برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سیستم كنترل توزیع یافته (DCS)

با معرفی میكروپروسسورها ، و میكروكامپیوترها به بازار ، كارهایی كه در یك پروسه بر عهده یك كامپیوتر بود بین میكروپروسسورها و میكروكامپیوترها تقسیم شد و باعث به وجود آمدن نسلی از روش كنترل به نام DCS شد. DCS مخفف Distributed Controller System است و هدف از آن، انجام عملیات كنترلی به صورت غیرمتمركز است.

برخلاف ظاهر سیستم DCS ، كلیه كنترلرها به اتاق كنترل آورده شده اند و به نظر می رسد كه كنترل به صورت متمركز انجام می شود. این در حالی است كه در سیستم های نیوماتیك كنترلرها اكثرا به صورت محلی وجود دارند كه در سایت نصب می‌شوند؛ درحالیكه در DCS ، دیگر كنترلری در محل سایت نداریم. آنچه اساسا در سیستم DCS رخ می دهد ؛ تقسیم عملیات كنترلی بین چندین كنترل كننده است كه در اتاق كنترل قرار گرفته اند ؛ به دلیل همین تقسیم است كه سیستم Distributed نام گذاری شده است. در این سیستم، حلقه های ساده ای متشكل از Field و كنترلر وجود دارد كه این كنترلرها (میكروپروسسورها) در یك لایه بالاتر در سطح supervisor به هم متصل هستند.

برای DCS می توان چهارسطح كاری در نظر گرفت:
1- Field: در این سطح ما با سنسورها و عملكردها سرو كار داریم.
2- Marshal cabinet: ترمینالهایی كه wiring را مرتب می كنند در این ترمینالها ایزولاتور ، signal conditioner barriers و… موجود است.
3- Process station: شامل كابینت هایی است كه داخلشان كارت I/O و كنترلرها قرار دارند.
4- Operator station: جایی كه اپراتور می نشیند و plant را نظارت می‌نماید.

در این جا I/O Bus به صورت سریال استو كنترلرهای مختلف از طریق data highway به هم متصل می‌شوندو معمولا" از پروتكل RS485یا RS232استفاده می كنند. در سیستم DCS معمولا" كنترلرها به صورت Full redundant هستند( CPU و باتریها)، به این صورت كه دو تا كنترلر در مدار وجود دارد یكی slave و دیگری master.

سیستم slaveدائما" سالم بودن master را چك می كند و چنانچه به هر علتی، درست عمل نكند ، خود slave جای سیستم Master را می‌گیرد. كارت های I/O هم قابلیت redundancy دارند ولی آنچه در مورد كارتهای I/O باید دقت شود آن است كه كارت هایی كه redundant یكدیگر هستند در یك rack قرار نگیرند ؛ كه اگر احتمالا" back plane (بورد الكترونیكی كه PLC و كارتهای I/O بر روی آن نصب می‌گردند) دچار مشكل شد، بتوان از كارت redundant استفاده نماییم . نكته بسیار مهم در مورد DCS قابلیت ذخیره سازی اطلاعات است.

http://fatek.iranblog.com/

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic