برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سوال:

 

با عرض سلام

آسانسور آپارتمان ما چند وقتیه خیلی كند شده . تعمیركار هم آوردیم اما درست نشد. میتونید علت اون رو به زبان ساده بفرمایید؟

با تشكر.

 جواب:

 وقتی سرعت آسانسور پایین میاد اولین چیزی که توجه مارو به خودش جلب میکنه موتور آسانسوره! اگر کسی دست کاریش کرده باشه از کلم گرقته تا پاور ممکنه مشکل بوجود اورده باشه. اگه کابین در حین حرکت سر و صدا هم بکنه ممکنه کندی بخاطر خرده شدن لنت کفشک باشه! شاید از بوبین ترمز باشه که لنت ترمز رو در گیر با شفت میکنه! باید بازرسی بشه! احتمال های زیادی وجود داره! باید اطلاعات بیشتری در اختیار داشته باشیم.

 

 

سوال:

 

سلام
علت صدای بلبرینگ در آسانسور اتیس چیست و جهت رفع صدای آن چه اقدامی باید کرد؟

جواب:

  مدل اهمیتی نداره ، وقتی بلبرینگ صدا میکنه دو احتمال وجود داره:1-خشک بودن ساچمه های بلبرینگ 2-خرد شدن ساچمه های بلبرینگ . راه حل برای مشکل اول گریس کاری اونم گریس مخصوص که ویسکوزیته بالایی در مقابل حرارت داشته باشه و راه حل مشکل دوم عوض کردن بلبرینگ است.

 

 

سوال:

سلام
آیا برای راه اندازی اسانسور بصورت vf3 می شود از تابلوی ارمان فراز با درایور rich 7.5 kw و موتور الکمپ 5/5 کیلو وات استفاده کرد؟

جواب:

عموما موتو درایوهایی که در تابلوهای ساختمانهای مسکونی مورد استفاده قرار میگیره 7.5 کیلو وات هستش و استفاده از موتور 5/5 کیلو وات مشکلی بوجود نمیاره.اگر موتور بیشتر از 7.5 کیلو وات باشه اونوقت هستش که نمیشه از این تابلو استفاده کرد

 

۱۶۳ پاسخ به “عیب یابی آسانسور

مهندس در مورد رمز برد راه حلی بدست نیاوردید؟

با سلام مهندس جان
صدای موزیک اسانسور ما انقدر زیاد شده که صداش دیگه واضح نیست یا انقدر صداش کم میشه که دیگه به زحمت میشه صداش رو فهمید البته فکر کنم (فکر کنم) موقعی که کلید سلکتور سه فاز بالا رو ۲ هست صداش زیاده و وقتی رو ۱ هست کم البته باز هم بگم فکر کنم میشه یه فکری واسه تنظیم صداش کرد؟

o         

o       
همه تابلوها یه برد مخصوص برای پخش موسیک دارند که روی اون برد یه ولوم برای تنظیم صدا هست. موفق باشید

سلام مهندس
در مورد کفشک زیر و بالای کابین آیا نیاز به تعویض داره و اینکه چه زمانی مشخص میشه که خراب هست . ممنون

 

کفشک ها زمانی نیاز به تعویض دارند که فرسودگی رو در اونها ببینی، مثلا ترک روی کفشک ها، شکسته شده قسمت پیچ ها و
در ضمن اگر لنتش کثیفه باید تمیز بشه یا اینکه تعویض بشه، موفق باشید

با سلام خدمت مهندس گرامی
ببخشید . اسانسور بلوک ما ظرفیتش ۵ نفره و واسه ۳طبقه ست ۹ واحدی.
هر از چند گاهی تو طبقه ۳ گیر میکنه .کلید پارکینگ و میزنی در بسته میشه اما پایین نمیره ولی میگه پارکینگ و در باز میشه باز ک میزنی طبقه ۳ در بسته میشه و باز میشه میگه طبقه سوم.
میشه راهنمایی کنید بتونم راش بندازم و عیب یابیش کنم و رفع مشکل بشه .مارکشم آس تک هست
ممنون از محبت تون

o        سلام
قفل درب طبقه سوم درست جا نمیره پس از سرویسکارتون بخواهید تا سوراخ قفل درب رو چک کنه یا اینکه درب رو ریگلاژ کنه. برای مطمئن شدن هر وقت چنین مشکلی پیش اومد با درب طبقه سوم کمی بازی کنید و اگر حرکت کرد یعنی اینکه حدس ما درست بوده.


مهندس جان منظورم ازاندازه سیم بکسل طولش بود،فاصله کابین وکادر وزنه چقدر باشه؟


برای اندازه گیری دقیق طول سیم بکسل ما کابین رو با پایین ترین طبقه تراز می کنیم و کادر وزنه رو با بالاترین طبقه و به این ترتیب طول دقیق سیم بکسل بدست میاد.

 

ممنون مهندس مطالب جالبی بود فقط این سوال باقیست که مشکل رد کردن طبقه ۳ انهم گهگاه مربوط به کدام سنسور میشه ؟ جالبه مشکلی برای سوار شدن از طبه ۳ نیست فقط پیاده شدن گاهی به طبقه ۴ میره .ایا نیازی به تمیزی اهنربا طبقه ۳ یا سنسور هست ؟

 

ربطی به تمیزی نداره اما ممکنه به خطر فاصله سنسور با آهنربا باشه و به همین دلیل باید این موضوع بررسی بشه

سلام و تشکر از توجه شما
مهندس عزیز مشکل مطرح شده من همچنان پا بر جاست . ممکن هست اغشته بودن سنسور ها علت ان باشد . شما توصیه ای ندارید . روی کابین دقت کردم دو عدد سنسور وجود داشت . در بالا ترین حالت (طبقه۴ ) اهنربا مقابل سنسور سمت چپ قرار دارد . ایا فاصله سنسور از اهنربا مهم است ؟ چند سانت باشد ؟ تمیزی اهنربا و روغنی نبودن ان چطور؟ ممکن هست ساده توضیح بدید هر کدام از این دو سنسور چه وظیفه ای دارد>؟ بازهم از لطف شما ممنون .

سلام
برای آشنایی با سنسور به این مطلب مراجعه کنید سنسورهای مغناطیسی چه کاربردی در صنعت آسانسور دارند؟
یکی از سنسورها وظیفه دور اندازی را بر عهده دارد و یکی هم وظیفه توقف آسانسور. فاصله سنسورها با آهنربا نباید بیشتر از ۲ سانتی متر باشد. شما برای اینکه از سالم بودن سنسورها مطمئن شوید باید یک مولتی متر داشته باشید.

مهندس جان از زیاد شدن سرعت درب که مطمئنم چون سرویسکار واسمون کم و زیادش کرده بود حالا به خاطر مسیلی نمیاد که درسش کنه من هم میخوام خودم درستش کنم اینم نقشه
http://www.google.com/imgres?q=%D9%85%D8%B1%DA%A9%D8%B2+%DA%A9%D9%86%D8%AA%D8%B1%D9%84+vds&um=1&hl=fa&sa=G&tbo=d&biw=1366&bih=664&tbm=isch&tbnid=EER3az59L3V3JM:&imgrefurl=http://ircctv.wordpress.com/category/%25D8%25AF%25D8%25B1%25D8%25A8-%25D8%25A8%25D8%25B1%25D9%2582%25DB%258C%25D8%258C-%25D8%25AF%25D8%25B1%25D8%25A8-%25D8%25A7%25D8%25AA%25D9%2588%25D9%2585%25D8%25A7%25D8%25AA%25DB%258C%25DA%25A9%25D8%258C-%25D8%25AF%25D8%25B1%25D8%25A8-%25DA%25A9%25D9%2586%25D8%25AA%25D8%25B1%25D9%2584%25DB%258C%25D8%258C-%25D8%25AC%25DA%25A9/&docid=L-P8CSXDGC7vBM&imgurl=http://ircctv.files.wordpress.com/2009/12/vds.jpg%253Fw%253D365%2526h%253D400&w=365&h=400&ei=1FrbUKLELI314QTa54CgDg&zoom=1

 سلام
اولا که نقشه خوانا نیست در ضمن در این قسمت فقط بحث آسانسور می شود

سلام مهندس
اگر برای تابلم afpپسورد گذاشته بشه و آن هم در اختیار نداشته باشیم برای ورود به منو راه دیگری هست

تخصصی است یکی از پایه های آی سی باید به 5 ولت متصل شود


مهندس جان اندازه سیم بکسل را چطوری تعیین میکنند؟

o         

طبق استاندارد هر سیم بکسل باید ۵ برابر وزن کابین رو تحمل کنه پس با استفاده از کاتالوگ سیم بکسل مورد نظر میشه اونها رو انتخاب کرد. در ضمن سیم بکسل ۱۰ استانداردترین گزینه هست.

سلام خدمت مهندس
در یک مجتمع ۴ طبقه زندگی میکنم . پس از چند سال سرویسکار جدید اعلام کرد که ریلها فاقد روغندان هستند و دو عدد روغندان بروی ریلهای کابن نصب نمود که یکی از انها با اتصال به پایه فلزی سنسور مغناطیسی نصب شد . متاسفانه پس از نصب / اسانسور طبقه سوم را گاهی نمیشناسد .یعنی از پارکینگ با انتخاب ۳ بالا امده و پس از کاهش سرعت از طبقه ۳ عبور کرده و در طبقه ۴ با اعلام طبقه سوم توقف میکند . و در هنگام پایین رفتن و رسیدن به پارکینگ اعلام طبقه اول می کند . بعبارتی یک طبقه شناسایی نمیشود . البته این مشکل همیشگی نیست و برای سایر طبقات مشکلی تا به حال نبوده است . خودم اقدام به باز کردن روغندان سمت سنسور کردم . احتمال دادم تماس فیتیله روغندان با ریل باعث جابجایی و اخلال در کارسنسور شده باشد . اما تغییر مثبتی صورت نگرفت . تعمیرکار میگوید ایراد از سنسور مغناطیسی است و در باز موجود نیست و با ید کل سیستم با نمونه جدید به قیمت ۲۰۰ هزار تومانی تعویض شود . لطفا راهنمایی نمایید که این مشکل ناشی از چیست ؟ ایا به صحبت تعمیرکار اطمینانی هست و واقعا سنسور یاد شده نایاب است . اسانسور ۳سال است نصب شده و تا بحال چنین مشکلی نداشته است . ممنون میشم کمکم کنید .

o       
قیمت سنسور  مورد نظر در سال 91 یعنی امسال ۴۰ هزار تومن هست و همه جا هم پیدا میشه، در ضمن از کجا معلوم که مشکل از سنسور باشه؟ شاید آهنربا مشکل داشته باشه! ایشون باید دقیقا مشکل رو بررسی کنند!

 

.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic