسور هم واکنشی در برنامه و روند آن نداشته باشد. واین امر زمانی تحقق خواهد یافت که شما از دو مقاومت 10کیلواهم جهت مقاومت های R2,R3 استفاده کنید.

به بیان دیگر با استفاده از دو مقاومت 10 کیلو اهم  می توان هر سنسور و هر مقاومت متغیری را مطابق شکل به AVR متصل کرد.

پیشنهاد من اینست که از دو مقاومت 5 رنگ دقیق 10 کیلو اهم استفاده کنید.

مدار LCD هم که نکته خاصی ندارد و فقط ازیک مقاومت متغیر RV2 که دارای مقدار 50 کیلو اهم است جهت انتخاب کنتراست در آن استفاده شده است.

همچنین شما باید ازیک مدار فیلتر LC در ورودی پایه AVCC استفاده کنید که اگر این پایه شماره (20) با این فیلتر به VCC متصل نشود مدار کار نمی کند.

برای کلاک پالس ازیک کریستال 8 مگاهرتز مطابق شکل استفاده کنید.

مدار فتوسل علاوه بر اینکه نور محیط را بر روی LCD نمایش می دهد دارای 2 خروجی دیگر نیز می باشد:

هرگاه مقاومت سنسور از مقاومت رفرنس فراتر برود LED روشن می شود و در ضمن خروجیPORTC.3 نیز برابر یک می گردد شما از این خروجی می توانید برای کنترل استفاده کنید.

در پایان فایل دانلود شامل لیست قطعات - نرم افزار و کد برنامه - فایلهای شبیه سازی پروژه با نرم افزار پروتیوس - شکل بزرگ شده سخت افزار و دیتا شیت سنسور لودسل را قرار میدهم.

 فایل دانلود:

امیدوارم مفید واقع شده باشد دوستان اگر نظری داشتند می توانند در قسمت نظرات و اگر قصد تماس با من را دارند می توانند به قسمت ارتباط با ما یا پست الکترونیک من مراجعه کنند.

http://www.goldencrownco.blogfa.com/

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic