برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


تجارب كاری از یك شركت كامپیوتری

(مشكلات سخت افزاری كامپیوتر)

 

 

نام استاد: جناب آقای سریری

نام دانشجو:مونس افتتاحی فر

 

 

 

 

 

 

بهار 92

 

۱-اگر بعد از فشردن دكمه power، كامپیوتر روشن نشد

راه حل:بررسی كنید آیا سیم برق متصل است؟ آیا سر دیگر سیم برق متصل شده است؟ سوییچی كه در پشت كامپیوترتان وجود دارد چك كنید. از اتصال صحیح منبع تغذیه به مادربرد اطمینان حاصل كنید. كابل برق فلاپی را چك كنید. اگر هیچ یك از این كارها نتیجه نداد در مرحله بعد هر چیزی را كه به مادربرد متصل است به غیر از كابل برق، سیم دكمه power، كارت گرافیك، حافظه RAM و CPU را جدا كنید. اگر باز هم سیستم بالا نمی آید یك یا دو قطعه از سیستم شما معیوب است. در این مورد به احتمال زیاد مادربرد یا منبع تغذیه Case شما اشكال دارد.


  ۲-اگر سیستم روشن می شود ولی بوق نمی زند یا بالا نمی آید

راه حل:ابتدا همه اتصالات را چك كنید و دوباره امتحان كنید. در صورتی كه این عمل مؤثر نبود، بهترین كار این است كه مانند بالا همه چیز را به غیر از سیم دكمه power، كارت گرافیك، حافظه RAM و CPU را از مادربرد جدا كرده و دوباره امتحان كنید.

اگر كامپیوتر به خوبی شروع به كار كرد كامپیوتر را خاموش كنید و هر بار یك قطعه را متصل كرده و سپس كامپیوتر را روشن كنید تا جایی كه مشكل را پیدا كنید ولی اگر كامپیوتر اصلا‎‎ً روشن نشد احتمالاً یك یا چند قطعه معیوب دارید(CPU ،RAM، مادربرد و منبع تغذیه).


 ۳-كامپیوتر روشن می شود و متناوبا‎ً بوق می زند، بالا می آید

راه حل:ببینید آیا حافظه RAM شما بدرستی نصب شده است اگر لازم است آن را بیرون آورید و دوباره جا بزنید.


  ۴-سیستم روشن می شود یك سری بوقهای سریع می زند، بالا نمی آید

راه حل:ببینید آیا كارت گرافیك به درستی روی اسلات AGP نشسته است یا خیر.اگر مقدار كمی از كارت گرافیك خارج از اسلات AGP باشد سیستم بالا نمی آید.

چند مشكل دیگر هم وجود دارد كه بوسیله این بوقها شناسایی می شود اما دو مورد بالا معمول ترین موارد هستند.

اگر سیستم بالا می آید ولی مشكلاتی را مشاهده می كنید در این جا دو مشكل عمده ذكر می شود. كامپیوتر شما در هنگام نصب سیستم عامل بارها از حركت باز می ایستد علت آن می تواند گرمای CPU باشد بخصوص CPU های شركت AMD یا CPU های قدیمی تر شركت INTEL. چك كنید آیا فن CPUبخوبی عمل می كند و چك كنید آیا هیت سینك (قطعه آلومینیومی كه روی CPU نصب شده و معمولاً رنگ سیاه دارد) بخوبی نصب شده است و با سطح CPU كاملاً موازی است. مطمئن شوید از هیت سینكی استفاده می كنید كه ساخت سازنده CPU شماست. هیت سینك اگر درست نصب شود بیش از آنچه نیاز است خنك كاری انجام می دهد.


  ۵-مشكلات زیادی در سیستم عامل همراه با صفحات آبی كه ظاهر می شود دارید

راه حل:خطاهایی كه در هنگام كپی كردن فایل های Set up بوجود می آیند بخصوص در ویندوز 2000 و XP، به احتمال زیاد نشانه وجود مشكل در حافظه RAM شماست. این امكان هم وجود دارد كه مشكل از هارد دیسك شما باشد اگر خطاها همراه با صفحات آبی است كه در آنها Page Fault دیده می شود یقیناً مشكل از حافظه RAM شماست


 

6-سیستم روشن نشده و فن cpu شروع به کار نمی کند

راه حل: 1- کابل برق راچک کنید تا سالم باشد و به درستی به سیستم متصل باشد.

2- فیش فن cpu درست در جای خود قرار نگرفته است. 3- فیش مربوط به سوئیچ روشن خاموش به محل خود متصل نشده باید محل مناسب و مخصوص این فیش ها را با عوض کردن و امتحان مجدد تست کرد.

4-در صورتی که کلیه مراحل زیر را انجام داده اید و نتیجه ای نگرفته اید مشکل از منبع تغذیه است، باید منبع تغذیه را عوض کرده یا اشکالش را برطرف کرده.


 

7- سیستم روشن شده و فن cpu شروع بکار می کند، ولی بوق ممتد از کامپیوتر بلند میشود.

راه حل: مشکل از رم سیستم می باشد چک کنید  که ماژول رم به درستی در جای خود قرار گرفته ( منظور اینست که رم درجای مخصوص به خود محکم شده است)و همچنین فرکانس clock آن با مادربورد هماهنگ باشد. نشانه عدم هماهنگی clock مخصوص به رم اکثر اوقات تشخیص نادرست ظرفیت حافظه رم میباشد.


8- سیستم روشن شده ولی هیچ عکس العملی نشان نمی دهد.

راه حل: چک کنید که بلند گوی داخلی کیس ،( نه بلن گویی که به کارت صوتی وصل می شود) سالم بوده و فیش آن به محل درستی روی مادربورد متصل شده باشد.2- سیستم را خاموش کرده و رم ها را از جای خود در آورید سپس سیستم را روشن کرده تا ببینید آیا سیستم عکس العملی از خود نشان میدهد یا خیر.

3- با استفاده از جامپر clear CMOS و یا خارج کردن باتری BACKUP تنظیمات مربوط به BIOS setup را لغو کنید سپس سیستم را برای عکس العمل چک کنید. 4- اگر بعد از این کار ها به نتیجه دست پیدا نکردید اشکال از مادربورد و دوم ممکن است از cpu باشد


9-سیستم روشن شده ولی ابتدا 3 بوق کوتاه میزند.

راه حل: نشان دهنده اشکال در کارت گرافیک است.


10-سیتم روشن شده و همه چیز به نظر مرتب می رسد ، ولی هارد دیسک مورد شناسایی قرار نمی گیرد.

راه حل: 1- چک کنید که کابل برق هارد دیسک به درستی متصل شده باشد.2- چک کنید که کابل دیتا هارد دیسک به کنترلر روی مادر بورد متصل شده باشد. 3- کابل دیتا را جایگزین کنید. 4- در صورتی که بر روی یک کابل بیش از یک وسیله IDE ( هارد دیسک یا CD DRIVE ) نصب شده حتما جامپر های مربوط به MASTERو slave باید در نظر گرفته شده باشد.5- کابل دیتا را به کنترلر IDE دوم متصل کنید. و در آخر اگر نتیجه ای حاصل نشد باید هارد دیسک را تعمیر ولی به شما پیشنهاد می کنم عوض کرده ودر صورت امکان نوع ساتا را بخرید.

 


11-وقتی دکمه پاور را میزنم بعد از چند دقیقه سیستم روشن می شود یا بعضی مواقع باید دو یا سه بار دکمه پاور را فشار دهم مشکل از چیست

راه حل: در پاسخ به شما دوست عزیز باید بگویم که به احتمال زیاد مشکل از برق ورودی و خروجی از پاور می باشد اگر مارک پاور شما معتبر نبود باید پاور خودتان را عوض کنید. در غیر اینصورت ممکن است قطع و وصل برق باعث خرابی مادربورد سیستم تان شود در صورت تعویض پاور حتما از مارک های معروف مثل

green-AC BEL-و یا پاور  الگانس استفاده کنید.


12-در صورت خاموش شدن سیتم  قبل از اینکه ویندوز بالا بیاید و یا بعد از چند دقیقه کوتاه سیتم خود به خود خاموش شود.

راه حل 1- اجزای الکترونیکی و سیم های پاور را باید چک کرد تا اتصالی به بدنه مادربورد ناشته باشد. 2- سوکت های هارد دیسک را چک کرده و آن ها را با فوت تمیز کنید تا خاک هایش گرفته شود. 3- ممکن است فن بر روی cpu درست کار نکند یا اصلا کار نکند، بر چسب سیا رنگ آن در وسط

فن را برداشته و داخل آن روغن بزنید.


 13- کامپیوتر روشن نمی شود.

علائم: 1- چراغ پاور بر روی کیس روشن نمی شود. 2- چراغ مونیتور روشن میشود. 3- فن های کامپیوتر روشن می شود.

راه حل: احتمالا مشکل از پاور شما می باشد شاید برقی که به کامپوتر شما میرسد ضعیف است. مشکل ممکن است با شارژ موقتی پاور حل شود ولی برای تست پاور پاور را از جای خود کند و پیچ های آن را باز کرده و فن داخل آن را خوب تمیز کنید و اگر مشکل بازهم حل نشد باید پاور خود را بر روی سیستم

یکی از آشنایان خود امتحان کنید.

 


14- هر برنامه ای را باز می کنم پیغام خطای زیر را نشان میدهد

The in stuction at oxolo75 fberefe reneed memory at ox o1075 fbe.the memory could not beread. Click ok to terminate the program

و ویندوز را نصب کرده اید ولی درست نشد.

 راه حل: به نظر میرسد مشکل سخت افزاری باشد به احتمال زیاد مشکل از رم سیستم می باشد.

 


15- کامپیوتر روشن میشود قسمت داس می آید ولی ویندوز بالا نمی آید. ودر قسمت داس عبارت

Remov disk or mdia  در خط آخر داس نمایش داده می شود،و چراغ قرمز بر روی کیس به صورت ممتد میزند.

 راه حل: مشکل شما از هارد دیسک است باید به نمایندگی جهت تعویض یا تعمیر آن مراجعه شود.

 


16- در روشن و خاموش شدن کامپیوتر

1-     لوگوی ویندوز بعضی اوقات نمایش داده می شود

2-     ویندوز بالا نمی آید.

3-     در قسمت dos هیچ اخطار و یا پیغام مربوط به hard یا غیر دیده نمی شود.

 راه حل: به احتمال زیاد فن بر روی cpu شما خوب محکم وسفت نشده است فن cpu را محکم کنید.


17- بعد از روشن شدن کامپوتر فن کیس سر وصدای زیادی دارد برای کاهش این سر و صدا باید

 راه حل: قبل از هر کاری کامپیوتر را خاموش کرده و سپس در کیس را باز کرده و پیچ های پاور را از پشت کیس باز کرده و پاور را از داخل کیس بیرون بکشید. قاب منبع تغذیه را باز کرده وابتدا فن آن را باد گیری کنید و سپس با اسپری چرب (contact cleanr ) آن را تمیز کنید.

 


 18- سیدی رام روشن می شود و همچنین درش هم باز وبسته میشود و هیچ مشکل ظاهری در سیدی رام نیست و وقتی cd را داخل cd ROM گذاشته سیدی را نمی خواند و وقتی روی MY COMPUTER روی درایو سیدی رام کلیک می کنید صفحه خالی باز میشود.

 راه حل: شما باید با یک آنتی ویروس خوب وبه روز شده مانند: NOD 32 یا AVG سیستم خودتان را اسکن کنید در صورتی که آنتی ویروس  ویروسی را پیدا نکرد باید ویندوز را دوباره نصب کنید.

 


 19- هنک کردن یا اخلال هنگام بازی کردن

 راه حل: به احتمال زیاد مشکل از رم سیستم می باشد یعنی اینکه ممکن است باس رم سیستم با باسی که مادربورد ساپورت می کند سازگار نباشد یعنی بیشتر از باس مادربورد باشد، یا اینکه اگر شما از 2رم در سیستم خود استفاده می کنید باید رم های سیستم با هم سازگار باشد یعنی باس آن ها باهم یکی باشد.در مواردی هم دیده شده است که رم های سیستم اصل نباشند.

20- سیستم ریسارت می شود

علائم: کامپیوتر را روشن می کنیم بعد از چند لحظه یا چند دقیقه سیستم ریسارت می شود و صفحه آبی رنگی چند لحظه ای دیده میشود.

راه حل: درصورتی که فن cpu به درستی در جای خود محکم شده ، سیستم را خاموش کرده رم های داخل کیس را نگاه کنید که درجای خود به درستی محکم شده و در صورتی که از چند رم با باس های متفاوت و حافظه متاوت مثلا: رم با حافظه 512و باس 800 و در مقابل رمی با باس 667 و حافظه ای متفاوت داشته باشید باید یکی از رم ها را از جای خود برداشته و سیستم را روشن کرده وتست شود که  درست شده یا نه ، همین کار را برای تمام رم ها انجام دهید یعنی جابجایی ، اگر از این کار هم نتیجه ای نگرفته اید می توانید همه رم های خود را از جای خود درآورده و یک رم را از همسایه یا دوست وآشنا قرض بگیرید تا تست کنید. اگر تست کردید و سیستم مشکل نداشت رم ها یا یکی از رم های شما سوخته است،باید تعویض شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

باتشكر

افتتاحی فر

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات