برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

خطرات دستگاه های قابل حمل پخش موسیقی برای گوش
مراقب MP3 پلیرها باشید
003732.jpg

علی ملائكه- دستگاه ها قابل حمل پخش موسیقی جدید یا MP3تPlayer ها شیوه گوش دادن بسیاری افراد را به موسیقی تغییر داده اند. با رواج یافتن این وسایل، متخصصان شنوایی نگران این موضوع هستند كه اختلالات شنوایی هم به همین اندازه شایع شود.
نگرانی متخصصان شنوایی ناشی از این است كه شنیدن موسیقی از طریق این وسائل ممكن است هم طولانی تر و بلندتر از حد معمول باشد. با دستگاه های MP3تPlayer جدید امكان پخش صدا و با كیفیت بالا در دستگاه های كوچكتر و قابل حمل امكان پذیر شده است. كیفیت بالای صدا، قابل حمل بودن و راحتی استفاده باعث خواهد شد كه افراد احتمالاً مدت زمان بیشتری را به شنیدن موسیقی با صدای بلند بگذرانند و این بالقوه امكان آسیب های شنوایی را بیشتر می كند.
خانم دكتر جودی كوك «رئیس برنامه كمك شنوایی» در مایو كلینیك آمریكا در این باره می گوید: «در وسایل پخش موسیقی قدیمی تر مثل« واكمن »هنگامی كه فرد صدا را تا آخر بالا می برد، كیفیت صدا خراب می شد. بنابر این افراد این كار را انجام نمی دادند. اما در دستگاه های پخش موسیقی قابل حمل جدید بالا بردن صدا در كیفیت آن تغییری ایجاد نمی كند، بنابر این امكان این كه فرد موسیقی با صدا بلند بشنود بیشتر می شود و این امر به نوبه خود امكان آسیب شنوایی را می افزاید.»
گرچه نقصان شنوایی ممكن است برای سال ها آشكار نباشد، اما هنگامی كه این آسیب رخ دهد، دائمی و غیرقابل برگشت است.
چگونگی اثر زیان آور MP3  پلیر ها
موسیقی و سایر صداهای بلند با آسیب  رساندن به «سلول های مویین» در حلزون گوش، بخشی از گوش داخلی كه انتقال اطلاعات را به مغز به عهده دارد، باعث نقص شنوایی می شود. این سلول های مویین اغلب می توانند از صدمات موقتی بهبودی پیدا كنند. اگر به یك كنسرت موسیقی تند رفته باشید، احتمالاً تا یكی دو روز صداها را به شكل خفه شده می شنوید؛  در واقع در این حالت شما آسیب گذرا به این سلول های  مویین را تجربه می كنید.
اما صدای فوق العاده بلند یا تا حدی بلند كه برای مدتی طولانی شنیده شود می تواند در این سلول های مویین آسیب دائمی ایجاد كند.
هنگامی كه این سلول های مویین تخریب شوند، دوباره ترمیم نمی شوند و قسمتی از توانایی شنوایی از دست می رود. هر صدایی كه شدت آن بالای ۹۰ دسی  بل باشد در صورت شنیده شدن برای مدت طولانی باعث مقداری نقصان شنوایی می شود. اما اغلب دستگاه های قابل حمل پخش موسیقی توانایی تولید صداهایی با شدت حداكثر ۱۲۰ دسی بل را دارند. این شدت صدا بلندتر از صدای یك ماشین چمن زنی یا اره برقی و تقریباً معادل شدت صدای آژیر آمبولانس است. مشكل این است كه شما رخ دادن نقصان شنوایی را احساس نمی كنید، تنها سالها بعد پس از این كه بخش قابل توجهی از شنوایی شما به طور دائم تخریب شد متوجه این نقصان می شوید.
راهبردهای پیشگیری كننده
برخی از تولیدكنندگان برای برطرف كردن این نگرانی ها ، عناوینی مانند دارای گوشی های با قابلیت «حذف نویز یا خش صدا» به محصولات خود می دهند.
منطق این تولیدكنندگان این است كه در صورتی كه شما نویز پس زمینه ای را نشنوید، نیازی به بالا بردن صدا، برای از بین بردن این نویزها ندارید. البته در صورتی كه حجم صدا را برای پوشاندن نویز پس زمینه ای بالا نبرید، گوشی های استاندارد هم به همان اندازه مناسب خواهند بود.
در مورد این كه كدام یك از هدفون های داخل گوش یا روی گوش بهتر هستند اختلاف نظر وجود دارد. اما یك بررسی نشان داده است كه هدفون های داخل گوشی می توانند میزان دسی بل صدا را بین ۷ تا ۹ دسی بل افزایش دهند. بنابر این هدفون هایی كه روی گوشی قرار می گیرند در صورتی كه در پایین تر حد طیف دسی بل خود قرار گیرند، كمی بی خطرتر هستند.
هیچ كدام از موارد بالا به معنای آن نیست كه شما نمی توانید ضمن راه رفتن از شنیدن موسیقی لذت ببرید.
گوش دادن به صداهای با شدت
۸۰ دسی بل یا كمتر حتی برای مدت های طولانی معمولاً به گوش صدمه نمی زند.
دكتر كوك می گوید: اگر شما میزان صدای موسیقی در هدفون را در حدی قرار دهید كه به راحتی بتوانید با فردی دیگر مكالمه كنید، لزومی به محدود كردن زمان گوش دادن به موسیقی نیست. او توصیه می كند كه هرگز صدای هدفون را تا حداكثر شدت آن بالا نبرید.
از كجا بفهمیم كه صدای موسیقی بلند است ؟
از آنجایی كه شما نمی توانید میزان دسی بل موسیقی را اندازه بگیرید، چند شیوه ساده وجود دارد كه بلند بودن آسیب رسان صدا را برای شما معلوم می كند:
* بلندی صدای MP3تتPlayer شما بیشتر از ۶۰ درصد حداكثرباشد.
* صحبت هایی را كه میان اطرافیان جریان دارد نشنوید.
* افراد نزدیك شما صدای موسیقی را از هدفون  شما بشنوند.
* متوجه  شوید كه هنگام صحبت كردن با افراد نزدیكتان به جای حرف زدن معمولی فریاد می زنید.
اگر از هم اكنون برای محافظت از شنوایی خود اقدام كنید و صدای موسیقی خود را كم كنید، می توانید مطمئن باشید كه برای سال های آینده خواهید توانست همچنان از شنیدن موسیقی لذت ببرید.
منبع: www.mayoclinic.com

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات