برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

معرفی منبع تغذیه ۱۰۳۰ وات GREEN

بهادر امید
۱۷ شهریور ۱۳۸۶
omid@sakhtafzar.com


پیشگفتار :

بدون شک یکی از مهمترین بخش های تشکلی دهنده مدارات و دستگاه های الکترونیکی‌ بخش تغذیه آن است که وظیفه تبدیل و توزیع انرژی مصرفی قطعات مدار یا دستگاه را بر عهده دارد. کامپیوتر های شخصی نیز دقیقا بسان یک مدار الکترونیکی هستند که وظیفه تامین انرژی مصرفی آن را قطعه ای به نام منبع تغذیه (پاور) بر عهده دارد‌. قطعا استفاده از یک منبع تغذیه ضعیف و یا غیر استاندارد پیامد های مخربی را به دنبال خواهد داشت بنابر این بر آن شدیم تا در این مقاله علاوه بر معرفی منبع تغذیه ۱۰۳۰ وات گرین از زبان مهندسین این شرکت‌، پیامد های استفاده از منابع تغذیه غیر استاندارد را نیز تشریح کنیم...فهرست بخش های مقاله :
مقدمه
ویژگی های فنی GP1030B - بخش اول
ویژگی های فنی GP1030B - بخش دوم
ویژگی های فنی GP1030B - بخش سوم
بررسی عملکرد پاور GP1030B تحت بارهای مختلف توسط موسسه EPRI - بخش اول
بررسی عملکرد پاور GP1030B تحت بارهای مختلف توسط موسسه EPRI - بخش دوم
بررسی عملکرد پاور GP1030B در یک سیستم حرفه ای
بررسی ساختار داخلی پاور GP1030B
سخن آخر


مقدمه :

همه ما درصورت تهیه قطعات حرفه ای سخت افزاری نیازمند یک قلب تپنده ایمن برای آن خواهیم بود. قلبی که توانایی کارکرد با راندمان مطلوب سایر اجزای سخت افزاری را برای ما فراهم آورد. این پاور در نوع خود کم نظیر و حاصل تجربه چندین ساله کمپانی معتبر Seventeam در کنار نیازهای فنی شرکت GREEN برای سازگاری با شرایط محیطی کشور عزیزمان می باشد. تناسب این محصول با ولتاژ ، فرکانس و نوسانات برق شهری و ازطرفی سازگاری با حداقل و حداکثر های میزان رطوبت، حرارت و شرایط اقلیمی کشور ایران ، سبب شده تا این محصول به نوعی مختص و سفارشی برای کاربران محترم ایرانی ساخته شود.

پاور 1030 وات گرین

منبع تغذیه 1030 وات گرین


از کمپانی Seventeam به عنوان یک سازنده مادر و در زمره بهترین سازندگان پاور در دنیا و در کنار نامهای معتبری همچون Enermax, PC Power & Cooling یاد می شود. این کمپانی سازنده اصلی پاور برای بسیاری از برندهای نام آشنا در دنیای پاور ساپلای ، همچون Cooler Master, Tagan, Silver Stone, Thermaltake,... می باشد و از معدود کمپانی هایی است که فقط و فقط به طور تخصصی به تولید پاور کامپیوتر می پردازد.

GREEN با توجه به بررسی های کاملا فنی و تجربه بیش از یک دهه حضور در بازار ایران، کمپانی Seventeam را به عنوان شریک اصلی تجاری خود، در زمینه تولید منابع تغذیه کامپیوتر انتخاب نموده است. همکاری این دو شرکت را در آینده ای نزدیک با ورود پاور GP1230B به بازار ایران و راه اندازی خط تولید تمام اتوماتیک تولید پاور در کشور عزیزمان، بیشتر از گذشته لمس خواهید نمود.


ویژگی های فنی GP1030B - بخش اول :

توان واقعی این پاور در شرایط متعادل ، برابر با 1030 وات می باشد و قادر است در زمانهای محدود تا 1200 وات را تحمل نماید. دقت بالای سطح ولتاژ خروجی در این توان ، از ویژگی های مثبت این پاور می باشد.

این پاور دارای قدرت فوق العاده ای در شاخه های خروجی +12V خود می باشد به طوریکه قادر است در مجموع چهار لاین خروجی +12V خود شدت جریانی معادل 80A و توانی معادل 960 وات را تحمل نماید. این توان خروجی در شاخه +12V در کنار نویز فوق العاده پایین (>50mVpp) این شاخه، سبب شده تا بهترین شرایط را برای کارکرد سخت افزارهای حرفه ای جدید مانند کارتهای گرافیکی NVIDIA 8800Ultra, ATi 2900XT و پردازنده های چهارهسته ای فراهم سازد.

تمامی خروجی های مورد نیاز و متناسب با سخت افزارهای امروزی زا در این مدل مشاهده می نمایید. کانکتور اصلی 24pin MB ، دو کانکتور 8pin E-ATX متناسب با پلات فرم های آینده AMD ، چهار کانکتور 8pin (6+2) PCI Express متناسب با تکنولوژی SLI, Cross Fire ، شش تا هشت کانکتور SATA برای اجرای عملیات Raid، شش کانکتور Molex و یک کانکتور 4pin ATX از جمله کانکتورهای اصلی خروجی این پاور می باشند. تمامی کابلهای خروجی این پاور دارای روکش محافظ حرارتی می باشند تا از تاثیرگذاری حرارتی آنها برروی یکدیگر کاسته شود.

ویرایش ساختار این پاور تحت استاندارد SSI EPS12V Ver2.91 Revision2007 می باشد. این پاور دومین پاور در دنیای منابع تغذیه تحت استاندارد EPS می باشد که سازگار با دگرگونی این استاندارد در سال 2007 و متناسب با سخت افزارهای این دوره تولید شده است. افزایش توان شاخه +12V تامین کننده ولتاژ برای کارتهای گرافیکی جدید و اعمال بالانس جدید در چیدمان خروجی های این شاخه ، از مهمترین تغییرات Rev2007 استاندارد EPS به شمار می رود.

تحمل توان این پاور در خروجی +5V/SB تا 5A افزایش یافته است . این مورد ، پاور GP1030B را قادر ساخته است تا برروی سیستمهایی که بیشترین مصرف را از این شاخه و به جهت تامین ولتاژ مورد نیاز خروجی های بالای USB خود دارند، به خوبی جوابگو باشد و کمترین میزان خطا را با اعمال بارهای متقابل در این شاخه داشته باشد . به طوریکه حداقل تا حداکثر نوسان ولتاژ این خروجی تحت حداقل تا حداکثر اعمال بارهای متقابل ، کمتر از 2% می باشد.

استفاده از کابل برق ورودی استاندارد ، ( ضخامت قطر هر رشته از سیم های داخل کابل بالاتر 1.0mm می باشد) این اطمینان را به مصرف کننده می دهد که حتی در صورت استفاده از پاور در حالت Full Load نگران تامین شدت جریان مورد نیاز برای کارکرد پاور را نداشته باشد. از طرفی در این پاور از کانکتور برق ورودی اختصاصی با قدرت تحمل 16A در حالت 220V استفاده شده که در نوع خود بی نظیر می باشد.مطلبی که هیچ یک از کمپانی های مطرح سازنده پاور در این رنج توانی به آن توجه ننموده اند ، این است که این نوع پاورها در حالت Full Load جریانی در حدود 8A از برق شهری در رنج 220Vac طلب می نمایند. از طرفی در استانداردهای Safety بر این مطلب تاکید شده است که مسیر عبوری ولتاژ ورودی ، باید حداقل 30% بالاتر از حداکثر آمپراژ عبوری ، ایزوله شده باشد . یعنی شما در حداکثر میزان مصرف پاور، باید از کانکتورها ، کابلها، کلید های قطع و وصل و ... استفاده نمایید که بالاتر از 10A در سطح ولتاژ 220Vac قدرت تحمل داشته باشند. خوشبختانه در این زمینه نیز کمپانی Seventeam با تعبیه کابلها، کلیدها، کانکتورو... با قدرت تحمل 16A در سطح ولتاژ 220Vac پیشتاز سایرین بوده است و توجه به استانداردهای Safety را در اولویت کاری خود قرار داده است.

کانکتور برق ورودی

کانکتور برق ورودی پاور 1030 وات گرین


ویژگی های فنی GP1030B - بخش دوم :

حتما برای شما این سوال به وجود آمده است که چرا این پاور فقط دارای یک فن 8cm می باشد و آیا این فن قادر به خنک نگاه داشتن فضای داخلی پاور می باشد؟ همانطور که می دانید در گذشته ای نه چندان دور ، برروی پاورهایی که توانی بین 400 تا 500 وات واقعی داشتند ، دو تا سه عدد فن 8cm نصب می شد و با توجه به آن ذهنیت گذشته، امروزه تصور می کنیم که پاورهای پرقدرت باید دارای تعداد فن های بیشتری باشند. در حالی که با توجه به پیشرفت تکنولوژی ، امروزه شاهد عرضه پاورهایی هستیم که حتی با توانهای 500 و 600 وات، بدون فن تولید می شوند. در این رابطه شرکت Seventeam به عنوان پرچمدار این موضوع شناخته می شود . به طوریکه برای اولین بار در دنیا و در سال 2005 توانست پاوری را به دنیا معرفی نماید که با توان خروجی 600W بدون نیاز به فن ، کارکرد بسیار مطلوبی داشت و در مجامع بین المللی موفق به اخذ چندین گواهینامه و تقدیرنامه های مختلف شد. این کمپانی در محصول GP1030B شرکت GREEN با توجه به افزایش کارآیی پاور، استفاده از یکسو کننده های Ultra Fast ، طراحی Forward ، چیدمان صحیح کامپوننت های تولید کننده حرارت در مسیر کوران باد و ... موفق شده به عنوان دومین سازنده پاور در دنیا پس از کمپانی پر افتخار PC Power & Cooling باشد که در این سطح از توان خروجی ، فقط و فقط از یک فن 8cm جهت کولینگ فضای داخلی پاور استفاده نماید. مزیت اصلی استفاده از یک فن 8cm به جای فن های 12~14cm در این موضوع نهفته شده است که اینگونه سیستم کولینگ شرایط مساعدتری را برای تخلیه هوای گرم پاور فراهم می سازد و تاثیر این گرما بر سایر فضای داخلی سیستم جلوگیری می نماید. این مورد در کارکرد صحیح و بدون خطای پاور در دراز مدت و همچنین عمر مفید پاور ، تاثیر مستقیم خواهد گذاشت.

فضای داخلی پاور 1030 وات گرین

فضای داخلی پاور 1030 وات گرین

عمر مفید این پاور با توجه به شرایط محیطی و فیزیکی کشور ایران، بالاتر از 120 هزار ساعت پیوسته محاسبه و تخمین زده شده است. در این رابطه استفاده از قطعات ساخت ژاپن، کولینگ مناسب فضای داخلی ، راندمان بالا ، طراحی صحیح مدار ، استفاده از PFC در حالت Auto Active ، دامنه باز ولتاژ و فرکانس ورودی و... تاثیرگذار بوده است.

تعبیه کلیه پروتکشن های محافظتی که در شرایط نامتعارف از کارکرد پاور جلوگیری می نماید، از دیگر پارامترهای مثبت این پاور می باشد. پروتکشنهایی مانند OVP, UVP, OCP, SCP, OPP, OTP,... این امکان را به پاور GP1030B داده اند تا به صورت هوشمندانه به هر نوع نوسان و اختلال در ورودی و خروجی خارج از محدوده کاری تعریف شده، حرارت بالای محیط داخلی ، اتصال کوتاه و ... در فاصله زمانی بسیار کوتاه عکس العمل نشان داده و مانع از آسیب رسانی به سخت افزار گردد.جالب است بدانید که این پاور علاوه بر پروتکشنهای فوق، دارای دو پروتکشن جدید نیز می باشد؛ PR, OSP :


Protection Reset ، این پاور را قادر می سازد در زمانی که توسط عوامل جانبی در قسمت ورودی، پروتکشن های OVP,UVP پاور فعال شوند و موجب خاموش شدن آن گردند ، خود به خود و پس از وقفه 5 ثانیه ای، مجددا روشن و به کار خود ادامه دهد. این مورد در صورت تکرار در مرتبه دوم با اختلاف زمانی کمتر از 10 ثانیه ، دیگر اجرا نخواهد شد تا مشکل به طور کامل مرتفع و سیستم توسط خود کاربر مجددا روشن گردد.

Over Shoot Protection ، این پاور را قادر می سازد تا اگر نوسان بیش از 15 درصد ولتاژ در لحظه روشن شدن داشته باشد ( مانند Spike ) ، در مدت زمان کمتر از 10ms عکس العمل نشان داده و مانع از روشن شدن سیستم گردد.

و اما عمده تفاوت پاور GP1030B شرکت GREEN با پاورهای موجود در بازار ، به تولید این پاور تحت استاندارد SSI EPS بر می گردد. حتما تاکنون پاورهای در این رده توان را مشاهده نموده اید که از عبارت ATX12V Ver2.2 & EPS12V استفاده نموده اند. دراینگونه پاورها ، طراحی اصلی براساس استاندارد ATX12V Ver2.2 صورت پذیرفته است و چون توانسته اند در طراحی با بسیاری از شرایط استاندارد EPS سازگاری پیدا نمایند، از این عبارت استفاده نموده اند. حال آنکه دانسته و یا ندانسته از مهمترین قسمت در استاندارد EPS چشمپوشی نموده اند. توجه نمایید که در استاندارد EPS کلیه تایمینگ ها و سیگنالهای ارسالی و دریافتی برمبنای شاخه اصلی مصرفی سیستمهای امروزی ، یعنی +12V چیده شده است ولی در استاندارد ATX12V این چیدمان براساس خروجی +5V بوده است. شاید با مثال ذیل ، موضوع برای شما کمی واضح تر باشد. دستور PG زمانی صادر می شود، که ولتاژ مبنای درنظر گرفته شده تحت استاندارد EPS یا ATX از مرز 90~95% خود عبور کرده باشد و در این حالت اجازه خروج ولتاژ پاور داده می شود. حال تصور فرمایید در حالی که اکثر مصرف سیستم حرفه ای شما از شاخه +12V پاور می باشد، این دستور برمبنای شاخه +5V صادر گردد. یعنی ممکن است در حالی که این دستور برمبنای شاخه +5V صادر می شود ، خروجی اصلی پاور و سیستم شما یعنی +12V هنوز به مرز 80~85% خود نرسیده باشد و این اتفاق در مدت زمان استفاده طولانی از سیستم و روشن و خاموش کردن های روزانه، موجب کاهش عمر مفید قطعات سخت افزاری شما و کارآیی آنها می گردد. این نکته بسیار جالب و ابتدایی در این مبحث، معمولا از چشمان اغلب کارشناسان و نویسندگان مطلب در مورد پاور دور مانده است.

دریافت تاییدیه های مختلف از جمله SLI Ready, Cross Fire Certified از جمله امتیازات این محصول به شمار می رود. این کمپانی های معتبر ، برای پاور GP1030B شرکت GREEN و با نام سازنده اصلی آن ، گواهینامه هایی مبنی بر سازگاری این پاور با محصولات مورد عرضه خود صادر نموده اند تا مصرف کننده را از نظر سازگاری پاور فوق با محصولات این کمپانی ها آگاه نمایند. توجه داشته باشید که این تاییدیه ها فقط و صرفا به جهت هماهنگی و سازگاری با محصول ایشان صادر می گردد و هیچگونه گواهینامه ای در مورد تایید یا عدم تایید ساختار و مشخصات فنی خود پاور ، از سوی این کمپانی ها صادر نمی گردد.


ویژگی های فنی GP1030B - بخش سوم :

همانطور که در مبحث قبلی به آن اشاره داشتیم، تاییدیه هایی مانند SLI Ready و Cross Fire Certified که از طرف دو کمپانی معتبر سازنده کارتهای گرافیکی ATi, NVIDIA صادر می گردند ، صرفا به جهت اعلام هماهنگی این پاورها با محصولات ایشان می باشد. اما معتبرترین مرجعی که در زمینه اهدای گواهینامه برای کارآیی خود پاور در دنیا وجود دارد، موسسه ای معروف به EPRI می باشد. کار این موسسه شناسایی و معرفی پاورهایی است که مطابق با معیارها و استانداردهای جهانی تولید شده اند و دارای کارآیی مناسب فنی، دقت رگولاسیون ، راندمان حقیقی بالاتر از 80% و ... می باشند. هدف از اهدای این گواهینامه ، تشویق تولید کنندگان مطرح به تولید پیوسته پاوربا کیفیت و معرفی محصول ایشان به بازارهای بین المللی می باشد. جالب است که بدانید تنها دو پاورEPS با توانی در محدوده 1000Watt در دنیا وجود دارد که موفق به اخذ گواهینامه از این موسسه معتبر شده اند. اولی پاور Galaxy کمپانی Enermax و دومی پاور 1000Watt کمپانی Seventeam می باشد. توجه به آزمون راندمان حقیقی پاور، چگونگی کارکرد پاور و ذکر آن در حالات و شرایط مختلف در نتایج تست این موسسه ، سبب گردیده است که هیچکدام از نامهای آشنای ما در دنیای پاور ساپلای( در حالی که به راحتی هرچه تمام تر برروی پاورهای خود صحبت از راندمان بالاتر از 85% می کنند) توانایی اخذ این گواهینامه را نداشته باشند. در این مبحث توجه شما را به گواهینامه اختصاصی اخذ شده از این مرکز توسط Seventeam برای مدل مشابه GP1030B شرکت GREEN جلب می نمایم:

نتیجه تست فنی پاور 1030 وات گرین

نتیجه تست فنی پاور 1030 وات گرین

موضوع وقتی جالب تر می شود که این گواهی و نتایج حاصله پاور GP1030B را با گواهی و نتایج حاصله پاور Galaxy کمپانی معظم Enermax مقایسه نماییم :

نتیجه تست فنی پاور Galaxy

نتیجه تست فنی پاور Galaxy

نتیجه ای که از مرور دقیق این دو آزمون به دست می آید ، موید این مطلب است که راندمان ، کارآیی ، رگولاسیون و... پاور GP1030B شرکت GREEN با اختلاف اندکی ، بالاتر از مدل Galaxy کمپانی Enermax قرار گرفته است. از طرف دیگر وقتی موضوع جدی تر می شود که بدانیم فقط و فقط این دو مدل پاور در رنج توانی EPS 1000W موفق به اخذ این معتبرترین گواهینامه جهانی شده اند.


بررسی عملکرد پاور GP1030B تحت بارهای مختلف توسط موسسه EPRI - بخش اول :

1 - در مرحله اول ، پاور GP1030B تحت بار حداقل 203 وات مورد ارزیابی قرار گرفته که نتایج حاصله را در قالب جدول ذیل ملاحظه می فرمایید:

2 - در این مرحله ، پاور GP1030B تحت بار متعادل 501 وات مورد ارزیابی قرار گرفته که نتایج حاصله را در قالب جدول ذیل ملاحظه می فرمایید:

3 - در این مرحله ، پاور GP1030B تحت بار حداکثر 1031 وات مورد ارزیابی قرار گرفته که نتایج حاصله را در قالب جدول ذیل ملاحظه می فرمایید:


بررسی عملکرد پاور GP1030B تحت بارهای مختلف توسط موسسه EPRI - بخش دوم :

با مرور جداول صفحه قبل ، می توان استقامت و تثبیت ولتاژ این پاور را تحت اعمال بارهای متفاوت، ملاحظه فرمایید. همچنین در تاییدیه ای که این پاور از موسسه فوق اخذ نموده است ، سه نمودار ملاحظه می گردد، که توجه شما را به تصاویر بزرگ شده آنها جلب می نماییم:


بررسی عملکرد پاور GP1030B در یک سیستم حرفه ای :

همانطور که پیش بینی می شد، این پاور در آزمون تست عملی با یک سیستم حرفه ای و اورکلاک شده نیز ، سربلند بیرون آمد. توجه شما را به مشخصات سیستم مورد ارزیابی و نتایج حاصله ، جلب می نماییم:

فضای داخلی پاور 1030 وات گرین

فضای داخلی پاور 1030 وات گرین


بررسی ساختار داخلی پاور GP1030B :

این پاور با عمق 22 سانتی متری ، این امکان را فراهم ساخته تا چیدمان بسیار مناسبی برای عبور مسیر هوا از بین قطعات داشته باشد. همچنین در نظر گرفتن شرایط حداکثر فاصله بین ورودی ولتاژ AC و خروجی ولتاژ DC از دیگر امتیازات ساختار داخلی این پاور می باشد. اسفاده از خازنهای ورودی و خروجی ساخت ژاپن با مقاومت بسیار بالا در برابر حرارت تا مرز 105 درجه سانتی گراد، طراحی مدار به صورت فوروارد که به خلاصه نمودن چند کامپوننت در یک کامپوننت منجرشده ، استفاده از ترانس پر قدرت ، استفاده از دیودهای Ultra Fast پرقدرت و بسیار سریع در چهار زوج برای کنترل و عملکرد دقیق تر خروجی های +12V ، تعبییه مدار PFC در بالاترین شرایط کارکرد Auto Active و ... از امتیازات ویژه در طراحی و ساخت این پاور می باشد.

نمای کاملی از فضای داخلی پاور 1030 وات گرین

نمای کاملی از فضای داخلی پاور 1030 وات گرین

خازن های پاور 1030 وات گرین

خازن های پاور 1030 وات گرین

رگلاتور های پاور 1030 وات گرین

نمونه ای از یکسو کننده های پرقدرت خروجی پاور 1030 وات گرین

فیبر مدار چاپی پاور 1030 وات گرین

فیبر مدار چاپی پاور 1030 وات گرین

ترانس اصلی پاور 1030 وات گرین

ترانس اصلی پاور 1030 وات گرین


سخن آخر :

اغلب افراد در هنگام خرید هر نوع کالایی ، به دلیل اشتیاق اولیه خرید، به مقوله گارانتی و نوع خدمات ارائه شده از سوی ارائه کننده کالا، توجهی ندارند. ولی پس از گذشت مدت زمانی و برخورد با اولین اشکال در کالای خریداری شده، تازه به اهمیت گارانتی آن پی می برند. گارانتی این محصول کم نظیر ، با توجه به جمیع موارد فوق ، بیست و پنج ماه می باشد و نوع خدمت رسانی برای این مدل ، تعویض بدون قید و شرط پاور با یک پاور کاملا نو می باشد. به طور معمول نگاه اغلب شرکتهای ایرانی به مقوله گارانتی و خدمات سرویس ، یک نگاه صرفا هزینه ای می باشد . ولی یک شرکت معتبر می تواند با خدمات سرویس صحیح ، مشتری خود را راضی نگاه دارد و از آن به عنوان عاملی مثبت در تبلیغات و فروش خود استفاده نماید.

قیمت این محصول کم نظیر ، در بازار جهانی بالاتر از 350 دلار می باشد. حال آنکه با توافقات و تعاملاتی که مابین Seventeam و GREEN برقرار شده است ، شرکت آینده سیما این پاور را با نام GREEN مدل GP1030B با قیمت 199 هزار تومان در بازار ایران عرضه می نماید. این موضوع رابطه ای مستقیم با اصول اخلاقی و مشتری مداری GREEN دارد و GREEN در سالهای اخیر یاد گرفته است که اصل حضور مستمر در بازار ایران بر حفظ حقوق مشتریان و نگاه همواره فنی به محصولات عرضه شده وابسته می باشد.

پشتیبانی ویژه

بسته بندی ویژه پاور 1030 وات گرین

بسته بندی ویژه پاور 1030 وات گرین

شرکت آینده سیما، با هدف ارج نهادن به خرید مشتریان خود، پاور GP1030B را درداخل یک کیف زیبا عرضه می نماد. این کیف علاوه بر محافظت پاور از آسیب های فیزیکی قبل از عرضه ، می تواند یک یادگاری از خرید محصولات شرکت گرین باشد. کارت گارانتی پاور به وسیله یک زنجیر، به دسته این کیف متصل می باشد.


همکاری در تهیه و تنظیم:

مهندس جواد عمرانی ؛ مسئول واحد تحقیق و توسعه (R&D) شرکت تولیدی سیستمهای آینده سیما GREEN
مهندس علی بیاتانی ؛ مدیر فنی شرکت تولیدی سیستمهای آینده سیما GREEN

صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic