1.      LAN  یا WAN ؟
گسترش و فراگیری شبکه های رایانه ای می تواند معیاری برای طبقه بندی آنها باشد. بر این اساس ، رایانه هایی که در فاصله های محدود با یکدیگر ارتباط دارند شبکه ای به نام شبکه محلی یا LAN (Local Area Network) را تشکیل می دهند.
اما شبکه هایی نیز وجود دارند که دامنه ارتباطشان همه جهان را فرا گرفته است. شبکه های رایانه ای برخی شرکتهای بزرگ جهانی از این گونه اند. چنین شبکه هایی را شبکه گسترده یا WAN  (Wide Area Network) می نامند.
 
2.      اشکال TCP/IP ؟
خیلی وقتها خبر به طور کامل منتقل نمی شود. علت این مسئله آن است که بخش هایی از آن داده ها به نشانی مورد نظر نمیرسد در چنین مواردی ، TCP نمی تواند متن کامل خبر را در مقصد بازسازی کند و داده ها به طور خودکار برای فرستنده پس فرستاده می شوند تا او انها را دوباره ارسال کند.پاکتهای اینترنتی، که هر کدام بخشی از داده ها را به مقصد می رسانند، دارای نشانی دقیقی هستند که مشخص می کند این بسته به چه مقصدی باید برسد. هرکاربری که از اینترنت استفاده می کند چنین نشانی دارد . این نشانی، نشان می دهد که خبر مورد نظر به کدام شبکه و به کدام رایانه موجود در ان شبکه باید وارد شود.برای ساده تر کردن پبت این نشانی ها ، از سیستم نامگذاری میدانی (DNS) استفاده می شود. به کمک این سیستم ، نشانیها راحت تر خوانده می شوند. سیستم نامگذاری میدانی ، نشانی متن ها را به عددهای اینترنتی هم می تواند تبدیل کند.
 
3.      نشانی اینترنتی چند نرم افزار که مثل صافی عمل می کنند و مانع دسترسی به برخی صفحه ها می شوند؟
CYBERPATROL:
 
CYBERSITTER:
 
SURFWATCH:
 
NET NANNY:
 
4.      POP چیست ؟
مخفف عبارت "Point Of Presence" و به معنی "نقطه ی حضور" است.برخلاف شرکتهای خدمات درون خطی، که شبکه های خصوصی را در اختیار دارند، بیشتر کارگزاران اینترنتی شرکایی دارند که هر کدام در شهرهای مختلف ، ورودیهایی به بزرگراههای  اطلاعاتی را اداره می کنند. کارگزاران همیشه با این ورودیها – که به آنها "POP" می گویند- در ارتباطند و از این طریق، ارتباط مشتریانشان را با اینترنت برقرار می کنند.
 
 
 
5.      SLIP چیست؟
این حروف مخفف عبارت Serial Line Internet Protocol و به معنی پروتکل انتقال خطی داده هاست. SLIP قابلیت آن را دارد که زبان TCP/IP را از طریق مودم یا خطوط تلفن عادی درک کند. انتقال خطی بدان معنی است که داده ها نه به طور همزمان و موازی، بلکه پشت سرهم منتقل می شوند. این شیوه سبب می شود که یک ورودی اینترنتی از طریق مودم بتواند داده ها را با سرعت 9600 بیت بر ثانیه یا سریعتر منتقل کند.
 
6.      دروازه اطلاعاتی چیست؟
دروازه ، رایانه ای است که بین رایانه های مختلف ارتباط برقرار می کند. رایانه هایی که سیستم های مختلفی دارند به طور معمول نمی توانند هیچ نوع داده ای را با هم مبادله کنند . اما داده ها در رایانه موسوم به "دروازه" چنان ترجمه می شوند که برای رایانه های دیگر قابل درک باشند. برای مثال: داده های یک مرکز ارتباط پیوسته چنان تغییر می کنند که با زبان یا توافق نامه TCP/IP نیز درک شوند.علاوه بر آن ، دروازه سبب می شود که داده ها بین شبکه های مختلف مبادله گردند.
 
7.      دستور مرگ ؟
"دستور مرگ" در واقع نوعی برنامه است .
منظور از این اصطلاح ، برنامه یا نرم افزار بسیار خوبی است که برنامه های دیگر به سختی می توانند با آن رقابت کنند.
 
8.      مهمترین میدانهای موضوعی:
شرکت تجاری                   .com
حوزه های آموزشی                 .edu
دولتها                                       .gov
سازمانها                                   .org
شبکه ها                                   .net
 
میدانهای موضوعی جدید:
شرکتها                                     .firm
ارائه کنندگان کالا و خدمات    .store
فرهنگ                                     .arts
گپ و سرگرمی                       .rec
اطلاع رسانی                           .info
اشخاص                                   .nom
 
 
 
 
9.      ماشینهای جستجو ؟
شناخته شده ترین جستجوگرها (ماشینهای جستجو) و نشانیهای آنها عبارتند از:
YAHOO!
 
ALTAVISTA
 
LYCOS
 
10. رمزدار کردن یک نامه الکترونیک؟
محتوی نامه ای که از طریق اینترنت ارسال می شود فقط برای فرستنده و گیرنده آن اهمیت دارد.اما این نامه از رایانه ها و نقاط ارتباطی بسیاری می گذرد و این احتمال وجود دارد که دیگران نیز آن را بخوانند. برای این منظور باید خبر یا مضمون نامه را رمزدار کرد تا تنها گیرنده ی اصلی نامه رمز را بگشاید.برای رمزدار کردن نامه های الکترونیک نرم افزارهای ویژه ای مثل PGP وجود دارد.
 
11. گوفر چیست؟
گوفر سیستمی است که به کمک آن می توتن منابع اطلاعاتی موجود در اینترنت را به شکل یک منو در اختیار کاربران قرار داد. برای مثال: سیستم گوفر مربوط به یک دانشگاه اطلاعات ذخیره شده در همه ی رایانه های خدماتی دانشگاه را در یک منو به کاربران خود عرضه می کند. در نتیجه، همه داده ها ، بدون توجه به آنکه به چه بخشی از خدمات اینترنتی تعلق داشته باشند یا اینکه شامل متنها ، تصاویر گرافیکی یا داده های چند رسانه ای باشند یا نباشند – در اختیار کاربران قرار می گیرند.