برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

دتکتورهای حرارتی:
دتکتورهای حرارتی به دو گونه ثابت و با عکس‌العمل سریع تقسیم می‌گردند.
 
دتکتورهای حرارتی ثابت:
از نظر شکل ظاهری تفاوت زیادی با دتکتورهای دودی نداشته و تنها چمبر یا محفظه آن دارای سوراخ‌های بزرگتری می‌باشد. با دریافت حرارت توسط ترمیستور موجود در دتکتور، فرمان آژیر صادر می‌شود.
در دتکتورهای ثابت دمای محیط باید به درجه مورد نظر رسیده تا سیستم فعال شود.
حداقل آن 60 درجه و حداکثر 110 درجه سانتی‌گراد می‌باشد.
 
 
دتکتورهای حرارتی با عکس العمل سریع :
این دتکتورها با تغییر درجه حرارت محیط و افزایش آن عمل می‌کنند. هرگونه تعییر ناگهانی (افزایش) حرارت می تواند باعث فعال شدن آن شود.
 
 
دتکتورهای ترکیبی:
ساختار این نوع از کاشف‌ها متشکل از هر دو سنسور دود و حرارت می‌باشد. برخی تولیدکنندگان دارای میکروپروسسور و حافظه نیز هستند.
مزیت بارز این سنسورها کشف حریق و تطابق گزارشات دریافتی از هر دو سنسور و آنالیز آن می‌باشد که باعث کنترل آلارم‌های کاذب و کاهش آن خواهد شد.
این سنسورها قابلیت نصب در تمام اماکن و محیط‌ها را داشته به جز نقاطی که دارای دود به صورت طبیعی باشند.
 
 
 
 
دتکتورهای شعله‌ای:
سنسورهایی هستند که نسبت به اشعه ماوراء بنفش حساس بوده و هرگاه شعله‌ای به وجود آید آن را دیده و فعال می‌شود. این دتکتورها برای نصب در محیط‌های نگهداری مواد شیمیایی که سریع الاشتعال هستند، پیشنهاد می‌گردد.
 
 
 
دتکتورهای گازی:
این گونه از دتکتورها که بر روی سقف یا دیوار نصب می‌گردند بر اساس تنوع می‌توانند انواع گازهای موجود مانندCo ،LPG  را کشف و اعلام نمایند. در ساختمان‌های امروزی و با استفاده از گاز شهری برای موضوعات مختلف استفاده از دتکتورهای گازی ضروری به نظر می‌رسد.
 
 
 
 
شستی اعلام :
یکی از تجهیزات مهم و ساده در یک مجموعه اعلام حریق، شستی می‌باشد. طراحی به جا و آموزش صحیح برای استفاده از شستی‌ها بسیار مهم است.
شستی اعلام حریق وظیفه فعال کردن سیستم را بعد از ضربه زدن به آن توسط فرد یا افرادی که حریق را مشاهده کرده‌اند، دارد. همچنین برای به صدا درآمدن آژیرها در مواقع اضطراری کابرد دارد. مانند نیاز به تخلیه ساختمان (با یا بدون حریق).
بنا به طراحی‌های متفاوت امکان گرفتن فرماین متفاوت مانند باز کردن درهای اضطراری نیز از طریق شستی‌ها وجود دارد. در یک سیستم اعلام حریق رنگ آن به صورت استاندارد قرمز و دارای شیشه می‌باشد. با ضربه زدن به شیشه و شکسته شدن آن، تمام آژیرها به صدا در می‌آید.
در نسل جدید شستی‌ها از شیشه نشکن استفاده شده و قابلیت reset شدن دارد، همچنین دارای چراغ‌های نشانگرLED نیز می‌باشد.
 
با توجه به تنوع تولیدات، مدل‌های دارای آژیر آن نیز وجود دارد.
 
آژیر و زنگ: 
تجهیزات شنیداری که وظیفه آگاه کردن افراد محل دچار حادثه را دارند. در کشورهای پیشرفته یک تنTone  صدای خاص برای آژیرهای اعلام حریق در تمام ساختمان‌ها به صورت استاندارد رعایت می‌شود.
علت آن، آشنایی همگانی و شناخت صدا به عنوان آژیر خطر/ حریق و الزام به ترک ساختمان می‌باشد.
آژیرهای الکترونیکی دارای قابلیت تنطیم شدت صدا dB و تن صدا Tone می باشند. تنوع صداها بستگی به کارخانه سازنده دارد.
 
زنگ :
 زنگ اخبار نیز وظیفه مشابه آژیر را بر عهده داشته، اما قابلیت کاهش یا افزایش شدت صدا و تغییر نوع صدا را ندارد و عموماَ برای مکان‌های خاص استفاده می‌شود.
باید در طراحی یک سیستم اعلام حریق دقت نمود تا به گونه‌ای آژیرها در نظر گرفته شود که حداقل صدای ایجاد شده تا دورترین نقطه ساختمان 65 dB باشد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic