برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

sshot518983ce06450

اگر دقت کنید ؛ کامپیوتر شما دارای یک پورت مخصوص برای بلندگو (اسپیکر) می باشد ( بعضی از سیستم ها حتی چند پورت برای بلندگو دارند ) و یک پورت مخصوص هم برای استفاده از هدفون.سوکت هدفون خود را بردارید و یک بار به پورت مخصوص هدفون وصل نمایید و در مرتبه بعدی به پورت مخصوص بلندگو.نتیجه ای که بدست می آید این است که در دوحالت شما صدا را داخل هدفون دریافت می کنید! پس آیا واقعا این دوپورت کار و وظیفه شان یکی است ؟ یا فرقی هم بین این دو پورت وجود دارد ؟

دریکی از مجلات معتبر کاربری در رابطه با همین پورت ها سوال جالبی را مطرح کرده است که عنوان کردنش در اینجا خالی از لطف نیست.

سوال کاربر :

من یک بلندگو را بر روی سیستم کامپیوترم ست آپ کردم و تنظیمات آن را انجام داده ام.سوکت هدفون را که به پورت مخصوص بلندگو متصل می نمایم هم خروجی صدا را در داخل هدفون دارم.پس از آن سوکت هدفون را به پورت مخصوص هدفون متصل می نمایم و باز هم خروجی صدا را داخل هدفون دارم.تا اینجا به این نتیجه رسیده ام که جفت پورت ها به هدفون من خروجی صدا می دهد اما یک نکته ریزی را پیدا کرده ام!حجم صدایی که از پورت مخصوص هدفون دارم با حجم صدایی که از پورت مخصوص بلندگو ؛ داخل هدفون قابل مقایسه نیست !حتی در ابتدا فکر کردم میزان بلندی صدا داخل سیستم در این دوحالت متفاوت بوده اما پس از بررسی و چک کردن این مورد متوجه شدم که حتی در مواقعی که بلندی صدای سیستم در این دو حالت یکسان می باشد هم حجم صدا متفاوت است ! آیا حجم صدا ؛ میزان بیس و تنظیمات خاص صدا در خروجی گرفتن از این دو پورت متغیر است ؟

پاسخ به سوال کاربر :

برای پاسخ دادن به این موضوع باید به صورت عمیق تری به این مسئله نگاه کرد.ابتدا باید عنوان کرد که این مسئه بستگی دارد به این که ، چه سخت افزار هایی بر روی سیستم کامپیوتری شما وجود دارد ؛ اما معمولا تفاوت هایی میان پورت مخصوص بلندگو و پورت مخصوص هدفون وجود دارد. میزان امپدانس (مقاوت ظاهری) و میزان حداکثر خروجی صدا در دقیقه نیز در مقایسه تخصصی این دو پورت مخصوص اهمیت دارد.همچنین مدل و کارایی کارت صدای موجود روی سیستم شما (sound card) نیز تاثیر گذار می باشد ؛ برای مثال کارت صدای ” Auzentech X-Fi-Forte” ؛ یک آمپیلی فایر مناسب و کارا بر روی پورت مخصوص هدفون را دارد تا کاربری که از آن استفاده می کند ؛ در هدفون خود خروجی صدا را با کیفیت بالاتر و بهتری دریافت کند.اما باید برای مقایسه صادقانه ؛ به جای اینکه ملاک و معیارمان را روی سیستم های حرفه ای قرار دهیم ؛ بایستی مشخصات یک پورت استاندارد را در نظر بگیریم :

امپدانس بارگذاری شده روی هدفون : ۱۶Ω ~ ۶۰۰Ω

لاین خروجی امپدانس : ۳۳۰Ω

لاین /  AUX ورودی امپدانس : ۱۰KΩ

مثلا اگر شما از کارت صدایی که امپدانس پایین تری نسبت به کارت صدای حرفه ای دارد ؛ خروجی بالایی بگیرید ؛ در حقیقت جریان بیشتری را در خواست کرده اید که قطعا باعث آسیب به کارت صدای شما می شود.

با توجه به توضیحات بالا ؛ برای دریافت صدا با کیفیت بهتر و عدم فشار بر روی کارت صدای خود ، حتما سوکت هدفون خود را به پورت مخصوص هدفون متصل نمایید.

 به نظر شما درست بودن قطبهای سیم بلندگو چقدر اهمیت داره ؟ 

اصلا چطور میشه قطبهای یا ترمینال مثبت و منفی یک بلندگو رو شناسایی کرد ؟

آیا تعویض قطب رو صدا و کیفیت اون تاثیر داره ؟

 

یک روش ساده برای تست قطبهای نا معلوم یک بلندگو استفاده از یک باتری چند ولتی هست .

در صورتی که قطبهای باتری رو مطابق با بلندگو وصل کرده باشید به خاطر اعمال جریان DC  به بلندگو دیافراگم بلندگو به طرف بیرون حرکت خواهد کرد و به همیت ترتیب اگر بر عکس وصل شده باشه بوبین به طرف داخل مگنت کشیده خواهد شد

خب این تست برای خیلی از دوستان ساده و پیش پا افتاده هست . 

تعویض قطب یا ناصحیح بودن قطب های یکی از اسپیکرها در سیستم استریو باعث بروز مشکل غیر هم فاز شدن میشه.

فاحش ترین حالت بوجود آمده از بین رفتن و حذف بیس ها هست چرا که دو اسپیکر بخاطر وجود اختلاف 180 درجه در فاز باعث حذف بیس های همدیگر میشوند !

بیس ها بخاطر بلند بودن طول موج بیشتر قابلیت حذف همدیگر رودارند

همچنین سایر نواحی فرکانسی هم تحت تاثیر این اختلاف فاز قرار میگیرند برای دوستان باتجربه تشخیص نا صحیح بودن سیم های یکی از بلندگو ها حتی در مکالمه یا موسیقی های بدون ریتم هم ممکن هست.

بیشتریت بحث هایی که تا بحال بر روی سیم بندی و رعایت قطبهای بلندگو شده مربوط به هم فاز شدن بلندگو ها بوده . 

حالا اینجا یک سوال پیش میاد ؟؟ قبلا اشاره کردیم که تعویض یا برعکس بستن قطبهای یکی از بلندگو باعث بروز مشکل غیر هم فاز شدن میشه ! خب اگر هر دو بر عکس بسته بشن چطور ؟ جواب اینه که این مشکل حل میشه و بلندگو ها هم فاز شده و درحالت صحیح کار خواهند کرد .

اما بحث جدید ما روی تطبیق فاز نیست. و اینجا یک سوال جدید پیش میاد که درصورتی که قطبهای دو اسپیکر رو مطابق با هم برعکس روال همیشگی که مثبت بلندگو به مثبت خروجی آمپلی فایر وصل میشه و منفی هم به منفی ببندیم چه اتفاقی خواهد افتاد ؟

از نظر تئوری هیچ تفاوتی در صدا احساس نخواهد شد چر اکه دوبلندگو مطابق با هم برعکس وصل شده و دقیقا هم فاز میباشند و گوش انسان نمیتونه به هیچ وجه معکوس شدن فاز رو بصورت مطلق متوجه بشه و این رو زمانی متوجه میشه که یک بلندگو نسبت به اون یکی اختلاف فاز داشته باشه .

پس موسیقی و کیفیت صدا از نظر تئوری دقیقا همان حالتی خواهد بود که سیم بندی ها درست انجام شده .

ولی در حالت عملی این دو حالت یکسان نخواهند بود.

در بحث سطح های شنیداری این اصل وجود داره که توانایی تشخیص و دقت پارامترها و شاخص های ارزیابی یک سیستم صوتی به مرور زمان و با تمرین بهتر و بهتر خواهند شد و دراین پروسه رفته رفته یک شنونده با تجربه تر شده و قادر به تشخیص تفاوتهای خیلی کم و ظرافتهایی در صدا خواهد شد که برای شنونده های کم تجربه تر و یا آماتور بی معنی و شاید هم غیر قابل درک باشه .

توجه کنید که منظور ما تنها شنونده هایی رو شامل میشه که آدیوفایل واقعی بوده و بدون تعصب دنبال صدای خوب و رفرنس هستند . کسانی مدام در حال کسب تجربه و آزمایش های گوناگون روی سیستم های صوتی بوده و کوچکترین تغییرات رو حتی در پلیسمنت بلندگو متوجه میشن.

حالا اگر میخواهید یک تست اصولی از سطح شنیداری خودتون بگیرید بهتره از این روش استفاده کنید.

با یک تراک ثابت از یک CD با کیفیت خوب تست رو شروع کنید ابتدا این قطعه رو در حالتی که سیم بندی هر دو بلندگو صحیح هست گوش کنید و یک بار دیگه در حالتی که  مثبت و منفی هر دو بلندگو رو برعکس بسته اید گوش کنید .

آیا تفاوتی احساس میکنید ؟ لطفا نگذارید ذهنیت شما روی قضاوتتون تاثیر بذاره !!

پیش داوری هم ممنوع !! اگر چیزی متوجه شدید به ما هم بگید 

ادامه مطلب رو واینکه و اقعا چه تفاوتی و به چه علتی ایجاد میشه رو موکول میکنم به پست بعدی تا خودتون قضاوت کنید . 

اگر هم چیزی متوجه نشدید اصلا ناراحت نباشید چرا که به واسطه همین تست ها ومقایسه ها و گوش کردن ها میشه لول شنیداری رو ارتقا داد و از موسیقی لذت بیشتری برد

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic