برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

40 تجربه برای درس کاربینی استاد سریری.

17-چگونه درایو هارد را مخفی کنیم بدون نرم افزار؟

به Run می رویم و بعد تایپ می کنیم diskmgmt.mscبرروی هارد مورد نظر راست کلیک کرده و...Change drive letter and paths را انتخاب بعداز آن نام درایو را Remove می کنیم
نکته: اطلاعات بر روی هارد شما قرار دارد و از بین نمی رود و فقط در my comput  دیده-نمی شود ولی در diskmgmt.msc دیده می شود.
برای دیدن دوباره ی هارد مورد نظر به همان محل رفته و drive letter را add می کنیم

18- چگونه دو رایانه را از طریق شبکه به هم وصل کنیم؟

برای شبکه کردن دو رایانه شما احتیاج به سخت افزار شبکه روی هر دو سیستم و به مقدار لازم کابل شبکه دارید.
بسیاری از مادربورد های جدید خودشان دارای پورت شبکه هستند .اما اگر مادربورد شما دارای سخت افزار شبکه نیست باید کارت شبکه را برای هر دو سیستم تهیه کنید انواع معمولی کارت های شبکه قیمت های بسیار مناسبی دارندو در تمام فروشگاهها نیز پیدا می شوند .به جز کارت شبکه شما باید به اندازه فاصله دو رایانه کابل شبکه خریداری کنید در موقع خرید اری کابل شبکه باید حتما به فروشنده گوشزد کنید که کابل را برای اتصال تنها دو رایانه می خواهید. این مساله باعث می شود که فروشنده برای نصب فیشهای دو سر کابل رشته های آن را به نحو خاصی که مخصوص اتصال دو رایانه است دو رایانه است مرتب کند .
حتما می دانید برای شبکه کردن بیش از دو رایانه احتیاج به سخت افزارهای دیگری مثل سیستم ارتباط مرکزی یا هاب
HUB نیاز می باشد .نحوه چیده شدن رشته های کابل شبکه برای اتصال به HAB و شبکه کردن بیش از دو رایانه متفاوت می باشد.
پس از خرید این وسایل حالا باید شما کارتهای شبکه را روی سیستم ها نصب کنید این کارتها معمولا با استفاده از درایورهای خودشان به راحتی نصب می شوند بعد از نصب کارت های شبکه در قسمت
Network Connections ویندوز شما گزینه ای با عنوان Local Area Connections اضافه می شود حالا کابل را به کارت های شبکه دو رایانه وصل کنید و هر دو رایانه را تحت ویندوز XP روشن نمایید .در این مرحله برای درست کردن شبکه روی گزینه MY Computer هر دو رایانه کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب نمایید .حالا به قسمت Computer Name بروید هر دو رایانه باید دارای Workgroup یکسانی باشند .برای یکسان کردن آنها روی گزینه Change کلیک کرده و سپس اسمی را برای Workgroup هر دو رایانه وارد نمایید.حتما دقت نمایید که Computer Name های هر دو رایانه باید متفاوت باشد .
حالا روی هر دو رایانه به قسمت
Network Connections بروید و روی Local Area Connections کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید و در پنجره باز شده دنبال خطی با عنوان Protocol TCP/internet بگردید این خط را انتخاب نموده و روی گزینه Properties کلیک نمایید
معمولاگزینه
Obtain Automatically an ip Address به عنوان پیش فرض انتخاب شده است .شما گزینه Use The Following ip Address را انتخاب کنید ، در قسمت ip Address یکی از رایانه IP را 192.168.0.1 و در رایانه دیگر 192.168.0.2 وارد نموده ، در قسمت Subnet Mask هر دو رایانه این مقدار را وارد نمایید : 255.255.255.0
حالا دیگر کار شبکه شدن رایانه ها تمام شده است هر دو رایانه را برای اطمینان مجددا راه اندازی کنید .
به یاد داشته باشید که درایو ها و پوشه هایی را که می خواهید در هر رایانه روی شبکه قرار بگیرد را باید
Share کنید برای این کار :
روی درایو ها و پوشه ها کلیک راست کرده و گزینه
Properties را انتخاب کنید در قسمت Sharing این پنجره شما باید گزینه share this folder را انتخاب کنید .

19- چگونه دو رایانه را از راه دور به وسیله مودم شبکه کنیم؟

مثلا اگر از محل کارتون بخواید به کامپیوتر منزلتون وصل بشید از این راه میتونید استفاده کنید
شما باید کامپیوتر منزلتون رو بصورت میزبان قرار بدید که برای اینکار باید به قسمت
Network Connections برید و Create New Connection رو انتخاب کنید در صفحه بازشده Advanced Connection رو انتخاب کنید و به صفحه بعد برید حالا در این صفحه Accept incoming Connection رو انتخاب کنید و به صفحه بعد برید دقت کنید در این صفحه فقط مودم رو تیک بزنید و به صفحه بعد برید در این جا هم Do not Allow رو انتخاب منید و به صفحه بعد برید در این صفحه میتونید به یک یا چند یوزر اجازه دسترسی به کامپیوترتون رو بدید در صفحه بعد روی TCP/IP دو بار کلیک کنید و Specify TCP/IP رو فعال کنید و در قسمت From تایپ کنید 192.168.1.2 و در To تایپ کنید 192.168.1.3 و OK را بزنید حالا Next و بعدش Finish رو کلیک کنید حالا کامپیوتر شما به یک میزبان تبدیل شده
اما برای وصل شدن به کامپیوتر منزلتون باید در کامپیوتر محل کارتون یکی از همین
connection ها که برای وصل شدن به اینترنت استفاده میکنید درست کنید و در محل شماره تلفن ، شماره تلفن منزلتون رو بدید و در قسمت یوزر و پسورد همون یوزر و پسوردی رو که در مرحله های قبل انتخاب کردید قرار بدید و dial رو کلیک کنید
بعد از وصل شدن میتونید از برنامه
Remote Desktop که در ویندوز موجود هست استفاده کنید و در قسمت IP اون ، IP کامپیوتر منزلتون رو وارد کنید

20-تفاوت سوئیچ با روتر در شبکه چیست ؟

سوئیچ ها معمولا در لایه دوم (Data layer) مدل OSI فعالیت می نمایند.در لایه فوق امکان استفاده از آدرس های MAC ( آدرس های فیزیکی ) وجود دارد. روتر در لایه سوم (Network) مدل OSI فعالیت می نمایند. در لایه فوق از آدرس های IP ر IPX و یا Appeltalk استفاده می شود. ( آدرس های منطقی ) . الگوریتم استفاده شده توسط سوئیچ به منظور اتخاذ تصمیم در رابطه با مقصد یک بسته اطلاعاتی با الگوریتم استفاده شده توسط روتر ، متفاوت است . یکی از موارد اختلاف الگوریتم های سوئیچ و هاب ، نحوه برخورد آنان با Broadcast است . مفهوم بسته های اطلاعاتی از نوع Broadcast در تمام شبکه ها مشابه می باشد.

در چنین مواردی ، دستگاهی نیاز به ارسال اطلاعات داشته ولی نمی داند که اطلاعات را برای چه کسی می بایست ارسال نماید. به دلیل عدم آگاهی و دانش نسبت به هویت دریافت کننده اطلاعات ، دستگاه مورد نظر اقدام به ارسال اطلاعات بصورت broadcast می نماید. مثلا هر زمان که کامپیوتر جدید و یا یک دستگاه به شبکه وارد می شود ، یک بسته اطلاعاتی از نوع Broadcast برای معرفی و حضور خود در شبکه ارسال می دارد. سایر گره ها قادر به افزودن کامپیوتر مورد نظر در لیست خود و برقراری ارتباط با آن خواهند بود. بنابراین بسته های اطلاعاتی از نوع Broadcast در مواردیکه یک دستگاه نیاز به معرفی خود به سایر بخش های شبکه را داشته و یا نسبت به هویت دریافت کننده اطلاعات شناخت لازم وجود نداشته باشند ، استفاده می گردند. هاب و یا سوئیچ ها قادر به ارسال بسته ای اطلاعاتی از نوع Broadcast برای سایر سگمنت های موجود در حوزه Broadcast می باشند. روتر عملیات فوق را انجام نمی دهد. در صورتیکه آدرس یک دستگاه مشخص نگردد ، روتر قادر به مسیریابی بسته اطلاعاتی مورد نظر نخواهد بود.

ویژگی فوق در مواردی که قصد جداسازی شبکه ها از یکدیگر مد نظر باشد ، بسیار ایده آل خواهد بود. ولی زمانیکه هدف مبادله اطلاعاتی بین بخش های متفاوت یک شبکه باشد ، مطلوب به نظر نمی آید. سوئیچ ها با هدف برخورد با مشکل فوق عرضه شده اند. سوئیچ های LAN بر اساس تکنولوژی packet-switching فعالیت می نمایند. سوئیچ یک ارتباط بین دو سگمنت ایجاد می نماید. بسته های اطلاعاتی اولیه در یک محل موقت ( بافر) ذخیره می گردند ، آدرس فیزیکی (MAC) موجود در هدر خوانده شده و در ادامه با لیستی از آدرس های موجود در جدول Lookup ( جستجو) مقایسه می گردد. در شبکه های LAN مبتنی بر اترنت ، هر فریم اترنت شامل یک بسته اطلاعاتی خاص است . بسته اطلاعاتی فوق شامل یک عنوان (هدر) خاص و شامل اطلاعات مربوط به آدرس فرستنده و گیرنده بسته اطلاعاتی است . سوئیچ های مبتنی بر بسته های اطلاعاتی به منظور مسیریابی ترافیک موجود در شبکه از سه روش زیر استفاده می نمایند:

Cut-Through ، Store-and-forward ، Fragment-free

 


 

21- اسپیلیتر چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد.

اسپیلیتر وسیله ای می باشد برای جدا کردن Voice از Data. از نظر فیزیکی قطعه ای می باشد که دارای یک پورت ورودی برای خط تلفن و دو خروجی که یکی به مودم و دیگری به گوشی تلفن وصل می شود. همانطور که می دانید یکی از مزایای سرویس ADSL استفاده همزمان از اینترنت و تلفن است. برای جلوگیری از اختلال در دو سرویس (تلفن و اینترنت) نباید از دستگاههای دیگری مثل (تلفن بیسیم و فکس وصفر بند و Caller ID) استفاده کرد.

22-چراغ لینک (Link یا ADSL یا Status) مودم هنگامی که با تلفن صحبت می کنم، ثابت است ولی به محض قطع کردن تلفن چراغ مودم چشمک زن می شود چرا؟

ممکن است که پریز تلفن شما مجهز به ضد برق باشد.بنابراین از وجود ضدبرق بر روی پریز ها اطمینان حاصل کنید و در صورت وجود ضد برق آن را از مدار خارج کنید. (مطمئن شوید که دوشاخه ضد برق در مدار تلفن وجود نداشته باشد

23- چرا سرعت اتصال من گاهی اوقات بیشتر و گاهی اوقات پائین تر است؟
الفاگر در زمان خاصی كه كاربران بیشتری از اینترنت استفاده می كنند وصل شوید ممكن است سرعت تا حدودی كمتر شود.
ب )    اگر هارددیسك شما پر شده باشد ممكن است در سرعت اینترنت تاثیر گذارد، سعی كنید فضای خالی بر روی هارددیسك شما به اندازه كافی موجود باشد.
پ )   اگر برنامه ای نصب شده باشد كه در زمان اتصال از پهنای باند دریافتی شما استفاده می كند مطمئن باشید كه چنین برنامه ای فعال نباشد.
ج  )    اگر از آنتی ویروس یا Firewall استفاده می كنید یكی از دلایل كاهش سرعت آنها می باشند
 
24- زمانی كه می خواهم به اینترنت وصل شوم به صورت متناوب ارتباط قطع می شود علت چیست؟
الف )   اگر سرویس انتظار مكالمه داشته باشید زمانی كه شخصی با شما تماس بگیرد اگر مودم شما از سرویس مورد نظر پشتیبانی نكند ارتباط شما قطع می شود، برای حل این مشكل سرویس را غیر فعال كنید. ( دستور غیر فعال كردن را از مخابرات محلی خود بپرسید
ب )   نویز بر روی خط تلفن شما زیاد است كه باید با مخابرات محلی خود تماس بگیرید.
پ )   درایور مودم یا خود مودم مشكل داشته باشند، درایور مودم را Update كنید و اگر مجدد این اتفاق افتاد، مودم را با مودم دیگری جایگزین نمائید.
ج )   ممكن است سیستم عامل شما مشكل داشته باشد كه با نصب دوباره سیستم عامل مشكل برطرف می شود.
چ )   اگر بر روی سیستم خود آنتی ویروس ندارید، آنتی ویروس جدید نصب كرده و آن را Update كنید و سیستم را Scan كنید.
ح )   اگر RAM سیستم فوق العادده پائین است آن را به میزان كافی افزایش دهید.
دممكن است خط تلفن شما از طرف مخابرات PCM4 شده باشد. برای حل این مشكل با مخابرات منطقه خود تماس بگیرید و درخواست كنید تا خط شما از PCM4 خارج شود.
25 - مودم نصب نیست چگونه آن را نصب كنم؟
CD
نصب مودم را درون درایور قرار داده و آن را نصب نمایند (در صورت دانستن مراحل نصب). در غیر این صورت بهترین کار این می باشد که به یک شرکت سخت افزاری مراجعه نمایید تا راهنماییهای لازم صورت گیرد یا رفع مشکل صورت گیرد.
مودم مرتب هنگ می كند و هنگامی كه می خواهد User/Pass چك شود زمان زیادی طول میكشد، راه حل این مشكل چیست؟
اگر سیستم مدت طولانی روشن و در حال استفاده بوده، سیستم را خاموش كرده و مجددا پس از 15 دقیقه آن را راه اندازی كنید، اگر مودم یا سیستم عامل مشكلی نداشته باشد ارتباط به سرعت برقرار می گردد.
اگر دوباره این اتفاق افتاد سیستم عامل را دوباره نصب كنید و اگر بار دیگر این مشكل رخ داد مودمی را جایگزین كنید تا مطمئن شوید مشكل از مودمتان نباشد.
26 - چطور در اینترنت در سایت های مختلف فارسی تایپ كنیم؟
ابتدا ویندوز را فارسی كنید، سپس ویندوز را در وضعیت فارسی قرار داده (در ویندوز XP با انتخاب همزمان Alt و shift ) سپس فارسی بنویسید.
البته در بعضی جاها نیاز نیست و به توضیحات روی سایت توجه كنید.
27- فونت های سایت را به شكل نادرستی نمایش می دهد، چطور مشكل را حل كنم؟
در اكثر موارد با راست كلیك موس و انتخاب Encoding ، سپس انتخاب Unicode فونت بصورت صحیح نمایش داده می شود.
اگر به این صورت مشكل حل نشد سعی كنید فونت مورد نظر را از سایت مربوطه دانلود و نصب كنید

28- هنگام اتصال به اینترنت از طریق کانکشن PPPOE خطای 907 مشاهده می شود.

خطای 907 به معنای اشتباه بودن رمز عبور سرویس می باشد. با وارد کردن رمز صحیح این مشکل بر طرف می شود.

29- هنگام اتصال به اینترنت از طریق کانکشن PPPOE خطای 900 مشاهده می شود.

خطای 900 به معنای اشتباه بودن Username سرویس می باشد. با وارد کردن Username صحیح این مشکل بر طرف می شود

30- هنگام اتصال به اینترنت از طریق کانکشن PPPOE خطای 906 مشاهده می شود.

خطای 906 به معنای به پایان رسیدن اعتبار کاربر می باشد. برای حل این مشکل با بخش فروش تماس بگیرید.

31-هنگام اتصال به اینترنت از طریق کانکشن PPPOE خطای 905 مشاهده می شود.

خطای 905 به معنای به پایان تاریخ شارژ سرویس می باشد. برای حل این مشکل با بخش فروش تماس بگیرید.

32- هنگام اتصال به اینترنت از طریق کانکشن PPPOE خطای 678 مشاهده می شود.

ابتدا مطمئن شوید چراغ لینک مودم ثابت می باشد.سپس از برقراری صحیح ارتباط فیزیکی مودم با کامپیوتر مطمئن شوید.در مرحله بعد تنظیمات مودم تنظیمات مربوط به VPI و VCI چک شود. در صورت حل نشدن مشکل با پشتیبانی تماس بگیرید.

33-هنگام اتصال به اینترنت از طریق کانکشن PPPOE خطای 769 مشاهده می شود.

خطای 769 به معنای Disable بودن کارت شبکه می باشد. با Enable کردن کانکشن کارت شبکه مشکل بر طرف می شود در صورتی که کانکشن کارت شبکه در Network Connection مشاهده نمی شود باید درایور کارت شبکه مجددا نصب شود در صورتی که از پورت USB استفاده می کنید از نصب بودن درایور پورت USB مطمئن شوید.

34- زمانی كه می خواهم به اینترنت وصل شوم به صورت متناوب ارتباط قطع می شود علت چیست؟
الف )   اگر سرویس انتظار مكالمه داشته باشید زمانی كه شخصی با شما تماس بگیرد اگر مودم شما از سرویس مورد نظر پشتیبانی نكند ارتباط شما قطع می شود، برای حل این مشكل سرویس را غیر فعال كنید. ( دستور غیر فعال كردن را از مخابرات محلی خود بپرسید
ب )   نویز بر روی خط تلفن شما زیاد است كه باید با مخابرات محلی خود تماس بگیرید.
پ )   درایور مودم یا خود مودم مشكل داشته باشند، درایور مودم را Update كنید و اگر مجدد این اتفاق افتاد، مودم را با مودم دیگری جایگزین نمائید.
ج )   ممكن است سیستم عامل شما مشكل داشته باشد كه با نصب دوباره سیستم عامل مشكل برطرف می شود.
چ )   اگر بر روی سیستم خود آنتی ویروس ندارید، آنتی ویروس جدید نصب كرده و آن را Update كنید و سیستم را Scan كنید.
ح )   اگر RAM سیستم فوق العادده پائین است آن را به میزان كافی افزایش دهید.
دممكن است خط تلفن شما از طرف مخابرات PCM4 شده باشد. برای حل این مشكل با مخابرات منطقه خود تماس بگیرید و درخواست كنید تا خط شما از PCM4 خارج شود.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات