برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

در طراحی وب، رنگ مهم‌ترین عامل بصری و اولین عنصر تاثیرگذار بر کاربر است. چون وجود نور باعث تشدید رنگ‌ها می‌شود، بنابراین انتخاب مناسب و به‌جای آن می‌تواند به جذابیت سایت بیافزاید و گاهی انتخاب نامناسب باعث می‌شود کاربر تا بارگذاری کامل صفحه منتظر نماند.

Color-on-the-web-8.jpg

انتخاب رنگ، یک موضوع کاملا سلیقه‌ای است و اثر روانشناسی و مفهوم آن در فرهنگ‌های گوناگون در درجات بعدی اهمیت قرار دارند اما رعایت این مسائل باعث انتقال بهتر موضوع به کاربر می‌شود.

رنگ

به طور کلی رنگ‌ها دارای سه مشخصه اصلی هستند که با تغییر در آنها طیف‌های گوناگون رنگ پدید می‌آیند. این سه مشخصه عبارتند از:

فام (Hue)
درخشندگی (Value)
اشباع (Saturation)

فام یا ته‌رنگ

فام در واقع همان اسم عام رنگ است که به صورت کامل و در نهایت درخشش دیده شود، مثلا فام آبی. رنگ‌ها به دو دسته کلی فام‌دار (قرمز، آبی، زرد و ...) و بی فام (سیاه، سفید و خاکستری) تقسیم می‌شوند.

color-wheel.jpg

فام‌های اولیه

این فام‌ها در مثلث مرکز دایره رنگ قرار دارند که شامل سه رنگ اصلی آبی، زرد و قرمز می‌شوند و سایر رنگ‌ها از ترکیب این سه رنگ بوجود می‌آیند. نمونه‌های زیر، طرح‌هایی را نمایش می‌دهد که در آن‌ها، از رنگ‌های اصلی برای ساختار سایت استفاده شده است.

Color-on-the-web-1.jpgColor-on-the-web-2.jpg

فام‌های ثانویه

این رنگ‌ها از ترکیب دو به دو رنگ‌های اولیه با هم به‌دست می‌آیند که شامل سبز، نارنجی و بنفش می‌باشد.

فام‌های ثالثه

از ترکیب فام‌های اولیه و ثانویه با هم، فام های ثالثه بدست می‌آیند که شامل رنگ‌های حلقه بیرونی دایره رنگ می‌شود.

Color-on-the-web-9.jpg

درخشندگی

درخشندگی درجه تیرگی یا روشنی هر رنگ است و طیف‌های گوناگون یک فام (رنگ) از روشن‌ترین حالت تا تیره‌ترین را تشکیل می‌دهد.

طرح‌هایی که در ادامه می‌بینید، نمونه‌های مناسبی از به‌کار گیری طیف‌های مختلف رنگی است. در این نمونه‌ها با تغییر در تیرگی و روشنی، سعی شده تا کنتراست درخشندگی لازم در آن‌ها ایجاد شود.

Color-on-the-web-7.jpgColor-on-the-web-6.jpg

اشباع یا خلوص رنگی

Color-on-the-web-10.jpg

از ترکیب رنگ‌های فام دار با رنگ‌های بی‌فام (سفید، سیاه و خاکستری) درجه خلوص رنگی تغییر می‌کند. در واقع اشباع، همان خالص بودن یک رنگ است در حالتی که هیچ رنگ دیگری با آن ترکیب نشده است. مانند آبی خالص.

ترکیب رنگ‌های خالص با خاکستری از انرژی رنگ‌ها کم می‌کند و از نظر بصری دورتر می‌شوند و هر چه خالص‌تر باشند نزدیک‌تر به‌نظر می‌آیند. از این خاصیت می‌توان برای پلان‌بندی کار کمک گرفت و از رنگ‌های پر انرژی‌تر برای عنوان‌های مهم‌تر و در سطوح کم استفاده کرد.

در قسمت بعدی به بررسی رنگ‌های سرد و گرم و تاثیر آن در طراحی سایت و همچنین رنگ‌های مکمل می‌پردازیم. برای نوشتن این مطلب از کتاب "هنر رنگ" و ویکی‌پدیا نیز استفاده شده است

در این بخش قصد داریم تا با خاصیت سرد و گرم در رنگ‌ها و تاثیر آن بر بیننده آشنا شویم. توصیه می‌کنیم اگر مطلب قبلی ما را مطالعه نکردید، ابتدا پیش‌زمینه‌ای در رابطه با این موضوع کسب کنید و بعد به خواندن این مقاله بپردازید.

color-on-the-web-part2-1.jpg

رنگ‌های سرد و گرم

این خاصیت از رنگ باعث تغییر دمای ذهنی بیننده می‌شود. برای مثال اگر شما وارد فضایی شوید که با رنگ آبی پوشیده شده است احساس خنکی و سرما می‌کنید چون آبی جزء رنگ‌های سرد است و این حس را به شما می‌دهد.

در فضای طراحی رنگ‌های گرم احساس نزدیکی و رنگ‌های سرد حس دوری را به ما منتقل می‌کند، بنابراین با استفاده از ترکیب این دو رنگ کنار یکدیگر حس دوری و نزدیکی را به بیننده بدهیم.

رنگ‌های سرد

color-on-the-web-part2-2.jpg

این رنگ‌ها شامل آبی، سبز، بنفش و طیف‌های مابین آن می‌شود. در این میان آبی سرد‌ترین رنگ است چون سبز و بنفش از ترکیب یکی از رنگ‌های گرم با آبی بدست آمده‌اند (سبز از ترکیب آبی با زرد و بنفش ترکیبی از قرمز و آبی) در صورتی که آبی خالص است و با هیچ رنگی ترکب نشده است.

رنگ‌های سرد القا کننده آرامش و سکون، یاد آور شب، سرما و نمادی از معنویت هستند.

آبی

رنگ آبی در فرهنگ ما نماد بهشت و معنویت است، رنگی آسمانی و فرا زمینی، به همین دلیل از این رنگ برای گنبد مساجد و کاشیکاری استفاده می‌شود. این رنگ القا کننده آرامش است، در فضای وب بیشتر برای وب سایت‌های تجاری از آبی تیره استفاده می‌شود.

آبی روشن شادابی و طراوت را القا می‌کند و رنگی صمیمی است، اما آبی تیره جدی‌تر به نظر می‌رسد.

طیف‌های گوناگون آبی می‌تواند اثر متفاوتی بر بیننده بگذارد، برای مثال آبی روشن حس آرامش و سکون و صمیمیت را به بیننده می‌دهد و طیف‌های تیره آن سنگین و جدی‌تر است.

color-on-the-web-part2-3.jpg

آبی فیروزه‌ای حس شادابی و آرامش را به بیننده می‌دهد.

color-on-the-web-part2-4.jpg

همان طور که می‌بینید استفاده از رنگ آبی روشن در این وب سایت نمایانگر آرامش و صمیمیت است.

color-on-the-web-part2-5.jpg

آبی تیره ترکیبی جدی‌تر و تجاری بوجود آورده است

color-on-the-web-part2-6.jpg

آبی روشن مایل به فیروزه‌ای در کنار خاکستری ترکیبی مدرن را بوجود می‌آورد.

سبز

سبز رنگ زندگی و طبیعت است، این رنگ زمینی‌تر از آبی است و یاد آور بهار، رشد، جوانه گیاهان، طراوت و تازگی است. سبز خصوصیت آرامش را از آبی در خود دارد و هر چه این ترکیب به سمت آبی می‌رود آسمانی‌تر و آرام‌تر است (مانند سبز آبی) و افزایش میزان زرد آن را زمینی‌تر و پر انرژی‌تر می‌کند.

color-on-the-web-part2-7.jpg

استفاده از سبز روشن متمایل به زرد حس تازگی و انرژی را به ما می‌دهد.

color-on-the-web-part2-8.jpg

استفاده از سبز مناسب سایت‌های مواد غذایی طبیعی است، و حس سلامتی و تازگی را به بیننده می‌دهد.

برگ و طیف سبز رنگ آن در این سایت یاد آور طبیعت و محصولات طبیعی است.

color-on-the-web-part2-9.jpg

ترکیبی از رنگ سبز و زرد که به ترکیب سایت انرژی داده است.

بنفش

بنفش ترکیبی از آبی و قرمز است و خصوصیاتی از هر دو را داراست، این رنگ، رنگی شیک و تشریفاتی است. ترکیب تیره‌تر آن لوکس و تجملی و طیف‌های روشن‌تر لطیف و ملایم‌تر است. بنفش رنگی اسرار آمیز است و نماد خلاقیت و هنر به شمار می‌آید.

color-on-the-web-part2-10.jpg

طیف‌های بنفش روشن مناسب سایت‌های بانوان است چون رنگی لطیف و ملایم است.

color-on-the-web-part2-11.jpg

وقتی این رنگ به سمت قرمز می‌رود انرژی آن بیشتر می‌شود.

color-on-the-web-part2-12.jpg

ترکیب تیره‌تر این رنگ تجملی و شیک‌تر است.

رنگ‌های گرم

color-on-the-web-part2-13.jpg

رنگ‌های گرم شامل طیف زرد، نارنجی و قرمز می‌باشد. این رنگ‌ها حس گرما را به بیننده القا می‌کنند و باعث افزایش دمای ذهنی می‌شود. نگاه کردن به رنگ‌های گرم باعث بیشتر شدن گردش خون در بدن می‌شود. این رنگ‌ها دارای انرژی، هیجان و حرکت هستند. یاد آور آتش، طلوع خورشید، پاییز و حرارت.

قرمز

گرم‌ترین رنگ در چرخه رنگ قرمز است، این رنگ دارای انرژی زیادی است و خیره شدن به این رنگ جریان خون را افزایش می‌دهد. یاد آور خشم و عصبانیت است، در فرهنگ ما قرمز رنگی مادی و زمینی است و در اکثر فرش‌ها از این رنگ به عنوان رنگ اصلی استفاده شده است.

استفاده از قرمز خالص باعث جلب توجه می‌شود و بسیار پر انرژی است و در طیف‌های تیره‌تر آن رنگی شیک و سنگین است. این رنگ باعث تحریک اشت‌ها می‌شود، بنابراین مناسب‌ترین رنگ برای وب سایت‌های مواد غذایی است.

قرمز نماد عشق است و سفید نماد پاکی، از ترکیب این دو رنگ صورتی بدست می‌آید که سمبل عشق پاک و معصومانه است که می‌توان از آن در سایت‌های کودکانه استفاده کرد.

color-on-the-web-part2-14.jpg

استفاده از رنگ قرمز برای سایت‌های فست فود و مواد غذایی.

color-on-the-web-part2-15.jpg

ترکیب آن با مشکی ترکیبی شیک و تجملی بوجود می‌آورد، قرمز تیره نمادی از سلطنت و پادشاهی نیز به شمار می‌آید.

color-on-the-web-part2-16.jpg

طیف‌های روشن و صورتی ترکیبی ملایم و کودکانه به سایت می‌دهد.

color-on-the-web-part2-17.jpg

اسفاده از این رنگ به صورت خالص بسیار پر انرژی است.

نارنجی

نارنجی رنگی پر انرژی و شاد است. نماد جوانی و انرژی است و رنگی مناسب برای سایت‌های ورزشی و سایت‌های مربوط به نوجوانان است. همچنین استفاده از آن برای محصولات غذایی مناسب می‌باشد. استفاده در سطوح کم برای جلب توجه مناسب می‌باشد، برای مثال استفاده از آن برای یک دکمه کوچک از یک لینک مهم در سایت بسیار مناسب می‌باشد. همچنین این رنگ یاد آور پاییز است.

color-on-the-web-part2-18.jpg

استفاده در سطوح کم برای جلب توجه

color-on-the-web-part2-19.jpg

پس زمینه نارنجی فضا را پر انرژی کرده است.

color-on-the-web-part2-20.jpg

ترکیب زرد نارنجی با خاکستری ترکیبی صنعتی به‌وجود آوره که زمینه خاکستری باعث افزایش انرژی زرد- نارنجی شده است.

زرد

رنگ نور و خورشید، این رنگ باعث افزایش یادگیری می‌شود. زرد در حالت خالص رنگی شاد است که باعث جلب توجه می‌شود و طیف‌های روشن‌تر آن ملایم و کودکانه‌تر است. ترکیب آن با مشکی و رنگ‌های تیره از انرژی آن کم می‌کند.

color-on-the-web-part2-21.jpg

همان طور که می‌بینید این رنگ باعث جلب توجه می‌شود اما استفاده از آن در سطوح وسیع چشم را اذیت می‌کند.

color-on-the-web-part2-22.jpg

ترکیب‌های روشن‌تر فضایی کودکانه‌تر و فانتزی به سایت می‌بخشد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic