برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)



اطلاعات ضروری درباره لامپ های کم مصرف
- دستورالعمل نحوه استفاده صحیح از لامپ های کم مصرف :
به منظور پیشگیری از خرابی زود هنگام و نیز بهره گیری از مزایای لامپ کم مصرف، به مطالب و نکات زیر توجه فرمایید:
1- برای نصب، از سرپیچ (نگهدارنده) سالم و مرغوب دارای نشان استاندارد ملی ایران استفاده نمایید.
2- برای جلوگیری از فشار احتمالی غیرعادی به قسمت شیشه ای لامپ که ممکن است باعث ایجاد ترک یا شکستگی در آن شود، برای جابجایی و نصب، بدنه پلاستیکی لامپ را دردست گرفته و بچرخانید.
3- لامپ کم مصرف، در برابر نفوذ آب یا بخار آب آسیب پذیر می باشد. بنابراین بهتر است در فضاهای سرپوشیده یا درون چراغ های مناسب، مورد استفاده قرار گیرد.
4- امکان بکارگیری دیمر الکترونیکی جهت تنظیم شدت نور برای این نوع لامپ کم مصرف وجود ندارد و موجب صدمه زدن به آن خواهد شد.
5-جهت نصب لامپ های کم مصرف در داخل چراغ های سقفی، به منظور جلوگیری از افزایش بیش از حد دمای قطعات الکترونیکی لامپ که باعث سوختن زود هنگام آنها می شود، به کمک پیچ های رگلاژ موجود بر روی چراغ، ارتفاع چراغ را به گونه ای تنظیم نمایید که قسمت بالاست الکترونیکی لامپ، بیرون از فضای رفلکتور چراغ قرار گیرد.
6- استفاده از کلیدهای دارای لامپ نئون ممکن است باعث چشمک زدن لحظه ای لامپ در مواقع خاموشی کلید شود؛ در این صورت پیشنهاد می شود لامپ داخل کلید را از مدار خارج نمایید.
7- اسفاده از لامپ های کم مصرف در مکان های زیر توصیه نمی شود:

          -   در قاب ها و چراغ های نیمه بسته و کاملاً بسته که هوا در آن جریان ندارد. زیرا دمای قطعات لامپ بالا رفته و باعث سوختن زود هنگام لامپ می شود.
          -  در محیط هایی با دمای بالاتر از 50 درجه سانتیگراد و کمتر از 10- درجه سانتیگراد.
          -  در محل هایی با دفعات روشن و خاموش شدن زیاد نظیر راه پله ها، مدارهای تایمردار، چشمک زن و ... .
          
توجه :
- پس از روشن کردن، نور لامپ کم مصرف به تدریج افزایش می یابد و در محیط با دمای 25 درجه سانتیگراد پس از گذشت حدود 4 دقیقه به حداکثر خود می رسد.
- میزان نوردهی لامپ متأثر از شرایط نصب و دمای محیط می باشد، حداکثر نوردهی در داخل اتاق با دمای 25 درجه سانتیگراد زمانی حاصل می شود که لامپ بصورت آویز نصب گردد.
لامپ­ های کم مصرف رایج و مورد استفاده در روشنایی منازل مسکونی و اماکن تجاری اغلب دارای توان مصرفی معادل 25 تا 35 وات می باشند­ که­ این لامپ ­ها علاوه بر عمر کوتاه خود برای سلامتی انسان نیز مضر هستند. با در نظر گرفتن کلیه موارد فوق در حال حاضر شاهد این بوده که در ترکیب روشنایی اکثر منازل مسکونی و اماکن تجاری، به طور میانگین بیش از 20 عدد از این نوع لامپ ها استفاده شده است.توان مصرفی این تعداد لامپ کم مصرف با  توان مصرفی  150 لامپ پاور LED برابری می کند که این به زبان ساده بدین معنی است که توان مصرفی  لامپ پاور  LEDیک ششم توان مصرفی یک لامپ کم مصرف 25 وات است.

از مطالب فوق نتیجه گیری می شود که لامپ های LED در زمینه صرفه جویی در مصرف برق برتری قابل ملاحظه ای بر لامپ های کم مصرف داشته و علاوه بر آن مزایایی هم چون عدم تولید حرارت در محیط پیرامون خود و مصرف جریان کمتر از شبکه برق را به نسبت لامپ های کم مصرف به خود اختصاص داده اند.

لامپ های کم مصرف معمولی حرارت زیادی تولید کرده وگاهی نیز با سوختن بردهای الکترونیکی خود به تاسیسات و تجهیزات برقی نیز آسیب می زنند، در حالی که لامپ های LED جایگزین به دلیل نداشتن این نقیصه باعث طولانی شدن عمر تاسیسات و تجهیزات برقی مانند فیوزها، سیم های توکار و روکار، سرپیچ هاو… می شوند.

لوکس نور یک لامپ4 وات LED  برابر با یک لامپ کم مصرف معمولی 25 وات می باشد و عمر مفید آن به طور میانگین 4 سال است و نیز هیچ ضرری برای سلامتی انسان ندارد.

مقایسه لامپ ال ای دی و کم مصرف

با جمع بندی تمامی موارد فوق می توان مزایای جایگزینی لامپ های LED به جای لامپ های کم مصرف را به شرح زیر خلاصه نمود:

-   صرفه جویی قابل ملاحظه در توان مصرفی و دستیابی به روشنایی یکسان با یک ششم مصرف برق قبل،

-    عمر مفید سه برابری لامپ های LED به نسبت لامپ های کم  مصرف

-    جلوگیری از خرابی و کاهش عمر تاسیسات و تجهیزات برقی

-    حذف هزینه های مرتبط با تعمیر و تعویض مکرر لامپ های کم مصرف که به طور معمول به علت خرابی سریع این نوع لامپ ها بعد از مدت کوتاهی از خرید آنها به مصرف کننده ها تحمیل می شود.

-    عدم تولید حرارت توسط لامپ های LED هزینه های سرمایش اماکن تجاری و ساختمان های مسکونی را در فصول گرم به طور قابل ملاحظه کاهش می دهد که هر چه تعداد لامپ های جایگزین شده بالاتر رود این صرفه جویی بیشتر می شود.

-    حفاظت از سلامت خود و دیگران

-    هدر رفت روشنایی مفید که به علت پخش  نامتقارن نور توسط لامپ های کم مصرف اتفاق می افتد با جایگزینی آنها با لامپ های LED رفع می گردد.

در آخر بحث لازم به ذکر است که لامپ های LED به علت این که در سطوح کیفیت خیلی پایین تا خیلی بالا در بازار موجود می باشند می بایست با مشاوره با متخصصان در این حوزه و به صورت اصولی نصب و تعویض گردند زیرا که در صورتی که تغییرات لازم در تاسیسات موجود ایجاد نشود شما شاهد سوختن سریع لامپ های خریداری شده خود نیز خواهید بود که در اینجا اشاره می نماییم که عدم اتخاذ رویکرد صحیح و کارشناسی در این زمینه به هیچ وجه به معنی فاقد اعتبار بودن مزایای فوق نبوده، زیرا که در همه ی کشورها این موارد آزمایش و به اثبات رسیده است.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic