برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

راكتور ها:

در شبكه‌های ولتاژ بالا و خطوط طولانی به منظور كاهش اثر خازنی خطوط در حالت كم‌باری كه باعث افزایش ولتاژ می‌شود، از راكتورهای موازی استفاده می‌شود. به این ترتیب دو هدف عمده زیر در استفاده از راكتور موازی مورد نظر است:‌

- پایداری سیستم از نظر خاصیت خازنی خط

- كنترل ولتاژ و نهایتاً جذب توان راكتیو شبكه در شرایط باركم

راكتور موازی امپدانس ضربه مجازی خط را افزایش داده و بار طبیعی مجازی،‌ یعنی باری كه در آن پروفیل ولتاژ مسطح حاصل می‌شود را كاهش می‌دهد. با جبرانسازی كامل، پروفیل ولتاژ در حالت بی‌باری مسطح خواهد بود.

در عمل راكتورهای موازی نمی‌توانند به طور یكنواخت در طول خط پخش شوند. آنها در ابتدا و انتهای خط و در نقطه میانی خط ( معمولاً‌ در پست‌های سوئیچینگ میانی) متصل می‌گردند. در خطوط بسیار طویل حداقل تعدادی راكتورموازی بطور دائم به خط متصل می‌شوند تا اینكه حداكثر ایمنی در مقابل اضافه ولتاژ ناشی از قطع ناگهانی بار و یا بازشدن خط فراهم نمایند. در خطوط كوتاه‌تر و یا قسمتی از خطوط كه بین راكتورهای سوئیچ نشده قراردارند، مسأله اضافه ولتاژ از شدت كمتری برخوردار است و راكتورها را می‌توان به طور مكرر به مدار متصل نمود تا ساعت به ساعت به موازات تغییر بار،‌ توان راكتیو را تنظیم نمایند.

راكتورهای موازی از نظر اتصال به شبكه به دو صورت مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند:

- اتصال مستقیم به خط انتقال

- اتصال به سیم‌پیچ‌ سوم ترانسفورماتور قدرت

راكتورهایی كه مستقیماً‌ به خط متصل می‌شوند حتماً‌ از نوع روغنی بوده و شكل ظاهری آنها در پست شبیه ترانسفورماتور قدرت است. راكتورهای روغنی شامل هسته و سیم‌پیچ مسی غوطه‌ور در روغن می‌باشند.برای كنترل شارنشتی دو شكل اساسی ساختار راكتور مطرح می‌باشد: نوع حفاظت شده مغناطیسی (بدون هسته) و نوع با هسته دارای فاصلة هوایی.

انتخاب بین این دو راكتور در هر نوع كاربردی بستگی به شرایط‌كاری مورد نیاز دارد. در بعضی موارد تا ولتاژهایی به بزرگی 150% حد معمول به مشخصه ولتاژ جریان خطی نیاز می‌باشد. در سایر موارد مشخصه‌نزولی (كاهش اندوكتانس با افزایش ولتاژ اعمالی) یك مزیت به شمار می‌رود. علاوه بر آن تاحدودی غیرخطی‌بودن در ولتاژهای بالاتر از ولتاژ نامی شبكه قابل قبول می‌باشد. راكتور نوع دوم نسبتاً از نوع اول ارزانتر می‌باشد اما برای رساندن نویز صدا به حداقل قابل‌قبول، باید ازتكنیكهای ویژه‌ای استفاده شود] 2[. راكتورهای با هسته دارای فاصلة‌ هوایی، بخصوص در ولتاژهای بالا به علت دانسیته انرژی زیاد به راكتورهای بدون هسته ارجحیت دارند.

چگالی فوران در راكتورهای بدون هسته كمتر از راكتورهای با هسته شكاف‌دار بوده و جهت رسیدن به چگالی فورانی یكسان،‌ باید قطر كویل‌های راكتور بدون هسته بزرگتر انتخاب شود.

راكتورهای سه‌فاز از سه سیم‌پیچ تشكیل شده كه هر سیم‌پیچ روی یك ستون هسته پیچیده می‌شود ولی عملاً‌ اكثر راكتورهای سه‌فاز بصورت پنج ستونه طراحی می‌شوند كه دو ستون آن بدون سیم‌پیچ می‌باشد.

راكتورها معمولاً با سیستم خنك‌كنندگی طبیعی (ONAN) طراحی می‌شوند كه در آن رادیاتورها مستقیماً‌ به بدنه راكتور متصل می‌گردند. ولی مواردی هم وجود دارد كه راكتورها بصورت ONAN/ONAF/OFAF طراحی شده و یا رادیاتورهای آنها نیز بصورت جداگانه بر روی فونداسیون مخصوص نصب می‌گردند.

راكتورهای موازی با توجه به مشخصه‌ مغناطیسی خود به صورت خطی،‌ غیرخطی یا اشباع رده‌بندی می‌شوند. اكثر راكتورهای موازی روغنی دارای یك مشخصه غیرخطی هستند كه در حالت كار عادی در قسمت غیر اشباع (خطی) منحنی‌كار می‌كنند.

http://www.kochacksaraei.blogfa.com/post-55.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات