برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

سیستم HDMI یا High-Definition Multimedia Interface اولین و تنها رابط برای انتقال غیرفشرده هم زمان تصویر و صدا به صورت دیجیتال است.

یكی دو سال است كه بیشتر دستگاه های پیشرفته صوتی و تصویری به همراه این تكنولوژی عرضه می شود. به نظر می رسد این تكنولوژی به تدریج جای سیستم های زرد، قرمز و سفید (AV) راكه هنوز به همراه بعضی دستگاه های پخش صدا و تصویر عرضه می شود، خواهد گرفت.

با این سیستم كاربران خانگی می توانند تنها با یك كابل، تصاویر و صدای دیجیتال را به بهترین شكل دریافت كنند. البته این سیستم قابلیت انتقال تصویر و صدا را برای بسیاری از دستگاه های خانگی مانند DVD یا تلویزیون دیجیتال و حتی رایانه ، با استفاده از یك كابل فراهم و در عین حال صدای دیجیتال را هم منتقل می كند.

برای استفاده از HDMI هر ٢ دستگاه منبع (مثلا یك DVD یا سینمای خانوادگی) و مقصد (مثلا یك تلویزیون یا LCD) باید به این تكنولوژی مجهز باشد. آسان ترین راه هم برای تشخیص این كه یك دستگاه از این تكنولوژی بهره مند است یا خیر، آن است كه بررسی كنیم این وسایل دارای سوكت مخصوص HDMI هست یا خیر.

این سیستم نسبت به بقیه روش های انتقال تصویر و صدا نتیجه بهتری را به همراه دارد چرا كه Audio/Video/Optional Date را با هم از خود عبور می دهد. از نظر راحتی كار هم استفاده از تنها یك سیستم به جای چندین كابل برای انتقال جداگانه تصویر و صدا در سیستم های دیگر، مناسب تر است.

كابل HDMI دارای یك پورت رابط با ١٩ پین است و تمام دیتایی كه از آن عبور می كند غیر فشرده اما رمز شده است.

سرعت ترنسفر یا انتقال دیتا در این پورت به بیش از ١٠ گیگابیت در ثانیه می رسد كه در مقابل Fierwire ٨٠٠ كه در نهایت ٨٠٠ مگابیت در ثانیه است یا USB كه ٤٨٠ مگابیت در ثانیه است، عدد بسیار بالایی می باشد، بنابراین اگر می خواهید تلویزیون بخرید، توجه به این نكته داشته باشید كه از رابط HDMI پشتیبانی كند

HDMI قابلیت انتقال تصاویر را برای تمام حالت های ویدیویی از قبیل استاندارد و یا با کیفیت بالا (high-definition) فراهم می آورد و در عین حال صدای دیجیتال را هم منتقل می کند. HDMI صدای 8 باند یا channel را تا 192kHz انتقال می دهد و تمامی فرمت های کنونی برای صدا از قبیل Dolby Digital و DTS را پشتیبانی می نماید.

در زیر تصویر یک کابل HDMI را مشاهده می نمایید:
انواع رابط HDMI:

: HDMI 1.0 این رابط در سال 2002 به بازار عرضه شد که از مشخصات فنی زیر پشتیبانی می کند :
1-کابل تک برای انتقال صدا و تصویر با حداکثر انتقال اطلاعات 490 مگابایت در ثانیه.
2-انتقال بیش از 165 میلیون پیکسل در ثانیه برای فرمت های تصویری.
3-انتقال 7 کانال صدا با دقت 24 بیت 192 کیلوهرتز(استاندارد صوتی DVD).

HDMI 1.1 : این رابط که در سال 2004 به بازار عرضه شد از مشخصات فنی زیر پشتیبانی می کند :
1-قابلیت پشتیبانی از تکنولوژی های محافظتی در فرمت DVD Audio.
(سایر مشخصات مثل پهنای باند و کیفیت تصویر،همانند نسخه مادر یا قبلی می باشد).

HDMI 1.2 : این رابط در سال 2005 به بازار عرضه گردید گه از مشخصات فنی زیر پشتیبانی می کند :
1-قابلیت پشتیبانی از دیسک های نوری Super Audio
2-امکانات ارتباط به منابعی مانند کامپیوتر.
3-پشتیبانی از منابع تصویری و صوتی با ولتاژ پایین.
(سایر مشخصات مثل پهنای باند و کیفیت تصویر،همانند نسخه مادر یا قبلی می باشد).

نسخه 1.2a در December 2005 تهیه شد. بیشتر تمرکز این نسخه بر روی همخوانی HDMI با قوانین CEC یا Consumer Electronic Control بود.


HDMI 1.3 : این رابط آخرین نوع از این رابط پیشرفته است که در سال 2006 به بازار عرضه شد.این رابط به عنوان پیشرفته ترین و بروزترین نسخه از رابط HDMI شناخته می شود که دارای مزایای کلی زیر است :
1-کابل تک برای انتقال صدا و تصویر با حداکثر پهنای باند 1.02 گیگابایت در ثانیه.
2-افزایش عمق رنگ(پشتیبانی از دقت 30،36 و 48 بیت برای عمق رنگ که تقریبا حدود281 میلیارد رنگ می باشد!)
3-پشتیبانی از قابلیت هماهنگی(انطباق پذیری) صوتی.
4-پشتیبانی از فرمت های صوتی Dolby True HD,DTS-HD برای اتصال به تقویت کننده های خارجی(منظور آمپلی فایرهایی با پشتیبانی از رابط HDMI است).
5-پشتیبانی از فرمت استاندارد رنگ XVYCC
مزایای استفاده از HDMI نسبت به کابل های کامپوننت (component) و S-Video و ...

سیستم HDMI نسبت به بقیه روش های انتقال تصویر و صدا بهترین نتیجه را بدست می دهد.
از نظر کیفیت تصاویر، HDMI بهترین تصاویر را ارائه می دهد چون HDMI اطلاعات تصویر را بدون هیچ گونه فشرده سازی و بصورت دیجیتال منتقل می کند.
از نظر کیفیت صدا هم، HDMI بهترین خروجی صدا را فراهم می آورد چون صدای خروجی کاملا دیجیتال و دارای بهترین کیفیت ممکن است.
و از نظر راحتی کار هم استفاده از تنها یک سیم بجای استفاده از چندین کابل برای انتقال جداگانه تصاویر و صدا در سیستم های دیگر.

تاثیر طول کابل های HDMI در کیفیت خروجی

برای استفاده های خانگی کابل های HDMI معمولا در طول های 1 و 1.5 متر عرضه می شوند هر چند که بسته به نیاز کابل های با طول 40 متر هم ساخته می شوند. سازندگان HDMI هیچ گونه محدودیتی را برای طول کابل های HDMI مشخص نکرده اند، به همین دلیل HDMI صرف نظر از طول کابل های ساخته شده یک سری شرایط برای کابل های تولیدی وضع کرده است و هر کابلی که دارای شرایط لازم باشد مورد تایید است و بنابراین با توجه به کیفیت و نوع مواد استفاده شده در کابل های HDMI کابل های با طول های متفاوتی هم تولید می شود که همگی مورد تایید هستند، اگر چه برای طول های بسیار زیاد استفاده از دستگاه های تقویت سیگنال HDMI مورد نیاز است.

http://howstuffworks.mihanblog.com/post/110


تاریخچه :

بنیانگذاران اصلی HDMI شرکت های: Hitachi, (Panasonic ,National ,Quasar) Matsushita Electric industrial, Philips , Silicon Image , sony , Thomson (RCA ) Toshiba هستند. سیستم محافظ محتوای دیجیتال و HDCP نیز  LLC را فراهم کرده که توسط intel برای HDMI تولید شده است. HDMI توسط کمپانی های FOX ,UNIVERSAL, WARNER BROS و DISNEY و همچنین شرکتهای تلویزیونهای کابلی همچون (DirecTV ,Echo Star (Dish net work و Cable labs حمایت می شود.

در ۱۶ آپریل ۲۰۰۲ بنیانگذاران HDMI با هدف بوجود آوردن AV connector سازگار با DVI شروع به کتر بر روی ۱٫۰HDMI  کردند. در آن زمان DVI-HDCP ‌(به همراه HDCP) و DVI-HDTV (DVI-HDCP از استانداردهای ویدئویی  CEA-861-B استفاده می کرد) در HDTV ها استفاده می شدند.  ۱٫۰ HDMI برای بهبود عملکرد HDTV DVI- با استفاده ازکانکتر های کوچکتر و اضافه کردن محافظ سیستم صوتی، و تقویت YCbCr طراحی شده بود.

در۲۳ ژوئن ۲۰۰۳ ،اولین مرکز آزمایش مجاز ATC که محصولات HDMI را تست می کرد توسط silicon image در کالیفرنیای ایالات متحده راه اندازی شد. اولین ATC در ژاپن نیز توسط شرکت Panasonic دریکم می سال ۲۰۰۴ در اساکا راه اندازی شد. اولین ATC اروپا توسط  شرکت Philips در ۲۵ می سال ۲۰۰۵ در سائین فرانسه افتتاح شد. اولین ATC در چین توسط شرکت silicon image در ۲ نوامبر سال ۲۰۰۵ در شنژن افتتاح شد. و اولین ATC در هند توسط شرکت Philips در ۱۲ ژوئن سال ۲۰۰۸ در بانگالور راه اندازی شد . وب سایت HDMI لیست تمامی ATC ها را در خود دارد.

طبق آمار In – stat میزان فروش دستگاه های HDMI در سال ۲۰۰۴ پنج میلیون دلار ،سال ۲۰۰۵ ،۱۷٫۴میلیون دلار ،سال ۲۰۰۶ ،۶۳ میلیون دلار و در سال ۲۰۰۷ ،۱۴۳ میلیون دلار بوده است .امروزه HDMI عملا تبدیل به یک استاندارد جهانی در تلویزیون های HD شده است. به طوری که طبق آمار سال ۲۰۰۷ بیش از ۹۰ در صد تلویزیون ها دارای  HDMI بودند . In – statتخمین زده بود که درسال ۲۰۰۸ میزان فروش HDMI به ۲۲۹ میلیون دلار برسد . درهفتم  ژانویه ی ۲۰۰۹ HDMI تحت لیسانس LLC اعلام کرد که بیش از ۶۰۰ میلیون HDMI برروی دستگاه ها ی مختلف نصب شده است . همچنین In – stat تخمین زده است که درسال ۲۰۰۹ ، ۳۹۴ میلیون دستگاه مجهز HDMI  به فروش خواهند رسید و تا پایان سال ۲۰۰۹ همه ی دستگاه های دیجیتال دست کم  یک ورودی  HDMIخواهند داشت .

در سال ۲۰۰۸  PC Magazine ، جایزه ی  بهترین فناوری خود را در زمینه ی سینمای خانگی بخاطر نو آوری که دنیا را تغییر داد بهCEC بخاطر ویژیگیهای HDMI اهدا کرد. در هفتم ژانویه ی ۲۰۰۹ نیز ده شرکت مشغول در زمینه ی HDMI، جایزه یEmmy (در زمینه ی مهندسی و تکنولوژی ) را بدلیل پیشرفت در HDMI از سوی آکادمی بین المللی هنرهای تلویزیونی و علوم آمریکا ، دریافت کردند.

ویژگیها :
ویژگی هاو خصوصیات HDMI شامل پروتکل ها، سیگنال ها، اختلالات الکتریکی و نیازهای مکانیکی می شود. بالاترین میزان پیکسل در HDMI 1.0  ،   MHz165 بود که برای پشتیبانی از ۱۰۸۰p و (WUXGA (1920*1200 در ۶۰Hz کافی بود. HDMI 1.3 این سرعت را تا ۳۴۰MHz افزایش داد ،که به نسخه های مدل بالا تر (مانند WQXGA 2560*1600) این اجازه را می داد که تنها از طریق یک سیم اطلاعات را انتقال بدهد. پورت HDMI هم میتواند به صورت تک لینکی (نوع A/C )و هم به صورت لینک های دوگانه (نوع  (B استفاده شود. و همچنین قادر است  نرخ پیکسل ویدویی را از  ۲۵MHz تا ۳۴۰MHz (در اتصال یک لینک ) یا از ۲۵MHz به ۶۸۰MHz (در اتصال دو لینکی ) برساند .فرمت های ویدئویی با سرعت زیر ۲۵MHz  (مانند ۱۳٫۵mMHz  برای ۴۸۰i/NTSC) با استفاده از برنامه ی تکرار پیکسل انتقال داده می شود.

صدا و تصویر
HDMI 1.0 تا HDMI 1.2  از استاندارد ویدئویی CEA-861-Bو HDMI 1.3+ ازاستاندارد ویدئوییCEA-861-D استفاده می کند. فایل های مستند CEA-861-D ، الزامات زمانبندی ویدئویی ،یافتن ساختارها و ساختار انتقال داده ها را مشخص می کنند. فضاهای رنگی که HDMI میتواند از آنها استفاده کند ،شامل ITU-RBT.709-5 و ITU-RBT.601 و IEC61966-2-4 می شود.

HDMI  می تواند فایل های ویدئویی را در xvycc 4:4:4  (۸ تا ۱۶ بیت برای هر جزء) ،srgb4:4:4 (8 تا ۱۶ بیت برای هر جزء) ،ycbcr4:4:4 (8 تا ۱۶ بیت برای هر جزء) ،و یا ycbcr4:2:2 (8 تا ۱۶ بیت برای هر جزء) کد گذاری کند. HDMI می تواند تا ۸ کانال غیر فشرده ی صوتی رادر سایزهای نمونه ی ۱۶،۲۰،و ۲۴ بیت ،با سرعت ها ی نمونه ی ۳۲,۴۴٫۱,۴۸,۸۸٫۲,۹۶,۱۷۶٫۴ و ۱۹۲KHz پشتیبانی می کند. HDMI همچنین همه ی تطبیق کننده های IEC 61937 جریان صوتی فشره مانند دالبی دیجیتال و DTS و تا ۸ کانال صوتی DSD یک بیتی (که در سی دی های Super Audio استفاده می شود) با سرعتی معادل چهار برابر سی دی های سوپر صوتی ، پشتیبانی می کنند. نسخه ی ۱٫۳ HDMI جریان های صوتی بدون اختلال فشرده مانند Dolby TrueHD  و DTS-HD Master Audio را پشتیبانی می کند.

اتصال دهنده ی HDMI
4نوع اتصال دهنده ی HDMI وجود دارد: نوع A و نوع B برای  HDMI 1.0 ،نوع C برایHDMI 1.3  و نوع D برای  HDMI 1.4 طراحی شده اند.

نوع A:
نوع A، ۱۹ پین ،و پهنای باندی داردکه میتواند تمام مدل های SDTV, وEDTV, HDTV را پشتیبانی کند. اندازه ی  دوشاخه ی بیرونی ۱۳٫۹*۴٫۴۵ mm و اندازه ی پریز۱۴*۴٫۵۵ mm است. نوع A از نظر الکتریکی با DVI-D  یک لینکی سازگار است .
نوع B:
این اتصال دهنده ی ۲۱٫۲در ۴٫۴۵ میلی متری ،۲۹ پین دارد و میتواند دوبرابر پهنای باند نوع A   اطلاعات حمل کند ،و برای استفاده درابزار های نسل  آینده مانند نمونه ی   WQUXGA(3840*2400)  کارایی دارد. نوع B   به طور الکترونیکی با لینک های دوگانه سازش دارد ،اما هنوز درهمه ی محصولات استفاده نمی شود.
نوع C:
یک اتصال دهنده ی کوچک است که برای HDMI 1.3 طراحی شده ، و در دستگاه های قابل حمل به کار می رود. این نوع، از پریزاتصال دهنده ی نوع A  کوچکتر و در حدود ۱۰٫۴۲*۲٫۴۲ میلی متر است ،اما همان ۱۹ پین را دارد . تفاوت آنها این است که همه ی سیگنال های مثبت از جفت های مختلف با پوشش های محافظ مشابه ،عوض شده است ،و DDC/CEC به جای پین ۱۷ ،به پین ۱۳ اختصاص داده شده ، CECبه جای پین ۱۳ به پین ۱۴اختصاص داده شده ،و به جای پین ۱۴، ازپین ۱۷استفاده شده است . اتصال دهنده ی کوچک نوع C  ، می تواند با استفاده از مبدل کابل نوع C به نوع A   ، به اتصال دهنده ی A  متصل شود.
نوع D:
یک میکروکانکتر است که در برای HDMI 1.4 طراحی شده است و همه ی ۱۹ پین استاندارد نوع A   و B را دارد اما اندازه ی کانکتر کوچکتر شده و تبدیل به چیزی شبیه micro –USB شده است . اندازه ی کانکتر نوع D 2.8*6.8 میلیمتر است ، در حالی که کانکتر نوع C 2.42*10.42  میلیمتر و کانکتر  micro –USB 2.94*7.8 میلیمتر است.
نوع E:
کانکتر اتصالگر خودکار که برای HDMI 1.4 طراحی شده است.

کابل ها :
در واقع هیچ محدودیتی برای طول کابل HDMI  تعریف نشده ، وکاهش قدرت سیگنال بستگی به کیفیت ساختاری و مواد تشکیل دهنده ی کابل دارد،  که طول مفید کابل را در حین کار کاهش می دهد. کابل HDMI 1.3 به دو دسته تقسیم می شود:
دسته ی ۱ :کابل های تایید شده ای که در  ۷۴٫۵MHz تست شده اند(که شامل رزلوشنهای ۷۲۰p60 و ۱۰۸۰i60 می شود. )
و دسته ی ۲ : کابل های تایید شده ای که در ۳۴۰MHz تست شده اند (که شامل رزلوشنهای ۱۰۸۰p60 و ۲۱۶۰p30 می شود. )
دسته ی ۱  کابل های HDMIبا عنوان "استاندارد"و دسته ی ۲  کابل های HDMIبا عنوان"پر سرعت "شناخته می شوند. این دسته بندی کابل هایHDMI در تاریخ ۱۷ اکتبر ۲۰۰۸ صورت گرفت. کابل های دسته ی ۱و۲   هر دو تقریبا پارمترها و ویژگی های یکسان دارند. یک کابل در حدود ۵ متر (۱۶ فوت) می تواند به راحتی و با قیمت مناسب با استفاده از رسانایی ۲۸AWG(0.081mm) با وی‍ژگی های  دسته ی۱ ساخته شود. طول کابل HDMI با استفاده از اجزا و مواد سازنده با کیفیت بهترمی تواند تا ۱۵ متر(۴۹فوت) نیز برسد. بسیاری از کابل های HDMI با طول  کمتر از ۵ متر که قبل از نمونه ی HDMI 1.3 ساخته شدند، می توانند همانند کابلهای دسته ی ۲ کار کنند، اما تنها کابل های تست شده ی دسته ی ۲ برای کار مطمئن هستند.

بسط دهنده (اکستندر):
بسط دهنده یHDMI یک دستگاه تک (و یا یک جفت دستگاه) است که توان خود را از منبع توان بیرونی و یا با استفاده از۵V DC از منبع HDMI تامین می کند. کابل های بلند به علت  سیگنال DDC ضعیف شده که موردنیاز HDCP است، می تواند منجربه نا پایداری HDCP و چشمک زدن تصویر شود. سیگنال های HDCP DDC باید باسیگنال های ویدئویی TMDS ترکیب شوند تا بتوانند با نیازهای HDCP ،برای بسط دهنده های HDMI که بر پایه ی  کابل های دسته ی ۶و دسته ی ۵ هستند ،سازگار شوند. شرکتهای مختلفی، آمپلی فایر ،تعادل کننده و تکرار کننده هایی ارائه داده اندکه می تواند چندین کابل HDMI استاندارد را با هم در یک رشته قرار دهند. کابل های HDMI فعال ،از الکترون های درون کابل ها برای تقویت سیگنال استفاده می کنند وامکان  افزایش طول کابل های  HDMI تا بیش از ۳۰ متر(۹۸فوت) را فراهم می کنند. بسط دهنده های  HDMI که بر پایه ی دسته کابل های دوگانه ی  ۵و ۶  هستند ،می توانند طول کابل HDMI را تا ۳۰۰متر (یا ۹۸۰ فوت) افزایش دهند.
پروتکل های کانال ارتباطی :

کابل HDMI دارای ۳ کانال ارتباطی جداگانه است ،که شامل DDC, TMDS و CEC نوری است .

DDC:
کانال نمایش اطلاعات (یا display data channel )

کانال نمایش اطلاعات (یا display data channel )یا DDC، یک کانال ارتباطی بر پایه ی ویژگی های باس IC است . کابل HDMI به پشتیبانی کانال تقویت شده ی نمایش اطلاعات (display data channel Enhanced  ) یا (E-DDC) نیز نیاز دارد،که از منبع HDMI برای خواندن E-DDC اطلاعات از دستگاه HDMI استفاده می کند،تا دریابد که فایل های صوتی یا تصویری چه فرمتی دارند. کابل HDMI به پشتیبانی E-DDC از  ICاستاندارد با سرعت استاندارد ۱۰۰ کیلو بیت است که تا ۴۰۰ کیلو بیت نیز سرعت را افزایش می دهد.

TMDS
انتقال حداقل علامت دهی اختلافی TMDS بر روی  HDMI، اطلاعات صوتی ،تصویری وکمکی را به سه حالت انتقال میدهد،که به آنها دوره ی اطلاعات تصویری ،دوره ی دیتا آیلند ، و دوره ی کنترل می گویند. در طول دوره ی اطلاعات تصویری ،پیکسل های خط ویدئو فعال انتقال می یابند.   در دوره ی دیتا آیلند (که در حین وقفه های افقی و عمودی رخ می دهد)،اطلاعات صوتی و کمکی با یک سری از بسته های اطلاعاتی منتقل می شود.و زمان کنترل بین دوره های دیتا آیلند و ویدئویی رخ می دهد.
هم HDMI و هم DVI برای ارسال کاراکتر های ۱۰ بیتی از TDMS  استفاده می کنند  ،که برای دوره ی اطلاعاتی  تصویری با استفاده از سیستم رمز گذاری ۸تا ۱۰ بیتی و برای دوره ی کنترل با استفاده  ازسیستم رمز گذاری ۲ تا ۱۰ بیتی رمز گذاری می شود. سایز هر دوره ی  دیتا آیلند ۳۲ پیکسل است و شامل ۳۲ بیت بسته ی هدر(Header ) است که شامل ۸بیت داده ی جفتی (مساوی) BCH ECC  برای تصحیح خطا ها و پخش محتویات بسته هاست .هر بسته شامل چهار زیر بسته(Sub Packet) وهر زیر بسته ۶۴ بیت است و شامل ۸ بیت داده ی جفتی (مساوی) BCH ECC است، و این امکان  را فراهم می کند که هر بسته ۲۲۴ بیت داده ی صوتی را منتقل کند. هر دوره دیتا آیلند می تواند تا بیش از ۱۸ بسته داشته باشد. ۷ عدد از ۱۵ نوع بسته درHDMI1.3 تعریف شده اند، حاوی داده های صوتی اند. در حالیکه ۸ بسته ی دیگر محتوی داده های کمکی هستند که شامل بسته ی کنترل کلی و بسته ی متا دیتا گامت است . بسته ی کنترل کلی اطلاعات را بر روی AVMUTE منتقل می کند  (که در حین تغییرات، سیستم صوتی رابدلیل اینکه ممکن است سر و صدا ایجاد کند ، صامت میکند ) و عمق رنگ (که بیت عمق رنگ را از طریق جریان های ویدئویی جاری و ضروری برای تعریف رنگ، منتقل می کند). بسته ی متا دیتا گامت اطلاعات را از طریق فضای رنگی منتقل می کند که توسط  جریان های ویدئویی جاری و ضروری برای xvYcc استفاده می شود.

CEC
(کنترل الکترونیکی مصرف کننده CEC) یک باس سریال دوجهته ی تک سیمی است که از پروتکل AV.link  استاندارد صنعتی برای اجرای کنترل از راه دور استفاده می کند. سیم کشی با استاندارد CEC الزامی است ،اما پیاده سازی و اجرای آن در یک محصول اختیاری است. این استاندارد در  HDMI1.0 لحاظ شده است و در HDMI1.2 HDMI1.2a و  HDMI1.3a(که فرمان تایمر و صدا را به باس اضافه کرده است) به روز رسانی شده است. این ویژگیها طوری طراحی شده که به کاربران اجازه ی فرمان و کنترل CEC  های فعال چند گانه را با استفاده از یک کنترل از راه دور،  می دهد و برای دستگا های  CECفعال فردی امکان فرمان و کنترل یکدیگر را بدون تداخل دیگران را فراهم می کند.
نام های تجاری CEC شامل آنی نت (سامسونگ) ،اکیوس لینک (شارپ) ،براویا سینک (سونی )، CEC HDMI (هیتاچی) ،کورو لینک (پاینیر) ،CE لینک و رگزا لینک (توشیبا )،RIHD (فعل و انفعالات از راه دور بر روی HDMI (آن کیو) ،سیمپ لینک (ال جی)، کنترل HDAV ،EZ-SYNC و ویرا لینک (پانا سونیک)؛ ایزی لینک (فیلیپس) ،و نت کامند برای HDMI (میتسوبیشی) می باشد.

آداپتور DVI-HDMI :
یک سیگنال DVI از نظرالکتریکی با بخش ویدئویی سیگنال HDMI سازگار است. هنگامی که از آداپتور یا کابل نا متقارن استفاده می شود ،نیازی به تبدیل سیگنال نیست و در نتیجه در کیفیت ویدئویی خدشه ای وارد نمیشود. به عنوان مثال HDMI یک سازگاری وارونه با رابط بصری دیجیتال (DVI-D یاDVI-I اما هرگز از DVI-A استفاد نمی شود) دارد که در مانیتورهای کامپیوتر های مدرن و کارت های گرافیک استفاده می شود. این بدان معناست که یک منبع  DVI-D می تواند فعالیت یک کابل  HDMI را با استفاده از یک آداپتور یا کابل مناسب کنترل کند و یا برعکس. گرچه ویژگی های کنترل از راه دور و صوتی HDMI در دسترس نخواهد بود مگر اینکه خروجی از HDMI بوسیله ی دو شاخه ی DVI پشتیبانی شود (مانند کارت ویدئو های  سری های ATI3000 و NVIDIA GTX200). به علاوه ، همه ی دستگاه های با دوشاخه ی DVI  محافظ محتوای دیجیتال با پهنای باند بالا (HDCP) را پشتیبانی نمی کنند. بدون چنین پشتیبانی توسط دستگاه ،یک HDCP با منبع فعال ،خروجی را متوقف می کند و بنا براین مانع از این می شود که دستگاه بتواند محتوای محافظ HDCP را دریافت کند. تمام دستگاه های HDMI باید RGB را رمزگذاری کند.

HDCP :
محافظ محتوای دیجیتال با پهنای باند بالا

HDMI می تواند از HDCP  برای رمگذاری سیگنال در دستگاه های منبع استفاده کند. CSS ، CPPM و AACS هنگام اجرای بلو ری دیسک ،HD DVD، DVD AUDIO و DVD VIDEOاز HDCP  روی سیگنال های HDMI  استفاده می کنند. بیت تکرار کننده ی HDCP صحت و ارسال درست داده ها رابر روی  HDMI کنترل می کند. با توجه به ویژگیهای) HDCP1.2 که با HDMI CTS1.3a شروع می شود)، هر سیستمی که از HDCP استفاده می کند، باید رفتار کاملا سازگاری داشته باشد. تست کردن HDCP که قبلا تنها به صورت اختیاری بود ،مانند برنامه ی تست کردن "simply HD" ؛ اما امروزه  یک به یک باید در تطابق و سازگاری HDCP تبدیل شده اسیت. HDCP امکان اتصال همزمان بیش از ۱۲۷ دستگاه را به یکدیگر را، با بیش از ۷ سطح ،و با استفاده از ترکیب منابع ،سینک و تکرار کننده ها ، فراهم میکند . یک نمونه ی ساده از این اتصال، چندین دستگاه HDMI است که به یک دریافت کننده ی HDMI AV و به یک نمایشگر HDMI متصل می شود.  دستگاه هایی به نام HDCP علامت دارمیتوانند اطلاعات  HDCP را از سیگنال ویدئویی حذف کند و این امکان را فراهم میکند تا نمایشگر های غیر سازگار با HDCP قابل اجرا شوند.

مدل ها :
دستگاه های HDMI طوری ساخته شده که با ویژگی های مدل های مختلف سازگاری دارد و هر مدل عدد خود را دارد مانند ۱٫۰,۱٫۲یا ۱٫۳a. هر مدلی که متعاقبا می آید ،از همان نوع کابل استفاده می کند اما پهنای باند را بیشتر می کند و یا اطلاعاتی را که از طریق کابل منتقل می شود را افزایش می دهد. محصولی که  دارای فناوری HDMI است، ممکنست همه ی ویژگی هایی که برای آن  نسخه لیست شده است را نداشته باشد. زیرا برخی ویژگی های آن مانند عمق رنگ و xvYCC انتخابی است (که شرکت سونی مارک x.v color"" را روی آن گذاشته است ). توجه داشته باشد که با ارائه ی کابل نسخه ی۱٫۴ از طرف LLC ، تمامی شماره ها باید به شماره ی مدل ها برگردد و همه ی تبلیغات باید از روی کابل ها حذف شوند. محصولات بدون کابل HDMI دریکم  ژانویه ی  ۲۰۱۲ به بازار خواهد آمد و طولی نخواهد کشید که اجازه ی بازگشت به شماره ی HDMI را دریافت خواهند کرد و که بیانگر ویژگیهایی آن کابل  HDMI نیز می باشد.

مدل  ۱٫۰ تا ۱٫۲ :
نسخه ی  HDMI1.0در نهم دسامبر ۲۰۰۲ به بازار آمد که  یک رابط ارتباطی صوتی /تصویری یک کابلی است با حداکثر پهنای باند ۴٫۹Gbit/s. این محصول میتواند تا ۳٫۹۶Gbit/s را برای پهنای باند تصویری و (۱۸۰هرتز در هر دقیقه یا UXGA) و ۸ کانال LPCM/192 khz/ و ۲۴ بیت صوتی را پشتیبانی کند. نسخه ی ۱٫ HDMI1 در ۲۰ می ۲۰۰۴ به بازار آمد وپشتیبان DVD-AUDIO بود.نسخه ی  ۲٫ HDMI 1درهشتم آگوست ۲۰۰۵ تولید شد و پشتیبانی برای سیستم صوتی یک بایتی را به همراه داشت ،که در سی دی های سوپر صوتی ،با بیش از ۸ کانال استفاده میشد . این محصول همچنین امکان در دسترس بودن را برای منابعPC اتصال دهنده HDMI نوع   Aرا فراهم می کند.  ۲a.  HDMI 1در ۱۴ دسامبر ۲۰۰۵ وارد بازار شد و ویژگیهای کامل کنترل الکترونیک کاربر (CEC)، ست های فرمان دهنده ،و تست های مورد قبول CEC را در برداشت.

مدل ۱٫۳
HDMI مدل ۱٫۳ در۲۲ ژوئن ۲۰۰۶ به بازار آمد وپهنای باند تک لینک را تاMHz 340 (10.2 گیگا بایت در ثانیه ) افزایش داد. این نسخه به طور اختیاری می تواند عمق رنگ با ۳۰ بیت ،۳۶ بیت ،و ۴۸ بیت XVYCC, Srgb,ycbcr  را داشته باشد که در نسخه پیشین به صورت Sgbr  ۲۴ بیتی یا ycbcr  بود. این مدل همچنین می تواند به طور اختیاری خروجی دالبی ترو HD و جریان های آدیو مستر  DTS-HD را برای رمز گشایی خارجی از طریق دریافت کننده های AV پشتیبانی کند. این نسخه ،توانایی های  سینکینگ صوتی خودکار (سنکرون صوتی تصویری) را با هم پیوند داده است .همچنین کابل ها را به دو گروه ۲و۱ دسته بندی می کند ،که کابل های  گروه یک تا سرعت ۷۵٫۲۵MHz و کابل های گروه دو تا سرعت ۳۴۰MHz را پشتیبانی می کنند. این مدل همچنین نوع جدیدی از مینی کانکتر های  C را برای دستگاه های قابل حمل به همراه دارد .

HDMI1.3 در ۱۰ نوامبر ۲۰۰۶وارد بازار شد وبا اصلاحاتی در کابل  و سینک  نوع C همراه بود. مانند پیشنهاداتی در مورد توقف و قطع منبع ،و حذف محدودیت های بالا و پایین بیش از حد و آندر شات. همچنین محدودیت های ظرفیتی CEC را تغییر داد و دامنه ی کوانتیزیشن (تبدیل سیگنال آنالوگ به صورت عددی و به تدریج) را در تصاویر srgb  روشن کرد، و فرمان های CEC برای کنترل تایمر که در حالت تغییر یافته به عقب بر می گشت را با فرمان های کنترل صوتی جایگزین کرد. این مدل همچنین جریان SACD اختیاری را در فرمت گروه بیتی DTS پشتیبانی می کند و این کار را سریعتر از DSD خام غیر فشرده، مانند آنچه در مدل HDMI1.2 به بعد دیده می شود، انجام میدهد.
HDMI1.3b ،HDMI1.3b1 ،۱٫۳C به ترتیب در ۲۶ مارس ۲۰۰۷، ۹ نوامبر ۲۰۰۷ ،و ۲۵آگوست ۲۰۰۸ به بازار آمدند. این مدل ها هیچ تفاوتی در ویژگی ها ، عملکرد و یا اجرای HDMI به وجود نیاوردند ، اما فقط مقدمه ای بودند برای مورد محصولاتی که بر اساس ویژگی های HDMI1.3a  و با توجه به سازگاری با HDMI (1.3b) HDMI , مینی کانکتر نوع C  ,(۱٫۳b1) کابل  های HDMI , فعال ((۱٫۳cساخته شده بودند .

مدل ۱٫۴
HDMI 1.4 در ۲۸ می ۲۰۰۹ تولید شد و اولین نمونه ی آن در نیمه ی دوم سال ۲۰۰۹ به بازار آمد. HDMI 1.4 قدرت وضوح را تا ۴k*2k (3840*2160at 24Hz/25Hz/30Hz and 4069*2160p at24 HZ) بالا برد (که قدرت وضوحی برابر با سینماهای دیجیتالی است).
این مدل شامل یک کانال اترنتی HDMI  است ( اترنت : نوعی سیستم که امکان حمل اطلاعات سمعی و بصریرا همانند داده کامپیوتری فراهم میکند) که برای ارتباط اترنتی برای ۱۰۰Mb/s بین دو دستگاه متصلHDMI  کاربرد دارد.این مدل همچنین  کانال بازگشت صوتی  ۳D overHDMI, (دستگاه های  HDMI 1.3 که تنها ۱۰۸۰i پشتیبانی می کنند) ،یک میکرو کانکترجدید HDMI  ،پشتیبانی گسترده از فضاهای رنگی و یک سیستم ارتباطی خودکار را ارائه کرده است.

HDMI1.4 چندین فرمت برجسته بینی سه بعدی را پشتیبانی می کند ، از جمله فیلد جایگزین (بهم پیچیده)، بسته ی فریم ها (یک وضوح کامل از از فرمت بالا/پایین) ،جایگزین کامل خط ، کنار هم نیمه ،کنار هم کامل ، دو بعدی + عمق ، دو بعدی + عمق + تصاویر +عمق تصاویر (wowvx) ،به همراه فرمت های اضافی بالا/پایین در مدل ۱٫۴a.

HDMI 1.4 نیازمند این است که نمایشگر های سه بعدی،بسته ی فریم های سه بعدی در ۷۲۰p50 و ۱۰۸۰ p 24  و یا در ۷۲۰p60 و ۱۰۸۰ p24 باشند. کابل های پرسرعتHDMI1.3  از همه ی ویژگی هایHDMI1.4 به جز کانال اترنت HDMI  پشتیبانی  میکند.
HDMI1.4a در چهارم مارس ۲۰۱۰ تولید شد و دو فرمت اجباری سه بعدی اضافه برای انتشار محتویاتی که با HDMI1.4 تفاوت داشت، به همراه داشت که از آنها به منظور جهت گیری در بازار انتشار و پخش محصولات سه بعدی استفاده می کرد . HDMI1.4a فرمت های سه بعدی اجباری را برای انتشار ، بازی ،و پخش فیلم ،تعریف و مشخص کرده است .  HDMI1.4a  نیازمند این است که نمایشگر های سه بعدی ،بسته های فریم های سه بعدی را در۷۲۰ p50 و ۱۰۸۰ p 24و یا در ۱۰۸۰ p24 و ۷۲۰ p60،افقی کنار هم در ۱۰۸۰i یا ۱۰۸۰i60 و بالا و پاین هم در۷۲۰ p50 و ۱۰۸۰ p 24 وهم در۷۲۰ p60 و ۱۰۸۰ p 24 پشتیبانی کنند.

کاربرد ها :

دیسک های بلو-ری / و HD DVD پلیرها :
دیسک های بلو-ری / و HD DVD پلیرها در سال ۲۰۰۶ تولیدشدند و ویژگی های جدید صوتی بسیار دقیقی که HDMI برای نتیجه بهتر به آنها نیاز داشت را به همراه آوردند.۱٫۳ HDMI می تواند گروه های بیتی دالبی دیجیتال پلاس ، دالبی تروHD و آدیو مستر DTS-HD را به صورت  فشرده منتقل کند. چنین قابلیتی به دریافت کننده های  AV این امکان را می دهد که بااستفاده از رمز گشا ها جریان های صوتی فشرده و پیچیده را رمز گشایی کنند. دیسکهای بلو- ری تصاویر رمزگذاری شده با رنگ عمیق یا xvYCC   را پشتیبانی نمی کنند بنابر این HDMI 1.0 می تواند دیسک های بلو - ری را با کیفیت بالای تصویرپخش کند. بلو- ری یک رمز گشایی ثانویه و کمکی نیز دارد، تا محتوای دیسک بتواند به پلیر فرمان بدهد تا قبل از خروج نهایی ،منابع صوتی چند گانه را باهم ترکیب کند. برخی از بلو- ری و HD DVD پلیر ها می توانند تمام رمزهای صوتی را به طور داخلی رمز گشایی کنند و یک LPCM صوتی را از HDMI بیرون بدهند.  LPCM های چند کاناله می توانند از طریق اتصالات HDMI منتقل شوند و تا زمانیکه دریافت کننده های AV، LPCM های چند کاناله صوتی و HDCPرا پشتیبانی می کنند ، تکثیر صوتی با کیفیتی برابر با وضوح گروه بیتی خروجی  از  HDMI1.3 حاصل بشود. برخی از انواع ارزان قیمت دریافت کننده های AV ،مانند Onkyo TX-SR506 پردازش صوتی ازطریق HDMI را پشتیبانی نمی کنند و به عنوان دستگاه های "گذر کننده از HDMI" یا "HDMI pass through" نامیده می شوند.

کامپیوتر های شخصی :
PC هایی که رابط  DVI دارند می توانند با استفاده از مانیتور های توانمند HDMI خروجی تصویری خوبی داشته باشند. برخی از PC ها با رابط HDMI، بسته به ویژگی های سخت افزاری ممکن است بتوانند خروجی صوتی HDMI نیز داشته باشند. به عنوان مثال، تراشه های  مادر برد های intel  از آنجایی که  ۹۴۵G قابلیت دارند می توانند به صورت LPCM8 کاناله از طریق HDMI خروجی داشته باشند و همچنین تراشه های مادر برد NVIDIA GE FORCE 8200/8300 نیز یه همین گونه است .  خروجی صوتی LPCM8 کاناله از طریق HDMI اولین بار در ATI Radeon HD4850 ارائه شد ،که در ژوئن ۲۰۰۸ تولید شد و توسط کارت های گرافیک دیگر سری های ATI Radeon HD4000 پشتیبانی می شوند. لینوکس می تواند  خروجی صوتی LPCM8  کاناله از طریق HDMI را پشتیبانی کند ،البته در صورتی که کارت گرافیک ، سخت افزار لازم را داشته باشد و ساختار صوتی پیشرفته ی لینوکس (ALSA) را پشتیبانی کند. سری های ATI Radeon HD4000 ،ALSAرا پشتیبانی می کنند . سایبر لینک در ژوئن ۲۰۰۸ اعلام کرد که این شرکت نرم افزار پخش دی وی دی  Power DVD خود را به منظور پشتیبانی از سیستم رمز گشایی صوتی دیسک های بلو- ری با سرعت ۱۹۲KHz/24-bit ، در Q3-Q4 2008 به روز کرده است.
در حال حاضر Corel’s WinDVD9 Plus نیز از سیستم رمز گشایی  صوتی دیسک های بلو- ری با سرعت ۹۶KHz/24-bit پشتیبانی می کند. حتی با استفاده ازخروجی های  HDMI ،ممکن است کامپیوتر از  HDCP ،مسیر(Path ) تصویری حفاظت شده ی مایکرو سافت ،و یا مسیر صوتی حفاظت شده ی مایکرو سافت ،پشتیبانی نکند. در مورد  HDCP ،چندین کارت گرافیک اولیه با برچسب " HDCP فعال " دیده می شود ؛اما در حقیقت سخت افزار لازم برای HDCP وجود ندارد. این مورد شامل کارت های گرافیک خاص است که  بر اساس ریز تراشه های ATI*1600 و مدلهای خاصی از سری های NVIDIA Geforce 7900 ،ساخته شده اند. اولین مانیتورهای کامپیوتری که HDCP را پشتیبانی می کردند در فوریه ی ۲۰۰۵ تولید شدند و در سال ۲۰۰۶ چندین مدل مختلف آن تولید و به بازار عرضه شد. مسیر تصویری حفاظت شده که HDCPرا پشتیبانی می کند از زمانی که برای خروجی های تصاویر دیسک های بلو – ری الزامی شدند، بر روی کارت های گرافیک فعال شدند. در مقایسه با آن مسیر صوتی حفاظت شده تنها زمانی مورد نیاز بود که در خروجی یک گروه بیتی صوتی بی نقص (مانند دالبی ترو HD یا DTS HD MA ) ارائه می شد. گرچه LPCM های صوتی غیر فشرده ،به مسیر صوتی حفاظت شده و یا برنامه های نرم افزاری مانند PowerDVD و WIN DVD نیازی نداردند ومی توانند دالبی ترو HD یا DTS HD MA را رمز گشایی کرده و به صورت LPCM  در خروجی ارائه دهند. تنها محدودیت آن این است که اگر کامپیوتر ، مسیر صوتی حفاظت شده را پشتیبانی نکند ،فایل صوتی باید مدل های خود را به ۱۶ bit 48 khz کاهش دهد اما در عین حال هنوز هم می تواند تا بیش از ۸ کانال خروجی داشته باشد . سیستم های بدون کارت گرافیک در سال ۲۰۰۸ تولید شدند که  مسیر صوتی حفاظت شده را پشتیبانی می کردند.
در ژوئن سال ۲۰۰۸ ،ASUS ،مدل Xonar HDAV1.3  را به بازار ارائه کرد و در دسامبر همان سال نرم افزار به روز شده  ی آن را منتشر کرد و تبدیل به اولین کارت صدایی شد که مسیر صوتی حفاظت شده را پشتیبانی می کرد و می توانست هم گروه های بیتی و هم فایل های صوتی بی نقص( مانند دالبی ترو HD یا DTS HD MA) را رمز گشایی کند؛ گرچه گروه های بیتی تنها زمانی در دسترس و قابل استفاده است که از نرم افزار Arcsoft Total Media Theater استفاده شود .Xonar HDAV1.3 دارای یک ورودی/خروجی HDMI 1.3 است وبه همین دلیل ASUS عنوان کرده است که این مدل می تواند از تمام  کارت های گرافیک موجود در بازار استفاده کند.
در سپتامبر۲۰۰۹ ، AMD اعلام کرد که کارت های گرافیک  سری های ATI Radeo HD 5000  که دارای  ویژگی های خروجی پشتیبان برای HDMI 1.3 (رنگ عمیق، پشتیبان تعداد رنگهای گسترده  xvYCC ،و سرعت بیتی بالا ی صوتی) هستند ،از LPCM های روی HDMI را برای ۸ کانال پشتیبانی می کنند و کنترل کننده های صوتی HD  مجتمع با مسیر صوتی حفاظت شده این امکان ارائه ی خروجی های  گروه های بیتی روی HDMI برا ی ACC ،دالبی AC-3 ،دالبی ترو HD و فرمت های آدیو مستر DTS ،را فراهم میکند. ATI Radeo HD 5870 در سپتامبر ۲۰۰۹ تولید شد و اولین کارت گرافیکی بود که خروجی های گروه های بیتی بر روی HDMI را برا ی دالبی ترو HD  و فرمت های آدیو مستر DTS-HD،  پشتیبانی می کرد.

اتصال به پورتهای نمایشگر :
یکی دیگراز رابط های صوتی/تصویری ، DisplayPort ها (پورت نمایش) هستند ،که نسخه ی ۱٫۰ آن در می ۲۰۰۶ ارائه شد و در چندین مدل از مانیتورها و کارت های گرافیک پشتیبانی می شد. وب سایت Display port اعلام کرده است که  این محصول به منظور یک مکمل برا ی  HDMI تولید شده است. اکثر پشتیبانان پورت نمایش، شرکت های کامپیوتری هستند. این محصول از یک پروتکل میکرو پاکت ، و سلف کلاکینگ(self- clocking ) استفاده می کند که این امکان را برایش فراهم میکند تا از مسیرهای متفاوت بیشمار و همچنین موقعیت های انعطاف پذیر در پهنای باند  بین فایل های صوتی و تصویری استفاده کند. پورتهای DisplayPort می توانند طوری ساخته شوند که با DVI تک لینکی و HDMI سازگار باشد. سازگاری در صورتی امکان پذیر است که نیمی از پورتها دوگانه با مارک های لوگو++DP ،وآداپتور های غیر فعال متصل همراه باشد. آداپتور های فعال امکان انتقال DVI با لینک های دوگانه  و VGA دیجیتال را فراهم می کنند . پورتهای نمایش مزایایی نسبت به HDMI دارد که از جمله ی آنها می توان به حق امتیاز رایگان اشاره کرد ،در حالی که حق امتیاز HDMI در حدود  ¢۴ برای هر دستگاه و مبلغ سالانه ی آن در حدود ۱۰٫۰۰۰ دلار است. پورت نمایش نسخه ی ۱٫۲  دارای توانایی مضاعف در انتقال جریان های صوتی /تصویری چند گانه است ،و سرعت نشانه ی ماکسیمم را از ۱۰٫۸ گیگا بایت به ۲۱٫۶ گیگابایت افزایش داده است ،و همچنین تمام فرمت های صوتی بلو – ری را پشتیبانی کرده و کانال های پهنای باند "AUX" را از ۱ مگا بایت به ۷۲۰ مگا بایت افزایش داده است ، به علاوه توانایی ارسال سریع اترنتی ،USB ، DPMS و دیگر انواع اطلاعات از طریق کانال های  "AUX" را به همراه دارد. HDMI مزایای کمتری نسبت به پورت نمایش دارد، مانند پشتیبانی از فضای رنگی xvYCC ،سیگنال های کنترل الکترونیک مصرف کننده (CEC) و سازگاری الکتریکی با DVI.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic