برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

در تاکومتر الکترومغناطیسی ولتاژ DC یا AC حاصله در خروجی متناسب با سرعت شفت سیستم دوار می‌باشد. شفتی که توسط شیء در حال چرخش به منظور اندازه‌گیری سرعت آن به حرکت در آمده است. از اینجا به سه نوع از تاکومترهایی که در این دسته قرار می‌گیرند اشاره می‌کنیم و هرکدام را به صورت مجرا مورد بررسی قرار خواهیم داد.

نوع اول- تاکومتر با خروجی DC: از یک استاتور تشکیل شده که شامل چندین مغناطیس دائم می‌باشد. همچنین از یک روتور چرخنده تشکیل شده و خلاصه خصوصیات یک ماشین DC را به صورت کامل دارد. سرعت نیز متناسب با ولتاژ حاصله در تاکومتر می‌باشد.

نوع دوم- تاکومترهای با روتور مغناطیس دائم:در این نوع از تاکومترها روتور که می چرخد مغناطیس دائم متصل به روتور یک میدان مغناطیسی AC در فضای استاتور و سیم‌پیچ به وجود می‌آید. بنابراین ولتاژی که بر روی سیم‌پیچ استاتور در اثر قطع خطوط مغناطیسی حاصل می‌شود متناسب با سرعت چرخش روتور می‌باشد.

نوع سوم- تاکومترهای القای AC: استاتور این تاکومترها شامل دو سیم پیچ در اطراف پلها می باشد. بر روی یکی از آنها ولتاژ متناوب قرار می گیرد و بر روی دیگری ولتاژ متناوب القاء می شود. هنگامی که روتور در ماشین شروع به چرخش می کند شار مغناطیسی بر روی سیم پیچ دوم و متعاقب آن ولتاژ القایی بر روی آن تغییر می کند. فلذا با بررسی دقیق تأثیر نحوه قرار گرفتن روتور در تغییر ضریب القایی بر روی سیم پیچ دوم می توان موقعیت و حتی سرعت چرخش روتور و متعاقب آن شیء متحرک را محاسبه نمود.

البته سنسورهای روتور دنده‌ای هم از خواص مغناطیسی استفاده می‌كنند ولی ما به دلیل اهمیت بالای آنها، در فصلی جداگانه به بررسی آنها پرداخته‌ایم.

چند نمونه تاكومتر الكترومغناطیسی و مقایسه انواع آنها

یك نمونه مدار بهسازی برای این سنسورها

همانطور كه در ادامه خواهید دید، اغلب سنسورهای سرعت چرخشی كه به شیء چرخنده وصل می‌شوند (contact) این دسته از سنسورها و سنسورهای روتور دنده‌ای تشكیل می‌دهند.

تاکومتر یا دور سنج چیست ؟

دور سنجی و سرعت سنجی درتجهیزات تست را میتوان به صورت مکانیکی یا نوری یا الکتریکی انجام داد این تست معمولاً در موتورهای الکتریکی و تجهیزات دوار مورد استفاده قرار میگیرد . در نمونه های مکانیکی معمولا در انتهای دستگاه یک برآمدگی دوکی شکل یا استوانه ای شکل جهت تماس با جسم دوار تعبیه گردیده که همزمان با افزایش سرعت و تعداد دور بر دقیقه دستگاه با تبدیل این کمیت مکانیکی به الکتریکی برای مثال اتصال زائده به شافت یک آرمیچر میتواند مقدار سرعت و دور بر دقیقه را اندازه گیری نماید . در نمونه های نوری لیزری معمولاً این اندازه گیری به کمک چسباندن یک برچسب منعکس کننده لیزر تابشی از دستگاه میتوان سرعت و تعداد دور بر دقیقه را مشخص کرد در نمونه های دیگر دورسنجی نوری که به استروبوسکوپ معروف هستند از مکانیزم جالبی استفاده کرده به این صورت که در ابزار استروبوسکوپ با فرکانس مختلف میتوان یک فلاش را تحرک کرد و فلاشری شروع به خاموش و روشن شدن و فلاش زدن میکند . در چشم ما با توجه به اینکه در فلاشهای لحظه تصویر را به وضوح میبیند در حالتی که فرکانس فلاش زدن دستگاه با فرکانس چرخش برای مثال یک فن برابر شد ، جسم دوار را به صورت ثابت و بدون حرکت میبیند که از این روش میتوان اولین فرکانس کردش دستگاه که معرف دور بر دقیقه یا rpm است را بدست آورد . از استربوسکوپ جهت تشخیص عیوب سطح ورقها و یا سطوحی که عیوب متوالی و با فاصله زمانی مشخص در خط تولید دارند میتوان استفاده نمود . جهت انتخاب استربوسکوپ یا تاکومتر و یا دور سنج بایستی به موارد زیر توجه نمود .


1 دور بردقیقه یا سرعت اندازه گیری دور سنج

2 مکانیزم مناسب دستگاه تاکومتر که میتواند تاکومتر لیزری،مکانیکی یا نوری باشد

3 قابل حمل بودن یا قابلیت نصب دور سنج در یک مکان

4 قابلیت های دستگاه نظیر : قابلیت اتصال به کامپیوتر ، داشتن حافظه داخلی و یا جانبی ، قابلیت های منحصر به فرد که گاها مورد نیاز است مثلا اندازه گیری دما به همراه دور سنج یا اندازه گیری لرزش به همراه دور سنج در یک دستگاه


چگونه باید یک دورسنج انتخاب کرد ؟

نام های دیگر برای دور سنج

سرعت سنج زاویه ای / سرعت سنج چرخشی / تاکومتر

دور سنج چیست ؟

سرعت سنج دستگاهی است که می تواند از سرعت زاویه ای محور چرخش را بر اساس دورز بر دقیقه اندازه گیری کند   (RPM) . یک نمونه خوب که می توان به وسیله دور سنج میزان سرعت آن را اندازه گیری کرد فن ها می باشند . همچنین بعضی از دور سنج ها می توانند سرعت صفحه طولی را بر اساس فوت بر دقیقه و یا متر بر دقیقه اندازه گیری کنند . نمونه بارز برای اندازه گیری سرعت صفحه طولی نوار نقاله و یا پله برقی می باشند .

چگونه باید یک دورسنج را انتخاب کرد ؟

برای مکانهایی بخواهیم سر عت چرخش محور را به دست آوریم می توانیم از دور سنج غیر تماسی استفاده کنیم .کار برد این دستگاه در مکانهایی است که با سرعت بالا مواجه هستیم و یا جایی که نمی توانیم با شیی تماس حاصل نماییم و از دور سنج تماسی در جاهایی می توانیم استفاده کنیم که امکان اتصال وتماس با جسم دوار یا متحرک مهیا میباشد . همچنین شما می توانید دور سنج ترکیبی (تماسی و غیر تماسی) استفاده کنید .

عملکرد دور سنج تماسی چگونه است ؟

برای اندازه گیری  RPMبه وسیله دور سنج تماسی نوک سنسور دور سنج می بایستی در تماس مستقیم با جسم قرار گیرید و  پس از گذشت زمان کوتاهی میزان اندازه گیری شده بر صفحه نمایش نشان داده میشود . سرعت سطح طولی را هم به همین روش می توان اندازه گیری کرد .چرخ متصل میشود به نوک سنسور و لمس می شود به وسیله کمربند متحرک (نوار نقاله ) به حرکت در می آید و مقدار را نمایش میدهد .

اهمیت IR ترمومتر چیست ؟

علاوه بر جلو گیری از اتلاف وقت و کاهش هزینه هاIR ترمومترها اجازه می دهند که کاربر دمای سطح و یا نقاط گرم را شناسایی و یا چک کند . به وسیله IR ترمومتر میتوانیم دماهای محیط هایی که امکان اندازه گیری دمای سطح به صورت تماسی وجود ندارد استفاده گردد .

کاربرد دور سنج ها

·         سرعت موتورهای دوار غیر قابل دسترس

·         فن های متحرک ,پمپ ها چرخ دنده و ماشین آلات

·          خطوط تولید خودرو

·         دستگاههای پروانه دار

·         کنترل و اندازه گیری سرعت خطوط طولی نظیر نوار نقاله

http://saba.kntu.ac.ir/eecd/Ecourses/instrumentation/projects/reports/Speed/magnetic%20tachometer.htm

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات