برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

نقش برنامه نویسی در هدیونیت ها
امروزه به طور خواه یا نا خواه نیاز و علاقه ی افراد جامعه به خودرو شخصی روز افزون و در حال رشد میباشد به گونه ای که افراد به دنبال لذت و هیجان رانندگی و نیز از آن مهم تر به دنبال تکنولوژی قطعات و دیزاین داخلی و خارجی خودرو میباشند که این خود باعث تعویض خودرو و یا تغییر در قطعات داخل و خارج کابین آن میشود.
برای برخی داشتن خودرویی لوکس و گران قیمت و برای عده ای از مردم داشتن خودرویی متوسط کفایت میکند.
اما در هر صورت دوستداران صوت و صدا از هیچ دریغ نکرده و به دنبال بهترین برای خود میباشند حتی در سطح متوسط.

از صحبت های بالا نتیجه ای ساده و قابل درک میگیریم که مردم کم و بیش بر حسب نیازها در هر سطح و طبقه ی اجتماعی خواستار تغییر و تحول بوده اند و این یکی از خصوصیت های انسان میباشد.
در این بین دوستداران سیستم های صوتی با در اختیار داشتن قطعات مناسب به دنبال ایجاد یک لذت بهتر در رانندگی خود میباشند.

موسیقی که سبب آرامش بخش شدن رانندگی میشود در اصل Relax audio نامیده اند که اگر به تاریخچه ی کهن باستانی آن نگاهی بی اندازیم مشاهده میکنیم که بزرگانی همچون افلاطون.فیثاغورث و ارسطو بر این باور بوده اند که موسیقی التیام بخش روح و جان انسان میباشند که این خود بحث جدا و خارج از مطلب میباشد و اگر بخواهیم توضیحات کامل دهیم باید به بحث های روان شناسی و ... هم بپردازیم بطور مثال :دستگاه مغز مخصوصا هیپوتالاموس که در اصل محل تجمع نرون ها میباشد و هنگامی که توسط حس شنوایی تحریک میشوند احساسات و خلقیات فرد را میتوانند دگرگون کند که شامل برخورد های عاطفی و یا ناهنجاری نیز میشود.
از قطعات مهم سیستم های صوتی که حکم مغز و فرمانده ی صوتی قدرت مند را دارد میتوان به هدیونیت (head unit) اشاره کرد که امروزه شاهد پیشرفته ترین آنها نیز هستیم که در آینده این پیشرفت ها بیشتر و روز افزون تر خواهد شد.
هدیونیت:
در اصل نوعی پلیر میباشد که دیتا را خوانده و عملا پردازش میکندکه عمل کد گذاری را از آنالوگ به دیجیتال گاها تغییر داده است.
در هدیونیت ها ابتدا به سطح کیفیت و دقت کراس اوور ها و بازه های فرکانسی آنها توجه میشود و دلیل مهم دیگر ولتاژ پری آمپلی فایر آنها میباشد بهتر استHi Voltageانتخاب گردد که این نیز یکی از مقدمات انتخاب آن میباشد.

در بحث بعدی امکانات جانبی مطرح میشود که ائم از نتورکینگ و اکولایزربالا و صفحات لمسی و نمایشی و نیز موتولایزر بودن پنل برخی میباشد و در مورد بعضی از آنها توضیحاتی خواهیم داد.

LCD:
ال سی دی های بکار رفته در هدیونیت ها بسته به نوع نیاز در طراحی گونه های مخلفی ارائه میشوند گاها تاچ اسکرین و یا برخی گرافیکی ساده و معمولی!

در ادامه به برخی از ال سی دی های معروف میپردازیم.

ال سی دی های تاچ اسکرین:
تاچ اسکرین یا به عبارت دیگر Lcd Touch Screen Panel به صفحات لمسی گفته میشوند که بتوان با لمس دست و یا استفاده از Stylus (قلم) با آنها کار کرد و دستورات و فرامین کاربر را بدون استفاده از دکمه و کلیدی انجام دهند که این یکی انقلاب در تکنولوژی بوده است.
این LCD ها برای اولین بار در سال 1971 در مرکز تحقیقات دانشگاه کنتاکی امریکا پا به عرصه نهاد.
در شکل زیر جدول انواع ال سی دی را خواهیم دید.
---------------------------- تصویر


LCD مقاومتی:
همین طور که از نام این نوع صفحه لمسی پیداست از مقاومت برای تولید مقادیر ولتاژ متفاوت در نقاط مختلف صفحه لمسی استفاده می کند و بدین طریق مکان لمس شده را به کنترلر اعلام می کند.
این گونه از صفحه لمسی ها به هر نوع فشاری حساس است و پاسخ مورد نظر را در خروجی تولید می کند؛یعنی از هر وسیله ای اعم از قلم و انگشت می توان برای کار با آن ها استفاده کرد و از این لحاظ محدودیتی برای کاربران به وجود نمی آید.آن ها معمولا دارای مواد پایه شیشه یا آکرلیک هستند که با لایه هایی از مواد هادی ومقاومتی پوشیده شده است این لایه های نازك توسط نقاط غیرقابل مشاهده ای از هم جدا شده است.
وقتی که صفحه لمسی در حالت عادی و روشن است هیچ گونه تماسی بین 2 لایه هادی و مقاومتی وجود ندارد و هیچ جریانی بین آن دو رد و بدل نمی شود؛ به محض این که لمسی اتفاق بیفتد فشار حاصل از لمس باعث تماس بین 2 لایه هادی و مقاومتی خواهد شد و در جریان الکتریکی تغییر ایجاد می شود .این تغییر توسط کنترلر صفحه لمسی کشف می شود و با اندکی پردازش روی اطلاعات حاصل از لمس، آن ها را تبدیل به یک مختصات افقی و عمودی می کند و به عنوان یک رویداد لمس آن را ثبت می کند .
نوع مقاومتی صفحه لمسی فناوری ساخت ساده ای دارد ولی وضوح تصویری که به کاربران ارائه می دهد نسبت به انواع دیگر کمتر است.همچنین به دلیل عمر طولانی آن، بیشتر به منظور کارهای سنگین در مکان های نامساعد استفاده می شود.


----------------------------- تصویر

lcd خازنی:
این نوع صفحه لمسی ها از یک پنل شیشه ای حاوی یک عنصر خازنی که ذخیره کننده بار الکتریکی است تشکیل شده است .
برخلاف دیگر صفحه های لمسی در این فناوری شیء لمس کننده باید هادی جریان الکتریکی باشد مانند سر انگشت بدون پوشش.
زمانی که صفحه نمایش با یک شیء هادی مناسب لمس شود، جریان الکتریکی از سوی گوشه های صفحه لمسی به سمت نقطه تماس، جاری می شود این رویداد باعث می شود تا مدارهای نوسان سازی که در گوشه های صفحه لمسی قرارگرفته است فرکانس خود را با توجه به نقطه تماس تغییر بدهد. این تغییر فرکانس، اندازه گیری می شود و به تعیین مختصات نقطه لمس شده کمک می کند.این گونه از صفحه های لمسی بسیار مقاوم است و وضوح تصویر عالی دارد .
نکته ی قابل توجه در این نوع صفحات لمسی آن است که یا باید به وسیله ی انگشت آن را لمس نمایید یا به وسیله ی مخصوصی که از جنس فلز باشد و بتواند الکترون را از دست شما به صفحه لمسی انتقال دهد. پس، اگر Stylus را با دستکش به دست داشته باشید، نمیتوانید با این نوع صفحات کار کنید.
------------------------- تصویر
( LCD saw: (Surface Acoustic Wave

این فناوری یکی از پیشرفته ترین گونه ها در صفحه های لمسی است و بیشتر شبیه به انواع نوری است؛ ولی به جای پرتوهای نوری از امواج صوتی استفاده می کند .جنساین صفحه های لمسی شیشه ای است و به همین دلیل هیچ وقت فرسوده نخواهد شد و طول عمر زیاد و وضوح تصویر خوبی خواهد داشت .
Surface عبارت اختصاری SAW نسبت به دیگر صفحات کاربرد کمتری دارند. عنوان SAW صفحات لمسی نوع معنی میدهد .سرعت انتشار این امواج نزدیک به سرعت انتشار « موج سطحی صوتی » است و Acoustic Wave صوت در هوا ست. کارکرد این نوع صفحات به این صورت است که همواره در سطح صفحه نمایش امواجی با سرعت صوت فرستاده میشود. تا وقتی که شما شیای را در این محدوده وارد نکنید، اتفاقی نخواهد افتاد. ولی به محض این
که انگشت یا هر شی دیگری را در این محدوده وارد نمایید، مقداری از امواج فرستاده شده توسط فرستندهی موج،بازتابیده و توسط گیرنده دریافت میشود. یک پردازنده با در نظر گرفتن سرعت انتشار موج و اختلاف زمان بین علیرغم اینکه پیشرفتهترین صفحات SAW تابش و بازتابش آن، مکان لمس را تشخیص میدهد. صفحات لمسی نوع لمسی هستند، ولی در مقابل عوامل خارجی مثل رطوبت، گرد و خاك و ضربه بسیار حساس میباشند.
این فناوری بیشتر برای رایانه های آموزشی و کیوسک های اطلاعاتی در محیط های شلوغ استفاده می شود .

------------------------تصویر

LCD اینفرارد:

این نوع ال سی دی تشکیل شده از ال ای دی های مادون قرمز میباشند.
دو نوع حساس به حرارت و نور تقسیم میشود.
نوع اول که حرارتی میباشند حساس به حرارت میباشند و با لمس انگشت دست ایجاد دیتا و مختصات میکند.
نوع دوم ال سی دی نوری مادون قرمز که هممانطور که میدانید اشعه ی مادون قرمز با چشم قابل دیدن نیست و در این ال سی دی به کار رفته است به طوری که بعد از لمس ال سی دی توسط دست یا قلم مانع از عبور نور میشود و محل مختصات آن نمایان میشود.

برای درک بهتر از تشخیص اثر ال سی دی های تاچ اسکرین بهتر است به شکل زیر دقت کنید.
در شکل زیر ما مختصات مستطیلی یک شکل را میخواهیم تشخیص دهیم برای اینکار از مختصات استفاده میکنیم که تشکیل شده از x و y میباشد.
در شکل زیر کارایی ال سی دی هایی نام برده را مشاهده میکنید.
------------------------تصویر


اما چگونگی نوشتن و نمایش یک شکل روی ال سی دی اگر مستطیل را یک دکمه ی اجرایی بر روی صفحه ی ال سی دی بدانیم چه موقعی این کلید لمس میشود به چهار نقطه احتیاج داریم که آنرا اینگونه نمایش میدهیم (x0,x1) و یگر نقطه را (y0,y1)

-----------------------تصویر
برای کار با ال سی دی های چهار خط به یک میکرو کنترلر نیازمندیم که آنرا باید به ال سی دی وصل کنیم و سپس کامپایلر کد ویژن را از حالت آنالوگ به دیجیتال 10 بیتی فعال و بعد به آن میپردازیم.
کد:
int x (void)
{
int x1;
PORTAَ=0x01;
DDRA=0x05;
x1=read_adc(1);
delay_ms(30);
return x1;
}
int y (void)
{
int y1;
PORTA=0x02;
DDRA=0x0A;
y1=read_adc(2);
delay_ms(30);
return y1;
}


در به فرض اینکه کاربر دکمه را بر روی ال سی دی فشار داده است و برای فهمیدن مختصات آن باید از توابع مختصاتی استاده کرده و با لمس صفحه دو مقدار X و y را پیدا کند به فرض اینکه با یک شی ال سی دی را لمس کرده و مقدار x0را در خروجی نمایش دهد و به ترتیب تا x1 و y0 وy1 را بدست میاوریم.

مختصات های فرضی چهار نقطه
x0=110
x1=310
y0=420
y1=530
به فرض مثال ما مختصات عددی 4 نقطه را بدست آوردیم و میخواهیم برنامه ای بنویسیم که وقتی که دکمه فشرده شد عمل و دستوری که بر عهده ی کلید میباشد صورت گیرد و از 0 منطقی به 1 که برقرار کننده ی شرط هست تغییر کند.
در این بین ما باید از برنامه زیر استفاده کنیم.
کد:
If( ( (x()>110)&&(x()<310) )&& ( (y()>420)&&(y()<530) ) )
{
PORTD.0=1;
delay_ms(100);
}


خواندن فرمت های مختلف و نحوه ی دیکود :
بحث دیگر که در هر هدیونیت بر قرار است اجرا و خواندن دیتا میباشد که آن دیتا ممکن است هر فایلی با هر فرمتی باشد که اکثرا فایل های صوتی تصویری میتوانند باشند.
ما در اینجا به به فرمت wave اکتفا میکنیم و مختصری در مورد نحوه ی خواندن برنامه توضیحاتی گرچه سطحی خواهیم داد.
اساس کار مدار بدین صورت هست که باید ابتدا اهنگ مورد نظر را به فرمت wav تبدیل کنید .البته در این میان تنظیمات دیگری هم نیاز هست از جمله این که اهنگ شما باید به صورت مونو mono باشه وفرکانس آهنگ را ۲۲٫۰۵۰ kHz بذارین همچنین که به صورت ۸ بیتی نیز باید باشد.
----------------------تصویر

wav

بعد از این که اهنگ مورد نظرتون را تبدیل کردین آن را بر روی کارت mmc کپی کنید وطبق نقشه ای که در سایت گذاشته شده مدار را ببندید و از نحوه عملکرد آن لذت ببرید .
نحوه عملکرد مدار بدین صورت میباشد که در ابتدا طبق دیتا شیت mmc چند کد هگز برای دادن ادرس و راه اندازی mmc به کارت ارسال میشه اما در مرحله بعد اطلاعات خونده شده از کارت را به pwm میکرو میفرسته و از این طریق صدا رادر خروجی دریافت می کنیم .
در این پروژه از آی سی atmega16 استفاده شده است اما شما میتوانید با هر میکرو دیگه از جمله atmega8 و…. هم استفاده کنید فقط کافیه پایه ها را طبق میکرو جدید تغییر بدین درضمن در نقشه شماتیک از میکرو atmega32 استفاده شده اما در سورس برنامه میکرو atmrga16 تعیین شده این تفاوت در نقشه شماتیک وسورس دلیل خاصی نداشته و شما اگر در برنامه از mega16 برای میکرو استفاده کردین در سخت افزار هم باید از mega16 استفاده کنید یا هر آی سی دیگر و دلیل تغییر در نقشه شماتیک و سورس برنامه را میتوان یه اشتباه در نقشه شماتیک فرض کرد و هیچ
در مدار ۳ کلید وجود دارد که عملکردیکی از آن ها برای stop /start کردن موزیک شماست و کلید های بعدی برای جلو و عقب بردن آهنگ شماست .تغذیه خود میکرو ۵ ولت میباشد اما تغدیه کارت حافظه mmc باید ۳٫۳ ولت باشد که از یک رگولاتور ۳٫۳ به شماره LF33CV استفاده شده است و برای هم سطح کردن ولتاژ پایه های متصل به میکرو و کارت حافظه از تقسیم مقاومتی استفاده است .
اما در مورد اتصال کارت mmc به میکرو میتوانید از سوکت های رایج کارت mmc استفاده میکنید .در شکل زیر شماره پایه های کارت برای شما نمایش داده شده است .
تصویر


در این مدار از کارت های حافظه mmc با ظرفیت ۱ گیگابایت استفاده شده است اما اگر خواستین از کارت با حافظه کمتر استفاده کنید که باید عدد خط ۹۸ برنامه را تغییر بدین .در حال حاضر به صورت
Test = 512 * 7800
هست که به نسبت تغغیر حافظه کارت مورد استفاده عدد ۷۸۰۰را باید تغییر داد .
در مدار به پین b.4 پایه شماره ۵ میکرو یک led وصل شد هست که با خواندن هر خانه از سکتور mmc حالت ان تغییر میکند واز روشن به خاموش وبالعکس تغییر وضعیت میدهد و در ظاهر در هنگام پخش موزیک خیلی سریع چشمک میزند.
در این مدار از کریستال خارجی ۱۱٫۵۹۲ مگا هرتز استفاده شده است که لازم است در فیوز بیت های میکرو ، کریستال را بر روی کریستال خارجی فرکانس بالا تعیین کنید و در ضمن با این کار در دفعات بعدی اگر خواستید میکرو را پروگرم کنید باید به مبکرو کریستال وصل کنید تا قابل شناسایی باشد .
خروجی صدا توسط یک طبقه تقویت کننده به شماهر ای سی lm386 استفاده شده در ضمن صدای خروجی میکرو به صورت تک کاناله (مونو) میباشد .

-----------------------تصویر


همانطور که در شکل بالا می بینید ۳ کلید به میکرو متصل شده است که سه کلید یکی برای پخش و استپ و دیگری برای جلو بردن آهنگ و کلید سوم برای عقب آوردن آهنگ استفاده می شود.
اگر کلید s2 که برای جلو بردن آهنگ است را یک بار فشار دهید آهنگ کمی جلو می رود ولی اگر کلید را فشار داده و ان را نگه دارید آهنگ بیشتر جلو می رود.
اگر کلید s3 که برای عقب بردن آهنگ است را یک بار فشار دهید آهنگ کمی عقب می رود ولی اگر کلید را فشار داده و ان را نگه دارید آهنگ بیشتر عقب می رود.
اگر کلید s1 که برای استپ و پخش استفاده می شود یعنی زمانی که اهنگ در حال پخش است اگر این کلید را فشاردهید اهنگ استپ می شود و دوباره با فشار دادن کلید اهنگ از جایی که استپ شده شروع به پخش شدن می کند.
نقشه ی مدار بالایی در لینک زیر:
http://wdl.persiangig.com/pages/downloa ... Prints.pdf
در ادامه ی کارکرد ریموت و ال سی دی های معمولی شرح داده میشود.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات