برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

«به نام خدای مهربان»

استاد ارجمند جناب آقای سریری :

ضمن عرض سلام ، ادب و احترام 

نتایج درس کاربینی

27- هم زمان چند برنامه خود را ببندید:

سریع ترین راه برای بستن چندین برنامه پایین نگه داشتن دکمه ctrlو کلیک روی برنامه ها که روی نوار ابزار وظیفه (Windows task Manager)قرار دارد . سپس در حالی که هنوز  دکمه ctrl را پایین نگه داشته اید روی یکی از برنامه های انتخاب شده راست کلیک واز منوی ظاهرشده گزینه closeرا انتخاب کنید.

 

 

28- جلوگیری از دانلود در اینترنت اکسپلورر

 بعضی از مدیران شبکه به این مشکل بر خورد کرده اند که یک شخص فایل های بسیار زیادی را دانلود می کند که این فایل ها باعث ترافیک و ایجاد  backdoor  در شبکه می شود برای این که اجازه دانلود را از کاربران غیر مجاز بگیرید باید مراحل زیر را یک به یک انجام دهید :نرم افزار regedit.exeرا اجرا کنید وارد مسیر زیر شوید:-hkey-current

user/software/microsoft/windows/current version/internetsetting/zone/3 روی

دستور 1803 دوبار کلیک و درون ان مقدار3را وارد کنید بعد از تاییداین مقدار و باز کردن دوباره برنامه internet explorerدیگر هیچ کاربری روی ان رایانه نمی تواند از طریق explorerفایلی را دانلودکند. برای بازگشت به حالت اولیه مقدار3را پاک وبه دستور 1803 مقدار صفر را اضافه کنید.

 

 

29- چگونه از وینوز سریع تر خارج شویم:

 اگرمی خواهید از ویندوز سریعتر خارج شوید مراحل زیررا طی کنید. این کار فقط روی سیستم عامل های

xp,2000 قابل اجرا است. Regedi را بازکنید. ادرس زیراز سمت چپ پنجره بیابید.hkey-current-user/control panel/desktop در سمت راست پنجره راست کلیک و از منویnew گزینهwait tokill app timeout بگذارید. روی گزینه ایجاد شده دوبار کلیک کنید و زمان مورد نظر را ر حسب میلی ثانیه وارد کنید (زمان پیش فرض ویندوز 2000میلی ثانیه است ).okکنید و پنجره regeditرا ببندید و سیستم راrestartکنید.

 

 

30- افزایش سرعت پوشه های آبشاری:

 برای سرعت اجرای پوشه های ابشاری(مثل منوی start) در برنامهranکلمه registeryکه برای شما باز شده است.

به مسیر زیر بروید:hkey-current-user/control/panel/desktopدر قسمت سمت راست به دنبال فایلmenu show delay بگردید.پس از پس از پیدا کردن ان بار2بار کلیک ان را باز کنید. مشاهده میکنید که در قسمتvalue dataعدد400به طور پیش فرض قرار داده شده است. شما می توانید این عدد را از 0تا999داده تغییر دهید که اگر به ان مقدار یک را بدهید و تاییدکنید سرعت اجرای منوها به حداکثر میرسد البته بعد از این که رایانه را ری استارتکردید.

 

 

31- تعییر اعداد از انگلیسی به فارسی:

  در برنامه wordاگر بخواهیم اعدادی را که به صورت انگلیسی تایپ شده است به فارسی تغییر دهیم چه باید بکنیم؟برای این کار اعداد را در بدنامه word o,n vh nv fvkhli صخقی خود فارسی کنید . برای فارسی کردن اعدادبه صورت کلی در منویtoolsروی optionsکلیک کنید سپس وارد قسمت complex scripts شوید.برای این که همه اعداد فارسی شود مقابل numeral,گزینهhindiرا انتخاب کنید. برای این اعداد با هرcontextرا انتخاب کنید.

 

 

32- پرشدن هارد و غیر فعال کردن standby:

ویندوزxp پس از نصب از نصب استاندارد فضایی بیش از هارد را اشغال می کند. شما چند تغییر می توانید چند درصد مگابایت را به راحتی از ظرفیت داریوازاد کنید. یکی از این روشها غیر فعال کردن حالت standbyاست در صورتی که بهstandbyدر ویندوز احتیاجی ندارد و هارد شما پر شده است می توانید از این ترفند برای غیر فعال کردن standby این عملکرد در ویندوز xpفایلhiberfil.sysدرفهرست اصلی را در پارتیشن سیستم قرار می دهند.

این مسئله باعث می شود که پس از نصب سستم حجمی معادل چند صد مگابایت از ظرفیت هارداشتغال شود. برای  انجام این عمل :به این ادرس بروید:start>settings>control panel>power  ptions>system standbyو

 بعد تیک جلوی  power options>system standbyjd تیک جلوی standby activateرا بردارید.

 

 

33-رفع صدای های beepاسپیکر:

 به احتمال قوی شما نیز با صدای های کوتاه و در برخی موارد متناوب سوت مانند که معمولا از اسپیکر رایانه تان به دلایل مختلف پخش میشودمواجه شده اید. به این صداها در اصطلاح beepگفته می شود. در این ترفند قصد داریم به معرفی روشی ساده از طریق رجیستری بپردازیم که با بهره گیری از ان می توانید برای همیشه از دست این سوت های ازاردهنده رهایی یابید.به گزارشiritnبدین منظورstartواردranشویدو دستور regeditراوارد کنید و enterبزنید تا وارد ویرابشکر رجیستری شوید. اکنون به ادرس زیر بروید:hkey-current-user-control panel/soundاکنون از قسمت دیگر روی beep2بار کلیک کنید و در پنجره باز شده در قسمت value dataعبارتyesرابهnoتبدیل دکمهokرا بزنید سپس از رجیستری خارج شوید و سیستم را بار دیگر راه اندازی کنید.

 

 

34- ترفند ی ساده در windows xp

  

اگر شما نیز از error reportingویندوز خسته شده اید می توانید ان را غیر فعال کنید. برای این کار میتوانید مراحل زیر را اجرا کنید.در منوی startبرنامهrunرا اجرا کنید. msconfigراتایپ وok راکلیک کنید.به برگه services error reportingرا پیدا کنید و تیک کناری آن را بردارید وok را کلیک کنید. بار دیگر که رایانه تان را restart کردید دیگر این سرویس غیر فعال است.

 

 

 

35- ارتقای media playerرا از کار بیندازید:

 

برای از کار انداختن  و توقف برنامه ارتقای media playeپس از تایپ کلمهregeditدر برنامهrunو زدنenterمسیرزیر را دنبال کنید:

hkey_local-machin\software\microsoft\mediaplayr\upgradeاکنون مقدارenable auto upgradeرابهnoتغییر. دهید بعد از انجام این کار و خروج از رجیستری رایانه را ری استارت کنید تا

تغییرات تایید شود.

  

 

36- یک روش ساده اما همیشه کارامد برای حفظ رمز عبور:

 قصد دارم یک ترفند جالب و در عین حال ساده را به شما معرفی کنم که با بهره گیری از ان می توانید پسورد یاهو منسجر و همین طور سایر رمز های عبور خود را از دست هکرها در امان بدارید. با این ترفند کار بسیاری از تروجانها وبرنامه های جاسوسی صفحه کلید  را دچار اختلال خواهید کرد.در الگوریتم بسیاری از نرم افزارهای جاسوسی صفحه کلید (keyloger)وتروجانها کلیدspaceدر انتهای پسورد در نظر گرفته نشده است. از همین طریق می توان این ترفند را صورت داد:کافی است در پایان پسوردی که برای خود ایجاد می کنید یکspace بزنید ویک فاصله ایجادکنید به همین راحتی کار بسیاری از نرم افزارهای دشمن را دچار اختلال کرده اید. دقت کنید از این به بعد باید هنگام وارد کردن پسوردspaceرا هم در پایان پسورد بزنید.

 

37- مودم:

 روی خط تلفن خود هستید ودوست دارید تلفن هایی را که به شما زده میشود از دست ندهید. با این ترفند می توانید به این مشکل پایان دهید چون هگامی که با شما تماس بر قرار می شود اینترنت قطع میشود و زنگ تلفن به صدا در می اید.اگر مودم شما  hcf باشد(یعنی جزو دسته سخت افزارهایی که توسط ویندو شناخته می شود) در control panel وارد قسمت phone and modem وسپس وارد بخش modems شوید.در فهرست مودم ها روی مودم خود کلیک کنید و سپسpropertiesرا فشار دهید.سپس در قسمت advancedدر قسمتextra hnitization commandsعبارت +pcw=1را تایپ کنید و2ار کاید okرا فشار دهید. البته یاد اوری می شود این قابلیت باید از سوی مخابرات نیز فعال باشد. به این ترتیب هنگامی که به اینتر نت متصل هستید اگر فردی با شما تماس بگیرد اینترنت قطع میشود و تلفن زنگ می خورد.

 

 

38- هشدار های رایانه ای:

 اگر چه امروز بهترین امکانات ارتباطی رسانه ای دنیا در قالب اینترنت تجلی یافته و اینترنت همچون یک قایق دریا نوردی ما را با سواحل زیبای جهان اشنا می سازد اما واقیت این است که در این سواحل کوسه های خطرناکی مانند(تصاویر غیر اخلاقی) وجود دارد که مانوس شدن با انها حاصلی جزء افسردگی ، ضعف اقتصادی و آسیب های روانی- اجتماعی در بر نخواهد داشت.

هم چنیین بسیاری از تشنجات روحی و روانی موجد در خانواده ها در اثر استفاده نا مطلوب از رایانه و اینترنت پدیده امده است.علاوه بر تصاویر مبتذل و مستهجن اینترنت خطرات دیگری نیز از جمله کلاهبرداری و اغفال از طریق نامه های الکترونیکی جوانان را تهدید می کند. بنابراین به همه پدرها و مادرهایی که دغدغه سلامت روحی و روانی فرزندان شان را دارند توصیه ی کنیم:اولاً : قبل از این که فرزندانتان در معرض استفاده نادرست از اینتر نت قرار گیرد راه های دسترسی به اطلاعات و نحوه سوء استفاده از طریق ان را مورد برسی قرار دهید.

دوماً: رایانه مورد استفاده فرزندانتان را در اتاق نشینمن قرار دهید تا بتوانید بر انچه او انجام می دهد نظارت کنید.

سوماً: هرکاه احساس کردید که با حضرر شما فرزندتان چیزی را روی صفحه نمایش پنهان می کند به وجود داشتن یک مشکل شک کنید.

چهارماً :با استفاده از نر م افزارهای مصنوعی. محتویات اینتر نت را هنگام استفاده فرزندتان کنترل کنید.

پنچماً : به فرزند خود بیاموزید که هرگز نشانی خانه ، مدرسه یا شماره تلفن خود را در اختیار افراد نا شناسی که در اینترنت ملاقات میکند  قرار ندهد. هم چنین از ارسال کارت اعتباری یا اطلاعات بانکی شما به ادرس افراد مذ کور خود داری کند.

ششماً: به فرزند خود هشدار دهید که کلمات گذر(password)کاملا مخفی گذاشته و حتی در اختیار ندیک ترین دوستان خود قرار ندهد.

هفتماً : در نظر داشته باشید وقتی فرزندتان با حساب اینترنتی شما به شبکه منتقل می شود هر گونه فعالیت او متوجه شماست.

 

بیش از 200 نوع از كلید های میانبر در ویندوز Xp :

در صورتی که دوست دارید تا با سرعت بیشتری با کامپیوتر کار کنید و خود را حرفه ای تر نشان دهید ترفندی فوق العاده را برای شما در نظر گرفته ایم. قصد داریم تا بیش از    200 کلید میان بر در محیط ویندوز را به شما معرفی کنیم که با استفاده از آنها میتوانید به طور کامل کارهایی که میتوانید با موس انجام دهید را با کیبورد شبیه سازی کنید:

 Esc لغو عملیات در حال انجام.
 F1 راهنما.
 F2 در حالت عادی تغییر نام آیتم (های) انتخاب شده . در برنامه های قدیمی تر (معمولا تحت داس)ذخیره فایل جاری.
 F3 جستجو.
 F4 باز كردن لیست پایین رونده Address Bar
 F5 به روز آوری Refresh
 F6 مانند كلید Tab بین اجزای مختلف پنجره جاری سوییچ می كند.
 F10 پرش به منو های اصلی یك پنجره مثلFile,Edit,View,...
 F11 پنجره جاری را تمام صفحه می كند.
 PrintScreen در ویندوز از كل صفحه نمایش یك عكس می گیرد و آن را در حافظه كلیپ بورد قرار می دهد و ما می توانیم در یك برنامه ویرایش عكس مثل Paint آن را Paste كنیم .
 Tab بین اجزای پنجره جاری سوییچ می كند .
 Space در حالت مرورگر اینترنت اكسپلورر صفحه جاری را به پایین می برد .مثل Page Down
 BackSpace در حالت عادی یعنی در مرور ویندوز یك مرحله به بالاتر میرود (معادل Up) و در مرورگر اینترنت اكسپلورر معادل Back است.
 Home رفتن به اول خط در حالت ویرایش متن و رفتن به اول صفحه در حالت مرور.
 End رفتن به آخر خط در حالت ویرایش متن و رفتن به آخر صفحه در حالت مرور.
 PageUp در حالت مرور چه در اینترنت و چه در ویندوز و معمولا همه جا صفحه به صفحه به بالا می رود.
 PageDown در حالت مرور چه در اینترنت و چه در ویندوز و معمولا همه جا صفحه به صفحه به پایین می رود.
 تركیبات كلید Ctrl :
 Ctrl+q در بعضی از برنامه ها خروج است.
 Ctrl+w در اكثر برنامه هایی كه چند فایل را باهم باز می كنند مثل Ms-Word, كلا Ms-Office , Adobe Photoshop ,Ms-internet Explorer, ... فایل باز شده جاری را می بندد.
 Ctrl+e جستجو در مسیر جاری.
 Ctrl+r تازه كردن صفحه معادل كلید F5 و Refresh
 Ctrl+y وقتی كه یك عمل به عقب باز میگردیم (Undo) این كلید ها یك عمل به جلو می روند (Redo) البته در بعضی برنامه ها معمولا محصولات آفیس مایكروسافت اینگونه هستند .
 Ctrl+i باز كردن قسمت علاقه مندی هاFavorites
 Ctrl+o باز كردن فایل جدید در اكثر برنامه ها ، معادل File>Open
 Ctrl+p پرینت گرفتن در اكثر برنامه ها.
 Ctrl+a انتخاب همه آیتم ها.
 Ctrl+s در اكثر برنامه ها ذخیره فایل جاری .Save
 Ctrl+d در اینترنت اكسپلورر صفحه باز شده جاری را به علاقه مندی ها اضافه می كند (معادل Favorites>Add to Favorites) و در ویندوز هم آیتم (آیتم های) انتخاب شده را پاك می كند. (میهن دانلود.کام)
 Ctrl+f جستجو.
 Ctrl+h معادل History (ابته در ویرایشگر نوت پد معادل Find / Replace است)
 Ctrl+l در اینترنت اكسپلورر معادل File>Open است.
 Ctrl+z بازگشت به آخرین عملیات انجام شده .Undo
 Ctrl+x انتقال (برش) آیتم مورد نظر در حافظه کلیپبوردCut.
 Ctrl+c کپی آیتم مورد نظر در حافظه کلیپبورد.Copy
 Ctrl+v فراخوانی آیتم مورد نظر از حافظه کلیپبورد.Past
 Ctrl+b پنجره سازماندهی علاقه مندیها (Organize Favorites) را باز می كند.
 Ctrl+n در اینترنت اكسپلورر (تقریبا تمامی مرورگرها) یك پنجره جدید باز می كند.
 Ctrl+F1 در اكثر برنامه ها ی مختلف راهنمای برنامه را باز می كند .
 Ctrl+F4 باز كردن لیست پایین رونده Address Bar در مرورگر اینترنت اكسپلورر و مرورگر ویندوز.
 Ctrl+F10 باز كردن منو های بالای پنجره برنامه ها مثل File,Edit,....
 Ctrl+BackSpace موقع ویرایش متن همان كار BackSpace را انجام می دهد با این تفاوت كه به جای پاك كردن كاراكتر به كاراكتر كلمه به كلمه پاك می كند.
 Ctrl+5 معادل Select All در اکثر ویرایشگر های متنی.
 Ctrl+Home درحالت ویرایش مكان نما را به اول صفحه انتقال می دهد.
 Ctrl+End درحالت ویرایش مكان نما را به آخر صفحه انتقال می دهد.
 Ctrl+Insert كپی آیتم(های) انتخاب شده در حافظه كلیپ بورد(Copy).
 تركیبات كلید Alt :
 Alt+A باز كردن منوی علاقه مندی ها و قرار گرفتن بر روی Add to Favorites
 Alt+D انتقال مكان نما به Address Bar
 Alt+F4 بستن پنجره جاری.
 Alt+Space Bar معادل راست كلیك بر روی نوار عنوان پنجره جاری.
 Alt+Esc پیمایش بین پنجره های باز جاری.
 Alt+Tab سوییچ كردن بین پنجره های باز جاری.
 Alt+BackSpace در بعضی از ویرایشگرها معادل Undo عمل می كند (معمولا ویرایشگرهای قدیمی و تحت داس)
 Alt+Home در مرورگر اینترنت اكسپلورر به صفحه خانگی پرش می كند.
 Alt+Right Arrow معادل Forward در مرورگر ویندوز.
 Alt+Left Arrow معادل Back در مرور گر ویندوز.
 Alt+Number تركیب كلید Alt به همراه زدن یك عدد از قسمت سمت راست صفحه كلید در حالت ویرایش یك كاراكتر معادل كد اسكی عدد وارد شده نمایش می دهد . مثلا اگر Alt را نگه داشته و 789 را وارد كنیم پس از رها كردن كلید Alt این كاراكتر نمایش داده می شود : § .
 Alt+Enter متعلقات (Properties) آیتم(های) انتخاب شده را نمایش می دهد.
 Alt+PrintScreen از پنجره جاری یك عكس تهیه می كند و به حافظه كلیپ بورد انتقال می دهد.
 
 تركیبات كلید Shift :
 Shift+F10 معادل راست كلیك.
 Shift+Del پاك كردن كامل آیتم (های) انتخاب شده .یعنی بدون این كه به سطل بازیافت انتقال یابد پاك می شود.
 Shift+tab وارونه كاری كه Tab انجام می دهد.
 Shift+Insert فراخوانی اطلاعات از حافظه كلیپبورد (Paste)
 تركیبات WinKey :
 خود WinKey باز شدن منوی Start در ویندوز.
 WinKey+E باز كردن My Computer در حالت Folders.
 WinKey+R باز كردن پنجره Run.
 WinKey+U باز كردن پنجره Utility Manager.
 WinKey+D نمایش دسكتاپ معادل Show Desktop
 WinKey+F جستجو.
 WinKey+Ctrl+F جستجوی یك كامپیوتر در شبكه.
 WinKey+L قفل كردن كامپیوتر .یا رفتن به حالت Swich User
 WinKey+M تمامی پنجره های باز را Minimize می كند.
 WinKey+Shift+M تمامی پنجره های Minimize شده را Restore می كند.

 

 

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات