برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

نکته:

اگر بلندگو شما توانایی تحمل زیاد تر ار توان آمپلی فایر را دارد حتی در حالت کلیپ کامل هیچ آسیبی به آن نمیرسد

اگر بلندگو شما توان تحملش به اندازه آمپلی فایر تان باشد اگر مدتی به آن کلیپ برسد بدون شک آسیب خواهد دید.

آسیب تویتر:

فاکتور های وجود دارد که بیانگر آن است که وات کلیپ میتواند به تویتر آسیب برساند یا خیر.اگر تویتربدون کراس اور به آمپ متصل باشد و امپلی فایر در حالت کلیپ باشد کوئل تویتر به حالت بهم خوردگی کوچک سیگنال میرود.هرچه این عمل بیشتر تکرار شود گرمای زیادی به کوئل میرسد.

 

اگر تویتر با کراس اور پسیو متصل باشد تاثیر کلیپ بر روی تویتر به شدت کم خواهد بود.این سیگنال کلیپ زمانی که از کراس عبور میکند به حالت صدای  دیستورد وارد تویتر میشود.زمانی که آمپ به کلیپ میرود از خود هارمونیکی تولید میکند به شبیه فرکانس بالا هستند که از فرکانس عبوری فرکانس بالایکراس عبور کرده و تویتر میرسد.

شکل زیر نمایشگر سیگنال کلیپ بعد از عبور از کراس است.

دیاگرام زیر هر دو سیگنال را نشان میدهد.توان میانگین شکل بالایی تقرایبا ۱۰ db بیشتر از زمانی است که تویتر مستقیما” به آمپ متصل شده است.

 

محافظ تویتر:

افرادی هستند که بدون توجه  به اینکه صدای تویتر در حالت دیستورد قرار دارد از آن استفاده میکنند.این افراد نیاز به محافظ تویتر دارند.کارخانه های سازنده معمولا” از یک لامپ برای محدود کردن جریان عبوری از کوئل استفاده میکنند.این لامپ توان جاری را کاهش میدهد اما فیلمان لامپ گرم میشود که باعث کاهش مقاومت آن میشود.

شکل پایین نشان میدهد که چگونه این عمل انجام میشود.

 

اطلاعات لامپ مورد تست
Sylvania 211-2

مقاومت در حالت خنک:

۰٫۸۵ ohms

میزان جریان در ۱۳٫۸۶ ولت دی سی:

۱٫۰۵ amps

قدرت:

۱۴٫۵۵ watts

 

 

اطلاعات زیر شامل:

ولتاژ تولیدی توسط آمپی فایر در ترمینال بلندگو

توانی که ولتاژ بالا میتواند در بار ۴ اهم در شرایط تست تولید کند. (لامپ بای پس شده)

جریان عبوری از بار در حالت وجود لامپ

میزان دقیق توان درایو شده بار

ولتاژ عبوری از بار

توجه داشته باشید که اگر ولوم یونیت شما تا ۳۵ بود دلیل بر این نیست که اگر آن را روی ۳۴ گذاشتید خبری از کلیپ نیست.یا حتی اگر روی ۲۵ بگذارید مشکلی نیست.همه موارد به تنظیمات هد یونیت, موزیک و تنظیمات گین آمپلی فایر دارد.پس همیشه گوش خود را به کوچیک ترین دیستورشن حساس کنید.

دسیبل:

از واحد دسیبل dB در خیلی جاها استفاده شده اما معمولا قابل درک نبوده.در واقع زمانی که از دسیبل استفاده میشود شکل محاسبه به این صورت است که جریان حالت کنونی را نصبت به حالت قبلی آن اندازه گیری میکنند.مقادیری که با دسیبل سنجیده میشود همیشه دارای مقدار مرجع است در غیر این صورت بی معنی است.اگر در مورد شدت صدای صوت یا Sound Pressure Level (SPL) میخواهید بحث کنید, مقدار مرجع کمترین مقداری است که توسط گوش انسان قابل شنیدن است.۱ دسیبل تغییر کمترین مقداری است که توسط گوش انسان قابل درک و فهم است.اگر دقت کرده باشید در فورم اصلی حرف آخر dB را با حروف بزرگ مینویسند, این B حرف آخر نام الکساندر گراهام بل است.

 

در الکترونیک مرجع هایی برای کاربرد دسیبل وجود دارد.در جدول زیر به مواردی اشاره شده.به حروف کوچک و بزرگ دقت فرمایید.


dBV

مبنای مقایسه با ۱ ولت

dBW

مبنای مقایسه با ۱ وات

dBm

مبنای مقایسه با ۱ میلی وات
یا
۰٫۷۷۵ ولت در ۶۰۰ اهم بار

dBf

مبنای مقایسه با یک فمو وات
یا

۰٫۲۷۳۹ میکرو ولت در ۷۵ اهم بار

dBv
dBu

مبنای مقایسه ۰٫۷۷۵ ولت

 در حالت بدون بار

 

دو فرمول زیر برای سنجش ولتاژ و توان کاربرد دارد.

 

 

مثال:

اولین توان اندازه گیری شده: ۱۰۰ وات

دومین توان اندازه گیری شده: ۲۰۰ وات

محاسبه اختلاف بر حسب دسیبل = ((۱۰۰/۲۰۰)log10)*10

محاسبه اختلاف بر حسب دسیبل = ۳ دسیبل

 

بلندگو ها:

کار بلندگو, تبدیل انرژی الکتریکی به انرژی مکانیکی / آکوستیکی است.بلندگو از یک کوئل سیمی تشکیل شده که شبیه یک الکترو مگنت عمل میکند, داخل فاصله مغناطیسی مگنت اصلی قرار دارد.

Speaker Cone: دیافراگم بلندگو (Cone) قسمتی از بلندگو است که هوا را حرکت میدهد و صدا را تولید میکند.شکل دیافراگم اکثر بلندگو ها مخروطی شکل است اما برخی از اسپسکر ها صفحه ی فلت (صاف) دارند.بلندگو های کوچک (مید ها و تویتر ها) شکل گنبد مانند دارند.

Surround: ساراند در واقه به صفحه دیافراگم کمک میکند که حال مرکزیت داشته باشد و وسط بایستد.در حال کلی مقدار کمی نیروی بازگشتی نسبت به اسپایدر تولید میکند.برای بلندگو هایی که دارای Xmax قابل توجهی هستند ساراند بزرگ تر است تا بتواند حرکت کامل دیافراگم را فراهم کند.جنس اکثر ساراند ها از فوم یا پلاستیک خاص است.

Spider: اسپایدر به نگداری کوئل فرم مرکزیت فاصله مغناطیسی کمک میکند.همچنین نیرویی برای بازگشت دیافراگم تولید میکند.

Magnet: مگنت نیرویی خلاف جهت کوئل تولید میکند. در حالت کلی مگنت های بزرگتر بهتر هستند.میزان قدرت یک مگنت به نوع ترکیب به کار رفته در آن بستگی دارد. مگنت های نئودیمیم بهتر از مگنت های سرامیکی هستند.

Front Plate: صفحه ی بالایی (front Plate) به تداوم پایداری قدرت مگنت کمک میکند.بلندگو هایی که مگنت نسبتا” ضعیفی دارند, صفحه ی بالایی نازک تری دارند.هرچه صفحه بالایی ضخیم تر باشد کوئل بیشتر میتواند در فاصله مغناطیسی حرکت کند.

Voice Coil: کوئل از مس لعاب داده روکش دار تشکیل شده است که به دور شابلن خاصی پیچیده شده است.زمانی که جریان الکتریکی وارد کوئل میشود, کوئل تغییرات مگنت را شکل میدهد.جهت جریان مشخص کننده جهت حرکت کوئل است.

VC Former: شابل (former) یک لوله ی سیلندری سفت است که به دیافراگم و اسپایدر با ماده چسبناک چسبیده است.باید به قدری قوی باشد که تا در مقابل نیروی تولیدی کوئل مقاومت کند.بعزی از این شابلن ها از کاپتون تشکیل شده, برخی از آلمینیوم و برخی نیز از مقوای نازک.

Pole Piece: برای مقاوم نگه داشتن مگنت در قسمت فاصله مغناطیسی عمل میکند.

Gasket: در واقعه وظیفه نگه داشتن لبه ی بلندگو را دارد.وقتی که پایه به این شکل قرار گرفته , گسکت کمک میکند که خوب آب بندی شود.

Frame: فریم در واقع کلیه قطعات بلندگو را در خود جا داده است.جنس آن در برخی از آلمینیوم ریخته گری در برخی ورقه فلزی و در برخی از مواد مرکب تشکیل شده.در اکثر بلندگو های مسابقه از آلمینیوم ریخته گری استفاده شده است.

محرک کوئل:

زمانی که جریان از کوئل عبور میکند, تولید یک میدان مغناطیسی میشود.این الکترومغناطیس فعل و انفعال داخلی با میدان در فاصله مغناطیسی برقرار میکند و کوئل حرکت میکند.از آنجایی که سیگنال صوت AC است و حرکت کوئل با جهت جریان مطابقت دارد, زمانی که پلاریته سیگنال تغییر میکند حرکت کوئل نیز تغییر میکند.

خاصیت مغناطیسی حرکت دیافراگم:

زمانی که آمپلی فایر بلندگوی را درایو کرده در واقع ترمینال بلندگو را از نظر ولتاژ AC تغذیه کرده است.میزان تحرکت دیافراگم رابطه مستقیم با توان تولیدی آمپ دارد.

نمونه پایین اطلاعات کامل تری در مورد کوئل بیان میکند.


 

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic