برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

آر اف آی دی ) چیست؟

بطور کلی شناسایی خودکار و نگهداری داده‌ها (AIDC) روشی است که طی آن تجهیزات خواه سخت افزای یا نرم افزاری قادر به خواندن و تشخیص داده ها بدون کمک گرفتن از یک فرد هستند.
بارکدها، کدهای دو بعدی، سیستم های انگشت نگاری ، سیستم شناسایی با استفاده از فرکانس رادیویی، سیستم شناسایی با استفاده از قرنیه چشم و صدا و … از جمله این راهکارها در این مقال می‌باشند. یکی از جدید ترین مباحث مورد توجه دانشمندان جهت شناسایی افراد یا کالاها استفاده از سیستم شناسایی با استفاده از فرکانس رادیویی یا RFID می‌باشد.


RFID که مخفف سه واژه Radio Frequency Identification است؛ امروزه توسط فروشگاه‌های زنجیره ای بزرگی چون "وال مارت" و "مک دونالد" و نیز سازمانهای مهمی چون "وزارت دفاع ایالت متحده آمریکا" استفاده شده و امتحان خود را به خوبی پس داده است.

RFID چیست ؟
تصور کنید که وارد یک فروشگاه زنجیره ای شده اید و اقلام مورد نیاز خود را داخل چرخ دستی ‌(trolley) قرار داده اید. صندوق دار با استفاده از بار کد می بایستی که تک تک اقلام داخل سبد را برداشته و اطلاعات آن را توسط بارکد خوان (Barcode Reader) یکی یکی به داخل رایانه وارد کند تا فاکتور اقلام انتخابی شما صادر گردد. بسیاری از اوقات بدلیل آنکه تعداد کالاهای خریداری شده بسیار زیاد می باشند؛ صف‌های طولانی‌ای در فروشگاه‌های زنجیره ای تشکیل می‌شود. تازه ، گاهی اوقات نیز مخدوش شدن علائم بارکد، از خواندن اطلاعات جلوگیری می کند ، که این خود موجب مشکلات بیشتری می شود.


با این فناوری جدید یعنی RFID شما سبد کالای خود را بر می دارید و بدون اینکه مجبور به ایستادن در صفهای طولانی شوید و یا حتی بدون اینکه مجبور باشید اقلام خریداری شده را به صندوقدار یا نگهبان نشان دهید، از در خارج می شوید.
چرا؟ چون برچسب روی کالا دیگر بارکد(Barcode) نیست بلکه از نوع RFID می باشد و خودش با فرستان علائم رادیویی کلیه اطلاعات جاری خود از قبیل تعداد، قیمت، وزن، … را به کامپیوترهای موجود در درهای خروجی مخابره می کند.
این برچسبها دارای دو بخش تراشه و آنتن هستند و دارای عملکرد بسیار ساده ای می باشند؛ تراشه اطلاعات را از طریق آنتن منتشر می‌کند و حسگرهایی در اطراف قرار دارند ،این اطلاعات را دریافت می‌کنند.
از جمله مهمترین محاسن آن کاهش سرقت یا دزدی و محاسبه سریعتر تعداد کالاهای موجود در انبار بدون نیاز و کمک به نیروهای انسانی است.
اما تنها اشکال این فناوری گران بودن آن است، اگر چه روزگاری می رسد که تمامی اشیاء و کالاها این برچسب ها را مثل بارکد خواهند داشت.
بطور کلی RFID یا سیستم شناسایی با استفاده از فرکانس رادیویی سامانه ی شناسایی بی سیمی است که قادر به تبادل داده ها بوسیله برقراری اطلاعات بین یک Tag که به یک کالا ، شی یا .. متصل شده است و یک بازخوان (Reader) می باشد.
اصولاً سامانه‌های RFID از سیگنالهای الکترونیکی و الکترومغناطیسی برای خواندن و نوشتن داده‌ها بدون تماس بهره گیری می کنند.
Tag ها وسیله شناسایی متصل شده به کالایی است که ما می‌خواهیم آن را رد یابی کنیم و بازخوان‌ها (Reader) ها وسایلی هستند که حضور برچسب‌ها را در محیط تشخیص داده و اطلاعات ذخیره شده در آنها را بازیابی می‌کنند. با توجه به اینکه این سیستمها بر مبنای تغییرات امواج مغناطیسی و یا فرکانس‌های رادیویی کار می‌کنند، جهت تقویت سیگنالهای موجود در محیط گاهی اوقات از آنتن (تقویت کننده سیگنال) نیز استفاده می‌شود.
تجهیزات مورد نیاز بطور کلی فناوری RFID از تجهیزات ذیل جهت پیاده سازی بهیه خود کمک می‌گیرد:
۱٫ انواع برچسب Tag
2. انواع خواننده بر چسب Reader
3. انواع نویسنده اطلاعات Printer
4. آنتن- تقویت کننده سیگنال
۵٫ نرم افزار مدیریت اطلاعات
۶٫ بانک اطلاعاتی، ساختار شبکه اطلاعاتی

TAG چیست؟
همانطور که گفته شد Tag ها وسیله شناسایی متصل شده به کالا، شیء، فردی هستند که ما می‌خواهیم آن‌‌را ردیابی کنیم.
اما اینکه هر یک از کالاها دارای اشکال و ظواهر گوناگون و نیز دارای محیطهای فیزیکی گوناگونی است، این ضرورت را ایجاب می‌کند تا Tag ها را با توجه به ویژگیهای فیزیکی (ظاهریشان) دسته بندی کنیم.

بطور کلی بعضی از ویژگیهای ظاهری Tagها بصورت زیر می‌باشد:
الف- Tagهایی که دارای کفه پلاستیکی از جنس PVC می‌باشند و معمولاً در وسط آنها یک سوراخ دیده می‌شود که بسیار با‌ دوام بوده و می‌توان از آنها بارها و بارها استفاده کرد.
ب- Tag هایی که شبیه کارتهای اعتباری هستند و معمولا به آنها کارتهای هوشمند بدون تماس (Contact less Smart Cards) گفته می‌شود.
ج- Tag هایی که بصورت لایه های کاغذی روی برچسب ساخته می‌شوند که به آنها برچسب‌های هوشمند (Smart Labels) گفته می‌شود.
د- Tagهایی که در محیطهای قابل فرسایش (مثلاً آب یا مایع) به خوبی کار می‌کنند. اینگونه Tag ‌ها در کپسولهای شیشه ای قرار دارند.
ه- Tagهایی کوچک که در داخل اشیاء عمومی مثل لباس، ساعت، دستبند و …. کار گذاشته می‌شود. اغلب ممکن است به شکل یک کلیه یا دسته کلید بنظر برسند.


در صورتی‌که بخواهیم Tag ها را با در نظر گرفتن منبع انرژی تامین کننده شان دسته بندی کنیم به ۴ دسته اصلی تقسیم بندی می شوند:
۱- Tagهای غیر فعال Passive Tags که انرژی و برق مورد نیاز خود را از Reader‌ها بوسیله یکسری از روش‌های تراگسیل بدست می‌آورند.
۳- Tagهای فعال Active Tags که انرژی مورد نیازشان توسط یک باتری داخلی و جهت برقراری ارتباط دارای یک پردازنده، یک حافظه و حسگر می باشند.
۳- Tagهایی نیمه غیر فعال Semi-Passive Tags که علاوه بر استفاده از باتری داخلی شان، می توانند از انرژی منتقل شده توسط Reader ها نیز بهره مند شوند.
۴- Tag های دو طرفه Two way Tags که علاوه بر استفاده از باطری داخلی شان می توانند بدون کمک گرفتن از Reader ها دیگر اقسام هم شکل خود را نیز شناسایی کرده و با آنها به گفتگو بپردازند.

Reader چیست؟
قبلاً اشاره شد که Reader ها وسایل الکترونیکی هستند که حضور Tag ها را در محیط تشخیص داده و اطلاعات ذخیره شده در آنها را بازیابی می کنند.
۳ دسته عمده Reader ها بصورت:
۱٫مدل ثابت Fixed Type
2.مدل دستی Hand held Type
3.مدل کارت PC Card Type

مزایای استفاده از فناوری RFID
مزایا استفاده از این تکنولوژی به شرح ذیل می باشد:
۱٫کاهش هزینه ها (کاهش فعالیت های دستی و افزایش سرعت)
۲٫اتوماسیون (بدون توقف)
۳٫کاهش خطا
۴٫کنترل فرایندهای غیر قابل رویت
۵٫امکان به روز رسانی بر چسب ها بدون دخالت دست
۶٫امنیت
۷٫یکپارچگی

کاربری در RFID
مدیریت بار مسافران : شناسایی و کنترل بار و اثاثیه مسافران با استفاده از فرکانسهای رادیویی RFID .
مدیریت دام و گوشت : شاید به جرات بتوان گفت که یکی از قدیمی‌ترین کاربردهای استفاده از فناوری RFID در ردیابی و کنترل حرکت حیوانات اهلی مخصوصاً گاوهای شیرده بوده است. امروزه بصورت یک جریان کاملاً متداول، حیوانات همزی و اهلی بوسیله کپسولهای قابل تزریق و یا Tag هایی که به گوش حیوانات متصل می شود؛ به این فناوری مجهز می شوند.
کنترل ورود و خروج وسایط نقلیه : یکی دیگر از کاربردهای بسیار شایع استفاده از فناوری RFID کنترل ورود و خروج وسایط نقلیه در محلهایی است که امنیت ورود و خروج ماشینها بسیار مهم و ضروری به نظر می‌رسد.

مدیریت کتابخانه ها و کتاب‌ها : با چسباندن یک Tag (که کلیه مشخصات کتاب در آن ذخیره سازی شده است) بر روی کتاب و قرار دادن یکسری از آنتن‌ها و Reader ها در محل کتابخانه می‌توان از مزایای آن بهره جست:
کاربرد فناوری RFID در مباحث پزشکی : ثبت و یا ذخیره سازی اطلاعات بیمار از قبیل نام و آدرس، تاریخ پذیرش و بستری و نیز نوع بیماری ،پزشک معالج ،نوع عمل جراحی و …. در پایین آوردن اشتباهات و خسارات جبران ناپذیر در بیمارستان نقش حیاتی دارد.

منبع:http://www.elect.ir/post-319.aspx
امروزه ضرورت شناسایی خودکار عناصر و جمع آوری داده مرتبط به آنان بدون نیاز به دخالت انسان جهت ورود اطلاعات در بسیاری از عرصه های صنعتی ، علمی ، خدماتی و اجتماعی احساس می شود
در ادامه با فناوری RFID بیشتر آشنا خواهیم شد .
در پاسخ به این نیاز تاکنون فناوری های متعددی طراحی و پیاده سازی شده است .

به مجموعه ای از  فناوری ها که از آنان برای شناسایی اشیاء ، انسان و حیوانات توسط ماشین استفاده می گردد ، شناسایی خودکار و یا به اختصار Auto ID  گفته می شود .  هدف اکثر سیستم های شناسایی خودکار ، افزایش کارآیی ، کاهش خطاء ورود اطلاعات  و آزاد سازی زمان کارکنان برای انجام کارهای مهمتر نظیر سرویس دهی بهتر به مشتریان است .

تاکنون فناوری های مختلفی به منظور شناسایی خودکار طراحی و پیاده سازی شده است،  کدهای میله ای ، کارت های هوشمند ، تشخیص صدا ، برخی فناوری های بیومتریک ، OCR ( برگرفته شده از optical character recognition  ) و RFID ( برگرفته شده از radio frequency identification  ) نمونه هایی در این زمینه می باشند .

آشنایی اولیه با فناوری RFID

اجازه دهید برای آشنایی بیشتر با فناوری RFID چندین تعریف از آن را با یکدیگر مرور نمائیم :

RFID – با استفاده از ارتباطات مبتنی بر فرکانس های رادیویی امکان شناسایی خودکار ، ردیابی و مدیریت اشیاء ، انسان و حیوانات را فراهم می نماید . عملکرد RFID وابسته به دو دستگاه تگ و کدخوان است که جهت برقراری ارتباط بین یکدیگر از امواج رادیویی استفاده می نمایند.

به مجموعه ای از فناوری ها که در آنان برای شناسایی خودکار افراد و اشیاء از امواج رادیویی استفاده می گردد ، RFID گفته می شود .  از روش های مختلفی برای شناسایی افراد و اشیاء استفاده می شود. ذخیره شماره سریال منتسب به یک فرد و یا شی درون یک ریزتراشه که به آن یک آنتن متصل شده است ، یکی از متداولترین روش های شناسایی خودکار است .

به تلفیق تراشه و آنتن ، تگ RFID و یا  فرستنده خودکار  RFID گفته می شود . تراشه به کمک آنتن تعبیه شده ، اطلاعات لازم جهت شناسایی آیتم مورد نظر را برای یک کدخوان ارسال می نماید . کدخوان امواج رادیویی برگردانده شده از تگ RFID را به اطلاعات دیجیتال تبدیل می نماید تا در ادامه ، امکان ارسال داده برای کامپیوتر و پردازش آن فراهم گردد.

RFID - یک پلت فرم مهم جهت شناسایی اشیاء ، جمع آوری داده و مدیریت اشیاء را ارائه می نماید، پلت فرم فوق مشتمل بر مجموعه ای از فناوری های حامل داده و محصولاتی است که به مبادله داده بین حامل و یک سیستم مدیریت اطلاعات از طریق یک لینک فرکانس رادیویی کمک می نماید می باشد.  تگ های RFID با استفاده از یک فرکانس و بر اساس نیاز سیستم ( محدوده خواندن و محیط ) ، پیاده سازی می گردند . تگ ها به صورت فعال ( به همراه یک باطری ) و یا غیرفعال ( بدون باطری ) پیاده سازی می شوند  . تگ های غیرفعال، توان لازم جهت انجام عملیات را از میدان تولید شده توسط کدخوان می گیرند.

کدخوان RFID ، معمولا" به یک کامپیوتر متصل می شود و دارای نقشی مشابه با یک اسکنر کد میله ای است . مسئولیت برقراری ارتباط لازم بین سیستم اطلاعاتی و تگ های RFID برعهده کدخوان RFID است.

شکل 1 ، یک نمونه تگ RFID را نشان می دهد .

rfid

شکل 2 ، یک نمونه کدخوان RFID  بی سیم با برد 80 متر را نشان می دهد .

rfid

RFID چگونه کار می کند ؟

تگ و یا دستگاه فرستنده خودکار ، شامل یک مدار الکترونیکی است که که به شی مورد نظری که لازم است دارای یک کد شناسایی باشد ، متصل می گردد . زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می گیرد ، میدان مغناطیسی تولید شده توسط کد خوان باعث فعال شدن تگ می گردد  .

در ادامه ، تگ بطور پیوسته اقدام به ارسال داده از طریق پالس های رادیویی می نماید در نهایت داده توسط کدخوان دریافت و توسط نرم افزارهای مربوطه نظیر برنامه های ERP  ( برگرفته شده از  Enterprise Resource Planning   ) و SCMS ( برگرفته شده از Supply Chain Management systems  ) پردازش می گردد .

شکل  3 نحوه انجام فرآیند فوق را نشان می دهد .

rfid

آیا RFID بهتر از کد میله ای است ؟

 RFID و کدمیله ای دو فناوری مختلف با کاربردهای متفاوت می باشند. علی رغم این که ممکن است وظایف این دو فناوری در برخی حوزه ها نقاط مشترکی داشته باشد ، وجود برخی تفاوت ها نیز به اثبات رسیده است :

 

•  نوع فناوری استفاده شده جهت خواندن کدها : یکی از مهمترین تفاوت های کد میله ای و RFID ، تبعیت کدهای میله ای از  فناوری موسوم به " خط دید " است . این بدان معنی است که یک دستگاه اسکنر لازم است کد میله ای را ببیند تا بتواند آن را بخواند . بنابراین لازم است برای خواندن یک کد میله ای ، کد مورد نظر در دید اسکنر قرار بگیرد .

در مقابل ، شناسایی مبتنی بر  فرکانس رادیویی به "خط دید "  نیاز ندارد. تا زمانی که تگ های RFID  در محدوده قابل قبول کد خوان باشند ، امکان خواندن آنان وجود خواهد داشت .

• عدم امکان پویش کدشناسایی در صورت بروز مشکل برای برچسب حاوی کد میله ای : در صورتی که برچسب حاوی کد میله ای خراب ، کثیف و یا پاره گردد ، امکان پویش کد میله ای وجود نخواهد داشت . این وضعیت در رابطه با تگ های RFID صدق نخواهد کرد.

 

rfid

• فقدان اطلاعات تکمیلی  : کدهای میله ای استاندارد صرفا"  قادر به شناسایی محصول و تولید کننده آن می باشند و منحصربفرد بودن کالا را تضمین نمی نمایند . به عنوان نمونه کد میله ای که بر روی یک ظرف شیر وجود دارد همانند سایر کدهای موجود بر روی سایر محصولات مشابه همان تولیدکننده است. این کار ، شناسایی محصولی را که تاریخ مصرف آن به اتمام رسیده است را غیرممکن می سازد .

• ماهیت خواندن کدها : امکان خواندن تعداد بسیار زیادی از تگ های RFID در یک زمان و بطور اتوماتیک وجود دارد . این در حالی است  که کدهای میله ای می بایست بطور دستی و یکی پس از دیگری پویش گردند .

• استفاده آسان و قابلیت اعتماد : در سیستم های مبتنی بر فناوری RFID ، امکان خواندن تگ ها از مسافت بیشتری وجود دارد .همچنین درصد بروز خطاء در زمان خواندن کد کمتر از کدهای میله ای است . 


برخی از مزایای بکارگیری فناوری RFID عبارتند از :

• تگ ها می توانند مخفی باشند و یا در اکثر مواد جاسازی شوند .

• با توجه به این که تگ ها در ابعاد و اشکال مختلف ارائه می شوند ، کاربران می توانند با توجه به نیاز خود یکی از آنان را انتخاب نمایند.

• جهت خواندن کد لازم نیست که تگ در معرض دید مستقیم کدخوان قرار بگیرد .

• با توجه به ماهیت تگ ها ( عدم نیاز به  تماس مستقیم ) ، استهلاک و فرسودگی وجود نخواهد داشت .

• امکان دستکاری کدهای سریال ذخیره شده در تگ ها وجود نخواهد داشت .

برخی از کاربردهای RFID

از فناوری RFID در بسیاری از ساختمان های اداری و به منظور کنترل تردد کارکنان در بخش های مجاز و غیرمجاز استفاده می گردد . تعداد زیادی از فروشندگان کالا به منظور مراقبت الکترونیکی از محصولات خود در مقابل سرقت از این فناوری استفاده می نمایند برخی نهادهای دولتی نیز برای نظارت و کنترل متخلفین از فناوری فوق استفاده می نمایند

برخی  دیگر از کاربردهای فناوری RFID عبارتند از :

rfid
• کنترل موجودی

• کنترل دستیابی

• تحلیل آزمایشگاهی

• کنترل تعداد دور . به عنوان نمونه ، ثبت اتوماتیک تعداد دفعاتی که یک دونده می بایست طی نماید 

• ثبت زمان و مکان تردد .  به عنوان نمونه ، ثبت اتوماتیک زمان و مکان گشت زنی برای برخی مشاغل خاص 

• شناسایی خودرو

• امنیت ساختمان ها

• ردیابی دارایی ها

• کنترل ترافیک ، ردیابی رانندگان متخلف و ثبت اتوماتیک نخلفات

• سیستم  های حمل و نقل

• و موارد متعدد دیگر

در پایان بد نیست به این نکته نیز اشاره نمائیم که یکی از چالش های مهم تولید کنندگان RFID و کاربران ، فقدان استانداردهای لازم در این صنعت است . به عنوان نمونه سیستم های RFID استفاده شده در صنایع خرده فروشی دارای تفاوت اساسی با سیستم هایی می باشند که از آنان به منظور کنترل دستیابی استفاده می گردد .


http://insco.mihanblog.com/post/37
روش نوینی است که برای شناسای و رد یابی‌ اجسام توسط امواج رادیویی به کار میرود.در این روش اطلاعات بر روی حافظه یک تراشه بسیار کوچک ذخیره شده و تراشه به جسم مورد نظر چسبانده می شود. دستگاهی به نام بازخوان( یا reader) با استفاده از امواج رادیویی اطلاعات ذخیره شده بر روی تراشه ها را می خواند. این روش یكی از جدید ترین مباحث مورد توجه دانشمندان جهت شناسایی افراد یا كالاها،استفاده از سیستم شناسایی با استفاده از فركانس رادیویی میباشد. بطور كلی RFID یا سیستم شناسایی با استفاده از فركانس رادیویی سامانه ی شناسایی بی سیمی است كه قادر به تبادل داده ها بوسیله برقراری اطلاعات بین یك Tag كه به یك كالا ، شئ یا .. متصل شده است و یك بازخوان (Reader) می باشد. اصولاً سامانه های RFID از سیگنالهای الكترونیكی و الكترو مغاطیسی برای خواندن و نوشتن داده ها بدون تماس بهره گیری می كنند.
RFIDچیست ؟

امروزه ضرورت شناسایی خودکار عناصر و جمع آوری داده مرتبط به آنان بدون نیاز به دخالت انسان جهت ورود اطلاعات در بسیاری از عرصه های صنعتی ، علمی ، خدماتی و اجتماعی احساس می شود . در پاسخ به این نیاز تاکنون فناوری های متعددی طراحی و پیاده سازی شده است.

به مجموعه ای از فناوری ها که از آنان برای شناسایی اشیاء ، انسان و حیوانات توسط ماشین استفاده می گردد ، شناسایی خودکار و یا به اختصارAuto ID گفته می شود . هدف اکثر سیستم های شناسایی خودکار ، افزایش کارآیی ، کاهش خطاء ورود اطلاعات و آزاد سازی زمان کارکنان برای انجام کارهای مهمتر نظیر سرویس دهی بهتر به مشتریان است .
تاکنون فناوری های مختلفی به منظور شناسایی خودکار طراحی و پیاده سازی شده است
. کدهای میله ای ، کارت های هوشمند ، تشخیص صدا ، برخی فناوری های بیومتریک ،OCR( برگرفته شده از optical character recognition ) وRFID( برگرفته شده از radio frequency identification ) نمونه هایی در این زمینه می باشند .

در ادامه با فناوری
RFIDبیشتر آشنا خواهیم شد .
آشنایی اولیه با فناوریRFID
اجازه دهید برای آشنایی بیشتر با فناوریRFIDچندین تعریف از آن را با یکدیگر مرور نمائیم :
 • RFIDبا استفاده از ارتباطات مبتنی بر فرکانس های رادیویی امکان شناسایی خودکار ، ردیابی و مدیریت اشیاء ، انسان و حیوانات را فراهم می نماید . عملکردRFIDوابسته به دو دستگاه تگ و کدخوان است که جهت برقراری ارتباط بین یکدیگر از امواج رادیویی استفاده می نمایند .

 • به مجموعه ای از فناوری ها که در آنان برای شناسایی خودکار افراد و اشیاء از امواج رادیویی استفاده می گردد ،RFIDگفته می شود . از روش های مختلفی برای شناسایی افراد و اشیاء استفاده می شود. ذخیره شماره سریال منتسب به یک فرد و یا شی درون یک ریزتراشه که به آن یک آنتن متصل شده است ، یکی از متداولترین روش های شناسایی خودکار است .
  به تلفیق تراشه و آنتن ، تگ
  RFIDو یا فرستنده خودکارRFIDگفته می شود . تراشه به کمک آنتن تعبیه شده ، اطلاعات لازم جهت شناسایی آیتم مورد نظر را برای یک کدخوان ارسال می نماید . کدخوان امواج رادیویی برگردانده شده از تگRFIDرا به اطلاعات دیجیتال تبدیل می نماید تا در ادامه ، امکان ارسالداده برای کامپیوتر و پردازش آن فراهم گردد.

 • RFIDیک پلت فرم مهم جهت شناسایی اشیاء ، جمع آوری داده و مدیریت اشیاء را ارائه می نماید . پلت فرم فوق مشتمل بر مجموعه ای از فناوری های حامل داده و محصولاتی است که به مبادله داده بین حامل و یک سیستم مدیریت اطلاعات از طریق یک لینک فرکانس رادیویی کمک می نماید . تگ هایRFIDبا استفاده از یک فرکانس و بر اساس نیاز سیستم ( محدوده خواندن و محیط ) ، پیاده سازی می گردند . تگ ها به صورت فعال ( به همراه یک باطری ) و یا غیرفعال ( بدون باطری ) پیاده سازی می شوند . تگ های غیرفعال، توان لازم جهت انجام عملیات رااز میدان تولید شده توسط کدخوان می گیرند .
  کدخوان
  RFID، معمولا" به یک کامپیوتر متصل می شود و دارای نقشی مشابه با یک اسکنر کد میله ای است . مسئولیت برقراری ارتباط لازم بین سیستم اطلاعاتی و تگ هایRFIDبرعهده کدخوانRFIDاست.RFIDچگونه کار می کند ؟
تگ و یا دستگاه فرستنده خودکار ، شامل یک مدار الکترونیکی است که که به شی مورد نظری که لازم است دارای یک کد شناسایی باشد ، متصل می گردد . زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می گیرد ، میدان مغناطیسی تولید شده توسط کد خوان باعث فعال شدن تگ می گردد .
در ادامه ، تگ بطور پیوسته اقدام به ارسال داده از طریق پالس های رادیویی می نماید .
در نهایت داده توسط کدخوان دریافت و توسط نرم افزارهای مربوطه نظیر برنامه هایERP ( برگرفته شده ازEnterprise Resource Planning ) وSCMS( برگرفته شده از Supply Chain Management systems
) پردازش می گردد .
آیا
RFID
بهتر از کد میله ای است ؟
RFIDو کدمیله ای دو فناوری مختلف با کاربردهای متفاوت می باشند . علی رغم این که ممکن است وظایف این دو فناوری در برخی حوزه ها نقاط مشترکی داشته باشد ، وجود برخی تفاوت ها نیز به اثبات رسیده است :
 • نوع فناوری استفاده شده جهت خواندن کدها: یکی از مهمترین تفاوت های کد میله ای وRFID، تبعیت کدهای میله ای از فناوری موسوم به " خط دید " است . این بدان معنی است که یک دستگاه اسکنر لازم است کد میله ای را ببیند تا بتواند آن را بخواند . بنابراین لازم است برای خواندن یک کد میله ای ، کد مورد نظر در دید اسکنر قرار بگیرد .
  در مقابل ، شناسایی مبتنی بر فرکانس رادیویی به "خط دید " نیاز ندارد. تا زمانی که تگ هایRFID در محدوده قابل قبول کد خوان باشند ، امکان خواندن آنان وجود خواهد داشت .


 • عدم امکان پویش کدشناسایی در صورت بروز مشکل برای برچسب حاوی کد میله ای: در صورتی که برچسب حاوی کد میله ای خراب ، کثیف و یا پاره گردد ، امکان پویش کد میله ای وجود نخواهد داشت . این وضعیت در رابطه با تگ هایRFIDصدق نخواهد کرد.

 • فقداناطلاعات تکمیلی: کدهای میله ای استاندارد صرفا" قادر به شناسایی محصول و تولید کننده آن می باشند و منحصربفرد بودن کالا را تضمین نمی نمایند . به عنوان نمونه کد میله ای که بر روی یک ظرف شیر وجود دارد همانند سایر کدهای موجود بر روی سایر محصولات مشابه همان تولیدکننده است . این کار ، شناسایی محصولی را که تاریخ مصرف آن به اتمام رسیده است را غیرممکن می سازد .

 • ماهیت خواندن کدها: امکان خواندن تعداد بسیار زیادی از تگ هایRFIDدر یک زمان و بطور اتوماتیک وجود دارد . این در حالی است که کدهای میله ای می بایست بطور دستی و یکی پس از دیگری پویش گردند .

 • استفاده آسان و قابلیت اعتماد: در سیستم های مبتنی بر فناوریRFID، امکان خواندن تگ ها از مسافت بیشتری وجود دارد .همچنین درصد بروز خطاء در زمان خواندن کد کمتر از کدهای میله ای است .
آیا فناوریRFIDیک فناوری جدید است ؟
RFIDیک فناوری تائید شده از سال 1970 تا کنون است و به دلیل قیمت بالای آن تاکنون در برنامه های تجاری اندکی مورد استفاده قرار گرفته شده است . در صورتی که بتوان تگ ها را با قیمت مناسب تری تولید کرد ، استفاده از فناوریRFIDمی تواند بسیاری از مسائل مرتبط با کدهای میله ای را برطرف نماید . با توجه به این که امواج رادیویی قادر به حرکت در بین اکثر مواد غیرفلزی می باشند ، امکان استفاده از فناوریRFIDدر حوزه های گسترده تری وجود دارد .

مزایای بکارگیریRFID
هم کدخوان ها و هم تگ ها می توانند دارای اندازه و شکل مختلفی باشند . با توجه به اندازه کوچک تگ ها و آزادی عمل جهت حرکت آنان ، سازمان ها و موسساتی که علاقه مند به استفاده از این فناوری می باشند از انعطاف بالائی در این رابطه برخوردار خواهند بود .
برخی از مزایای بکارگیری فناوری
RFIDعبارتند از :
 • تگ ها می توانند مخفی باشند و یا در اکثر مواد جاسازی شوند .
 • با توجه به این که تگ ها در ابعاد و اشکال مختلف ارائه می شوند ، کاربران می توانند با توجه به نیاز خود یکی از آنان را انتخاب نمایند.
 • جهت خواند کد لازم نیست که تگ در معرض دید مستقیم کدخوان قرار بگیرد .
 • با توجه به ماهیت تگ ها ( عدم نیاز به تماس مستقیم ) ، استهلاک و فرسودگی وجود نخواهد داشت .
 • امکان دستکاری کدهای سریال ذخیره شده در تگ ها وجود نخواهد داشت .
برخی از کاربردهایRFID
از فناوریRFIDدر بسیاری از ساختمان های اداری و به منظور کنترل تردد کارکنان در بخش های مجاز و غیرمجاز استفاده می گردد . تعداد زیادی از فروشندگان کالا به منظور مراقبت الکترونیکی از محصولات خود در مقابل سرقت از این فناوری استفاده می نمایند . برخی نهادی دولتی نیز برای نظارت و کنترل متخلفین از فناوری فوق استفاده می نمایند .
برخی
دیگر از کاربردهای فناوریRFIDعبارتند از :
 • کنترل موجودی
 • کنترل دستیابی
 • تحلیل آزمایشگاهی
 • کنترل تعداد دور . به عنوان نمونه ، ثبت اتوماتیک تعداد دفعاتی که یک دونده می بایست طی نماید
 • ثب زمان و مکان تردد . به عنوان نمونه ، ثبت اتوماتیک زمان و مکان گشت زنی برای برخی مشاغل خاص
 • شناسایی خودرو
 • امنیت ساختمان ها
 • ردیابی دارایی ها
 • کنترل ترافیک ، ردیابی رانندگان متخلف و ثبت اتوماتیک نخلفات
 • سیستم های حمل و نقل
 • و موارد متعدد دیگر

در پایان بد نیست به این نکته نیز اشاره نمائیم که یکی از چالش های مهم تولید کنندگان
RFIDو کاربران ، فقدان استانداردهای لازم در این صنعت است . به عنوان نمونه سیستم هایRFIDاستفاده شده در صنایع خرده فروشی دارای تفاوت اساسی با سیستم هایی می باشند که از آنان به منظور کنترل دستیابی استفاده می گردد .

برخی کاربردهای اصلی rfid :
- مدیریت بار مسافران :
شناسایی و كنترل بار و اثاثیه مسافران با استفاده از فركانسهای رادیویی RFID
در دسامبر سال 2004 همایشی با شركت اعضاء یاتا و با هدف زمینه سازی كاربردی IT در شركتهای هواپیمایی در خاور میانه برگزار گردید كه البته عمده توجه خود را بر تسهیل امور صنعت هواپیمایی معطوف نمود. پروژه سوم تائید شده در این مجمع با عنوان شناسایی و كنترل بار و اثاثیه مسافران با استفاده از فركانسهای رادیویی RFID به اعضاء معرفی گردید.
پروژه سوم، شناسایی و كنترل بار و اثاثیه مسافران با استفاده از مهمترین بخشهای بررسی شده درباره این پروژه در ذیل ارائه شده است:
هدف از بكارگیری فركانسهای رادیویی جهت شناسایی و كنترل بار و اثاثیه مسافران، ترویج و توسعه فناوری RFID به منظور بهبود مدیریت و سازماندهی فرآیندهای مختلف اداره بار نظیر جداسازی، دسته بندی و حمل و نقل اثاثیه مسافران و جلوگیری از خسارات احتمالی یا مفقود شدن این محموله ها می باشد.
در عین حال بكارگیری سیستم RFID موجب كاهش هزینه های شركتهای هواپیمایی و ارتقاء سطح خدمات ارائه شده به مشتریان میگردد.
اما منظور از برچسب های شناسایی و كنترل با فناوری RFID چیست؟
این برچسبها در شكلهای استانداردی ارائه میگردند و یك تراشه كه توانایی شناسایی فركانس های رادیویی را دارا میباشد، داخل این برچسب ها جا سازی گردیده است.
در عین حال این تراشه ها ظرفیت ذخیره داده های جدیدتر را نیز دارا میباشند. استفاده از RFID در مدیریت بار مسافران سبب كاهش خسارات احتمالی یا فقدان بار و اثاثیه مسافران میگردد و در عین حال فرودگاهها، سیستمهای سریعتر و ارزانتری را در مدیریت و سازماندهی هندلینگ بار در اختیار خواهند داشت. از سوی دیگر هزینه های شركتهای هواپیمایی در امور هندلینگ بار نیز به میزان قابل توجهی كاهش پیدا میكند و در عین حال امنیت محموله ها و اثاثیه مسافران ارتقاء و زمان مورد نیاز برای انجام امور شناسایی و كنترل بار و اثاثیه به حداقل خواهد رسید.
مراحل طرح اجرایی RFID برای كنترل و شناسایی اثاثیه مسافران از سوی ایكائو بشرح ذیل میباشد:
1.تشخیص و تعیین فرودگاههای مورد نظر و بررسی شبكه های ورودی، خروجی و عبوری
2.مدیریت و سازماندهی ذینفعان و همكاران اجرای طرح، شامل شركتهای هواپیمایی، فرودگاهها و شركت های هندلینگ بار
3.ارزیابی و تخمین هزینه های نصب و راه اندازی كامل سیستم
4.ارائه مدل اقتصادی مناسب برنامه ریزی برای تامین منابع مالی مورد نیاز به گونه ای كه منافع تمامی همكاران و ذینفعان اجرای طرح در نظر گرفته شود.
این سیستم به راحتی با چسباندن Tag بر روی بار مسافران و قراردادن یك سری آنتن و در نهایت Reader در اطراف ونیز قفسه های نگهداری بار مسافران به راحتی قابل اجرا میباشد.
- مدیریت دام و گوشت
شاید به جرات بتوان گفت كه یكی از قدیمیترین كاربردهای استفاده از فن آوری RFID در ردیابی و كنترل حركت حیوانات اهلی مخصوصاً گاوهای شیرده بوده است. امروزه بصورت یك جریان كاملاً متداول، حیوانات همزی و اهلی بوسیله كپسولهای قابل تزریق و یا Tag هایی که به گوش حیوانات متصل می شود؛ به این فن آوری مجهز می شوند.
این Tag ها به جهت شناسایی حیوانات اهلی گم شده، مرتب كردن، مراقبت كردن و نگهداری پیشینه درمانی حیوانات اهلی بكار برده میشود.
البته این فن آوری درسالهای اخیر در صنایع كشاورزی و دارویی كاربرد وسیعی پیدا كرده است. اطلاعات مربوط به حیوانات اهلی، مواد غذایی و دارویی در مواقع بحرانی برای سلامتی جوامع بشری بسیار مفید میتواند باشد.
- كنترل ورود و خروج وسایط نقلیه
یكی دیگر از كاربردهای بسیار شایع استفاده از فن آوری RFID كنترل ورود و خروج وسایط نقلیه در محلهایی است كه امنیت ورود و خروج ماشینها بسیار مهم و ضروری بنظر میرسد.
این سیستم با چسباندن یك Tag برروی وسیله نقلیه و قراردادن كلیه اطلاعات مربوط به این وسیله در حافظه آن امكان پذیر میشود.
قبل از رسیدن وسیله نقلیه به درب ورودی یا خروجی ؛ ماشین از محلی كه در آن یك آنتن جهت دریافت اطلاعات Tag چسبیده شده بر روی وسیله نقلیه وجود دارد؛ عبور میكند. دستگاه Reader اطلاعات موجود بر روی Tag را از آنتن بازخوانی میكند و در صورتی كه اطلاعات موجود بر روی Tag نشانگر مجوز ورود یا خروج باشد، گیت ورودی یا خروجی باز میشود.
در صورتی كه هیچ گونه برچسبی بر روی ماشین وجود نداشته باشد و یا در صورتیكه اطلاعات موجود بر روی Tag نشانگر مجوز عدم خروج یا ورود باشد، افراد امنیتی مستقر در محل درب ورودی یا خروجی گیت جهت بارزسی وسیله نقلیه اقدام میكند.
- مدیریت كتابخانه ها و كتاب ها
ازجمله كاربردهای جالب فن آوری RFID كاربرد وسیع آن در كتابخانه های بزرگ میباشد.
با چسباندن یك Tag (كه كلیه مشخصات كتاب در آن ذخیره سازی شده است) بر روی كتاب و قراردادن یكسری از آنتن ها و Reader ها در محل كتابخانه میتوان از مزایای ذیل بهره جست:
الف- جلوگیری از سرقت کتاب های موجود
ب- اجرای سیستم خودكار بازگشت و حتی خروج كتابها از كتابخانه
ج- پیگیری و كنترل چیدمان صحیح كتابها در قفسه های مربوط به خودشان
- كاربرد فن آوری RFID در مباحث پزشكی
فن آوری RFID در مباحث پزشكی كاربردهای بسیار گسترده ای دارد. این فن آوری بسیار جالب از هنگام ورود بیمار توسط یك دستبند كه كلیه اطلاعات بیمار در آن قرار میگیرد در یك بیمارستان مجهز آغاز میشود.
ثبت و یا ذخیره سازی اطلاعات بیمار از قبیل نام و آدرس، تاریخ پذیرش و بستری و نیز نوع بیماری ،پزشك معالج ،نوع عمل جراحی و .... در پایین آوردن اشتباهات و خسارات جبران ناپذیر در بیمارستان نقش حیاتی دارد.
همچنین فرارو یادزدیده شدن بیمار از بیمارستان با همین فن آوری تقریباً غیر ممكن بنظر می رسید.
جلوگیری ازجابجا شدن اطفالی كه تازه بدنیا آمده اند از جمله كابردهای بسیار حساس این فن آوری میباشد. همچنین در محل های نگهداری دارو، با چسباندن برچسب داروها میتوان از میزان مصرف، تاریخ مصرف داروها به راحتی باخبر شد.
حمایت شركت مایکروسافت
در این بین خبرگزاریهای IT در سراسر دنیا خبر از حمایت (پشتیبانی) شركت مایكروسافت از این فن آوری را میدهند.
مایكروسافت بعد از ماهها تاخیر، نسخه های جدید محصولات طراحی نرم افزار خود را عرضه كرد. شركت مایكروسافت اعلام كرد:
در طول نیم سال اول 2006 نرم افزارهایی را مخصوص برنامه ریزی و كنترل داده های حاصل از دستگاه های RFID عرضه خواهد كرد.
این نرم افزار ها به سیستم عامل Windows Server این امكان را میدهد كه داده ها را از دستگاه های RFID جمع آوری و پردازش كنند.
دیگر برنامه های Microsoft كه شامل BizTalk و پایگاه داده ها SQL SERVER است ؛قادر خواهند بود داده های مربوط به فن آوری RFID را ذخیره سازی كنند.
البته مایكروسافت BizTalk 2006 را كه قادر است داده ها را به درون نرم افزار های OFFICE قراردهد، در سه ماه اول 2006 عرضه خواهد كرد.
نگاهی به پروژه مشتركMIT وSAP به منظور استفاده ازRFID
برای پیگیری مواد دارویی و شبیه‌سازی زنجیره تأمین


دنیایی را تصور كنید كه در آن هر یك از اقلا‌م تولیدی، همراه یك تراشه RFID ارائه می‌شود و این تراشه، اطلاعاتی را درباره محصول مربوطه ذخیره می‌كند. با جابه‌جایی یك محصول در زنجیره تأمین (برای مثال در صنایع داروسازی، هوافضا، دامپروری یا حتی تشخیص هویت انسان‌ها) اطلاعات مختلفی جمع‌آوری و در نقاط متفاوتی از سیستم‌های تركیبی ذخیره می‌شود و سپس در دسترس قرار می‌گیرند.

هدف نهایی از این اقدام، كسب اطلاع دقیق از موقعیت همه اقلام (یا هر یك از آن‌ها) در زمان خواسته شده است. چالش اصلی، تعیین نحوه پیاده‌سازی این طرح است: در صورتی كه تمام مؤسسات سطوح بالا و پایین زنجیره تأمین با همكاری یكدیگر، در بین همكاران تجاری خود به مبادله و انتشار اطلا‌عات اقدام كنند، شبكه ارتباطی حاصله، چگونه خواهد بود؟

مؤسسه SAP و انستیتو فناوری ماساچوست (MIT) در یك پروژه مشترك اقدام به بررسی توانایی ساختار شبكه مذكور در نگهداری از برچسب‌های شناسایی كرده‌اند. این برچسب‌های شناسایی از نوع امواج رادیویی هستند و به‌ طور مشترك توسط مؤسسات سطوح بالا و پایین زنجیره تأمین، به ‌منظور ردگیری محصولات از زمان تولید تا رسیدن به دست مصرف‌كننده به كار می‌روند.

مؤسسه EPCglobal، كه پایگاه اصلی استانداردسازی RFID محسوب می‌شود، در راستای شماره‌گذاری محصولات موجود در سراسر دنیا، در حال ایجاد یك شناسه الكترونیكی محصول یا Electronic Product Code) EPC) است. این مؤسسه برای تبادل اطلاعات RFID استانداردهایی را ایجاد نموده و یك ساختار شبكه موسوم به EPC Network را برای فراهم ساختن امكان ایجاد پیوند بین تمام اشیا از طریق اینترنت پیشنهاد كرده است.

در همین زمان، سایر گروه‌ها (برای نمونه، مؤسسات آموزشی و شركت‌های نرم‌افزاری) ساختارهای دیگری را برای شبكه ارتباطی پیشنهاد كرده‌اند كه توانایی تطبیق تبادل داده‌های RFID را در سراسر دنیا دارند.

با این حال، پیش از توافق درباره استفاده از یك ساختار شبكه، باید به چند سؤال اساسی پاسخ داده شود: میزان ترافیك اطلاعات ایجادشده در شبكه‌ای كه هریك از اعضای آن داده‌هایی را ارسال می‌كنند، چقدر است؟ چه نوع ساختاری قادر است افزایش حجم چنین شبكه‌ای را پشتیبانی كند؟ برای ارزیابی صحت درخواست‌ها از چه نوع سیستم امنیتی استفاده می‌شود؟ برای اداره این حجم از اطلاعات، چه منابعی مورد نیاز است؟

موارد فوق، تنها برخی از سؤالاتی هستند كه توسط لابراتوارهای Auto-ID (جایگزین مؤسسه Auto-ID Center كه در سال 2003 به دو بخش Auto-ID Labs و EPCglobal تجزیه شد) در MIT و لابراتوارهای SAP، در پروژه‌ای مشترك موسوم به Utilizing Distributed EPC Data with Enterprise Applications پاسخ داده شد.

این پروژه هنوز در مراحل اولیه كار است و به‌ منظور شبیه‌سازی یك زنجیره تأمین، شامل تولید‌كنندگان، توزیع‌كنندگان، عمده‌‌فروشان و خرده‌فروشان، نحوه نقل و انتقالات روزمره كالاها در بین این عوامل، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

هدف این پروژه، تعیین توانایی ساختارهای مطرح شده برای اداره ترافیك مورد پیش‌بینی در شبكه و احتمالاً تغییر استانداردها بر اساس نتیجه حاصل از این بررسی است.

جان ویلیامز، یكی از متخصصان شبیه‌سازی و مدل‌سازی داده‌های با حجم زیاد، سرپرست تیم تحقیقاتی پروژه EPC Data در MIT است. او به سفارش یكی از مؤسسات دولتی‌، شبكه‌های مختلفی همچون اینترنت، شبكه‌های تلفن و سیستم‌های آب‌رسانی را در شرایطی كه ارتباط بین عناصر شبكه به گونه‌ای قطع شده، شبیه‌سازی كرده است. ویلیامز ایده‌های صریحی را درباره نحوه استفاده از داده‌های RFID برای تسهیل ارتباطات در بین شركت‌ها و همچنین مشكلات مربوط به این كار مطرح كرده است.

ویلیامز به عنوان سرپرست لابراتوارهای Auto-ID و مدیر سرمایه‌گذاری پروژه در كمبریج ماساچوست، می‌گوید: «ایده اصلی این پروژه، كسب اطلاع از موقعیت هر شیء در زمان دلخواه است. یكی از مسائل (و چالش اصلی) كار این است كه در طول یك سال یك تریلیون محصول متفاوت تولید می‌شود و ما همواره باید هزاران میلیارد محصول را ردگیری كنیم، اما تاكنون سیستمی كه قادر به اداره این حجم اطلاعات باشد، ایجاد نكرده‌ایم. در حال حاضر، بزرگ‌ترین شبكه‌های موجود، شبكه اینترنت و تلفن هستند، اما این نوع شبكه‌ها (شبكه‌هایی با قابلیت استفاده ازRFID) بسیار بزرگ‌تر از شبكه‌های مذكور خواهند بود. یكی از مسائلی كه ذهن مرا مشغول كرده، نحوه ایجاد این سیستم به‌ گونه‌ای است كه بتوان وارد آن شد و درباره شیء مورد نظر پرس‌وجو كرد. هنگام پیاده‌سازی چنین ساختاری با چندین مشكل مواجهیم؛ تمام اجزای این سیستم باید ایمن و مقیاس‌پذیر باشند

همزمانی رخدادها
ویلیامز و لابراتوارهای SAP به‌ منظور تعیین حدود قابل‌قبول برای پروژه، كار خود را روی صنعت دارو‌سازیایالت متحده متمركز كردند؛ زیرا اغلب تولیدكنندگان دارو در مركز ایالت مستقرند و قوانین فدرال امكان ارسال سابقه دیجیتالی هر یك از داروهای تولید شده را برای خرده فروشان، عمده‌‌فروشان و توزیع‌كنندگان فراهم می‌كند.
روزانه در حدود 5/1 میلیون دارو در زنجیره تأمین صنعت دارو‌سازی جابه‌جا می‌شود. دلیل اصلی استفاده از سابقه دیجیتالی داروها، حفاظت از بیماران در مقابل داروهای تقلبی است. این كار به‌ واسطه ردگیری داروها از زمان شروع فرآیند تولید تا رسیدن آن‌ها به دست مصرف‌كنندگان انجام می‌شود.
هم اكنون قوانین استفاده از سابقه دیجیتالی (epedigree) دارو در برخی از ایالات به تصویب رسیده است و آژانس نظارت بر دارو و مواد غذایی ایالات‌متحده نیز در حال انجام بررسی‌های لازم برای تهیه یك لایحه پیشنهادی در این زمینه است.
با وجودی كه هیچ ‌یك از ایالات و نیز دولت فدرال، به طور مشخص نامی از RFID به‌ عنوان ابزار ردگیری به میان نیاورده‌اند، یكی از بزرگ‌ترین شركت‌های تولیدكننده دارو در جهان با نام Cardinal Health Systems در ساختار سه‌ سطحی زنجیره تأمین خود، اقدام به استانداردسازی RFID در بخش توزیع داروی ایالت كالیفرنیا كرده است. این كار برای صنعت داروسازی نشانه‌ای از آن است كه RFID می‌تواند یك فناوری مناسب و استاندارد برای ثبت سابقه دیجیتالی باشد.


عصای هوشمند


همانطور که می دانید در طول تاریخ، عصا و چوبدستی به عنوان ابزاری كمكی برای نابینایان استفاده می شدند
نمایش اندازه واقعی

ایده معرفی عصای سپید برای نابینایان را به " جیمز بیگز" ساكن بریستول نسبت می دهند. بنابر ادعایی بیگز تصادفی در سال 1921 میلادی برایش اتفاق می افتد و بر اثر آن بینایی هر دو چشمش را از دست می دهد. وی كه خود را ناچار به زندگی و سازش مجدد با محیط پیرامونی اش می دید،از ترس وسایط نقلیه عدیده ای كه در اطراف منزلش در تردد بودند، عصای خود را به رنگ سفید در می آورد تا بدین وسیله قابلیت شناسایی خود را برای رانندگان وسایط نقلیه بالا ببرد.
از زمان ابتكار عمل جیمز10 سال طول می كشد تا عصای سپید جای خود را در محافل عمومی و اجتماعی باز كند
حال روز به روز به قابلیت های این وسیله افزوده می شود این بار دانشمندان عصای هوشمندی ساختند
این عصا دارای یک حسگر «اولتراسونیک» است که با یک سیستم ناوبری بسیار کوچک که در یک کیف دوشی جاگرفته جفت شده است کار می کند
این عصا با فن‌آوری مورد استفاده فروشندگان برای برچسب زدن کالاها برای کمک به نابینایان و جلوگیری از برخورد آن‌ها به موانع طراحی شده است.


به گزارش ایسنا، یک استاد مهندسی به همراه پنج دانشجوی دانشگاه مرکزی «میشیگان» این عصای هوشمند را که به فن‌آوری شناسایی از طریق امواج رادیویی (RFID) مجهز است
برای خواندن برچسب‌های ناوبری الکترونیکی نصب شده بین ساختمان‌ها ساختند تا برای راحت‌تر رسیدن به مقصد به نابینایان کمک کنند.
این عصا دارای یک حسگر«اولتراسونیک» است که با یک سیستم ناوبری بسیار کوچک که در یک کیف دوشی جاگرفته جفت شده است. طراحان این عصا هم چنین دستکش لرزاننده‌ای ساختند تا به کسانی که دارای هر دو مشکل بینایی و شنوایی هستند کمک کنند


صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات