برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

wi-vi تکنولوژی جدیدی است که به افراد اجازه می‌دهد تا بتوانند اجسام و افراد پشت دیوارها را ببینند. این تکنولوژی اکنون در مراحل پایانی آزمایشات خود به سر می‌برد و احتمالا به زودی می‌توان از آن بر روی تلفن‌های همراه استفاده نمود.

پروفسور «دینا کاتابی» از دانشگاه MIT و «فادل ادیب» فارغ التحصیل این دانشگاه، به طور رسمی از این تکنولوژی در غالب یک دستگاه کوچک پرده برداشتند.

نام تکنولوژی “Wi-Vi” ترکیبی است و “Wi Fi” و “Vision” را درکنار هم نشانده اند و نام “Wi-Vi” را برای این تکنولوژی برگزیده اند.علت این نام گذاری هم این است که ؛ تکنولوژی “Wi-Vi” وابسته به تکنولوژی Wi Fi است.بد نیست بدانید که پروژه های قبلی نیز در این راستا کلید خورده بودند و کاملا مشابه تکنولوژی “Wi-Vi” بودند اما به این اندازه قابل اطمینان نبود و از مشکلات و چالش های بزرگی که پروژه های قبلی و مشابه تکنولوژی “Wi-Vi” داشتند وجود اجباری یک روتر بیسیم (wireless router) بود.واضح تر بخواهم عنوان کنم ؛ باید بگویم که اگر شما می خواستید حرکت فردی که در پشت دیوار است را مشاهده کنید ؛ می بایستی حتما یک روتر بیسیم داخل آن اتاق پشت دیوار نصب باشد ؛ اما تکنولوژی “Wi-Vi” نیازی به روتر بیسیم ندارد.


کاتابی و همکارش می‌گویند:

این امواج ممکن است از مسیر‌های شلوغ مانند دیوارها، سقف‌ها و حتی مبلمان عبور کنند که امواج ساطع شده از آنان چیزی بین 10,000 تا 100,000 برابر قوی تر از امواج ساطع شده از انسان است. ما الگوریتم خاصی را طراحی کرده‌ایم که این گونه امواج را حذف کند و تنها امواج بازگشتی از انسان‌ها را نمایش دهد.

تکنولوژی Wi-Vi، دو موج را ارسال می‌کند که یکی وارونه دیگری است. این امواج دائما اثر یکدیگر را خنثی می‌کنند که ما آن‌را تداخل پوچ می‌نامیم. به محض اینکه یک جسم یا فرد، مانند انسان بر سر راه این امواج قرار گیرد، دستگاه می‌تواند شکل، اندازه و حتی حرکت کردن اجسام یا افراد را تشخیص دهد.

کاتابی می‌گوید:

برای کاهش نویز، ما مجبور شدیم ساختار امواج وای-فای را تغییر دهیم. با انجام این کار، کاهش چشم‌گیری را در میزان نویز شاهد بودیم.
دستگاهی که از آن برای نمایش تکنولوژی Wi-Vi استفاده می‌شود به راحتی قابل حمل است،

این دستگاه‌ همچنین می‌تواند به پلیس برای انجام کارهای مختلف از جمله شناسایی محیط یاری رساند.

این فناوری شبیه کاریست که سوپرمن در کارتونهای قدیمی انجام میداد اما قطعا نمونه های قویترش برای امور نظامی استفاده خواهد شد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات