برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

مقدمه از در مورد رنج های فرکانسی و بازه های فرکانسی


به طور کلی در تولید صداها اصولا رنج های فرکانسی و تعیین کننده ی حالت و نوع صوت تولید شده میباشند.به طور واضح تر میتوان گفت که وقتی صدایی به سمت و سوی بم بودن میرود میگویند صدا رو به فرکانس های low و mid رفته و برعکس آن وقتی صدایی رو به تیزی و یا در اصطلاح ریز تر میرود میگویند رنج فرکانسی high صورت گرفته است.
فرکانس های به صورت اصلی و کلی به 3 رنج پایه تقسیم بندی شده اند که در شکل زیر به آنها اشاره شده است.
در ادامه به محدوده و تن صدای آنها اشاره خواهد شد

----------------------------تصویر

همانطور که در بالا نشان داده شده است فرکانس ها سه حالت اصلی دارند که این 3 نوع هر یک دارای محدوده ی فرکانسی خاصی میباشند که به آن خواهیم پرداخت.


low frequency (فرکانس های پایین) :
این بازه یکی از کم تراکم ترین فرکانس های اجرایی صوت میباشد که به بم بودن معروفیت دارند اما در عین حال از قدرتمند بودن صدای آن نمیشود چشم پوشی کرد برای درک این موضوع میتوان به صدای تولید شده توسط سـاب ووفر ووفر که یک صدای بم و قدرتی میباشد توجه کرد.
در ساز های موسیقی میتوان به کیک درام اشاره کرد.
رنج اجرایی low از پایین ترین فرکانس ها شروع میشود که گاها بعضی از آنها را با گوش انسان شنیده نمی شوند
تقریبا می توان گقت که از فرکانس کمتر از 8 هرتز شروع و تا فرکانس 500 هرتز ادامه دارد و این صدا هرچه از فرکانس 20 به سمت فرکانس 50 میرود صدا به حالت بیس خشک و کوبشی تر سوق پیدا میکند.تراکم این فرکانس بیشتر از low میباشد.


Middle frequency (فرکانس های میانه) :

برای توضیح این مدل از فرکانس بهتر است که با یک مثال کلیدی قضیه را روشن و واضح کرد!
تابحال به این دقت کرده اید که صدای انسان ها در چه رنج و بازه ای قرار دارد؟
در پاسخ ساده و روان میشود گفت که به طور دقیق اکثر انسان ها از فرکانس مید برای گفتگو استفاده میکنند که به اصطلاح یک صدای تو دماغی هم هست!
و اما از بحث علمی و پرداختن به این موضوع میتوان گفت که این فرکانس از حدود 500 هرتز تا 2 کیلو هرتز ادامه دارد.
اصوات در این رنج دارای صدای گرم و دلنشین و در عین حال بسیار واضح تر از low فرکانس هستند.از ساز هایی که هنگام نواختن صدایی در بازه این فرکانس اجرا میکنند میتوان به گیتار و پیانو اشاره کرد.


High frequency (فرکانس های بالا):
فرکانس بالا در اصطلاح برای اصواتی به کار میروند که صدای شفاف و ریز دارند که در مقابل low و mid از سطح تراکم و پیوستگی فرکانس بیشتر و پیوسته تری برخوردار هستند برای مثال میتوان به صدای ریز هیت درام (سنج) اشاره کرد.


در تصویر زیر میتوان مقایسه طول موج دو فرکانس مدت زمان 1 میلی ثانیه را دید که چگونه عمل میکنند.

------------------------------------تصویر
------------------------------------تصویردر حالت اول Low توسط گیتار بیس تولید شده است و طول موج خود را ثبت کرده.
در حالت دوم High توسط سوت زدن یک فرد تولید و طول موج را ثبت کرده است.
نتیجه ای که از تصاویر نمایان میشود گواه برا این است که طول موج های ثبت شده از لحاظ تراکم و فشردگی با یک دیگر متفاوت میباشند و فرکانس High از رنج تکمیل و پیچیده تری استفاده میکند.

به طور کلی 3 رنج فرکانسی اصلی نیز از رنج های فرکانسی زیر مجموع برخوردار هستند که به آنها مهم ترین آنها پرداخته میشود

Low Bass : این قسمت در محدوده فرکانسی 40 هرتز تا 80 هرتز قرار گرفته . همانطور که در بالا توضیح داده شد اصواتی که در رنج low قرار دارند صدایی پرقدرت و پر حجم دارند . در نتیجه با تقویت این محدوده میتوان در اصواتی مانند کیک ، حجم و قدرت را افزایش داد .

Bass : این قسمت در محدوده 80 هرتز تا 250 هرتز قرار دارد . اصواتی که در این رنج فرکانسی قرار دارند صدایی کوبنده و پر حجم دارند . میتوان با زیاد کردن این محدوده ، به صدایی کوبنده و پرحجم در کیک و همچنین ایجاد حجم در اصواتی که دارای فرکانس Middle هستند رسید .

Low Mid : این قسمت در محدوده فرکانسی 250 هرتز تا 500 هرتز قرار دارد . اصواتی در این رنج قرار دارند دارای صدایی گرم و تو دماغی هستند . از تقویت این محدوده برای ایجاد بیس تو دماغی و شفاف استفاده میشود . همچنین تقویت این محدوده بر روی صدای خواننده ، موجب گرمی و پختگی صدا میشود.

Middle : این قسمت در بر گیرنده محدوده فرکانس های 500 هرتز تا 2 کیلو هرتز است و اصوات در این محدوده دارای صدایی غلیظ هستند . تقویت این محدوده باعث ایجاد پانچ در صداهای کوبنده وتقویت ضرب صدا میشود . همچنین از ایجاد تضعیف در این محدوده برای نرمی صدای خواننده و پیانو و همچنین گیتار و امثال انها استفاده میشود .

Hi Mid : این قسمت در محدوده فرکانسی 2 کیلو هرتز تا 4 کیلو هرتز قرار دارد و اصواتی که در این محدوده قرار دارند دارای صدایی شفاف پر ضرب هستند . تقویت در این محدوده باعث میشود که اصوات ضرب بیشتری پیدا کنند ، شفافیت صدای خواننده و هر سازی که در محدوده فرکانسی Middle قرار دارد زیاد شود .


High یا Treble :
این قسمت شامل فرکانس های 4 کیلو هرتز تا 1500 کیلو هرتز میباشد و اصواتی که در این محدوده قرار دارند دارای صدایی زیر هستنتد. تقویت در این محدوده باعث شفافیت صدا در ساز های سیمی مانند صدای سیم پیانو میشود . همچنین صدای های هت درام و کلمه (س) در صدای خواننده در این محدوده قرار دارند .

محدوده فرکانسی صفر تا 40 هرتز معمولا برای جلوگیری از ایجاد هوم و بیس زائد در صدا باید بسته شود .
همچنین فرکانس های بیشتر از 13 کیلو هرتز هم برای جلوگیری از آزار گوش و همچنین صاف و بدون نویز کردن صدا معمولا حذف یا تضعیف می شود .

جدول محدوده و طول موج فرکانس های صوتی


----------------------------------------تصویر

منبع: http://www.e-reading.org.ua/htmbook.php ... h02_01.htm

با تشکر

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات