برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

1-اگر هارددیسک لپ تاپ به مشکل خورد چگونه آن را بر طرف کنیم؟

یکی از مشکلات سخت افزاری کامپیوترها، به ویژه درباره لپ تاپ ها مربوط به بروز مشکل در هارددیسک است و معمولاً این مشکل اولین بار، زمانی خود را نشان می دهد که می خواهید سیستم را روشن کنید، اما با پیام خطایی مواجه می شوید که به نشانه عدم امکان راه اندازی سیستم از هارددیسک است: Disk boot failure. Insert system disk and press Enter. در این گونه موارد احتمال آن که هارددیسک شما خراب شده باشد، وجود دارد. آخرین باری که از فایل های خود کپی تهیه کردید، چه زمانی بود؟ اولین کاری که باید انجام دهید این است که وارد محیط Bios لپ تاپ شوید. آیا هنوز درایو مذکور توسط بایوس شناسایی می شود؟ اگر این طور باشد، به احتمال Boot Loader ویندوز خراب شده است.

2-علت کند بودن کامپیوتر چیست؟

اگر كامپیوتر شما كند شده است ممكن است در اثر برنامه های نا خواسته ای باشد كه پنهان از شما در حال اجرا باشند اینها نرم افزار هایی هستند كه نا خواسته وارد كامپیوتر شما شده اند و حجم زیادی از عملیات پروسس، رم و CPU را اشغال می كنند برای شناسایی و حذف آنها به Anti Spy Ware یا Ad Ware Remover ها احتیاج دارید

3-چگونه و جه زمان از سالم بودن رم اطمینان حاصل کنیم؟
در بیشتر اوقات اگر حافظه رم شما معیوب یا نا سازگار با سیستم باشد كامپیوتر كار نمی كند. ولی در مواردی هم كه كار می كند با آن صفحه آبی معروف مواجه می شوید، كه با یك شماره و آدرس پیغام خطا می دهد. و در مواردی نادر هم كامپیوتر كار می كند ولی خیلی بد و كند. واضح است كه راه حل تعویض رم معیوب است. برای اینكه از سلامت رم خود اطمینان حاصل كنید، بهتر است از نرم افزار هایی كه در این زمینه وجود دارند استفاده كنید. در این صورت متوجه خواهید شد رم كامپیوتر شما از نظر فیزیكی سالم است یا خیر. قابل ذكر است كه این نرم افزار ها تحت عنوان
Burn-in test در اینترنت یافت می شوند

4-چگونه خطا های هارد دیسك را تشخیص دهیم؟

هارد دیسك شما ممكن است مشكلاتی داشته باشد (مانند: File allocation error ) كه می تواند منجر به بروز پیغام های خطا شود و همینطور سرعت و كارایی سیستم شما را تحت تاثیر قرار دهد. برای رفع اینگونه مشكلات برنامه Scan Disk را اجرا نمایید.
نكته:توجه داشته باشید قبل از اجرای برنامه
DEFRAG حتماً برنامه Scan Disk را اجرا نمایید. چون این برنامه تمام بد سكتور های هارد دیسك شما را علامت گذاری می كند. ولی اگر قبل از اجرای Scan Disk این برنامه دیسك خود را Defrag نمایید. ممكن است بعضی از اطلاعات مفید خود را از دست بدهید. چون این اطلاعات مفید ممكن است روی بد سكتور ها بیفتد و دیگر قابل خواندن نباشد.
برای اجرای
Scan Disk در ویندوز ویزتا، XP یا 2000 این مراحل را دنبال كنید:
1- روی آیكون آن دیسكی كه می خواهید
Defrag نمایید (معمولاً C ) راست كلیك كنید و Properties را انتخاب كنید.
2- برگه ‏
Tools را انتخاب كنید.
3- در قسمت
Error-Checking رویCheck now...كلیك كنید.

4-برای این گزینه ها علامت تیك بگذارید.

Automatically fix file system errors

Scan for and attempt recovery of bad sectors

سپس روی Start كلیك كنید.

5- در برابر شما پیغامی ظاهر می شود كه می گوید این تست نمی تواند انجام شود و باید كامپیوتر خود را ری استارت كنید. علت این است كه ویندوز شما روی درایو C در حال اجراست و این اسكن باید قبل از بالا آمدن ویندوز اجرا شود.

روی Yes كلیك كنید و كامپیوتر خود را ری استارت كنید.این مشكل سبب كه ویندوز برای خواندن هر فایل قسمت های مختلف هارد دیسك را بگردد تا اجزای مختلف آن را پیدا كند برای جلو گیری از این مشكل باید برنامه Defrag را كه در خود ویندوز موجود است اجرا كنید.

5-اگر پرسسورزیاد گرم شد چه کاری باید انجام شود؟

هر كامپیوتر دارای فن و هیت سینك می باشد. وقتی كه فن فرسوده می شود یا در اثر گرد و غبار زیادی كه اطراف آن را احاطه كرده كم اثر می شود، دمای CPU یا پرسسور بالا می رود. در بسیاری موارد كامپیوتر متوقف می شود یا به اصطلاح هنگ می كند. و در مواردی هم كه كند می شود و هنگام اجرای برنامه ها توقف طولانی دارد. علت این است كه پرسسور هر از چند گاهی یك توقف چند ثانیه ای دارد یا به عبارت دیگر هر از چند گاهی قفل می كند. بنابراین فن و هیت سینك كامپیوتر خود را به خوبی تمیز كنید. و در صورت لزوم آنها را تعویض نمایید، تا فن شما در دور مناسب كار كند و گرما به خوبی تهویه شود.

6-اگر پس از نصب قطعات، سیستم boot نشودمشکل چیست؟
ابتدا از درست بودن تمامی اتصالات مطمئن شوید. كابلهای برق و
data را امتحان نمایید و مطمئن شوید كه برق وارد دستگاه می شود (تست ساده : آیا فن CPU كار می كند). اگر از تمامی اتصالات مطمئن بودید ، سپس BIOS دستگاه را بروز نمایید.

7- چگونه BIOSمادربرد را بروز كنیم ؟

ابتدا جدیدترین BIOS را از سایت سازنده دریافت نمایید. معمولا این بسته شامل دو فایل، یكی با پسوند exe و دیگری با پسوند rom یا bin است. یك bootable floppy بسازید و سپس فایل های BIOS را روی آن كپی نمایید. دستگاه را با floppy بوت كنید و فایل هایی كه روی آن كپی كردید را اجرا كنید.
مثال :
اسامی فایلها :
flash.exe و e14.bin
نحوه اجرا از
floppy : a:flash.exe e14.bin را تایپ كرده و سپس دكمه Enter را بزنید.
8-اگر ویندوز لود نشد چه مشکلی پیش آمده است؟

- گام اول
از منوی استارت به بخش کنترل پنل بروید. اگر گزینه
View by در حالت Category است روی تیرک کلیک کنید و گزینه Large Icons را انتخاب کنید تا تمام بخش های کنترل پنل را روی صفحه داشته باشید. بخش Backup and Restore را پیدا کنید و با دوبار کلیک چپ، وارد شوید.

2- گام دوم


روی گزینه Create a system repair disc در نوار سمت چپ کلیک کنید تا ابزار موردنظر اجرا شود. اگر این گزینه را پیدا نکردید باید به منوی استارت رفته عبارت recdisc را تایپ کنید تا ابزار موردنظر را پیدا کرده، فعال کنید.

3 – گام سوم


یک سی دی یا دی وی دی خالی وارد درایو مربوط کرده روی تیرک کناری برنامه در بخش Create a system repair disc کلیک کنید تا درایو مربوطه را انتخاب کنید.
4- گام چهارم


روی کلید Create disc کلیک کنید تا سیستم، فایل های لازم را روی دی وی دی کپی کند. این مرحله به سرعت انجام می شود. سپس باید نام Repair disc Windows7 را برای دی وی دی خود انتخاب کنید.
5- گام پنجم
حالا باید دی وی دی نجاتی که تهیه کرده اید را تست کنید. در ابتدا کامپیوتر خود را دوباره راه اندازی کنید و با ایجاد تغییر در بخش
BIOS setup سیستم را به گونه ای تنظیم کنید که هنگام بارگذاری از روی دی وی دی بوت شود. برای اجرای این عملیات معمولا باید وقتی کامپیوتر در حال بوت شدن است کلید F8 را نگه دارید.
6- گام ششم

در این مرحله پیامی روی صفحه نقش می بندد که از شما می خواهد با فشاردادن یکی از کلیدهای کی بورد، روند بوت از روی دی وی دی را آغاز کنید. حالا باید گزینه (EMS Enabled) Windows Setup را از منو انتخاب کنید.

7- گام هفتم


پس از انتخاب زبان کی بورد، روی گزینه Next کلیک کنید. در این قسمت باید نوع نصب ویندوز را انتخاب کرده دوباره روی گزینه Next کلیک کنید. اگر ویندوز کامپیوتر شما از دست رفت می توانید با استفاده از این دی وی دی و انتخاب گزینه Startup Repair به طور اتوماتیک ویندوز کامپیوتر خود را بازیابی کنید

9-اگر در مای کامپیوتر  روی درایوها کلیک کرده آن درایو توی یک پنجره جداگانه باز شد چکاری انجام دهیم ؟

اگر بخواهیددر همان پنجره باز بشه و پنجره جدید باز نشه ولی دوباره خود به خود عوض شد ، حتی زمانی هم که ویندوز عوض میکنید و درایو سی را هم فرمت میکنید ولی باز هم همانطور است، گزینه فولدر آپشن یا به فارسی : گزینه های پوشه را هم انتخاب کرده و تیک های یک پنجره ای رازده

اگر گزینه های فولدر آپشن نشداز رجیستری  باید استفاده کرد ۳ تا راه وجود دارد:

۱- از منوی start به run برویم و در آنجا regsvr32 /i shell32.dll را تایپ كنیم و ok كنیم . یه پیغام مبنی بر موفقیت آمیز بودن می بینیم ، كار تمومه! اگه درست نشد راه دوم را امتحان كن :

2-در run‌تایپ كنیم regedit  تا به رجیستری ویندوزت بریم ، بعد مسیر زیر را دنبال كنیم :

 HKEY_CLASSES_ROOT/Directory/Shell 

در سمت راست پنجره روی default  كلیك كنیم و اگه مقدارش none نیست تایپ كنیم none و ok‌كنیم.

سپس برای مسیر زیر هم همون كار را تكرار كنیم :HKEY_CLASSES_ROOT/Drive/Shell

3-reg add hkcr\drive\shell /ve /d none /f ‌را در run تایپ كنیم . این هم یك روش جداست كه اگر 2 روش قبلی موفقیت آمیز نبودند اینو امتحان كنیم .

 

10-اگربعد از پاک کردن انتی ویروس نود32 با ورژن3 توی قسمت تسک منجر در تب پروسس یه فایل به نام nod32krn.exe در حال فعالیت بودچگونه آن راپاک کنیم؟

 این فیال که از فایل های خود آنتی ویروس nod32 هست كه بعد از uninstall كردنش هم رو هاردت باقی میمونه. اولین كاری كه باید انجام داداینه كه با سرچ ویندوز محل دقیق فایل nod32krn.exe را پیدا می كنیم و بعد از اون باید پاكش كنیم كه البته errorمی ده . پس باید برای پاك كردنش ( كلا برای پاك كردن همه فایل هایی كه با delete پاك نمیشن ) از برنامه ای مثل unlocker استفاده كنیم

11- چگونه از ابزار پشتیبان گیری ویندوز ۷ در ویندوز ۸ استفاده کنیم ؟


ابزار های پشتیابن گیری ویندوز ۷ پنهان می باشند ! این پنهان سازی به گونه ای است که حتی اگر شما عبارت “backup” را جستجو هم بکنید اصلا این ابزار برای شما نمایان نمی شود! برای دستیابی به ابزار پشتیبان گیری از روی کی برد کلید “Windows key” را فشار دهید و در کادر باز شده عبارت “backup”  را تایپ کرده و جستجو کنید. حالا “Settings category” را انتخاب نمایید و کپی های ذخیره شده از آخرین پشتیبان گیری را باز نمایید به وسیله پنجره فایل هیستوری (File History window).

روی “Windows 7 File Recovery” کیلیک نماییدو حالا در گوشه پنجره “File History ” گزینه “hidden” را انتخاب نمایید.


اینترفیسی که از برنامه مشاهده می کنید ، بسیار شبیه به برنامه پشتیبان گیری ویندوز ۷ است شاید بهتر باشد نامش را گذاشت “Windows 7 File Recovery”!

 اگربرنامه زمان بندی پشتیبان گیر ویندوز ۷ را فعال کرده باشید ؛ هرگز نمی توانید فایل هیستوری را فعال نمایید !

بااین پنجره ، عبارت “بازیابی” را جستجو نمایید و “Windows 7 File Recovery” را انتخاب نمایید.

حال برای ایجاد یک سیستم “تصویر پشتیبان گیر” (system image backup) برروی “Create a system image option” که در نوار کناری (sidebar) موجود می باشد کیلیک فرمایید.


شما می توانید این فرآیند پشتیبان گیری را بر روی هارد دیسک خود ذخیره سازید یا برروی چند دی وی دی ذخیره نمایید . همچنین شما قادر به ذخیره سازی بر روی شبکه نتورک (network location) می باشید


برای بازگردانی کامل فایل های پشتیبان گرفته شده در آینده ، باید صفحه “PC settings screen” را باز کرده و دکمه “Windows Key+C” را از روی کی برد فشار دهید.حال بر روی ” Settings” کیلیک نمایید و “Change PC settings” را انتخاب نمایید


دسته بندی عمومی (General category) را انتخاب نمایید و اسکرول را به پایین صفحه هدایت نمایید ، تا گزینه “Advanced startup option” را مشاهده فرمایید.بر روی تکمه “Restart now button” کیلیک کنید تا رایانه شما دوباره راه اندازی شود ( ری استارت گردد ) به سمت منوی تنظیمات پیشرفته!


در صفحه “Advanced options screen” ؛ “عیب یابی” (Troubleshoot) را انتخاب نمایید و سپس گزینه “Advanced Options” را انتخاب کنید.

حالا برروی “System Image Recovery” کیلیک کنید


اگر شما قادر به بوت کردن ویندوزتان نیستید ؛ کامپیوتر شما باید به صورت خودکار وارد “boot to the Advanced startup options” شود .

شما می توانید با پایین نگه داشتن کلید “Shift key” از روی کی برد ، (در هنگام بوت کردن ) ، صفحه ای را بازکنید که داخل آن از شما سوال می شود که ویندوز ۸ را از داخل دیسک نصب کنید یا سیستم را از روی دیسک تعمیر نمایید.

و درنهایت دستور به ساخت برنامه پشتیبان گیری نمایید : ( to create a Windows 7-style backup schedule) .


12- اگر رمز ویندوز را فراموش کردیم چه عملی برادی ورود به ویندوز انجام دهیم؟

برای شروع CD/DVD نصب ویندوز ۷ را رایانه قرار دهید و سیستم را restart کنید. در هنگام بوت، و نمایش تصویر زیر، دکمه Enter را بزنید تا وارد محیط نصب ویندوز شوید.اگر
CD/DVD ویندوز  ۷ خود را ندارید، باید وارد تنظیمات پیشرفته بوت (Advanced Boot Options) شوید و سپس گزینه Repair your computer را اجرا کنید.


در این مرحله، زبان، زمان و فرمت فعلی سیستمتان را انتخاب کنید و دکمه Next را زنید تا به مرحله بعدی بروید. اگر شما نصب کننده ویندوز را با CD/DVD بوت کرده باشید، در این مرحله شما گزینه Repair your computer را خواهید دید.


سپس سیستم عاملی که قصد تعمیر آن را دارید، از لیست انتخاب کنید. (همان سیستم عاملی که رمز عبور آن را فراموش کرده اید را انتخاب کنید)


در این مرحله بر روی گزینه System Restore کلیک کنید و یک Restore Point را انتخاب کنید و صبر کنید تا مراحل به اتمام برسد. مطمئن شوید که Restore Point که انتخاب کرده اید، قبل از عدم دسترسی به حساب کاربری Adimistrator باشد تا بتوان آن را بازیابی کرد.


با پشت سر گذاشتن مراحل بالا رمز عبور شما به حالت قبلی بازیابی شده است و براحتی می توانید وارد محیط کاربری خود در ویندوز شوید.

13-هنگام وصل شدن به اینترنت خطای (   678   )  را نمایش می دهد، علت چیست؟
 خطا مربوط به مودم شما می باشد.
الف )   اگر اولین بار است كه مودم را نصب كرده اید، یكبار سیستم خود را
Restart كنید و مجدد سعی كنید.
ب )   كانكشن جدید بسازید و دوباره سعی كنید.
پ )   مودم شما تند شماره گیری می كند، بین ارقام شماره اتصال كاما بگذارید و دوباره سعی كنید.
ج )   شماره ای كه وارد می شود شماره درستی نیست ، به روی كارت خریداری شده بیشتر دقت كنید و شماره اتصال به شبكه را درست وارد نایید ویا با پشتیبانی فنی تماس بگیرید و شماره اتصال را سوال كنید
14-موقعی كه می خواهم به اینترنت وصل شوم خطای 680 را دریافت می كنم، این خطا مربوط به چیست؟
نبودن بوق آزاد برای اتصال می باشد.
الف )  مهمترین دلیل و در اكثر موارد ارتباط بین مودم و خط تلفن برقرار نیست، لطفا چك كنید كه سوكت سیم تلفن به
Line مودم وصل باشد یا از لحاظ خرابی پریز تلفن یا سیم چك كنید.
ب )   مودم درست نصب نشده، مطمئن شوید كه
Driver (راه انداز) مودم درست باشد.
15-چرا سرعت اتصال من گاهی اوقات بیشتر و گاهی اوقات پائین تر است؟
الف )  اگر در زمان خاصی كه كاربران بیشتری از اینترنت استفاده می كنند وصل شوید ممكن است سرعت تا حدودی كمتر شود.
ب )    اگر هارددیسك شما پر شده باشد ممكن است در سرعت اینترنت تاثیر گذارد، سعی كنید فضای خالی بر روی هارددیسك شما به اندازه كافی موجود باشد.
پ )   اگر برنامه ای نصب شده باشد كه در زمان اتصال از پهنای باند دریافتی شما استفاده می كند مطمئن باشید كه چنین برنامه ای فعال نباشد.
ج  )    اگر از آنتی ویروس یا
Firewall استفاده می كنید یكی از دلایل كاهش سرعت آنها می باشند
16-زمانی كه می خواهم به اینترنت وصل شوم به صورت متناوب ارتباط قطع می شود علت چیست؟
الف )   اگر سرویس انتظار مكالمه داشته باشید زمانی كه شخصی با شما تماس بگیرد اگر مودم شما از سرویس مورد نظر پشتیبانی نكند ارتباط شما قطع می شود، برای حل این مشكل سرویس را غیر فعال كنید. ( دستور غیر فعال كردن را از مخابرات محلی خود بپرسید
ب )   نویز بر روی خط تلفن شما زیاد است كه باید با مخابرات محلی خود تماس بگیرید.
پ )   درایور مودم یا خود مودم مشكل داشته باشند، درایور مودم را
Update كنید و اگر مجدد این اتفاق افتاد، مودم را با مودم دیگری جایگزین نمائید.
ج )   ممكن است سیستم عامل شما مشكل داشته باشد كه با نصب دوباره سیستم عامل مشكل برطرف می شود.
چ )   اگر بر روی سیستم خود آنتی ویروس ندارید، آنتی ویروس جدید نصب كرده و آن را
Update كنید و سیستم را Scan كنید.
ح )   اگر
RAM سیستم فوق العادده پائین است آن را به میزان كافی افزایش دهید.
د )  ممكن است خط تلفن شما از طرف مخابرات
PCM4 شده باشد. برای حل این مشكل با مخابرات منطقه خود تماس بگیرید و درخواست كنید تا خط شما از PCM4 خارج شود.

17-  مودم نصب نیست چگونه آن را نصب كنم؟
CD نصب مودم را درون درایور قرار داده و آن را نصب نمایند (در صورت دانستن مراحل نصب). در غیر این صورت بهترین کار این می باشد که به یک شرکت سخت افزاری مراجعه نمایید تا راهنماییهای لازم صورت گیرد یا رفع مشکل صورت گیرد.
مودم مرتب هنگ می كند و هنگامی كه می خواهد
User/Pass چك شود زمان زیادی طول میكشد، راه حل این مشكل چیست؟
اگر سیستم مدت طولانی روشن و در حال استفاده بوده، سیستم را خاموش كرده و مجددا پس از 15 دقیقه آن را راه اندازی كنید، اگر مودم یا سیستم عامل مشكلی نداشته باشد ارتباط به سرعت برقرار می گردد.
اگر دوباره این اتفاق افتاد سیستم عامل را دوباره نصب كنید و اگر بار دیگر این مشكل رخ داد مودمی را جایگزین كنید تا مطمئن شوید مشكل از مودمتان نباشد.

 

18- نحوه اتصال مودم ADSL به کامپیوتر چگونه است؟

با توجه به نوع مودم اتصال مودم می تواند از طریق پورتهای USB و Ethernet و یا هر دو شکل باشد. مودم هایی که دارای پورت Ethernet هستند، قابلیت اتصال به سوییچ یا شبکه را دارند. جنانچه اتصال مودم به کامپیوتر از طریق USB برقرار شود حتما باید درایور مربوط به مودم را روی کامپیوتر نصب کرد.

 

19-- نصب همزمان درایورها و برنامه‌ها در هنگام نصب ویندوزچگونه است؟

این کار وقتی بسیار به کمک شما میاید که به فرض هنگام نصب از شما درخواست شماره سریال شود و شماره سریال داخل فایل متنی داخل خود CD نصب ویندوز باشد ،. همچنین شما قادر خواهید بود فایل های exe را نیز اجرا کنید.پس از عبور از مراحل اولیه و انتخاب درایو ها و رستارت سیستم ، شما میتوانید با فشردن دو کلید Shift و F10 به شکل همزمان وارد محیط CMD شوید خواهید دید که وارد محیط CMD خواهید شد.حال عبارت taskmgr را وارد کرده و Enter بزنید. سپس از منوی File گزینه New Task Run را انتخاب کنید.اکنون بر روی Browse کلیک کنید.حال اگر قصد نصب درایورها را داشته باشید بایستی CD درایور مربوطه را در CD-Rom قرار دهید.در قسمت Look in درایوی که CD راه‌انداز در آن است را انتخاب نمایید و به داخل پوشه نصب رفته و فایل Setup مربوطه را انتخاب کرده و بر روی Open کلیک کنید. همچنین برای نصب برنامه‌ها، به محلی که فایل نصب برنامه بر روی هارددیسک یا CD موجود است رفته و به ترتیب بالا برنامه را نصب کنید

 

20- پارک کردن دامنه به چه معناست؟

فرض کنید شما مقداری فضای اینترنتی خریده اید و آدرس (دومین) سایت شما example.com می باشد. پس از مدتی

تصمیم می گیرید که سایت شما با آدرس example.net نیز قابل دسترس باشد.

برای این کار شما ابتدا باید دامنهء دوم (example.net) را ثبت کنید و سپس آن را به فضای هاست خود متصل کنید. یعنی یک فضا و چند(ین) دومین داشته باشید.

به این کار پارک کردن دومین می گویند.

مثلا دامنه talahost.net هم اکنون روی talahost.com پارک شده و سایت طلاهاست با هر دو دامنه باز می شود

پارک کردن دامنه در هاست لینوکس طلاهاست (cPanel)

برای پارک کردن دامنه در سی پنل (cPanel) از طریق گزینهء Parked Domains در قسمت Create a New Parked Domain دامنه را وارد کرده و دکمه Add Domain را کلیک کنید.


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic