برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

آشنایی با سیستم نام‌گذاری تجهیزات نیروگاهی (KKS)

برای نام گذاری قطعات، سیگنال‌ها و تمام اجزاء یك سیستم نیروگاهی نیازمند به یك روش نام گذاری مدرن هستیم. یكی از متداول‌ترین سیستم‌های نام‌گذاری، KKS می‌باشد.
KKS سیستم نام‌گذاری اجزاء نیروگاه بوده و توسط شركت زیمنس ابداع گردیده است و برگرفته شده از كلمات Kraftwerk Kennzeichen System است كه در واقع معادل آلمانی Identificotion System for power plants می‌باشد.
كمیته استاندارد KKS همه ساله تشكیل جلسه داده و تصحیحات لازم و تغییرات مورد نظر را اعمال می‌كنند.
از دیدگاه سیستم KKS ، هر سیستم به سه دسته Equipment,Function و component تقسیم‌بندی می‌شوند. در واقع سلسله مراتب از Function به Equipment و از آن به component می‌باشد. هر function می‌تواند شامل چند Equipment باشد.

 
KKS سه نوع كد مختلف را در بر می‌گیرد. این سه نوع كد عبارتند از:

 
1ـ كدهای مبتنی بر فرآیندها و سیستم‌های مرتبط با فرآیندهای نیروگاهی
2ـ كدهای مشخص كننده موقعیت قرار گیری قطعات و ادوات الكتریكی.
3ـ كدهای مشخص كننده محل قرار گیری ادوات در یك ساختمان.

به دلیل نوع كار I&C در اینجا فقط دو نوع اول مورد بحث قرار خواهند گرفت.در كدهای نوع اول، می‌توان یك فرآیند و یا یك عملكرد را با ادوات و قطعات الكتریكی یا مكانیكی یا I&C و یا … رانام گذاری كرد.
كدهای نوع دوم، برای مشخص كردن موقعیت قرار گیری قطعات و تجهیزات الكتریكی  و I&C در داخل پانل، كنسول و كابینت‌ها به كار برده می‌شوند. هر كد KKS حداكثر از چهار بخش تشكیل شده است. بخش اول مشخص كننده كل سیستمی است كه این نام‌گذاری برای آن انجام می‌شود. این بخش می‌تواند كار اكترهای لاتین A  تا  Zو یا اعداد دو رقمی باشد . بخش دوم مربوط به Function است.
بعنوان مثال c معرف تجهیزات كنترل و ابزار دقیق می‌باشد و حرف دوم نیز نشان دهنده زیر گروه مربوطه می‌باشد. این بخش از دو حرف تشكیل شده است. بعنوان مثال CF نشان‌گر ادوات اندازه‌گیری و ضبط تجهیزاتI&C می‌باشد. بخش سوم نیز از دو حرف تشكیل شده و معرف Equipment مربوطه است. بعنوان مثال G مربوط به ادوات الكتریكی است و GA جعبه تقسیم مربوط به داده‌های اندازه‌گیری آنالوگ می‌باشد. بخش چهارم نیز مربوط به component  است. این بخش حداكثر 5 كاراكتر است كه كاراكتر اول و دوم مربوط به component بوده و كاراكتر بعدی شماره‌های ترتیبی می‌باشند. در مورد كابینت ومحل فیزیكی قطعات، معمولاً یك نقطه بین قسمت سوم و چهارم استفاده می‌شود مثلاً ACJJ0CL301.

مثال 1: یك اندازه گیر سطح مایع را در بخش Equipment می‌توان با ‍CL001 نشان داد.
مثال 2: 1FRC0LC301
مثال 3: 1FRC02DP001 مربوط به صفحه‌ای از نقشه لاجیك داخلی سیستم است كه مربوط به حلقه‌های بسته كنترل فشار می باشد .

شایان ذكر است كه نام‌گذاری با KKS تنها یك روش مشخص كردن قطعات ، سیگنال‌ها و … می‌باشد و می‌توان براحتی با استناد به یك استاندارد داخلی، این نام‌گذاری را انجام داد. شركت زیمنس در طراحی‌های خود یك استاندارد داخلی را در مورد نام‌گذاری سیگنال‌ها رعایت می‌كند كه كمك زیادی به شناسایی آنها می‌كند.در جدول‌های ارائه شده، استاندادرهایی كه زیمنس برای نام‌گذاری سیگنال‌های سیستم كنترل نیروگاه بكار می‌برد، ارائه شده است.بعنوان مثال یك سیگنال باینری Normally open را می‌توان با XG1 تا XG49 نشان داد.همچنین شركت زیمنس در شماره‌گذاری سیگنالهای limit ترتیب ذیل را رعایت می‌كند:
 
شكل 1-5-1: ترتیب شماره‌گذاری سیگنالهای limit

ـ سیگنال‌های limit برای محدوده بالاتر از High ، با… , XG03 , XG01 مشخص می‌شوند.

ـ سیگنال limit برای محدوده كمتر از مقدار High، با عدد XG51 مشخص می‌شود.
ـ سیگنال limit برای محدوده بیشتر از حد Low ، با عدد XG02 مشخص می‌شود.
ـ سیگنال‌های limit برای محدوده كمتر از حد Low، با  XG54 , XG52، … مشخص می‌شوند.
جداول KKS بسیار حجیم می‌باشند لذا در این گزارش فقط به ارائه استاندارد نام‌گذاری سیگنال‌های زیمنس اكتفا می‌كنیم.در آینده سعی خواهد شد لیست کاملی از کلیه KKS ها زیمنس جهت استفاده علاقه مندان ارایه گردد.

 

http://www.landsnet.is/Uploads/document/sk%C3%BDrslur/KKS/%C3%BAtg_07/KKS_Handbook_edition_07.pdf


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic