برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سنسور های فرا صوت یا همان Ultra Sonic از سری سنسور هایی هستند که برای اندازه گیری فاصله از آنها استفاده می شود. این سنسور ها با فرکانس فرا صوت کار می کنند و فرکانس مورد استفاده در این سنسور ها معمولا 40- 60 کیلو هرتز می باشد که خارج از بازه شنوایی انسان می باشد.
با غرق شدن کشتی تایتانیک دانشمندان به این فکر افتادند که راهی پیدا کنند تا ملوانان کشتی ها بتوانند در زمانهایی که دید کافی وجود ندارد سخره های جلوی کشتی را ببینند.
پس از سعی و تلاش دانشمندان، نهایتا آقای L F Richartson  با الهام گرفتن از خفاش ها موفق به استفاده از امواج فرا صوت شد و توانست با استفاده از این امواج فاصله مانع را تشخیص دهد.
 
این سنسورها امروزه در زندگی روزمره انسانها و همچنین روبات ها نقش مهمی را ایفا میکنند. همگی از کاربرد های این سنسور ها در دزدگیر اتومبیل ها و همچنین کاربرد آنها در عقب ماشین ها به عنوان هشدار دهنده دنده عقب، اطلاع داریم. همچنی در انواع روبات ها نظیر Maze و Darpa و بسیاری از روباتهای دیگر این سنسور ها کاربرد بسیار زیادی دارند.
این سنسور ها از دو قسمت فرستنده و گیرنده تشکیل شده است. نحوه کار این سنسور ها عموما به این صورت است که دو سنسور در کنار هم و در راستای یکدیگر قرار می گیرند. قسمت فرستنده سنسور امواج را ارسال می کند و در صورتی که مانعی در مقابل سنسور باشد امواج با آن برخورد کرده و منعکس خواهند شد. سنسور گیرنده به فرکانس این امواج حساس می باشد و سریعا امواج رفلکت داده شده را دریافت می کند. با اندازه گیری زمان بین فرستادن سیگنال و دریافت سیگنال و باتوجه به سرعت صوت در هوا می توان فاصله مانع تا سنسور را محاسبه کرد. فرمول محاسبه این فاصله به صورت زیر می باشد :
برای استفاده از این سنسور ها باید قسمت فرستنده آن را با فرکانس 40KHz تحریک کنید تا امواج قابل دریافت توسط گیرنده تولید شود. برای این کار نیاز به مدار نسبتا ساده ای دارید که به صورت ماژول و با قیمت مناسب در بازار موجود می باشد. فقط کافی است سنسور فرستنده را به یکی از پین های خروجی میکرو وصل کنید و قسمت گیرنده را به یکی از پایه های وقفه خارجی میکرو.
با SET کردن پین مربوط به فرستنده، امواج ارسال می شوند و بلافاصله باید تایمر Config شده مربوطه را نیز Start کنید. در روتین مربوط به وقفه خارجی نیز باید تایمر را Stop کنید و تعداد شمارش تایمر را اندازه گرفته و آن را به زمان تبدیل کنید تا بتوانید با استفاده از فرمول فوق فاصله را به دست آورید.
توجه داشته باشید که Config تایمر باید به گونه ای باشد که هم دقت کافی داشته باشد و هم قبل از رسیدن سیگنال سر ریز نشود. کالیبر دقیق تایمر با چند بار آزمایش و خطا میسر خواهد شد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic