برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

تجزیه تحلیل خطا و اتفاقاتی كه در شبكه یا پستهای فشار قوی رخ می‌دهد و نیز مشخص نمودن علل وقوع آنها نیازمند داشتن اطلاعات دقیق و كافی از وضعیت سیستم در هنگام بروز خطا می‌باشد. علاوه بر آن این اطلاعات می‌تواند در برطرف كردن علت خطا و نیز پیشگویی و یا جلوگیری از اتفاقات بعدی بكار گرفته شود و به این ترتیب می‌توان با تدابیر مناسب احتمال وقوع خطا را در سیستم به حداقل رسانید.

دستگاه‌هایی كه جهت ثبت و ضبط وقایع و اتفاقات در پست‌های فشار قوی بكار می‌روند را می‌توان به سه دسته زیر تقسیم‌بندی نمود:

- دستگاههای ثبات خطا

- دستگاههای ثبات ترتیب وقایع یا ثبات وقایع

- دستگاههای ثبت اغتشاشات دینامیكی

این دستگاه‌ها عموماً در پستهای 230 و 400 كیلوولت بكار می‌روند و در پست‌های 63 و 132 كیلوولت كاربرد ندارند، مگر در پست‌های بسیار مهم كه ثبت خطاها و وقایع از اهمیت زیادی برخوردار باشد.- ثبات خطا :

دستگاهی است كه وظیفه ثبت اطلاعات مورد نیاز سیستم را جهت بررسی و تحلیل عملكرد سیستم در هنگام بروز خطا بعهده دارد. این اطلاعات شامل مقادیر لحظه‌ای و شكل موجهای پارامترهای سیستم قدرت از قبیل شكل موج‌های جریان شامل جریان‌های سه فاز، شكل موج‌های ولتاژ سه فاز، ولتاژهای خط به زمین و ولتاژ نوترال به زمین در زمان قبل، دوره وقوع و زمان بعد از وقوع یك اغتشاش و خطا در سیستم می‌باشد. این اطلاعات جهت تحقیق در مورد عملكرد صحیح سیستم حفاظتی از جمله رله‌ها، كلیدها و سكسیونرها و نشان دادن خرابی تجهیزات و یا بازسازی اغتشاشی كه باعث پاسخ دینامیكی در شبكه شده است، بكار می‌رود.

ثبت خطا باید كمی قبل از بروز اغتشاش یا خطا شروع شده و تا چند ثانیه بعد از آن نیز ادامه یابد.

مقادیر لحظه‌ای باید برای مدت زمانی از 10 سیكل تا چند ثانیه و با پریود نمونه برداری مناسب (حداقل چند نمونه در هر سیكل) توسط یك حافظه و بدون از دست رفتن هیچگونه سیگنال اطلاعاتی جمع‌آوری و ثبت شود.

ثبات خطا شامل تعدادی كانال آنالوگ و تعدادی كانال دیجیتال است. به جهت جلوگیری از بروز خطا در هنگام نمونه‌گیری داده‌ها، باید در ورودی كانال‌های آنالوگ از فیلتر استفاده نمود. این تجهیزات برای تحلیل پدیده‌های فركانس بالا از جمله پدیده ولتاژ استقرار و امواج سیار بكار نمی‌روند.

اولین نوع ثبات‌های خطا كه در پست‌های فشار قوی بكار گرفته شد ثباتهای الكترومكانیكی بودند. در این نوع ثبات‌ها برای ثبت وقایع قبل از اتصالی، از یك حافظه كه براساس روشهای مكانیكی (استفاده از یك استوانه جوهری از جنس فولاد) استوار بود بهره‌ گرفته می‌شد. این گونه ثبات‌ها دارای محدودیتهایی شامل مشكل بودن نگهداری و بهره‌برداری از آنها، كم بودن نسبی كانالهای ثبات و ضعیف بودن كیفیت ثبت از نظر نشان دادن آنها بود. نسل بعدی ثبات‌ها استفاده از استوانه‌های مغناطیسی را به جای استوانه‌های جوهری مدنظر قرار داد.

در نسل بعد از آن حافظه‌های دیجیتالی در ثبات‌های خطا مورد استفاده قرار گرفت. در این نوع ثبات‌ها با استفاده از یك مبدل آنالوگ / دیجیتال ورودیهای آنالوگ نمونه‌برداری می‌شوند، به صورت دیجیتال در‌آمده و سپس روی یك حافظه ذخیره می‌شوند. هر زمان كه به این حافظه احتیاج بود این اطلاعات با استفاده از یك مبدل دیجیتال / آنالوگ تبدیل شده و روی كاغذهای حساس به نور ثبت می‌گردند.

آخرین نوع از ثبات‌های خطا نوع میكروپروسسوری است كه مزایای فراوانی را نسبت به سایر ثبات‌های خطا ارائه می‌دهند. این گونه ثبات‌ها از یك میكروكامپیوتر استفاده كرده كه این وسیله كلیه داده‌های آنالوگ و دیجیتال را در یك حافظه ذخیره می‌نماید. هنگامی كه خطایی در سیستم رخ می‌دهد ثبات راه‌اندازی شده و داده‌های موجود به حافظه یا چاپگر انتقال پیدا می‌كند.

بطور كلی مزایای این نوع ثبات‌ها را می‌توان به شرح زیر ارائه نمود :

- ثبات‌های اولیه دارای پاسخ فركانسی كمتر از 100 هرتز بودند، اما واحدهای جدید میكروپروسسوری می‌توانند پاسخ‌های تا 20 كیلوهرتز را نمایش دهند. اگر چه فركانسهای بیشتر از 1000 هرتز توسط وسایل حفاظتی دیده نمی‌شود، این سطح پاسخ فركانسی به استفاده كننده این اجازه را می‌دهد كه هارمونیك‌های مهم سیستم را نیز تحلیل كند.

- دقت ثبت، در این نوع ثبات‌ها بسیار بالا است.

- قابلیت‌ انعطاف بالا در زمان ثبت، یكی از مزایای مهم ثبات‌های جدید است. بطوریكه با این نوع ثبات‌ها نسبت به ثبات‌های قبلی می‌توان دو خطا به فاصله زمانی كمتر را، از هم تشخیص داد.

- یكی دیگر از مزایای ثبات‌های جدید امكانات گرافیكی بیشتر آن می‌باشد. به این ترتیب كه در هر عمل ثبت نمودن، زمان و تاریخ ثبت، علت راه‌اندازی شدن و كلیه شكل موجهای ولتاژ و جریان بصورت گرافیكی در یك متن كامل ثبت می‌شوند.

- مشخصه‌ ارتباط از راه دور نیز یكی از مزایای این نوع ثبات‌ها است (این مشخصه اكنون به صورت استاندارد در آمده است). كلیه داده‌ها به یك كامپیوتر مركزی (ازطریق یك خط ارتباطی) انتقال می‌یابد. این كامپیوتر مركزی می‌تواند با تعدادی از ثبات‌های توزیع شده در سیستم ارتباط برقرار كند. هنگامی كه چند ثبات خطا در چند پست مورد احتیاج باشد كلیه واحدهای ثبات باید بصورت همزمان راه‌اندازی شده و مقایسه زمانی دقیق بین چارت‌های هركدام از آنها انجام گیرد. این عمل توسط كامپیوتر مركزی امكان پذیر است.مشخصات ثبات خطا :

مشخصات عمومی یك ثبات خطا را می‌توان به شكل پارامترهای زیر لیست نمود :

- اساس عملكرد (نحوه اتصال به دستگاههای جانبی، نحوه راه‌اندازی، برنامه‌نویسی و ...)

- نیازهای نگهداری

- پاسخ فركانسی

- سرعت كاغذ

- منبع تغذیه مورد لزوم

- سطح عایقی

- تعداد كانالهای آنالوگ و دیجیتال

ثبات‌های خطا معمولاً از یك سیستم باطری مشترك همراه با تجهیزات حفاظتی استفاده می‌كنند و باطری‌های جداگانه برای ثبات‌ها لازم نخواهد بود.

http://www.kochacksaraei.blogfa.com/post-60.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic