برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


40 تجربه برای درس کاربینی استاد سریری فرستنده الهه غلامی

1-اگر بعد از فشردن دكمه power، كامپیوتر روشن نشد اولین کاری که باید انجام داد چیست؟

بررسی كنید آیا سیم برق متصل است؟ آیا سر دیگر سیم برق متصل شده است؟ سوییچی كه در پشت كامپیوترتان وجود دارد چك كنید. از اتصال صحیح منبع تغذیه به مادربرد اطمینان حاصل كنید. كابل برق فلاپی را چك كنید. اگر هیچ یك از این كارها نتیجه نداد در مرحله بعد هر چیزی را كه به مادربرد متصل است به غیر از كابل برق، سیم دكمه power، كارت گرافیك، حافظه RAM و CPU را جدا كنید. اگر باز هم سیستم بالا نمی آید یك یا دو قطعه از سیستم شما معیوب است. در این مورد به احتمال زیاد مادربرد یا منبع تغذیه Case شما اشكال دارد.

2-اگر سیستم روشن می شود ولی بوق نمی زند یا بالا نمی آید چه باید کرد؟

ابتدا همه اتصالات را چك كنید و دوباره امتحان كنید. در صورتی كه این عمل مؤثر نبود، بهترین كار این است كه همه چیز را به غیر از سیم دكمه power، كارت گرافیك، حافظه RAM و CPU را از مادربرد جدا كرده و دوباره امتحان كنید.

اگر كامپیوتر به خوبی شروع به كار كرد كامپیوتر را خاموش كنید و هر بار یك قطعه را متصل كرده و سپس كامپیوتر را روشن كنید تا جایی كه مشكل را پیدا كنید ولی اگر كامپیوتر اصلا‎‎ً روشن نشد احتمالاً یك یا چند قطعه معیوب داریدCPU) ،RAM، مادربرد و منبع تغذیه)

3- اگركامپیوتر روشن می شود و متناوبا‎ً بوق می زند، بالا می آید چه باید کرد؟

ببینید آیا حافظه RAM شما بدرستی نصب شده است اگر لازم است آن را بیرون آورید و دوباره جا بزنید.

4- سیستم روشن می شود یك سری بوقهای سریع می زند، بالا نمی آید

ببینید آیا كارت گرافیك به درستی روی اسلات AGP نشسته است یا خیر.اگر مقدار كمی از كارت گرافیك خارج از اسلات AGP باشد سیستم بالا نمی آید.

چند مشكل دیگر هم وجود دارد كه بوسیله این بوقها شناسایی می شود اما این یکی از معمول ترین موارد هست.

اگر سیستم بالا می آید ولی مشكلاتی را مشاهده می كنید در این جا دو مشكل عمده ذكر می شود. كامپیوتر شما در هنگام نصب سیستم عامل بارها از حركت باز می ایستد علت آن می تواند گرمای CPU باشد بخصوص CPU های شركت AMD یا CPU های قدیمی تر شركت INTEL. چك كنید آیا فن CPUبخوبی عمل می كند و چك كنید آیا هیت سینك (قطعه آلومینیومی كه روی CPU نصب شده و معمولاً رنگ سیاه دارد) بخوبی نصب شده است و با سطح CPU كاملاً موازی است. مطمئن شوید از هیت سینكی استفاده می كنید كه ساخت سازنده CPU شماست. هیت سینك اگر درست نصب شود بیش از آنچه نیاز است خنك كاری انجام می دهد.

5- مشكلات زیادی در سیستم عامل همراه با صفحات آبی كه ظاهر می شود برای رفع این مشکل چه باید کرد؟

خطاهایی كه در هنگام كپی كردن فایل های Set up بوجود می آیند بخصوص در ویندوز 2000 و XP، به احتمال زیاد نشانه وجود مشكل در حافظه RAM شماست. این امكان هم وجود دارد كه مشكل از هارد دیسك شما باشد اگر خطاها همراه با صفحات آبی است كه در آنها Page Fault دیده می شود یقیناً مشكل از حافظه RAM شماست.

6- چرا بعد از پرینت حدودا 400 الی500 صفحه ، کنار کاغذ (از بالا تا پایین ) سیاه می شود ؟

تمام مدلهای hp دارای یک مخزن خروجی مواد مصرف شده یا سوخته می باشند که این مخزن در مورد پرینترهای ذکر شده بسیار کم حجم است به گونه ای که قبل از پایان شارژ کارتریج ( 500 تا 700 برگ ) ، این مخزن پر شده و پودرهای سوخته به اصطلاح سر ریز می شود .باید بدانید که سرریز شدن پودرهای سوخته باعث تماس آنها با اصلی ترین قطعه کارتریج یعنی درام خواهد شد و آنرا به مرور خراب خواهد کرد و هزینه شارژ کارتریج شما را افزایش خواهد داد . پس به محض مشاهده خط سیاه کنار کاغذ از ادامه پرینت خودداری کرده و پس از تخلیه مخزن مواد مصرف شده اقدام به پرینت مجدد نمایید . اگر بعد از تخلیه ، خط سیاه برطرف نشد باید گفت که درام کارتریج شما صدمه دیده و باید عوض شود .

7-اگر بعد از شارژ پرینتر بعد از 50 تا پرینت دوباره کمرنگ شد علت چیست

برای پرینترهای مدل hp باید از مواد (تونر ) مخصوص خودش استفاده نمود واگر بپرسید چرا بعد از 50 تا پرینت کمرنگ شده است ، علت آن باقی ماندن مواد از شارژ قبلی است که شما توانسته اید آن تعداد را پرینت بزنید .

از آنجایی که پرینترهای hp همانگونه که قبلا گفته شد مواد را به صورت 100% مصرف نمی کنند و قسمتی از مواد مصرف شده را به مخزنی جداگانه انتقال می دهند ،عیوب ذکر شده در تمامی مدلهای آن ممکن است رخ دهد که این عیوب در مدلهای 1005 و سایر مدلهای مشابه به علت کوچکتر بودن این مخزن ،بیشتر است .

8-چگونه می‌توان یک کامپیوتر که سرعت ان کند شده را نجات داد؟

از اجرای چند نرم افزار به طور همزمان خودداری کنید
نگاهی به نوار وظایف سیستم بیاندازید. اگر بیشتر از چند آیکون مختصر در آن مشاهده کردید، بدانید که این وضعیت ممکن است باعث شود کامپیوتر شما عملکرد ضعیفی از خود نشان دهد. اگر برنامه ای بدون خواست شما فعال می‌شود، آن را از استارت‌آپ حذف کنید.

اگر نمی‌دانید بعضی از این آیکون‌ها به چه منظور فعال هستند، باید از مفید بودن و یا غیر مفید بودن آنها مطمئن شوید. اگر به درد کارتان می‌خورد، آن را نگه دارید. در غیر اینصورت بهتر است پاک شود.


از نصب برنامه‌های اضافی خودداری کنید
- بعضی اوقات یک نرم افزار یا
Addon ساده می‌تواند سرعت کامپیوتر را کاملا تحت تاثیر قرار داده و باعث کندی آن شود. این ممکن است بخاطر اجرای سرویس‌های غیر ضروری در زمینه کامپیوتر باشد که خود را به ویندوز اکسپلورر متصل می‌کنند و موجب کاهش سرعت و کارایی کامپیوتر شما می‌گردند. یادتان باشد قرار نیست همه اپلیکیشن‌های دنیا را در کامپیوتر خود نصب کنید. در ضمن عادت کنید که به پیشنهادات سایت‌ها و سرویس‌های مختلف مبنی بر نصب برنامه‌ها و نوار ابزارهای مرورگر پاسخ منفی بدهید. همچنین برخی از نرم افزار ها در هنگام نصب اصرار میکنند که فلان تولبار را نیز نصب کنند. دقت کنید و آنها را غیر فعال کنید.


- اگر به یک نرم افزار مشکوک هستید، از خودتان بپرسید آیا کامپیوتر من زمانی که این نرم افزار بسته باشد بهتر کار می‌کند؟ اگر اینطور است پس باید آن را
Uninstall کنید.

- به طور منظم سیستم را مورد ارزیابی قرار داده و امور مربوط به نگهداری را انجام دهید. مثل به روز رسانی نرم افزارها، پاک کردن فایل‌های موقت (
Temporary Files) و پاک کردن برنامه‌های اضافی.

- آیا واقعا نیاز به نصب و استفاده از آخرین نسخه نرم افزارها دارید؟ من به شخصه هنوز از فتوشاپ 7 استفاده میکنم. هرچند این نسخه مربوط به 12 سال پیش است و نسخه های مختلفی بعد از آن ارائه شده. اما وقتی این نسخه هنوز نیازهای من را برطرف میکند چرا به سراغ نسخه جدیدتر و سنگین تر بروم؟

حرف آخر:
نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره کردیم، زمانی مفید هستند که کامپیوتر شما حداقل نیاز های سخت افزاری را داشته باشد. اگر شما بخواهید جدیدترین نسخه از یک نرم افزار گرافیکی یا طراحی را روی یک کامپیوتر بسیار قدیمی‌ اجرا کنید، مطمئناً موفق نخواهید شد. حتی اگر اجرا هم شود، نمی‌توان برای عملکرد سریع آن کاری انجام داد.

 

9-در چه زمانی سیستم نیاز به حافظه RAM بیشتر و‌ هارد دیسک حجیم تری دارد؟

 نصب حافظه رم بیشتر به کامپیوتر شما قابلیت‌های بیشتری در اجرای همزمان نرم افزارها می‌دهد. همچنین زمانی که شما در حال اجرای نرم افزارهایی هستید که حافظه زیادی از رم را مصرف می‌کنند (مثل فتوشاپ) ، لازم است که حداقل 2 تا 4 گیگابایت RAM داشته باشید. البته بسیاری از کامپیوترهای جدید از این میزان رم برخوردارند. این مسئله برای‌ هارددیسک شما هم صدق میکند. اگر فضای آن کاملاً پرشده، می‌توانید‌ هارد دیسک خود را افزایش دهید. در غیر این صورت اگر حتی فقط 10 درصد حافظه سخت کامپیوتر شما خالی باشد نیازی به ارتقا و افزایش آن نخواهد بود.


اگر حافظه
RAM کامپیوتر شما کمتر از یک گیگابایت است، آن را افزایش دهید. اگر کار شما طوری است که همزمان از چند نرم افزار استفاده می‌کنید، بهتر است رم کامپیوتر شما بین 2 تا 4 گیگابایت باشد. بهتر است برای مشاهده وضعیت استفاده از رم کامپیوتر، از نرم افزارهای نمایشگر بررسی وضعیت رم استفاده کنید. خود Task Manager ویندوز هم اطلاعات خوبی در اختیار شما خواهد گذاشت.

10-- دیفراگ کردن دیسک سخت (Defragment) چه کاری انجام می دهد؟ 

زمانی که برنامه‌ای را از روی کامپیوتر خذف می‌کنید، در بیشتر مواقع آنها اطلاعاتی را روی رجیستری ویندوز بر جای خواهند گذاشت. این اطلاعات ممکن است که کارایی نداشته باشند اما سرعت کامپیوتر شما را کم نمی‌کنند.

 غیر فعال کردن قابلیت System Restore و یا از کار‌انداختن دیگر سرویس‌های ویندوز، کمکی به افزایش سرعت کامپیوتر نمی‌کند. درحقیقت اگر شما سرویسی را قطع کنید ممکن است با مشکل مواجه شوید. البته غیر فعال سازی System Restore کمی در حافظه هارد دیسک صرفه جویی خواهد کرد.

11-چگونه می توان«فایل سیستم هارد» را ازFAT به NTFS تبدیل کنید،؟

اگر هارددرایو شما به صورت FAT32 است با تبدیل آن به NTFS به صورت قابل ملاحظه ای کارایی و سرعت دستگاه بالا می رود که برای تبدیل فرمت FAT32 به NTFS باید این مراحل را انجام دهید به این صورت که ابتدا در منویStart در قسمت Run عبارتConvert C: /fs:ntfs را تایپ کنید در نتیجه، فرمت درایو: C به NTFS تبدیل می شود. البته وقتی این عبارت را Run کنید، از شما سوال پرسیده می شود که آیا می خواهید این تبدیل را انجام دهید.

12- رهایی از اخطارهایGenuine گوشزد کننده ی ویندوز؟

- با نگهداشتن کلیدهای Ctrl+Shift+Del وارد Windows Task Manager شوید

.۲ - به پروسه wgatray.exe خاتمه دهید.

۳- ویندوز اکس پی را در حالت Safe Mode بالا بیاورید

۴- فایل wgatray.exe را از مسیر ( drive C : windows –system32 ) پاک کنید.

۵- فایل wgatray.exe را از مسیر ( ( C :WindowsSystem 32 - dllcache پاک کنید.

۶- در منوی استارت در قسمت RunدستورRegedit را تایپ کنید تا برنامه ویرایش رجیستری اجرا شود.

.۷ - در رجیستری قسمت HKEY_LOCAL_MACHINE – SOFTWARE - Microsoft

Windows NT- CurrentVersion _ WinlogonNotify را باز کنید.

۸- فولدر Wgalogon و تمام محتوای آن را از این قسمت رجیستری پاک کنید.

۹ - ویندوز را ری استارت کنید . (توجه: با این روش ممکن است WGAدوباره پیغام نصب بدهد که شما می توانید قبول نکنید. )

13-منظور از شارژ درام كیت در مدلهای 1500 - 2500 - 2840 - 2820 - 2550 چیست و آیا داخل درام كیت هم پودری برای شارژ میریزید؟
منظور از شارژ درام كیت تعویض كلیه قطعات متحرك آن و خالی كردن تونر سوخته داخل آن است و داخل آن پودر شارژ نمیریزیم. فقط جهت تشابه اسمی به "شارژ كارتریج" از عبارت "شارژ درام كیت" استفاده میكنیم.

 

14-برایانتقال Add list ها از یک ID به ID دیگرچه باید کرد؟

برای این کار:
ابتدا میبایست به
ID که لیست دوستانتان در آن است login بشوید.
سپس
ID جدید را که میخواهید Add list هایتان را به آن اضافه کنید add کنید.
بعد از
add شدن ID جدید بر روی آن راست کلیک کرده و گزینه Send My Messenger List را انتخاب کنید.
در پنجره باز شده ،
ID دوستانی را که میخواهید انتقال یابند را تیک زده و بر روی دکمه Finish کلیک کنید.
حال پیغامی را مبنی بر اینکه تعداد مشخصی از دوستانتان به
ID جدید انتقال یافته اند مشاهده خواهید کرد.
در مرحله پایانی میبایست با
ID که add list را برایش فرستاده اید لوگین بشوید.
به محض ورود با پیغامی روبرو خواهید شد که باید بر روی
View Contacts کلیک کرده تا ID های فرستاده شده را دریافت کنید.
حال تمامی
add list های ID قبل را در ID جدید خود دارید

15-چگونه اکانت (حساب کاربری) یاهو خود را پاک/حذف کنیم؟

. به آدرس https://edit.yahoo.com/config/delete_user بروید.

2. نام کاربری (username) و رمز عبور (password) مربوط به اکانتی که می خواهید برای همیشه حذف/پاک شود را وارد کنید.

3. حالا شما به صفحه حذف اکانت یاهو برده می شوید.

4. پایین تر، توضیحاتی در مورد حذف اکانت یاهو وجود دارد، سعی می کنم خلاصه برخی از آنها را اینجا بیاورم:

- با اینکار، تمام سرویس های یاهو مربوط به این اکانت شما بسته می شوند (مثل: My Yahoo، Yahoo! Address Book، و ...). همچنین سرویس های پولی شما هم بسته می شوند (که بعید می دانم در ایران کسی از آنها استفاده کند)

- در بیشتر موارد حدودا 90 روز زمان می برد تا اکانت شما کامل حذف شود و اطلاعت شما از پایگاه داده یاهو پاک شود. این مدت زمان به منظور تشویق کاربران برای حذف نکردن اکانت خود است. بعد از اینکه اکانت شما پاک شد، ممکن است فرد دیگری آن را به عنوان ID خود انتخاب کند.

- برای اینکه بدانید پس از پاک کردن حساب خود چه اطلاعاتی ممکن است نزد یاهو باقی بماند این صفحه (انگلیسی) را مطالعه کنید.

5. اگر از پاک کردن اکانت یاهو خود اطمینان دارید، پسورد خود را در مستطیل خالی که پایین نوشته ها قرار دارد وارد کنید:

6. در مستطیل خالی بعدی، کدی که پایین آن قرار دارد را وارد کنید، سپس دکمۀ Terminate this Account را بزنید:

7. بعد از زدن دکمه Terminate this Account اکانت شما حذف می شود. (اگر از شما خواست که مجددا رمز عبور خود را وارد کنید، شاید جایی اشتباه کرده اید یا زمان زیادی طول کشیده است تا اطلاعات را وارد کنید، مراحل را دوباره، سریعتر و با دقت بیشتر طی کنید.)

8. زمانی که شما پیغام زیر را مشاهده کنید، به معنی این است که حساب یاهو شما غیر فعال شده و پس از مدتی پاک می شود:

Your account has been deactivated and scheduled for deletion

16- چگونه میتوان حافظه نرم افزار office راخالی کرد؟

بسیاری از برنامه‌های مجموعه نرم‌افزاری آفیس 2010 برای راحتی شما فهرستی از فایل‌هایی را كه اخیرا به آنها دسترسی داشته‌اید ذخیره می‌كنند تا برای فراخوانی مجدد آنها بتوانید با كلیك روی عنوان آنها از فهرست بازشده‌های اخیر، آنهارا فراخوانی كنید. 1ـ برنامه مورد نظر خود از مجموعه آفیس 2010 را اجرا كنید.

2ـ از منوی فایل گزینه Options را انتخاب كنید.

3ـ در پنجره جدید از ستون سمت چپ گزینه Advanced را انتخاب كرده و از ستون سمت راست بخش Display را پیدا كنید.

4ـ در این بخش مقدار موجود در كادر مقابل عبارت Show this number of Recent Documents را از عدد 25 به 0 تغییر داده و با كلیك روی گزینه Ok تغییرات را اعمال كنید.از این پس هیچ تاریخچه ای از فایل‌های فراخوانی شما ثبت نخواهد شد.

توجه: چنانچه قصد دارید یك یا چند مورد از عناوین موجود در فهرست فایل‌های اخیر را حذف كنید می‌توانید از منوی فایل به بخش Recent مراجعه كرده و با كلیك راست روی نام فایل مورد نظر و انتخاب گزینه Remove from list، نسبت به حذف آن از فهرست اقدام كنید

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic