برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

که ترجمه اش لیزر آبی!!) تکنولوژی جدیدی برای نسل آینده Home Video هستش که در سال 2003 توسط Sony اختراع شد!
عملکرد Blu-Ray نسبت به DVD دقیقا مثل نسبت DVD به CD هستش! یعنی همونطور که در CD اومدن و Track ها رو باریکتر کردن که حجم از 700MB به 4700MB افزایش پیدا کنه، در DVD هم اومدن باز Track ها رو باریکر کردن و حجم رو از حدود 4.5GB به 25GB رسوندن! البته اینکار براحتی تبدیل CD به .DVD نبود! چون در این دو لیزری برای خوندن Track ها استفاده میشد، از نوع قرمز با طول موج 780nm و 650nm بود. این لیزر به اندازه کافی باریک نبود که بتونه Track های فوق العاده باریک این Media جدید رو بخونه... در نتیجه اومدن لیزر جدیدی با نور آبی ساختن که چون طول موج آبی از قرمز کمتره طول موج لیزر آبی به 405nm کاهش پیدا کرد و این مشکل حل شد و این Media جدید، Blu-Ray نام گرفت!
Blu-Ray هم مثل DVD میتونه Dual-Layer باشه! در نتیجه Blu-Ray های Dual Layer که قراره به عنوان Media استاندارد فیلمهای مختلف باشه از 50GB فضا برخورداره!
لازم بذکر است شرکت معظم TDK جدیدا تکنولوژی ای رو معرفی کرد که تعداد لایه ها رو به ۶ عدد و حجم هر لایه رو 33GB افزایش دادن! در نتیجه Blu-Ray با حجم 200GB (بیشتر از حجم هارد خیلی از ماها!) تولید کردن!!!‌ و البته این Blu-Ray در تمامی دستگاه های دارای BD-ROM قابل پخشه! فوق العاده نیست؟
یکی از بزگترین اشکالات Blu-Ray پشتیبانی نکردن از CD و DVD بود! یعنی یه Blu-Ray Player قادر نیود که CD یا DVD شما رو هم پخش کنه! و این واقعا داد همه رو در آورده بود!‌ (البته این مال ۲ سال قبله که هنوز هیچ دستگاهی درنیومده بود!) Sony برای رفع این مشکل اومد یه Optic جدید طراحی کرد که Dual Lens بود و میتونست هر دو لیزر رو تولید کنه! قرمز برای CD و DVD و آبی برای bluray همچنین از یه Protector یا قطر 0.8mm در لنزاستفاده شده که از آسیب رسیدن به خود لنز جلوگیری میکنه! (یه دستگاه Blu-Ray Player الان 1000$قیمت داره که 550$اش پول لنزه!!!!)
مشکل دیگه ی Blu-Ray نگهداری از خود دیسک بود! همونطور که DVD بخاطر ظریفتر بودنش نسبت به CD همونقدر هم آسیب پذیر تره، Blu-Ray هم همونقدر نسبت به DVD آسیب پذیر تره! که این عملا نگهداری کامل دیسک رو غیر ممکن میکنه!‌(اینطور که میگفتن کشیدن یکبار دستما کاغذی روی Blu-Ray مساوی نابود شدنش برای همیشه بود!!!) Sony راه حلی که برای این قضیه داد، استفاده از کیس برای دیسکها بود، یعنی کاری که برای MD و UMD کردن! اینجوری:
ولی خب زیاد مورد توجه بقیه قرار نگرفت و هیچکس قولی نداد که Player اش رو بصورتی بسازه که این نوع Blu-Ray رو هم ساپورت کنه! (واقعا نمیدونم چرا... بنظر من راه خوبی بود!‌ همونطور که ۱۵ ساله MD همینجوری داره کار میکنه!) به هر حال Sony دست از این روش برداشت و در عوض TDK تکنولوژی جدید از DURABIS رو ارائه داد که در واقع یه لایه پلیمری بود که روی دیسک رو کاملا می پوشونه و دیسک رو محافظت میکنه!

(چیزی که در Blu-Ray استفاده میشه DURABIS 2 هستش! DURABIS 1 الان داره توی DVD استفاده میشه ولی برای Blu-Ray جوابگو نبود! در ضمن HD-DVD که رقیب Blu-Ray باشه همچنان از DURABIS 1 استفاده میکنه!!!)

Blu-Ray از فرمت تصویری DVD یعنی Mpeg2 پشتیبانی میکنه، ولی همانند HD-DVD فرمت اصلی خودش Mpeg4/H.264 Codec هستش که توسط Apple اختراع شده و در HD-DVD هم استفاده میشه! یک Blu-Ray معمولی (Single Layer - 25GB) میتونه تا ۲ ساعت فیلم رو با این فرمت در خودش جای بده! (برو تو کار Bitrate!! یعنی چیزی حدود 36Mb/s !!)
رزولوشن فیلم میتونه از 480i تا 1080p متغیر باشه! و حتی چند رزولوشن موجود باشه تا هرکدوم رو خواستین انتخاب کنین... و همونطور که گفتم بهترین شیوه دیدن Blu-Ray استفاده از رابط HDMI هستش!
فرمت های صدای هم عبارتند از: Dolby Digital - DTS - Dolby TrueHD !
Blu-Ray هم مثل DVD از Region Code استفاده میکنه!‌منتها این دفعه فقط ۳ تا! A / B / C !

یک تحول خیلی خیلی بزرگ هم در مورد Menu هاست! توی menu ها از JAVA استفاده میشه که مسلما خیلی جذابترش میکنه!

http://howstuffworks.mihanblog.com/post/25


لوح فشرده بلو-ری چیست؟


دیسک بلو-ری برنده و پیشتاز دیسک های با کیفیت بالا شد. لوح فشرده بلو-ری (Blu-ray، BD) نوعی دیسک نوری است که کاربرد اصلی آن ذخیره ویدئو باکیفیت بالا و اطلاعات است و از نظر ابعاد ظاهری مشابه CD، DVD است.
نام بلو-ری از تکنولوژی لیزر آبی (از نوع بنفش) مشتق شده است که برای خواندن و نوشتن این نوع دیسک ها استفاده می شود. به دلیل طول موج کوتاه (۴۰۵ نانومتر)، ظرفیت ذخیره اطلاعات بلو-ری بیشتر از DVD ( لیزر با نور قرمز و طول موج ۶۵۰ نانومتر ) است. یک دیسک بلو-ری دو لایه، می تواند ۵۰ گیگابایت ذخیره کند که شش بار بیشتر از ظرفیت یک دی وی دو لایه است.
در آوریل سال ۲۰۰۸ بیشتر از ۳۵۰ عنوان دیسک بلو-ری در آمریکا و بیش از ۲۵۰ عنوان نیز در ژاپن منتشر شد. در طی رقابت دیسک های نوری با کیفیت بالا، بلو-ری در حال رقابت با HD DVD بود و در فوریه سال ۲۰۰۸ ، زمانیکه شرکت توشیبا - تولید کننده اصلی HD DVD- اعلام کرد که این دیسک بعد از این توسعه نخواهد یافت، بلو-ری برنده و پیشتاز دیسک های با کیفیت بالا شد.
در ابتدا به دلیل اینکه لایه ذخیره اطلاعات در این دیسک، در مقایسه با دی وی دی، به لایه رویی نزدیک تر بود، در برابر خش آسیب پذیر تر مینمود و با لایه ی کارتریج محافظت می شد. اما با پیشرفت دانش پلیمر، وجود این لایه ضرورتی نداشت.
یک پلیر برای پخش بلو-ری نیاز به پشتیبانی از کدک هایی مانند MPEG-۲, H.۲۶۴/AVC, SMPTE VC-۱ دارد. برای پخش صوت، پلیر باید از تکنولوژی Dolby Digital AC-۳, DTS, linear PCM پشتیبانی کند.
نرم افزار جاوا نیز در توسعه بلو-ری نقش دارد نسخه بلو-ری جاوا به نام BD-J، در افزودن منوها و امکانات بیشتر در بخشهایی مانند زیرنویسها، در این تولید مشارکت داشته است.
● کدگذاری ناحیه ای
بعضی از این دیسکها ممکن است رمزگذاری شوند. همانند اصول رمزگذاری ناحیه ای برای دی وی دی، بسته به منطقه ای که بلو-ری در آن پخش می شود، رمزگذاری شده و فقط در ناحیه مشخص شده قابل اجرا هستند. هدف این اقدام، رعایت حقوق شرکت های فیلم سازی برای قیمت گذاری و نوع محتواست. بعضی از دیسکها نیز بدون کد تولید می شوند و در همه جا قابل اجرا خواهند بود.
در سال ۲۰۰۸ دو سوم بلو-ری های تولید شده بدون محدودیت منطقه ای بودند.
بلو-ری های اولیه، قابلیت پخش دی وی دی را داشتند اما سی دی بر روی آنها اجرا نمی شد. بعدها تمام گرداننده های دیسک بلو-ری قابلیت پخش دی وی دی و یا سی دی را پیدا کردند.
با اینکه ویژگی های بلو-ری مشخص و نهایی شده اند، اما مهندسین همچنان در حال توسعه آن هستند. بلو-ری بت چهار لایه و ۱۰۰ گیگابایت فضا، شش لایه و ۲۰۰ گیگا بایت فضا، دیسک هایی هستند که کار بر روی آنها شروع شده و در حال تحقیقات و پیشرفت است. توسعه لایه ها حتی تا ۱۰ لایه اما با ۲۵۰ گیگ نیز مطرح شده، اما مشکل تولید آن، پایین بودن تکنولوژی دیسک خوان های امروزی عنوان شده.
● مینی بلو-ری
مینی بلو-ری با ابعاد ۸ سانتیمتری قابلیت ذخیره ۷.۵ گیگابایت فضا بر روی خود را داراست و مشابه مینی دی وی دی است. در حالت عادی یک دیسک بلو-ری تنها یک بار قابلیت نوشته شدن را دارد. اما با تولید BD-RE پاک کردن و دوباره نوشتن بر روی دیسک نیز امکان پذیر شد.

http://www.kharazmi.org/article/blue_ray_chist

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic