برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

 

[Type the document title]

[Type the document subtitle]

 

 


آمپلیفایر:

یک آمپلیفایر از preamp سیگنالی را دریافت میکند که دارای هر دو مقدار جریان و ولتاژ کم میباشد و خروجی را تولید میکند که دارای ولتاژ و جریان زیادی است.ولتاژ اعمالی به آی سی خروجی صوت در هد یونیت به مقدار ولتاژ باتری خودرو محدود است.این به این معنی است که هد یونیت میتواند سیگنال صوتی محدودی با توجه به نوسانات فشار الکتریکی تولید کند و همینطور مقدار توان محدودی به بلندگو ارسال کند. همه ی آمپلیفایر ها دارای مدار خاصی به عنوان منبع تغذیه سوئیچینگ هستند که بتوانند ولتاژ را افزایش دهند.هرچه ولتاژ تولیدی این بخش بیشتر باشد باعث میشود نوسانات ولتاژ خروجی به حالت بهتری میل کند.این کار باعث میشود که آمپلیفایر بتواند توان بیشتری تولید کند و به بلندگو های متصل به آن ارسال کند.

موارد دیگر به طور ساده متصل شده اند اما مقداری مقاومت بین زمین و ترمینال زمین شده ی پتانسیومتر وجود دارد.این مقاومت های کوچک از صفر شدن گین جلوگیری میکنند.این نوع ساختار در آمپلیفایر های ساخت چین و کره مرسوم است.مدل دیگری از آمپلیفایرها وجود دارند که از پتانسیومتر برای دور کردن سیگنال از زمین استفاده کرده اند.این قسمت مربوط به مقسم ولتاژ است و ممکن است فقط از ۲ پایه ی پتانسیوتر استفاده کند.این مدل در آمپلیفایر های ژاپنی استفاده شد.شما میتوانید گین را در حالت فیدبک قرار دهید تا بتوانید حالت کلی گین را تحت کنترل داشته باشید.این بخش صرفا برای استفاده های مختلف پتانسیومتر مطرح شد تا اثبات شود جمله ی ” گین ولوم نیست ” زیاد هم درست نیست.

 

باتری, زمین و اتصال ریموت:

در واقع همه آمپلیفایر ها دارای باتری, زمین و اتصال ریموتی هستند که باید اتصال داده شوند تا آمپلیفایر بتواند عملیات خود را انجام دهد.اتصال باتری یک اتصال جریان بالا است که از طریق سیم (بهتر است که برای ایمنی این مسیر به فیوز تجهیز شود) به باتری وصل شود.زمین نیز دیگر اتصال جریان بالا است که به بدنه خودرو یا اتصال منفی وصل میشود.اتصال ریموت یک اتصال کم جریان است که به منبع تذیه آمپلیفایر فرمان روشن شدن را میدهد.

جریان ورودی ریموت:

جریان ورودی ریموت برای آمپلیفایر به خود ومدل امپلیفایر بستگی دارد.بعضی از آمپلیفایر ها مقدار خیلی کمی را برای این منظور استفاده میکنند و برخی نیز بیشتر.اما حداکثر مقدار برای این منظور ۵۰ میلی آمپر ایت ( ۰٫۰۵ آمپر ).از نظر من اگر از ۲ آمپلیفایر استفاده میکنید بهتر است از یک رله برای کنترل آمپلیفایر استفاده کنید.در واقع این نظر شخصی من هست و خود بنده ترجیح میدهم از یک رله در مسیر ریموت استفاده کنم (هیچ اهمیتی ندارد که چه تعداد آمپلی فایر در حال استفاده است.) چون باعث محافظت کردن خروجی ریموت هد یونیت در برابری خطر ناشی از اتصال کوتاه میشود.

† آمپلی فایر های حساس ممکن است زمانی که فیوز آنها میسوزد جریان بیشتری از مدار بکشند.در حالت کلی این مشکل محسوب نمیشود چون همواره افزایش در جریان کمتر از مقدار جریان کلی کشیده شده توسط دیگر آمپلی فایر ها است.

نکته:

آمپلی فایر هایی وجود دارند که زمانی که آمپلی فایر به هر علتی دچار بهم خوردن عملیاتش میشود ( پروتکت, کلیپ, سوختن فیوز … ) حتی بیشتر از ۵۰۰ میلی آمپر جریان میکشند که در چنین شرایطی اگر فیوز نباشد یا مقدار اشتباهی نصب باشد خروجی ریموت آسیب خواهد دید.در چنین شرایطی میتوان با استفاده از یک رله این جریان را محدود نمود.

مدار وردی آمپلی فایر:

مدار وردی که به front end نیز معروف است دارای مدار از بین برنده ی نویز (Noise Cancelling) است که سیگنال موجود در کنداکتور میانی ( سیگنال صوت ) را با سیگنال موجود در قسمت محافظ کابل RCA مقایسه میکند ( در حالت کلی داری مقدار خیلی کمی سیگنال یا بدون سیگنال است ) و تفاوت این دو را تقویت میکند.

امپدانس ورودی:

امپدانس ورودی امپدانس نشان داده شده از کنداکتور میانی است که به بخش محافظ مدار ورودی متصل است.امپدانس یک ورودی معولی دود ۱۰ کیلو اهم است اما برخی نیز ممکن است حتی بالای ۵۰ کیلو اهم نیز باشد.اگر مدار ورودی از کنداکتور های mini DIN استفاده کند, امپدانس ورودی میتواند از یک سیگنال ترمینال نسبت به ترمینال دیگری یا نسبت به محافظ صدا سنجیده شود.برخی از آمپلی فایر ها دارای قسمتی به عنوان فیلتر فرکانس بالا دارند که باعت افت امپدانس به آرامی تا بخش بالای طیف صوتی میشود.این فیلتر های برای فیلتر کردن نویز فرکانس بالا از بخش منبع تغذیه سوئیچینگ استفاده میشود.این مقدار همیشه از مقدار ثابت کنترل گین صرف نظر میکند.

برخی از آمپلیفایر ها (به خصوص آمپلیفایر های گران قیمت) دارای امپدانس ورودی نا پایدار در زمانی که گین تغییر میکند هستند.هد یونیت ها با امپدانس ورودی کم این تغییرات را بهتر از هد یونیت های معمولی تحلیل و تحمل میکنند.در واقع, هد یونیتی با امپدانس خروجی بالا پاسخ گویی فرکانس بالا را اگر امپدانس ورودی آمپلیفایر در طول طیف صوت ثابت نباشد کاهش میدهد.

مدار ورودی بالانس نشده:

این مدل از مدارات دارای محافظ زمین که به طور مستقیم به زمین اصلی متصل نشده اما ممکن است دارای چند صد اهم امپدانس از محافظ تا زمین باشد.این نوع مدارات برای پذیرش سیگنال های تک حالته به کار میروند ( سیگنال موجود در کنداکتور میانی ).

مدار ورودی بالانس شده:

برخی از آمپلیفایر ها دارای ورودی بالانس شده هستند.این به این معنا است که کنداکتور میانی و محافظ ( اگر از کنداکتور های  RCAاستفاده شود) میتواند یک سیگنال را قبول کند.اگر آمپلی فایر از کنداکتور های مدل  RCAاستفاده کند و دارای مدار ورودی بالانس شده باشد,بیشتر تمایل به استفاده از زمین اصلی به عنوان مرجع را دارد (در واقع نوعی گواهی برای قابلیت نپذیرفتن نویز در مدار بالانس شده را دارد).اگر آمپلیفایر از mini DIN یا از کنداکتورهای حرفه ای صوت استفاده کند, کنداکتور های دارای مقرراتی برای ۲ سیگنال صوت برای هر کانال خواهد بود و دارای زمین مجزا (مرجع) خواهد بود.

دیاگرام پایین به شما نشان میدهد که سیگنالی در هر دو کنداکتور RCA وجود دارد .توجه داشته باشید که کنداکتور میانی معمولی است و محافظ سیگنال معکوس.به خاطر داشته که در مورد مدار ورودی آمپلیفایر ها بحث شد, تفاوت بین کنداکتور میانی و محافظ.اگر سیگنال مشابه باشد و تفاوت تقویت شود در عمل سیگنالی وجود ندارد (a-a=0).عمل معکوس کردن به شما این امکان را میدهد که a-(-a)=2a را داشته باشید.با توجه با این, میتوانید ببینید که سیگنال دو برابر شده است.

 

خروجی آمپلیفایر:

در دیاگرا پایین مشاهده میکنید که شکل سینوسی قرمز رنگ مقدار ولتاژ سیگنال صوت را نمایش میدهد که میتواند از هد یونیت نوسان کند.این نوسانات میتواند تا ۱۲ ولت باشد.مقدار دقیق ولتاژ را سیستم شارژ خودرو تعیین میکند.این به این معنا است که نهایت تا ۶ ولت بالا و پایین مرجع میتواند قرار بگیرد.تغذیه آمپلیفایر مقدار ولتاژ را از باتری دریافت و آنرا تقویت میکند.شکل سیسنوسی آبی رنگ نشان میدهد در صورتی که خروجی هد یونیت از هد مجاز بگذرد چطور کلیپ میکند.شکل سینوسی بنفش نیز نشان میدهد که چطور سیگنال کلیپ شده ی قبلی میتواند به صورت کامل اجرا شود البته اگر ولتاژ بیشتری دریافت کند.

قدرت خیلی کم:

شاید تا به حال شنیده باشید که برخی از افراد بر این باورند که قدرت خیلی کم باعث از بین رفتن بلندگو میشود.!!!!!قدرت خیلی کم فقط باعث میشه که خروجی آمپلی فایر نیز خیلی کم شود.

در این قسمت ما شما را با تاثیرات کلیپینگ آشنا خواهیم کرد اما کاملا” مراقب باشید که ممکن است به راحتی بلندگو شما از بین برود!!!!

نکته:

این مقاله در مورد آسیب های بلندگو توسط گرما بحث خواهد شد.اپیکر ها میتوانند ایرادات مکانیکی نیز داشته باشند که با درایو نادرست و دادن وات بیش از حد ممکن است از بین بروند.اما ممکن است ساب با فرکانسی درایو شود که فرکانس تیون باکس از آن کمتر است.بیشترین خساراتی که دیده شده از آسیب های گرمایی بوده است.

آسیب ووفر:

زمانی که ووفر با آمپ قدرتی و وات بالا درایو میشود جریان زیادی وارد کوئل میشود.با توجه به مقاومت کوئل, مقداری ولتاژ در کوئل drop (از دست رفتن) میشود.بدین معنی که مقداری زیادی از توان در کوئل از دست میرود (به شکل گرما).زمانی که ووفر با توان سالم و خالص درایو میشود, cone (صفحه ووفر) با توجه به ولتاژ خروجی آمپلی فایر به طور منظم حرکت میکند.

برای بلندگو هایی که پرتد هستند این حرکت های فشار هوای زیادی را بین فصله مگنت ایجاد میکند.زمانی که ووفر به طرف بیرون بسکت حرکت میکند , محفظه پشت Dust cap و در محدوده کوئل باز شده که باعث میشود هوای خنک وارد فاصله مگنت شود.

زمانی که ووفر به جهت دیگر میرود محفظه بسته شده و هوای گرم از قسمت پرت خارج میشود.حال اگر این توان کم رو حالت کلیپینگ قرار داشته باشد (سیگنال مربعی) و به مدت زیادی این حالت برقرار باشد ,کوئل آن را فرکانس سینوسی بدون کلیپ در نظر میگیرد.زمانی که خروجی آمپلی فایر کلیپ شده است , کوئل نمیتواند به اندازه واقعی حرکت داشته باشد و اون مقدار صدایی که در وات معین از آن انتظار داریم را نمیتواند اجرا کند در واقع میتوان آن را به حالتی نسبت داد که به موقع خنک نمیشود.(زمانی که بلندگو با یک موتور خطی درایو شده ولتاژ اعمال شده به کوئل مشخص میکند که چی میزان باید از حالت فعلی حرکت داشته باشد)

در نقاط a , b , e , f و h حالات تغییر ولتاژ است که دلیل آن حرکت کوئل در هوای خنک است.در نقاط c و g ممکن است ووفر حرکت کوچکی داشته باشد که دلیل آن هم به خاطر موقعیت قبلی کوئل است اما هیچ عمل خنک کننده ای در این نقاط انجام نخواهد شد.

توجه داشته باشید در زمانی که سیگنال در حالت کلیپ قرار دارد حالت همان سیگنال در کوئل حفظ و اجرا میشود.زمانی که حرکت کوئل کامل نیست آغازی برای تولید گرما میشود و کوئل گرمتر میشود.گرمای بیش از حد میتواند فرم اصلی کوئل را بر هم زده و تولید صدای دیستورد شده کند و یا شاید روکش کوئل ذوب شود و یا حتی ممکن است باعث چسبیده شدن و قفل شدن ووفر شود.

میزان توان اعلامی هر بلندگو از سوی سازنده فقط توانایی تحمل همان مقدار وات خالص را دارد و اگر مقدار خیلی کمی کلیپینگ در سیگنال وجود داشته باشد مشکل خاصی بوجود نخواهد آمد.

 

کلیپینگ شدید (سیگنال مربعی):

برخی از افراد به دلیل نداشتن اطلاعات کافی متاسفانه جوری بلندگو و آمپلی فایر را ستاپ میکنند صدا کاملا” دیستورد دارد و سیگنال کامل کلیپ شده است.گاها به قدری وات میدهند که حتی در اون وات میتوان ۲ تا از آن بلندگو را درایو کرد.

در شکل زیر سیگنال سینوسی زرد رنگ بیان گر حداکثر توان خالص آمپ است که اگر آمپلی فایر خیلی تحت فشار باشد خروجی آن به شکل سیگنال سفید رنگ خواهد بود.ولتاژ موثر سیگنال سفید حدودا” ۱٫۴۱۴ برابر سیگنال زرد رنگ است.بدین معنی که ولتاژ سیگنال سفید تقریبا” ۲ برابر سیگنال زرد رنگ است.

در واقع به این معنی است که توان ۲ برابر در حال ورود است اما میزان خنک کنندگی در حد این توان نیست (چون کوئل به اندازه ی مورد نیاز نمیتواند حرکت کند).

در اینجا ما یک آمپ ۱۰۰ واتی که خروجی آن ۱۰۰ وات کلیپ شده است را با یک آمپ با خروجی ۲۰۰ واتی مورد بررسی قرار دادیم.

 

نکته:

ولتاژ RMS سیگنال سینوسی خالص برابر است با ولتاژ پیک ضربدر ۰٫۷۰۷٫ولتاژ خالص سیگنال مربعی برابر با ولتاژ پیک است.برای دو سگنال فوق ولتاژ RMS  سیگنال مربعی ۱٫۴۱۴ برابری سیگنال سینوسی است.اگر برای مثال در نظر بگیریم که آمپ ۱۰۰ واتی توانایی تولید سیگنال سینوسی با ۲۰ ولت را دارد میتوانیم ببینیم که مقدار کلیپ شده دو برابر مقدار خال است.

محاسبه سیگنال خالص:

P=E^2/R

P=20^/4  (برای بلندگو ۴ اهمی)

P=400/4

P=100 watt RMS

محاسبه سیگنال مربعی:

P=28.28^2/4

P=800/4

P=200 watt RMS

در جدول زیر یک بلندگو با ۳ فرکانس مختلف در حالت کلیپ کامل درایو شده

 

 

اطلاعات تست

 

ولتاژحالت کلیپ و حرکت

ولتاژ خالص و حرکت

تفاوت در حرکت

۶۰ Hertz

23.6  ولتac
0.32″

33.4  ولتac
0.49″

0.17″

45 Hertz

23.8 ولت ac
0.33″

33.6 ولت ac
0.46″

0.13″

30 Hertz

21.8 ولت ac
0.29″

30.8 ولت ac
0.39″

0.1″

 

 
 

 

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات