برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

الکتریسیته ساکن یکی از مسایلی است که ممکن است باعث سوختن آی سی های مهمی همچون CPU یا آی سی صوت یا تغذیه و ... گردد . الکتریسیته ساکن می تواند از طریق هر کدام از اجزای خارجی که کاربر از طریق آن به گوشی اتصال می یابد ، مثل دست کاربر که با صفحه کلید در تماس است ، کابل USB ، هندزفری و ... به مدارات گوشی انتقال پیدا کرده و باعث سوختن هر کدام از آی سی های مهم و اصلی گوشی شود . از این رو قطعاتی به نام محافظ ESD یا ESD Protection
(Electrical Static Discharge)در مسیر قسمت هایی که کاربر با آن ها سروکار دارد قرار می دهند و از آن ها به عنوان ( User Inter face IC ) UIIC نیز یاد می کنند که به اشتباه در بعضی از مراجع به عنوان فیلتر ESD یاد شده که عبارت اشتباهی است و باید محافظ ESD نامیده شوند . مدار داخلی این محافظ ها به اشکال زیر می باشد :

فیلترهای EMI( Electro Magnetic Interference filters)

وقتی از دو هادی نزدیک به هم جریان الکتریسیته عبور می کند ، مخصوصا اگر فرکانس بالایی نیز داشته باشد ، این دو هادی بر یکدیگر اثر الکترو مغناطیسی می گذارند و به همین علت فیلترهایی به نام EMI در مدارات گوشی های موبایل تعبیه می شود که این اثر را در مسیرهای نزدیک به هم خنثی کند .


مدارهای الکترونیکی و کاربرد قطعات

در معرفی هر کدام از المان های مدارهای الکترونیکی چه هادی و چه نیمه هادی اشاره کوچکی به نقش غالب آن ها در مدارهای الکترونیکی شد . اما می خواهیم اکنون به آرایش دقیق تر آن ها در مدارات الکترونیکی مخصوصا گوشی های تلفن همراه اشاره کنیم . ابتدا ترکیبات مقاومت ها و عیب یابی آن ها را می بینیم .

آرایش مقاومت در مدارهای گوشی های تلفن همراه

در این مدار R1 به عنوان مقسم ولتاژ است . یعنی زمانی که V بیش از حد می باشد ، مصرف کننده نیاز دارد یک مقاومت مثل R1 در سر راه آن قرار دهند تا مقداری از ولتاژ را مقاومت مصرف کرده و بقیه به مصرف کننده برسد . در اثر خرابی این مقاومت اگر ظرفیت آن تغییر کند ولتاژی که به مصرف کننده می رسد ، آنچه ما می خواهیم نیست و اگر بر اثر خرابی مدار باز ( قطع ) گردد هیچ ولتاژی به مصرف کننده نمی رسد .


مدارهای الکترونیکی و کاربرد قطعات

در معرفی هر کدام از المان های مدارهای الکترونیکی چه هادی و چه نیمه هادی اشاره کوچکی به نقش غالب آن ها در مدارهای الکترونیکی شد . اما می خواهیم اکنون به آرایش دقیق تر آن ها در مدارات الکترونیکی مخصوصا گوشی های تلفن همراه اشاره کنیم . ابتدا ترکیبات مقاومت ها و عیب یابی آن ها را می بینیم .

آرایش مقاومت در مدارهای گوشی های تلفن همراه

در این مدار R1 به عنوان مقسم ولتاژ است . یعنی زمانی که V بیش از حد می باشد ، مصرف کننده نیاز دارد یک مقاومت مثل R1 در سر راه آن قرار دهند تا مقداری از ولتاژ را مقاومت مصرف کرده و بقیه به مصرف کننده برسد . در اثر خرابی این مقاومت اگر ظرفیت آن تغییر کند ولتاژی که به مصرف کننده می رسد ، آنچه ما می خواهیم نیست و اگر بر اثر خرابی مدار باز ( قطع ) گردد هیچ ولتاژی به مصرف کننده نمی رسد . در این مدار R1 به عنوان مقسم جریان در مدار عمل می کند . یعنی ، اگر بخواهیم جریان کمتری به مصرف کننده برسد یک مقاومت با آن موازی می کنیم و به این ترتیب جریان رسیده به مصرف کننده را کنترل می کنیم . در اثر خرابی این مقاومت اگر ظرفیت آن تغییر کند مقدار جریان رسیده به مصرف کننده تغییر می کند و مطابق آنچه ما خواسته ایم نمی شود و اگر مدار باز شود تمام جریان را مصرف کننده می کشد و احتمال سوختن آن است .

آرایش خازن در گوشی های تلفن همراه

خازن در مدار روبرو می تواند دو وظیفه داشته باشد ، اگر الکترولیت باشد و ظرفیت بالا داشته باشد به عنوان تطبیق پتانسیل به کار می رود و نمی گذارد ولتاژ کمتر از مقدار مورد نظر به مصرف کننده برسد و اگر غیر الکترولیت و با ظرفیت کم باشد ، در مقابل پارازیت های ولتاژ یعنی تغییرات ناگهانی کم و یا زیاد شدن ولتاژ جلوگیری می کند که در اثر نشتی یعنی زیاد شدن ظرفیت و یا اتصال کوتاه شدن کل جریان را به منفی ( زمین ) وارد می کند و باعث می شود مصرف کننده از کار بیفتد . این مورد بسیار در گوشی های تلفن همراه دیده می شود و بسیاری از خاموشی ها در گوشی های تلفن همراه دلیلی مثل مدار بالا دارد . در صورت بروز نشتی یا خرابی در این خازن ها بهتر است تعویض شوند اما اگر جایگزین نداشتیم می توانیم آن ها را را از مدار خارج کنیم .

آرایش دیود در گوشی های تلفن همراه

در این آرایش دیود D1 نقش یکسو کننده دارد و در صورت خرابی مدار باز می شود و اتصال بین مصرف کننده و منبع قطع می شود . این یکی از مواردی است که در گوشی های تلفن همراه بسیار پیش می آید و می توان مسیر را سیم کشی کرد .
البته می تواند برای مصرف کننده ضرر داشته باشد و بهتر است که این قطعه را جایگزین کنید . در این آرایش دیود زنر ZD1 نقش تثبیت کننده ولتاژ را دارد که ولتاژی به مصرف کننده می رسد را ثابت نگه دارد معمولا دیود زنر توان خاصی دارد و در اثر گذشتن اضافه جریان از آن می سوزد و اتصال کوتاه می شود که در این صورت مصرف کننده از کار می افتد و یکی از خرابی ها در گوشی های تلفن همراه مخصوصا در مسیر شارژ گوشی همین مشکل است که باید دیود زنر را عوض کرد . اما اگر نتوانستیم جایگزین آن را پیدا کنیم ، می توانیم دیود را از مدار خارج کنیم که می تواند برای مصرف کنده ضرر داشته باشد .

آرایش های ترانزیستورها در مدارهای الکترونیکی

ترانزیستور بر حسب کاری که در مدار انجام می دهد آرایش خاص خود را می گیرد و به اصطلاح " بایاس " می شود . سه نوع آرایش کلی برای یک ترانزیستور BJT وجود دارد که بر حسب اینکه کدام پایه ها ورودی و خروجی و کدام پایه مشترک باشد ، نام گذاری شده اند :
1. آرایش کلکتور مشترک 2. آرایش بیس مشترک 3. آرایش امیتر مشترک


اکنون که به آرایش ترانزیستورها اشاره کردیم بد نیست به چند آرایش ترانزیستور که در آن ها ترانزیستورها تقویت کننده های توان هستند اشاره ای کوتاه داشته باشیم .

اکنون که با المان های الکترونیکی و وظیفه و آرایش آن ها در مدارهای الکترونیکی آشنا شدیم ، ابتدا در یک جدول نام قطعه و وظایفی که در یک مدار می تواند داشته باشد جمع بندی می کنیم سپس نحوه تست کردن این قطعات که یکی از مباحث بسیار مهم در تعمیرات گوشی های تلفن همراه است و همه تعمیرکاران باید آن را بدانند ، را توضیح می دهیم .

جدول شناخت قطعات
وظیفه قطعه در مدار
نام قطعه

مقسم ولتاژ – ایجاد افت ولتاژ •مقسم جریان - ایجاد افت جریان •
مقاومت

پارازیت گیر • تطبیق پتانسیل •
خازن

ذخیره جریان • ایجاد میدان مغناطیسی •
تطبیق دهندگی جریان الکتریکی •پارازیت گیر جریان •
سلف

جدول ولتاژ و جریان ( چند برابر کننده )
ترانس

یکسو کننده
دیود

ایجاد نور
دیود LED

تثبیت کننده ولتاژ
دیود زنر

• تتقویت ولتاژ • تقویت جریان
• تقویت قدرت • انواع سوئیچ
ترانزیستور


http://www.herfe86.blogfa.com/

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic