برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

تفاوت پلاسما و lcd
LCD چیست ؟

پیشرفت های تکنولوژیکی بشر در قرن حاضر، یکی پس از دیگری کیفیت زندگی را بهبود می بخشند . را بسیار شنیده ایم. نوع جدیدی LCD فناوریها همگی یک هدف را دنبال می نمایند: رفاه و راحتی بیشتر. نام از فناوری که هر روزه بر استفاده بهینه از آن افزوده می شود. بیاید به زبانی ساده آن بررسی کنیم.

LCD مخفف عبارت "Liquid Crystal Display" به معنای صفحه نمایش کریستال مایع است. همانطور که از دوران ابتدایی بخاطر داریم، ماده سه حالت جامد ، مایع و گاز دارد ( صرفنظر از حالت پلاسما ). جامدات شکل خاصی دارند، یعنی مولکولهای آنها موقعیت خاصی نسبت به یکدیگر داشته و نمی توانند آزادانه به هر سو حرکت کنند . ولی مولکول های مایعات چنین قیدی نسبت به هم ندارند و در کل حجم آن در حرکت اند . کریستالهای مایع موادی هستند که ظاهر مایع دارند، اما مولکولهای آنها آرایش خاصی نسبت به یکدیگر دارند.

به همین دلیل کریستال مایع خصوصیاتی شبیه به مایع و جامد داشته و به همین دلیل با چنین اسم متناقضی خوانده می شوند . این مواد به شدت به دما حساس اند و اندکی حرارت لازم است تا آنها را به مایع واقعی درآورد و یا اندکی سرما تا به حالت معمولی تبدیل شود.انواع مختلفی از مواد شناخته شده اند که در دمای معمولی چنین خصوصیاتی دارند. اما دسته ای از آنهاهستند که به جریان الکتریسیته هم حساس هستند و مولکولهای آن متناسب با ولتاژ اعمالی تغییر زاویه می دهند . این خصوصیت عجیب اثر جالبی هم دارد . وقتی نور از درون یک کریستال مایع این چنین عبور کند، پلاریزاسیون یا قطبش آن هم جهت با مولکولهای ها استفاده شد. با این توضیح که چون کریستالهای مایع شفاف Lcd کریستال می شود . از همین خاصیت برای و هادی الکتریسیته هستند ، به راحتی می توان آنها را در جریان الکتریسیته قرار داد و نور را از آن عبور داد . برای این کار به جز کریستال مایع به ۲ تکه از این صفحات شیشه ای پلاریزه شده هم نیاز است. اگر دو تکه از این صفحات شیشه ای پلاریزه شده را روی هم قرار دهید. نور به راحتی از آن عبور می کند . اما وقتی یکی از آنها را ۹۰ درجه نسبت به دیگری بچرخانید ، دیگر نور رد نمی شود . این اتفاق به این دلیل روی می دهد که هر صفحه شیشه ای پلاریزه شده نور را فقط در جهت خاص محور خود عبور می دهد . اگر دو صفحه شیشه ای پلاریزه شده هم محور باشند نور به راحتی عبور می کند اما اگر محورها با هم زاویه ۹۰ درجه داشته باشند نور رد نخواهد شد.ذرات و مولکول های کریستال مایع در میان صفحات شیشه ای پلاریزه شده و فیلترهای LCD در تلویزیون رنگی قرار دارند . همچنین یک لایه الکترود بسیار باریک کار تحریک کریستال مایع را بر عهده دارد . نور پس واقع در پشت CCFL ) Cold Cathode Fluorescence Lamp) زمینه سفید توسط یک لامپ ولتاژ بالا ایجاد شده و بوسیله یک منعکس کننده، شدت یکسانی پیدا می کند .نور سفید بعد از عبور از لایه LCD صفحه اول شیشه پلاریزه می شود . اختلاف پتانسیل خاصی نورهای اصلی مو جود در نور سفید را جهت می دهد و بعد از عبور از فیلترهای آبی، سبز و قرمز اگر نور حاصل در راستای جهت پلاریزه شیشه دوم بود از آن عبور می کند.


رزولوشن های رایج (دقت تصویر) :

در ابتدا استاندارد VGA )Video Graphics Array) معرفی شد. این استاندارد قادر به نمایش تصویر با وضوح ۶۴۰×۴۸۰ بود. در سال ۱۹۸۷ استاندارد SVGA) Super VGA) معرفی شد که قادر به نمایش تصویر با وضوح ۸۰۰ در ۶۰۰ پیکسل بود. سه سال بعد در سال ۱۹۹۰ ، استاندارد XGA) Extended Graphic Array) با وضوح تصویر ۱۰۲۴×۷۶۸ به پیکسل معرفی شد. WXGA یا همان Wide XGA ، قادر به نمایش وضوح تصویر ۱۳۶۵×۷۶۸ می باشد. استاندار UXGA یا Ulta Extended Graphic Array دارای وضوح تصویر ۱۶۰۰×۱۲۰۰ پیکسل می باشد. HDTV ها قابلیت نمایش وضوح تصویر ۱۹۲۰×۱۰۸۰ پیکسل را دارا می باشند.

در نمایشگرهای LCD قدیمی ، سرعت واکنش پایین بود ، این نمایشگرها دارای زاویه دید محدودی بودند اما در نمایشگرهای فعلی، این مشکلات وجود ندارند و محدودیت زاویه دید از بین رفته است .همچنین با مصرف انرژی کمتر، دقت تصویری بهتری دارند . همچنین تصاویر متحرک با کیفیت بسیار مطلوب به نمایش در می آیند زیرا سرعت واکنش در آنها بسیار بالاست.

در نهایت ، نمونه ی اولیه صفحه نمایش سه بعدی پولاریزه شده در نداز های معمولی طراحی شده اند و این فن آوری آماده ارائه به بازار می باشد.نمونه های اولیه از نمایشگرهای LCD سه بعدی خوب کار کرده اند اما طراحان این فن آوری اظهار کرده اند که هنوز در حال تکمیل این فن آوری برای افزایش وضوح تصویر و رنگ آن هستند.و معتقدند تلویزیون های ساخته شده با این فن آوری ظرف مدت دو سال وارد بازار خواهند شد.

حالت پلاســما

می دانیم که برای ماده سه حالت جامد ، مایع و گاز در نظر گرفته می شود. اما در مباحث علمی معمولا یک حالت چهارم نیز برای ماده فرض م یشود .حدوث طبیعی پلاسما در دماهای بالا ، سبب تخصیص عنوان چهارمین حالت ماده به آن شده است . یک نمونه بسیار طبیعی از پلاسما آتش است، بنابراین خورشید نمونه ای از پلاسمای داغ بزرگ است .

پلاسما چیست ؟

پلاسما گاز شبه خنثایی از ذرات باردار و خنثی است که رفتار جمعی از خود ارائه می دهد . به عبارت دیگر می توان گفت که واژه پلاسما به گاز یونیزه شد های اطلاق میشود که همه یا بخش قابل توجهی از اتمهای آن یک یا چند الکترون از دست داده و به یونهای مثبت تبدیل شده باشند . اغلب گفته می شود که ۹۹ % ماده موجود در طبیعت در حالت پلاسماست، یعنی به شکل گاز الکتریسته داری که اتمهایش به یونهای مثبت و الکترون منفی تجزیه شده باشد . درون ستارگان و جو آنها ، ابرهای گازی و اغلب هیدروژن فضای بین ستارگان بصورت پلاسماست. در نزدیکی خود ما ، وقتی که جو زمین را ترک می کنیم بلافاصله با پلاسمایی مواجه می شویم که شامل کمربندهای تشعشعی وان آلن و بادهای خورشیدی است .در زندگی روزمره نیز با چند نمونه محدود از پلاسما مواجه می شویم .جرقه رعد و برق ، تابش ملایم شفق قطبی . بنابراین میتوان گفت که ما در یک درصدی از عالم زندگی میکنیم که در آن پلاسما بطور طبیعی یافت نمی شود .PDP اختصار یافته عبارت Plasma Display Panel یا صفحه نمایش پلاسما است. دوصفحه شیشه ای که در برابر هوا نفوذ ناپذیر هستند ،و فاصله بین آنها توسط لایه هایی از هم مجزا شده است و بین آنها گازهایی مانند هلیوم ، نئون و گزنون تزریق شده است. با اعمال ولتاژ به قطب های هر سلول ، گاز دشارژ شده و تولید نور UV یا همان ماوراء بنفش نموده و با برخورد نور UV به مواد فلوئورسان موجود در سلول (سبز ، آبی ، قرمز) یا همان RGB نور مرئی و قابل روئیت از سلول خارج می گردد.
رزولوشن های رایج (دقت تصویر) :

در ابتدا استاندارد VGA )Video Graphics Array) معرفی شد. این استاندارد قادر به نمایش تصویر با وضوح ۶۴۰×۴۸۰ بود. در سال ۱۹۸۷ استاندارد SVGA) Super VGA) معرفی شد که قادر به نمایش تصویر با وضوح ۸۰۰ در ۶۰۰ پیکسل بود. سه سال بعد در سال ۱۹۹۰ ، استاندارد XGA) Extended Graphic Array) با وضوح تصویر ۱۰۲۴×۷۶۸ به پیکسل معرفی شد. WXGA یا همان Wide XGA ، قادر به نمایش وضوح تصویر ۱۳۶۵×۷۶۸ می باشد. استاندار UXGA یا Ulta Extended Graphic Array دارای وضوح تصویر ۱۶۰۰×۱۲۰۰ پیکسل می باشد. HDTV ها قابلیت نمایش وضوح تصویر ۱۹۲۰×۱۰۸۰ پیکسل را دارا می باشند.


http://howstuffworks.mihanblog.com/post/118

 

 

 

امروزه تکنولوژی وسایل الکتریکی و چند رسانه ای به سرعت رشد می کند طوری که برنامه ریزی برای خرید یک وسیله ممکن است با مشکل مواجه شود و وسیله جدیدی با قیمت مناسبی وارد بازار شود و برنامه شما را برای خرید به هم بریزد. 

 

 

یکی از این تکنولوژی ها LCD است. برای اینکه بتوانید انتخاب درستی در خرید داشته باشید این راهنما می تواند کمک موثری برای شما باشد.در این مقاله منظور از تلویزیون های LCD قدیمی تلویزیون هایی است که از تکنولوژی LED استفاده نمی کنند. چون همانطور که بعدا خواهیم دید LCD و LED تفاوت جزئی در تکنولوژی با هم دارند که کیفیت تصویر را بسیار بهبود می بخشد.

کنتراست /سطح بندی رنگ سیاه: 

 

 

تلویزیون های LCD همیشه هنگامی که تلویزیون روشن است نور پس زمینه دارند. برای تولید رنگ سیاه بر روی صفحه نمایش بایستی مانع از برخورد نور پس زمینه به صفحه نمایش شوند و این کار را با استفاده از منحرف کردن کریستال به یک مکان بسته انجام می دهند که این عمل باعث به وجود آمدن کنتراست کم تصویر و محو شدن جزئیات در نواحی تاریک تصویر است. 

 

 

در تلویزیون های LED، سعی شده است تا این مشکل با استفاده از local dimming رفع شود. با  

استفاده از این تکنولوژی، در نواحی تیره تصویر با کنترل نور LED ها سعی می کنند تا میزان تیرگی نقاط را بالاتر ببرند و کنتراست بهتری را برای تصویر تولید کنند و جزئیات نواحی تیره را بهتر نمایش دهند. 

 

 

مقایسه LCD و LED از نظر زاویه دید

تکنولوژی LCD های قدیمی تلاش بسیاری برای بهبود زاویه دید کرده اند اما تا امروز بهترین زاویه دیدی که داده اند، نمی تواند زاویه های کمتر از 30 درجه از لبه تصویر را پوشش دهد، اما در تکنولوژی تلویزیون های LED این مقدار بسیار بهتر شده است تا حدودی که در این زمینه( زاویه دید) با تلویزیون های پلاسما رقابت می کند.

نمایش ویدئو های با سرعت زیاد:

ویدئو هایی که دارای صحنه های اکشن هستند و در فاصله زمانی بسیار کم تعداد زیادی از اتفاقات رخ می دهد به زمان پاسخ و نرخ رفرش صفحه وابسته هستند و هیچ گونه وابستگی به تکنولوژی تولید نور پس زمینه ندارند. در صورتی که این فاکتور برایتان مهم است باید بر اساس زمان پاسخ(Response time) و (Refresh rate) تصمیم بگیرید که کدام مدل (توجه کنید مدل نه LCD یا LED) را بگیرید.

طول عمر:

بسیاری از شرکت ها برای تلویزیون های LED خود طول عمر میانگین 100هزار ساعت را در نظر گرفته اند.این زمان بسیار زیاد است و با توجه به اینکه مدت زمان زیادی نیست که تکنولوژی LED وارد بازار شده است و سابقه ای در این زمینه ثبت نشده است نمی توان قطعی اظهار نظر کرد.اما با توجه به نحوه تولید تصویر و نور پس زمینه تلویزیون های LED طول عمر زیادتری نسبت به تلویزیون های LCD دارند.

مصرف برق:

تلویزیون های LED که در این مقاله به شرح جزئیات آنها پرداختیم (دارای تکنولوژی local dimming) به مقدار بسیار کمی بیشتر از تلویزیون های LCD قدیمی برق مصرف می کنند. مصرف برق این تلویزیون ها در حدود مصرف برق تلویزیون های پلاسما است. البته مصرف برق تلویزیون هایی که با استفاده از LED های کار گذاشته شده در لبه پانل کار می کنند (Edge lit) کمتر از تلویزیون های LCD است.

در صورتی که مصرف برق تلویزیون برایتان مهم است ترتیب مصرف برق از کم مصرف به پر مصرف به صورت زیر است:

تلویزیون ها LED Edge Lit، تلویزیون های LCD قدیمی، تلویزیون های LED local dimming و تلویزیون های پلاسما..  

البته این همه داستان تفاوت نبود  مقایسه این دو تکنولوژی فراتر از این مطالبی بود که گفته شد 

در هر صورت میتواند مطالب گفته شده از مهمترین تفاوت ها ی  بین این دو نسل باشد.

 

شرکت ال‌جی باریک‌ترین صفحه‌نمایش LED جهان را که تنها 7.3 میلیمتر ضخامت دارد، با نام E90 روانه بازار کرد. 

 

 

 شرکت ال‌جی باریک‌ترین صفحه‌نمایش LED جهان را که تنها 7.3 میلیمتر ضخامت دارد، با نام E90 روانه بازار کرد. 

صفحه‌نمایش E90 ضخامتی برابر 7.3 میلیمتر (2.15 اینچ) دارد و رزولوشن آن 1920× 1080 full HD است. 

صفحه‌نمایش E90 ساخت ال‌جی باریک‌ترین صفحه نمایشی است که تا به حال در جهان ساخته شده است. 

E90 دارای یک پورت ورودی AV است و مصرف برقش 40 درصد کم‌تر از مصرف برق سایر صفحه‌های نمایش‌ LCD است. 

این صفحه‌نمایش همچنین دارای پورت‌های VGA  DVI و HDMI است و قیمت این صفحه نمایش 425 دلار معادل 329 یوروست.

http://sarbazesefr.blogsky.com/1389/11/11/post-1859/

تلویزیون‌های لامپ تصویر‌دار، با وجود ارائه تصاویر شفاف و زنده، با مشکل اساسی جا‌گیر بودن مواجه هستند.

از این رو ایده ساخت تلویزیون‌های پلاسما شکل گرفت. از حدود 75 سال پیش تا چند سال اخیر تلوزیون‌ها با تکنولوژی لوله امواج کاتدی (‍CRT : Cathode Ray Tube) ساخته می‌شدند.

اساس کار این تلویزیون‌ها شلیک جریانی از الکترون‌ها (ذرات با بار منفی) به صفحه‌ شفافی پوشیده شده از ماده‌ای فلورسنت است. الکترون‌ها باعث برانگیختگی اتم‌های این ماده و در نتیجه گسیل نور از ماده فلورسنت و تشکیل تصویر می‌شود.

تلویزیون‌های لامپ تصویر‌دار، تصاویری شفاف و زنده را ارائه می‌دهند. ولی یک مشکل اساسی این نوع تلویزیون‌ها جا‌گیر بودن آنهاست. هر چقدر صفحه نمایش را بزرگتر کنیم به لامپ تصویر بزرگتری احتیاج خواهیم داشت و هرچه لامپ تصویر بزرگتر شود وزن تلویزیون به شدت بالا می‌رود.

در چند سال اخیر راه‌ حل جدیدی برای این مشکل پیدا شده و آن صفحه نمایش پلاسماست که تنها چند اینچ ضخامت دارد. در اینجا با کارکرد این صفحه نمایش‌ها آشنا می‌شویم.

کارکرد همه صفحه نمایش‌ها ایجاد تصویر با روشن کردن نقاطی به نام پیکسل است. معمولا تمام سطح این صفحات با پیکسل‌هایی با سه رنگ سبز، آبی و قرمز پوشیده شده است. با ترکیب رنگ‌‌های مختلف تصویری تمام رنگی تشکیل می‌شود.

پلاسما چیست؟

اگر تا به حال یک لامپ مهتابی را شکانده باشید، حتماً جز مقداری گرد سفید رنگ چیز دیگری مشاهده نکرده اید. ولی وقتی مهتابی روشن است به نظر می‌رسد که ماده‌ ای نورانی درون لامپ است.

حالتی که مواد داخل مهتابی پس از روشن شدن به خود می‌گیرند حالت پلاسما نامیده می‌شود. پلاسما گاز برانگیخته ای است شامل یون های در حال حرکت ( اتم‌های باردار) و الکترون‌ (ذرات با بار منفی).

هر ماده‌‌ای در حالت آزاد دارای بار خنثی است. به این دلیل که دارای تعداد مساوی پروتون و الکترون است.

حال اگر در داخل گاز اختلاف پتانسیل بالایی ایجاد کنیم، الکترون‌های آزاد با ضربه زدن به الکترون‌هایی که تحت تاثیر جاذبه هسته هستند؛ پیوندشان با هسته اتم را کم می‌کنند و باعث خروج آنها از مدار چرخش خود می‌شوند. با کم شدن هر یک الکترون، یک بار مثبت به بار کل اتم اضافه می‌شود.

با پیوسته ساختن این شرایط الکترون‌های آزاد همواره در حال حرکت به سمت ناحیه مثبت تر ( جایی که الکترون کمتری وجود دارند ) اتم خواهند بود. در حین این حرکت‌ها و در نتیجه برخورد‌ ذرات با الکترون‌ها انرژی الکترون‌های منحرف شده به شکل نور گسیل می‌شوند.

نئون و زنون دو عنصر گازی شکلی هستند که در ساخت صفحه نمایش‌های پلاسما از آن‌ها استفاده می‌شود. این دو عنصر در هنگام برانگیختگی نور فرابنفش گسیل می‌کنند. این نور قابل رویت توسط چشم انسان نیست ولی توانایی بر انگیخته کردن عناصری که نور مرئی گسیل می‌کنند را دارد.

درون صفحه نمایش

نئون و زنون درون هزاران سلول سه رنگ بین دو صفحه جلو و عقب صفحه نمایش نگهداری می‌شوند. این سلول‌ها همان پیکسل‌ها هستند. الکترودهایی هم در دو طرف این سلول‌ها به طور عمودی قرار داده می‌شوند.

الکترودهای شفافی که توسط عایق دی‌-الکتریکی از هم جدا شده‌اند و با لایه محافظ منیزیم اکسید پوشیده شده‌اند نیز به پشت صفحه بیرونی چسبیده می‌شوند و به حالت افقی مرتب می‌شوند.

برای یونیزه کردن گاز درون سلول‌ها الکترودها میلیون‌ها بار در ثانیه شارژ می‌شوند. این کار، همان طور که دیدیم، باعث شارش ذرات بار دار می‌شود و آن‌ها را وادار به گسیل فوتون‌های فرابنفش می‌کند.

این فوتون‌ها وقتی به لایه فسفر صفحه بیرونی برخورد می‌کنند باعث بر انگیختگی الکترون‌های فسفر می‌شوند. این الکترون‌ها در بازگشت به حالت اصلی خود ،نور با فرکانس مرئی گسیل می‌کنند.

هر کدام از سلول‌ها دارای فسفر با رنگهای سبز، آبی و قرمز هستند. این سه رنگ در ترکیب با هم تشکیل یک پیکسل رنگی را می‌دهند و تمام پیکسل‌ها در کنار هم تشکیل تصویر نهایی را.

صفحه نمایش‌ها برای پخش تصویر از سیگنال‌های آنتن تلویزیون نیاز به وسیله‌ای به نام تیونر دارند. با استفاده از تیونر سیگنال‌های دریافتی به سیگنال‌های قابل نشان دادن برای صفحه نمایش تبدیل می‌شوند.

 

هر روز نمایشگرهای کریستال مایع یا LCD:Liquid Crystal Display را در اطراف خود می‌بینید. از تلفن همراهتان گرفته تا ساعت دیجیتالی یا نمایشگرهای تلویزیون و کامپیوتر.

نام کریستال مایع کمی نا آشنا و غیر معمول به نظر می‌رسد چون تصوری که از کریستال داریم ماده‌ای سخت و کاملاً جامد است. بیایید در این مورد بیشتر بدانیم و سپس به سراغ معرفی صفحه نمایش LCD برویم.

همه ما می‌دانیم که سه حالت ماده وجود دارد. جامد، مایع و گاز. مولکول‌های جامد در قید نیروی بین مولکولی هستند و به همین دلیل با نظم مشخصی جسمی معمولاً سخت را تشکیل می‌دهند. در مقابل مولکول‌های مایع از نیروی جاذبه مولکولی کمتری برخوردار هستند ولی باز هم این نیرو به اندازه‌ای است که آن‌ها را با هم متحد قرار دهد و مانند گاز آزادانه در محیط، به صورت بی‌نظم حرکت نکنند.

در این میان بعضی مواد حالتی بین مایع و جامد به خود می‌گیرند. به این معنی که هم مانند جامد در قید نیروی بین مولکولی هستند و هم مانند مایع به حالت سیال حرکت می‌کنند. کریستال مایع بیشتر به حالت مایع تمایل دارد تا جامد.

با این حال مقدار گرمایی که برای مایع کردن کریستال جامد نیاز است تقریباً زیاد است. به همین دلیل است که صفحه نمایش‌های LCD در دماهای مختلف رفتار غیر عادی از خود نشان می‌دهند.

با توجه به نوع کریستال، انواع مختلفی از کریستال مایع وجود دارد. نوعی از کریستال مایع که از آن در ساخت LCD استفاده می‌شود نسبت به عبور جریان رفتار‌های مختلفی از خود نشان می‌دهد. یکی از این رفتار عبور و گسیل نور از خود است.

کریستال‌های مایع را به دو دسته تقسیم می‌کنند. نوعی از آن گرما گرا هستند و به تغییرات گرمایی واکنش نشان می‌دهند. نوع دیگر به تغییرات شیمیایی واکنش نشان می‌دهند.

نوع اول را نیز از نظر ساختار مولکولی به دو نوع تقسیم می‌کنند. نوعی که در شکل گیری در محیط به حالت تصادفی شکل می‌گیرد و نوع دیگری که خود حالت مشخص و آرایش مخصوصی دارد.

شکل گیری نوع دوم بستگی به اثر یک عامل خارجی دارد. این عامل می‌تواند یک جریان الکتریکی باشد و یا یک قالب فیزیکی که کریستال تحت آن شکل گیرد. کریستال مایع معمولاً حالتی گره مانند به خود می‌گیرند ولی با عبور جریان رشته‌های آن‌ها از یکدیگر باز می‌شوند و به صورت منظم شکل می‌گیرند.

در ساخت LCD چهار موضوع کلی وجود دارد:

• اینکه نور می‌تواند قطبی شود
• کریستال مایع می‌تواند نور را تغییر و از خود عبور دهد
• ساختار کریستال مایع با عبور جریان تغییر می‌کند
• و اینکه موادی شفاف وجود دارند که جریان را از خود عبور می‌دهند

برای ساخت LCD ابتدا نیاز به دو شیشه قطبی شده (Polarized) نیاز داریم. روی طرفی از شیشه که قطبی نشده است ماده‌ای پلاستیکی کشیده می‌شود. این ماده باعث می‌شود تا شبکه‌هایی بر روی سطح شیشه ایجاد شود.

سپس بر روی این لایه پلاستیکی، لایه‌ای از کریستال مایع نیز کشیده می‌شود. شبکه‌های تشکیل شده از پلاستیک به کریستال مایع شکل و فرم می‌دهند. سپس صفحه‌های شیشه قطبی شده که با روکش‌های پلاستیکی و کریستالی آماده شده‌اند را در ردیف‌های عمودی و افقی در مقابل یکدیگر قرار می‌دهند.

با عبور نور از هر کدام از لایه‌ها، سرعت و زاویه لرزش آن تغییر می‌کند. در انتها اگر زاویه و جهت گیری نور با شبکه تشکیل شده از پلاستیک بر بروی صفحه انتهایی مطابق باشد، نور از آن عبور می‌کند.

همانطور که گفتیم با القای جریان به کریستال مایع شکل گره مانند آن باز می‌شود. در این حالت نور را در زاویه و جهت‌ گیری متفاوت با خطوط شبکه مانند لایه بیرونی قرار می‌دهد و نور را از خود عبور نمی‌دهد و آن قسمت از کریستال تاریک‌تر به نظر می‌رسد.

کریستال مایع به هیچ عنوان از خود نور گسیل نمی‌کند. به همین دلیل برای تشکیل تصویر به غیر از القای جریان، نیاز به منبع خارجی نور نیز داریم.

برای درک بهتر این مطلب به یک ساعت دیجیتالی نگاه کنید. قسمتی از صفحه که اعداد در آن نمایش داده نمی‌شوند روشن است. این نوع صفحه‌های LCD معمولاً دارای منبع نور خارجی نیستند و تنها نور محیط را بازتاب می‌دهند. سپس با القای جریان در کریستال مایع از انعکاس نور در قسمتی که می‌خواهیم آن را نمایش دهیم جلوگیری می‌کنیم و به جای ایجاد تصویر با روشن کردن، با خاموش کردن مناطقی از صفحه‌ای روشن تصاویر را نمایش می‌دهیم.

این نوع LCDها برای صفحه نمایش‌هایی مناسب هستند که تصاویری مشخص را همواره نشان می‌دهند. صفحه‌های 7 قسمتی یا 7Segment مثال مناسبی برای این نوع است.

در LCDهای رنگی از نوعی نور فلورسنت استفاده می‌شود و صفحه‌ای گسترده از این نوع لامپ نور را به طور مساوی می‌تاباند تا از متناسب بودن تصویر اطمینان حاصل شود.

LCDهای ماتریسی نیز نوع دیگری از نمایش‌گر‌های LCD‌ هستند. برای ساخت اینگونه LCDها از دو لایه شیشه‌ای به استفاده می‌شود.

به یکی از این شیشه‌ها ردیف و به دیگری یک سطرها متصل می‌شوند. هر سطر به یک مدار مجتمع متصل می‌شود و هر کدام از نوعی ماده شفاف رسانا ساخته شده است. به این ترتیب با فرستادن جریان به هر پیکسل، کریستال مایع از هم باز می‌شود و نور را عبور نمی‌دهد. این نوع LCD مشکلات بزرگی از جمله زمان طولانی برای پاسخ دارد.

صفحه نمایش‌هایی که تصاویر رنگی را نشان می‌دهند دارای سه زیر- پیکسل سبز و آبی و قرمز هستند. برای ساخت هر پیکسل یک مدار مجتمع و یک خازن نیاز است. برای یک لپ‌تاپ ساده که LCD آن 768×1024 پیکسل دارد 2359296 خازن و IC استفاده شده است. مشکلی که در این میان رخ می‌دهد این است که اگر تنها یکی از ترانزیستور‌ها و یا خازن‌ها به صورت دقیق کار نکنند قسمتی از صفحه از کار می‌افتد.

با فراگیر شدن استفاده از LCD‌ و بزرگتر ساختن و بیشتر کردن پیکسل‌ها، شانس داشتن ترانزیستور‌ها و خازن‌های معیوب بیشتر می‌شود و سازندگان هم اکنون به دنبال رفع اینگونه مشکلات و رسیدن به پیکسل‌های بیشتر و بالا بردن دقت و کیفیت نمایشگر‌ها LCD هستند.LED یا LCD ؟ تفاوت ها و شباهت ها


با توجه به اینکه سوالات بسیاری در ذهن اکثر کاربران درباره مانیتورهای LCD و LED و تفاوتها و شباهت هاشون در ذهن است، این تاپیک رو ایجاد کردم تا درباره این قضیه (یک بار برای همیشه!) شفاف سازی دقیقی صورت بگیره.

در ابتدا نیاز به اشاره است که تمام مانیتورهایی که درباره اون ها بحث می کنیم (چه اونهایی که بهشون گفته میشه LCD، چه اونهایی که به LED معروف هستند) همگی بر اساس یک تکنولوژی طراحی شدند و همگی هم مانیتورهای LCD هستند.

مقدمات:

[نحوه کار صفحات LCD]

در شکل زیر به طور ساده نحوه تشکیل رنگ مورد نظر رو در یک صفحه LCD مشاهده می کنید:

همانطور که واضح است صفحه های LCD از دو قسمت اصلی تشکیل شده اند، Backlight Source و Pixel ها.

همانطور که مشخص است ابتدا یک نور Backlight توسط تولید می شود. نور ساتع شده تمامی بازه فرکانسی قابل دید انسان را شامل می شوند، یعنی نور سفید (بصورت تئوری) از خود ساتع می کنند.

پیکسل ها که خود در اصل از سه Sub-pixel تشکیل شده اند (قرمز، آبی، سبز) در اصل فیـلتر های فرکانسی با قابلیت وفق دهی خود با محیط (Adaptive F i l t e r) هستند که بر اساس سیگنال ورودی از کارت گرافیک بازه های فرکانسی خاصی را فیـلتر می کنند و فقط به فرکانس های مورد نظر اجازه عبور را می دهند.

یعنی به طور ساده، ابتدا در قسمت Backlight Source یک نور سفید رنگ با تمام فرکانس های قابل دید تولید می شود و سپس این نور توسط پیکسل ها فیـلتر می شود و فقط فرکانس های مطلوب از پیکسل ها عبور می کنند.
مانیتورهای LED چه هستند؟
بطور علمی، چیزی به نام مانیتورهای LED در بازار برای مصرف خانگی وجود ندارد و همه مانیتورهای موجود در شاخه مانیتورهای LCD قرار می گیرند.

در بازار مشاهده می کنید که مانیتورهایی به نام مانیتورهای LED معروف هستند، تفاوت این مانیتورها با مانیتورهای قدیمی تر در نور پس زمینه (Backlight Source در عکس بالا) است و در قسمت اصلی مانیتور (پنل LCD) که مهمترین نقش رو در کیفیت تصویر، زاویه دید، سرعت پاسخگویی، توزیع Contrast و بسیاری از فاکتورهای دیگه که وابسته به پنل مانیتور هستند، کوچکترین تفاوتی بین مانیتورهای LCD قدیمی تر، و LED های فعلی وجود ندارد.

نور پس زمینه مانیتورهای LCD سابقا از لامپ های CCFL تشکیل می شد، و در مانیتورهای جدیدتر از LED ها که انواع مختلفی دارند.


انواع LED
LED هایی که در نور پس زمینه مانیتورها مورد استفاده قرار می گیرند، دو نوع عمده دارند:

WLED یا White LED
این LED ها نوری کاملا مشابه با لامپ های CCFL از خودشون ساتع می کنند، یعنی بصورت تئوری نوری کاملا سفید و در عمل یک نور متمایل به آبی از خود ساتع می کنند که توسط فــیــلترهایی که جدا از پنل روی خود LED (یا لامپ CCFL) نصب میشه در نهایت نوری نزدیک به سفید رو ایجاد می کنند. از نظر کارایی تفاوت محسوسی با لامپ های CCFL از نظر مقایسه کیفیت نور ساتع شده وجود نداره.

در اکثر مانیتورهای LED بازار از این نوع LED استفاده میشه.

RGB LED
این LED ها نوع گران قیمت تر هستند، و سه بخش دارند که یک قسمت نور آبی، یک قسمت نور قرمز و قسمت آخر هم نور سبز ساتع خواهند کرد. این کار باعث کیفیت بالاتر نور پس زمینه نسبت به لامپ های CCFL و WLED ها خواهد شد.

استفاده از RGB LED ها در محصولات فعلی بازار خیلی متداول نیست.

نحوه چیدمان LED ها
لامپ های CCFL همواره بطور افقی و موازی یکدیگر در LCD قرار می گیرند، ولی دو چیدمان مختلف مطرح برای LED ها وجود دارد:

Direct Mounting یا Local Dimming
در این نوع چیدمان LED ها بطور پراکنده و پشت پنل LCD نصب می شوند، برتری این چیدمان در قابلیت کم و زیاد کردن نور پس زمینه در قسمت خاصی از تصویر است که در نهایت باعث ایجاد Contrast نسبتا بهتر خواهد شد.

در این نوع چیدمان نسبت به CCFL یا edge-lit می توان Brightness Distribution و Backlight Bleeding در اختیار داشت، ولی استفاده از این نوع چیدمان لزوما به معنی بهتر بودن فاکتورهای بالا نیست.

در Local Dimming می توان هم از WLED و هم از RGB LED استفاده کرد.

Edge Mounting یا edge-lit
در این نوع چیدمان LED ها در کناره های پنل های LCD قرار می گیرند، و در عمل برتری خاصی از نظر کارایی نسبت به لامپ های CCFL ندارند.

در edge-lit ها فقط امکان استفاده از WLED ها وجود دارد.


حالا LCD یا LED ؟ آیا هر LED از هر LCD بهتر است؟
همانطور که در بالا هم اشاره شد، از مانیتورهای LED موجود در بازار انتظار معجزه نداشته باشید. این مانیتورها دقیقا از همون تکنولوژی سابق استفاده می کنند و نهایتا یک آپدیت در نور پس زمینه ایجاد شده و البته روی اون خیلی زیاد تبلیغات صورت گرفته.


در این تاپیک فقط درباره تفاوت های نور پس زمینه مانیتورها صحبت کردیم، و همونطور هم که قبلا اشاره شد:
در قسمت اصلی مانیتور (پنل LCD) که مهمترین نقش رو در کیفیت تصویر، زاویه دید، سرعت پاسخگویی، توزیع Contrast و بسیاری از فاکتورهای دیگه که وابسته به پنل مانیتور هستند، کوچکترین تفاوتی بین مانیتورهای LCD قدیمی تر، و LED های فعلی وجود ندارد.

نمی توان هر مانیتور LED رو نسبت به هر LCD برتر تلقی کرد. تفاوت های پنل های مختلف LCD بسیار بسیار بیشتر نسبت به تفاوت های نور پس زمینه در کیفیت نهایی محصول تاثیر خواهد گذاشت و به همین دلیل نمی توان فقط به دلیل LED بودن یک محصول رو نسبت به دیگری برتر دونست.

بعضی مواقع دیده میشه عده ای می گند صفحات LED نسبت به LCD کیفیت خیلی خیلی بهتری دارند و دلیلشون هم تجربه نزدیک خودشون از کنار هم گذاشتن دو محصول است. باید گفت این می تونه سه دلیل داشته باشه:
 • فروشنده ای که دو مانیتور رو کنار هم گذاشته بطور عمد یا غیر عمد از تنظیمات بهینه ای برای مقایسه دو محصول استفاده نکرده. [احتمال زیاد]
 • اون مانیتور LED واقعا محصول برتری بوده، ولی دلیل این برتری بهتر بودن پنل مانیتور بوده و نه نور پس زمینه. [احتمال متوسط]
 • بعضی از افراد همیشه چیزی رو که دوست دارند ببینند، می بینند! [احتمال ...؟]

با این وضع، پس چرا اصلا LED تولید شد؟
پاسخ این سوال ساده است، شاید از نظر Performance بین LED ها و LCD ها تفاوت محسوسی نباشه، ولی فاکتورهای دیگه ای هست که تولید کننده ها رو به سمت استفاده از LED می کشونه:
 • هزینه تولید پایین تر LED ها نسبت به لامپ های CCFL
 • مصرف انرژی به مراتب کمتر LED ها
 • نازک و سبک شدن محصول نهایی که زیبایی بیشتری رو به همراه داره.
 • پیدا کردن یک بهانه برای تبلیغات وسیع تر و بالا بردن قیمت محصولات.
OLED چیست؟
OLED یا Organic Light Emitting Diode تکنولوژی بعدی صفحات نمایش است که بر اساس ساختاری کاملا متفاوت با مانیتورهای LCD/LED فعلی طراحی شده. این تکنولوژی کوچکترین ارتباطی با LED های فعلی ندارد و فعلا هم در هیچ مانیتوری از این تکنولوژی استفاده نشده.

نتیجه نهایی:دوستانی که قصد تهیه مانیتور دارند، به صحبت هایی که درباره برتر بودن مطلق LED ها نسبت به LCD هاست اصلا توجهی نکنند و نور پس زمینه LED رو تنها یک فاکتور در کنار سایر فاکتورهایی که در خرید مانیتور مد نظر دارند قرار بدهند.مانیتور را می توان مهم ترین جزء یک رایانه به حساب آورد. این بخش از هر رایانه تنها قطعه ای است که مستقیماً با سلامت کاربر سر و کار دارد، البته تا چندین سال قبل این گونه نبود، زیرا در آن زمان رایانه ها خود نیز دارای تشعشعات مضر بودند و مانیتور در آن زمان جزو کم خطرترین قطعه رایانه محسوب می شد اما امروزه همه قطعات استاندارد شده و مضرات و تشعشعات آنها از بین رفته است و تنها مانیتور در این میان باقی مانده است.

 

LCD یا Liquid crystal Display به دلیل مزایای فراوانی مانند نازک بودن، وضوح بیشتر، مصرف برق کمتر رواج یافته است. LCD ها یا همان کریستال های مایع نخستین بار در سال 1988 توسط گیاه شناس اتریشی (فردریک رینیتز) کشف شد او مشاهده کرد زمانی که یک ماده شبیه کلستریل را ذوب می کند با بالا رفتن حرارت رنگ آن از تیره به سوی روشن شدن پیش می رود و پس از خنک شدن مایع قبل از تبلور نهایی به رنگ آبی روشن تبدیل خواهد شد.

از زمان پیدایش اولین LCD در دنیا تاکنون 19 سال می گذرد. در این گذر زمان LCD ها از نظر تکنولوژی پیشرفت های زیادی داشته اند و به سطح قابل قبولی در بین کاربران رایانه رسیده اند به گونه ای که در سال گذشته میلادی برای نخستین بار در تاریخ تکنولوژی فروش LCD نسبت به رقیب دیرینه اش مانیتورهای CRT پیشی گرفت و توانست آن را پشت سر بگذارد. کریستال های به کار گرفته شده در مانیتورهای LCD نسبت به تغییر دما و فشار واکنش نشان می دهند و جهت گیری مولکول ها در آنها از الگوی خاصی پیروی می کند که در اکثر اوقات منشا و منبعی خارجی دارد.

تاریخ تولید نخستین نمایشگرها (مانتیورهای مبتنی بر متن) به منظور استفاده در رایانه های خانگی به سال 1970 بازمی گردد که از آن زمان تاکنون مدل های متفاوتی از مانیتورها با بهره گیری از تکنولوژی های پیشرفته و توانمندی های مختلف تولید و روانه بازار شده اند درا ین میان مانیتورهای CRT (cathod Ray Tube)، LCD (Liquid crystal display) بیش از همه در بین کاربران رواج یافته است.

● کریستال مایع

حتماً از دوران مدرسه به یاد دارید که ماده در سه حالت، جامد، مایع و گاز وجود دارد، شکل جامدات ثابت است. زیرا مولکول آنها موقعیت خود را حفظ می کنند و در موقعیت مشابهی نسبت به سایر مولکول ها باقی می مانند، مولکول موجود در مایعات رفتاری خلاف مولکول های جامدات دارند آنها می توانند موقعیت خود را تغییر داده و به هر جایی در مایع منتقل شوند ولی بعضی از مواد وجود دارند که رفتار عجیبی دارند وقتی این مواد در موقعیت های خاصی قرار می گیرند مولکول هایشان تمایل دارد که موقعیت خود را حفظ کرده و بر این حالت اصرار دارند مانند مولکول های جامدات اما در عین حال نیز موقعیت خود را عوض می کنند مانند مولکول های مایعات.

کریستال مایع نیز چنین رفتاری دارد و این به معنای آن است که کریستال مایع نه مایع است، نه جامد اما بیشتر تمایل به پیروی از رفتار مولکول های مایع دارد. این مواد برای تبدیل شدن از حالت جامد به مایع نیاز به گرمای نسبتاً زیادی دارد.

● انواع LCD

LCDهای موجود را می توان به دو گروه تقسیم کرد:

1) ماتریس فعال Active matrix

2) ماتریس غیرفعال Passive matrix

LCDهای ماتریس غیرفعال از شبکه ای ساده برای شارژ پیکسل های موجود روی نمایشگر بهره می گیرند، ایجاد این شبکه برای شارژ پیکسل ها یک مرحله از پردازش است که با دو لایه شفاف آغاز شده و به یکی از این لایه ها ستون ها و به دیگری ردیف ها واگذار می شود که از جنس اکسید قلع می باشد، این ستون ها و سطرها به مدارهای مجتمع (IC) مرتبط می شود. مواد کریستال مایع بین دو لایه شفاف قرار می گیرد که یک فیلم قطبیده به بخش خارجی هر یک از لایه ها اضافه می شود. از معایب ماتریس های غیرفعال می توان به زمان پاسخ طولانی و کنترل ولتاژ بدون دقت اشاره کرد. در مقابل LCDهای ماتریس فعال به TFT ها وابسته هستند که این TFT ها ترانزیستور و خازن های کوچک سوییچ شونده هستند که در یک ماتریس و روی یک لایه شفاف مرتب می شوند. برای آدرس دهی یک پیکسل، ردیف مناسب سوییچ می شود و سپس شارژ به ستون اصلی ارسال خواهدشد.

● پیشرفت های LCD

LCDها همگام با پیشرفت تکنولوژی رو به جلو حرکت کرده اند و از این حرکت باز نمانده اند. هم اکنون LCDها شامل چندین گونه از تکنولوژی کریستال مایع می باشد که شامل dual، STN (super twisted nematics)، FLC (تFerroelectric liquid crystal)(Scan twisted nematics) (DS TN و (surface stabilized fervoelectvic liquid crystal) ssflc می باشد.

از نظر اندازه نیز عموماً LCDهای 12 اینچ به بالا عمومیت بیشتری دارد و این اندازه هر چه افزایش یابد سازندگان باید پیکسل و ترانزیستور بیشتری را برای طراحی در نظر بگیرند که اکثراً با افزایش تعداد پیکسل ها و ترانزیستورها شانس ایجاد ترانزیستور خراب و بد افزایش می یابد.

● ویژگی های LCD

از برجسته ترین ویژگی های مرتبط با LCDها می توان به مهمترین نکات زیر اشاره کرد:

▪ View Angle : به دلیل عبور نور در مانیتورهای LCD از طریق کریستال های مایع، برای دیدن بهترین تصویر باید در مقابل مونیتور ایستاد تا بهترین وضعیت نمایش را مشاهده کرد. در صورت تغییر زاویه مشاهده میزان تابناکی نور کاهش خواهد یافت.

View Angle یک مانیتور LCD براساس درجه اندازه گیری می شود و بیانگر قدرت انعطاف در مقابل حرکت در جابه جا شدن مرکز نمایشگر بودن افت کیفیت تصویر است.

یکی از عوامل موثر در View Angle تکنولوژی استفاده شده در رابطه با پیکسل هاست، در مانیتورهای 17 اینچ LCD و بالاتر از جدیدترین فناوری ها در ارتباط با پیکسل صفحه تصویر استفاده می شود که موجب افزایش زاویه دید خواهد شد اما در مانیتورهای با سایز کوچک تر به دلیل پایین آوردن قیمت استفاده کنندگان نهایی از پانل های ارزان قیمت تر استفاده می شود که موجب کاهش زاویه دید می شود.

▪ Brightness : این پارامتر حداکثر میزان نوری که از صفحه مونیتور ساطع می شود را بیان می کند، اکثر مونیتورهای LCD دارای Brightness معادل 250 cd/m2 هستند.

▪ Contrast : این پارامتر تفاوت بین بیشترین رنگ سفید و تیره ترین شکلی را که مانیتور LCD قادر به پشتیبانی از آن می باشد نمایش می دهد که بهترین حالت

1: 400 است و یا اعدادی بیشتر از این نیست.

▪ Native Resolution : به دلیل استفاده مانیتورهای LCD از یک ماتریس مشتمل بر سلول برای نمایش تصاویر، یک Resolution ثابت برای داشتن بهترین کیفیت تصویر در مانیتورها پیش بینی شده است که این عدد در مانیتورهای پانزده اینچ معادل 768* 1024 و برای مانیتورهای بزرگتر 1024* 1280 می باشد.

● انواع مانیتورها

همه مانیتورهای موجود در بازار کشور را می توان در دسته بندی زیر تقسیم کرد:

CRT، LCD، LCOS، DLP

1) CRT

این دسته از مانیتورها به مانیتورهای لامپ اشعه کاتدیک (cathode Ray Tube) مشهور هستند در این مانیتورها سه تفنگ الکترونی به رنگ های Red، green، blue (قرمز، سبز، آبی) وجود دارد که الکترون ها را به سمت صفحه نمایش پرتاب می کند. سطح داخلی این دسته از مانیتورها به ماده ای فسفری آغشته شده است که در اثر برخورد الکترون ها به یک نقطه از این سطح فسفری، نور از آن منعکس می شود، هر کدام از تفنگ های الکترونی قطعه متناظر با خود را هدف قرار می دهند که در اثر برخورد شعاع الکترونی تنها همان رنگ شلیک شده به سمت آن نمایش داده می شود. در اثر ترکیب، رنگ ها شعاع های نورانی منعکس شده از هر نقطه ، آن نقطه را به رنگی خاص درمی آورد که با ترکیب حالت های مختلف خاموش و روشن شدن این سه شعاع الکترونی و تنظیم شدت روشنایی می توان انواع مختلف رنگ ها را تولید کرد.

2) LCD

این مانتیورها همان گونه که در فوق به آن اشاره شد ابتدا برای استفاده در رایانه های قابل حمل به وجود آمد و با استفاده از قطبی کردن کریستال مایع بین دو جام شیشه ای کار می کند.

مانیتورهای LCD که از فناوری انتقال برای نمایش تصویر بهره می گیرند به مقادیر مختلفی از نور سفید پشتی (Back light) با شدت ثابت (Inten - Fixed) اجازه می دهد تا از میان دو فیلتر عبور کرده و تصویر را به نمایش درآورد.

3) DLP

مانیتورهای (Digital light processing DLP) به مانیتورهای پردازش نور دیجیتالی نیز معروفند که در آنها از آینه های بسیار ریزی برای انعکاس نور استفاده می شود. DLP با کج کردن آینه ها در مسیر تصویر را تبدیل می کند. این تکنولوژی در ارسال اطلاعات از روی رایانه به پروژکشن مورد استفاده قرار می گیرد، لازم به ذکر است که این تکنولوژی جدیدتر از LCD است.

4) LCOS

تکنولوژی Liquid ctystal over silicon به تکنولوژی کریستال مایع روی سیلیکون معروف است. این تکنولوژی می تواند تصاویر زیبایی ارایه داده و به راحتی تکنولوژی LCD را پشت سر بگذارد این تکنولوژی ترکیبی از LCD و DLP است که تکنولوژی انعکاسی به حساب می آید در این نحوه نمایش تصویر، تصاویر ایجاد شده ظاهری طبیعی تر و ظریف تر دارند.

● استانداردهای مانیتور

با سپری شدن زمان و شناسایی آسیب های مختلف و پیشرفت تکنولوژی استانداردهای متفاوتی برای لوازم الکترونیکی خصوصاً لوازمی که با سلامت کاربران ارتباط دارد طراحی و پیاده سازی شده است. در این میان استانداردهای فراوانی برای مانیتورها تعریف شده است که می توان به استاندارد TCO اشاره کرد که نام اتحادیه تجاری سوید است.

پیش از TCO استانداردهای MPRI و MPRII برای تولید مانیتور وجود داشت که بر پایه کاهش میدان مغناطیسی و نیز کاهش مصرف برق طراحی شده بود، اما این استاندارد کامل نبود و موجب شد که درسال 1992 استاندارد TCO با نام اولیه TCO92 عرضه شود که مورد استقبال کاربران واقع شد.

▪ انواع TCO

TCO92: نخستین نسخه استاندارد TCO که به کاهش تشعشع و مصرف برق تاکید دارد.

TCO95 اضافه شدن استانداردهای ارگونومی و زیست محیطی موجب پیدایش TCO95 شد و به علاوه استفاده از برمیدو کلرید به دلیل آتش زا بودن در مانیتور ممنوع شد.

TCO99 : این استاندارد به عنوان استاندارد جهانی تولید مانیتور وضع شد.

TCO03 : در این استاندارد شرکت های تولیدکننده مانیتور ابتدا باید استاندارد ISO14001 را دریافت کنند تا بتوانند از استاندارد TCO استفاده کنند.

● معایب LCD

اگر یک پیکسل از مانیتور LCD از بین برود امکان ترمیم آن وجود ندارد بلکه احتمال بیشتر شدن پیکسل های معیوب وجود دارد. ایراد دیگر در مورد LCD سایه انداختن تصاویر در هنگام نمایش تصاویر می باشد یعنی اگر از زاویه ای خارج از زاویه دید مناسب صفحه LCD را مشاهده کنند، تصویری تار یا سایه دار خواهید دید.

وحید نقشینه

روزنامه ایران


غییر جهت تولید تلویزیون‌های LCD و پلاسما به جای مونولوگ‌ها نشان از این امر دارد. تلویزیون‌های LCD و پلاسما گرچه به لحاظ ظاهری شباهت‌هایی دارند و خریدار را دچار سردرگمی می‌کنند؛ اما واقعیت این است که این دو نوع تلویزیون با هم تفاوت‌هایی دارند که در ادامه به آن پرداخته می‌شود:
LCD‌ (Liquied Crystal Display)y و یا به عبارت ساده‌تر صفحه نمایش با تکنولوژی کریستال مایع به این صورت عمل می‌کند که ذرات ریز کریستال مایع در میان دو صفحه شیشه‌ای تخت به صورت اصطلاحا «ساندویچ‌شده» قرار می‌گیرند که با تغییر اندازه جریان الکتریکی وارده به کریستال‌ها تصویر نهایی شکل می‌گیرد.
اما تکنولوژی‌ شکل‌گیری تصویر در نمایشگرهای پلاسما نسبت دوری با اتفاقی که در لامپ‌های فلورسنت رخ می‌دهد، دارد. به این نحو که صفحه نمایش از چند سلول تشکیل شده است که در هر سلول دو صفحه مجزای شیشه‌ای وجود دارد که این دو صفحه توسط یک شکاف از یکدیگر جدا شده‌اند، در درون این شکاف ترکیب گاز نئون – زنون (Neon - Xenon) قرار می‌گیرد که در حین ساخت دستگاه این گاز به فرم مایع (Plasma) در می‌آید و هنگامی که تلویزیون مورد استفاده قرار می‌گیرد این گاز باردار شده و فسفر قرمز، آبی و سبز تولید می‌کند که این نیز در نهایت موجب شکل‌گیری تصویر می‌شود که به هر واحد این فسفرهای رنگی در اینجا پیکسل گفته می‌شود.
مزایای پلاسماها بر LCDها:
شاید بزرگ‌ترین عامل برتری پلاسماها علاوه‌بر عامل قیمت، توانایی آنها در به نمایش درآوردن کامل رنگ مشکی است، چیزی که بزرگ‌‌ترین نقطه ضعف LCDها است تا جایی که تقریبا هیچ LCD پیشرفته‌ای نیز قادر به نمایش کامل رنگ مشکی نیست و در هر حال مقداری نور از پس زمینه به بیرون تراوش می‌کند. دومین عامل برتری پلاسماها زاویه دید نسبتا بالای آنها نسبت به رقیبان LCD خود است که در اینجا با فاصله گرفتن از یک پنل LCD کیفیت تصور به نمایش در آمده کم‌کم رو به افول می‌رود در حالی که این موضوع در مورد پلاسما‌ها تقریبا ثابت است که این مورد نیز مشابه بقیه موارد این قسمت با پیشرفت سریع LCDها رو به بهبودی است.
سومین مورد برتری پلاسماها در توانایی نمایش با کیفیت رنگ‌ها است. جایی که باز هم همان تراوش نور از پس زمینه LCDها بر کیفیت رنگ‌های به نمایش درآمده تاثیر دارد. ممکن است این نکته را نیز شنیده باشید که LCDها در توانایی دنبال کردن تصاویر سریع (مثلا در یک فیلم حادثه‌ای با فریم‌های سریع)، کند عمل می‌کند و سایه تصویر قبلی روی تصویر فعلی تاثیرگذار است که این نکته مربوط به پنل‌های نسبتا قدیمی LCD است که با کاهش زمان پاسخگویی LCDها این نکته نیز مرتفع شده است و اما می‌رسیم به بزرگ‌ترین عامل برتری پلاسماها بر پسر عموهای LCDشان و آن هم چیزی نیست مگر قیمت! پلاسماها مخصوصا در سایزهای بالا قیمت بسیار پایین‌تری را نسبت به LCDها ارائه می‌کنند، مثلا یک پلاسمای 42اینچی در حدود 30درصد بزرگ‌تر از یک LCD با اندازه 37اینچ است در حالی که هر دو قیمتی تقریبا مساوی دارند (چیزی نزدیک 2میلیون تومان.)
مزایای LCDها بر پلاسماها
LCDها قادر به نمایش پیکسل‌های بیشتری نسبت به پلاسماهای هم‌سایز خود هستند. علاوه‌بر آن مصرف برق LCDها نسبت به رقیبان پلاسمای خود در حدود 30درصد کمتر است. همچنین وزن آنها نیز بسیار کمتر از پلاسماها است که این موضوع حمل‌و‌نقل و نصب دیواری آنها را آسان‌تر می‌کند.
طول عمر LCDها نیز بالاتر از رقیبان پلاسمای خود است (که این نسبت در مورد پنل‌های قدیمی پلاسما بیشتر مشهود بوده که عمری در حدود 20هزار ساعت و طی 7سال، روزی 8ساعت داشتند، اما در LCDها، طول عمری حدود 60هزار ساعت دارند) که با تولید پلاسماهای پیشرفته این نسبت به طرز مشهودی بهبود یافته است و به این رقم نزدیک شده است.
نکته دیگر در مورد ضعف‌های پلاسما در قبال LCD پدیده‌ای است به نام جاافتادگی تصویر (Burn-in) که طی آن اگر تصویری به مدت طولانی روی صفحه ثابت باشد، سایه این تصویر تا مدت‌ها روی صفحه نمایش باقی می‌ماند که به لطف پیشرفت فناوری و ویژگی‌های پلاسماهای جدید مثل استفاده از Screen Saver این موضوع به حداقل رسیده است.
مساله مهم دیگر پشتیبانی دستگاه از فرمت HD است که تصاویر با کیفیت را ارائه می‌کند. برای اینکه از این مورد مطمئن شوید حتما دستگاه شما (پلاسما یا LCD) باید حداقل از رزولوشن 720 در 1280 پشتیبانی کند که این البته شرط لازم است و نه کافی.
مساله دیگر این است که نمایشگرهای پلاسما با استفاده از حداکثر سلول‌های تصویر (پیکسل) می‌تواند تصویری واضح‌تر و شفاف‌تر ایجاد کند و از 2لایه شیشه‌ای تشکیل شده که بین این دو لایه، پلاسما تزریق می‌شود که موجب ایجاد ولتاژ زیاد و تولید اشعه ماورای بنفش می‌شود که همین اشعه باعث روشنایی و نمایش تصویری با کیفیت عالی می‌شود.
به گزارش همشهری آنلاین، مهم‌ترین مزایای نمایشگر پلاسما نسبت به دیگر نمایشگرها این است که روشنایی صفحه توسط نمایشگر کنترل می‌شود تا چشم بیننده خسته نشود. همچنین زاویه دید 180درجه‌ای ایجاد می‌کند که می‌توان تصویر را از همه طرف به طور کامل مشاهده کرد. جالب اینکه روشنایی تصویر به طور اتوماتیک با روشنایی محیط تطابق پیدا می‌کند و در صورتی که در محیط تاریک از آن استفاده کنید، به طورخودکار تصاویر را روشن‌تر برای شما به نمایش می‌گذارد.
باتوجه به ضخامت اندک این نمایشگرها، قابلیت نصب در بهترین و مناسب‌ترین موقعیت‌ها را دارند و حتی می‌توانید یک نمایشگر پلاسما را روی سقف اتاق قرار داده و در حالی که روی تختخواب استراحت می‌کنید، فیلم مورد علاقه‌تان را ببینید، اما در عوض پلاسما بسیار گران‌تر است.

صفحات جانبی

نظرسنجی

  لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات