برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)برای ذخیره اطلاعات در کامپیوتر از دو نوع دیسک مغناطیسی و نوری استفاده می گردد . فلاپی دیسک و هارد دیسک دو نمونه متداول از دیسک های مغناطیسی می باشند که از آنان در اکثر کامپیوترهای شخصی استفاده می شود . اطلاعات به صورت مغناطیسی بر روی دیسک های فوق ذخیره می گردد . دیسک های نوری در اغلب موارد دارای عملکردی مشابه دیسک های مغناطیسی می باشند با این تفاوت مهم که در مقابل استفاده از تکنولوژی مغناطیس از فن آوری نوری به منظور ذخیره و بازیابی اطلاعات استفاده می گردد . بر روی دیسک های مغناطیسی ، می توان اطلاعاتی را بدفعات ذخیره و بازیابی نمود . این وضعیت در تمامی دیسک های نوری وجود نداشته و در برخی از آنان امکان خواندن و یا نوشتن اطلاعات صرفا" یک مرتبه وجود دارد .
استانداردهای تکنولوژی نوری برای کامپیوتر را می توان به دو گروه عمده تقسیم نمود :

CD ( شامل CD-ROM ، CD-R ، CD-RW )

DVD ( شامل DVD-ROM,DVD-RAM,DVD-RW,DVD--R,DVD+RW و DVD+R )

CD
دیسک های CD-ROM ، اولین نمونه از دیسک های نوری به منظور ذخیره اطلاعات می باشند. دیسک های فوق ، یک رسانه ذخیره سازی مطلوب به منظور ذخیره داده های صوتی را در اختیار متقاضیان قرار می دهد . درایوهای CD-ROM ، هم اینک به عنوان یکی از تجهیزات استاندارد در اکثر کامپیوترهای شخصی بکار گرفته می شود . بر روی دیسک های CD-ROM می توان 74 تا 80 دقیقه موزیک با کیفیت بالا را ذخیره نمود . در صورتی که از دیسک های فوق به منظور ذخیره داده استفاده شود ، بر روی یک دیسک 74 دقیقه ای می توان اطلاعاتی بالغ بر 650 و یا 682 مگابایت را ذخیره نمود . در دیسک های CD-ROM هشتاد دقیقه ای ، اطلاعاتی معادل 700 تا 737 مگابایت ذخیره می گردد . قطر دیسک های فوق معمولا" 120 میلیمتر و ضخامت آنان 2 / 1 میلیمتر است.


DVD
DVD از کلمات Digital Versatile Disc ، اقتباس و بطور خلاصه یک CD با ظرفیت بالا می باشد . از درایوهای DVD-ROM می توان به عنوان یک درایو CD-ROM نیز استفاده نمود.در چنین مواردی،درایو های DVD-ROM یک CD را با روشی مشابه یک DVD استفاده می نمایند . از دیسک های DVD به منظور ذخیره فیلم ، موزیک و داده استفاده می گردد . تقریبا" اکثر فیلم هائی که امروزه تولید می گردد از طریق DVD در دسترس عموم قرار می گیرند و سایر فیلم های قدیمی در حال تبدیل به فرمت DVD می باشند .ضبط تصاویر بر روی DVD دارای کیفیتی بسیار بالا بوده و تعداد زیادی از DVD ها دارای صدای Dolby Digital و یا DTS می باشند .
فن آوری ساخت DVD مشابه تکنولوژی استفاده شده برای ایجاد یک CD است . در هر دو از دیسک هائی با قطر 120 میلیمتر و ضخامت 2/ 1 میلیمتر استفاده می گردد. برخلاف یک CD ، دیسک های DVD دارای دو لایه در هر طرف بوده که اطلاعات در هر یک از لایه ها ذخیره می گردد ( چهار لایه در دو طرف ) . لایه ها به صورت جداگانه نشانه گذاری شده و با ترکیب آنان ، ضخامت DVD به 2 /1 میلیمتر خواهد رسید . در دیسک های DVD نظیر دیسک های CD ، حفره هائی مبتنی بر پلی کربنات ایجاد می گردد .
دیسک های DVD دارای ظرفیت بمراتب بیشتری نسبت به دیسک های CD می باشند . علت این موضوع به دلایل متعددی برمی گردد :

اندازه کوچکتر حفره ها :دیسک های DVD دارای حفره های بمراتب کوچکتری نسبت به دیسک های CD می باشند که به آنان Pit گفته می شود . Pit ، فرورفتگی های کوچک و یا گودی بر روی سطح دیسک است که امکان تشخیص صفر و یا یک را برای لیزر فراهم می نماید . طول این حفره ها در دیسک های DVD به میزان 25 / 2 مرتبه کوچکتر از دیسک های CD است ( طول هر pit بین نه دهم تا چهار دهم میکرون می باشد ) .

شیارهای متراکم تر :دیسک های DVD از شیارهای حلزونی شکل متراکم تری استفاده می نمایند . دستگاه های DVD Player به منظور خواندن این نوع شیارهای متراکم به یک نوع لیزر خاص که دارای اشعه نوری متفاوتی است، نیاز دارند. بدین دلیل دستگاه های CD Player قادر به خواندن دیسک های DVD نبوده ولی دستگاه های DVD قادر به خواندن دیسک های CD می باشند .فاصله بین شیارهای موجود در دیسک های DVD به میزان 16 / 2 مرتبه کمتر از دیسک های CD است . ( فاصله بین شیارها بین هفتاد و چهار صدم تا 6 / 1 میکرون می باشد ) .
قابلیت چند لایه ای :دیسک های DVD ممکن است دارای چهار لایه باشند که در هر طرف دیسک دو لایه قرار می گیرد . با توجه به دو طرفه بودن و دو لایه بودن DVD ، چهار فرمت متفاوت از آنان وجود دارد :
فرمت
ظرفیت
Single-sided/single-layer
4.7 GB
Single-sided/double-layer
8.5 GB
Double-sided/single-layer
9.4 GB
Double-sided/double-layer
17.1 GB


ظرفیت دیسک های DVD

Single-sided, single-layered : (معروف به DVD-5 ) . در این مدل امکان ذخیره 7 / 4 گیگابایت اطلاعات وجود دارد . عدد پنج در کنار این نام ، نشاندهنده ظرفیت تقریبی پنج گیگابایتی آن است . یک DVD-5 ، از دو زیرلایه چسبیده بهم تشکیل می گردد . از یکی از زیرلایه ها به عنوان لایه ای که اطلاعات بر روی آن ذخیره می گردند ، استفاده شده ( لایه صفر) و زیرلایه دوم خالی است .زیرلایه ای که بر روی آن اطلاعات ذخیره می گردد توسط یک روکش آلومینیومی پوشانده می شود . ظرفیت DVD-5 بیش از هفت برابر یک CD معمولی با ظرفیت 650 مگابایت است و می توان دو ساعت فیلم را بر روی آنان ذخیره نمود .Single-sided, dual-layered : ( معروف به DVD-9 ). در این مدل امکان ذخیره 5 / 8 گیگابایت اطلاعات وجود دارد .یک DVD-9 ، از دو زیرلایه متصل به یکدیگر تشکیل می گردد تا دو لایه به منظور ذخیره اطلاعات در یک طرف دیسک ایجاد شود . در طرف دیگر دیسک یک زیرلایه ایجاد می گردد که خالی باقی خواهد ماند . لایه ای که بر روی آن اطلاعات ذخیره می گردد ( لایه صفر)، با استفاده از یک روکش طلائی نیمه شفاف پوشش داده می شود . در صورتی که لیزر بر روی لایه اول تابانده شود نور منعکس شده و در صورت تابش لیزر بر روی لایه دوم ، نور از آن عبور خواهد کرد . از یک لیزر به منظور خواندن دو لایه استفاده می گردد و صرفا" کانون لیزر تغییر خواهد کرد . بر روی دیسک های DVD-9 می توان اطلاعات بمراتب بیشتری نسبت به دیسک های DVD-5 را ذخیره نمود . ( مثلا" چهار ساعت فیلم ) .Double-sided, single-layered : (معروف به DVD-10 ) در این مدل امکان ذخیره 4 / 9 گیگابایت اطلاعات وجود دارد . یک DVD-10 ، از دو زیرلایه که پشت به پشت به یکدیگر متصل می شوند ، تشکیل می گردد . لایه ای که بر روی آن اطلاعات ذخیره می گردد ( لایه صفر در هر طرف دیسک ) دارای یک روکش آلومینیومی می باشد .دیسک های دوطرفه از طریق درایوهائی خوانده می شوند که دارای صرفا" یک لیزر می باشند ، بنابراین می بایست برای خواندن طرف دیگر دیسک ، عملیات برگرداندن دیسک به صورت دستی انجام شود . دیسک های DVD-10 گزینه ای مطلوب به منظور ذخیره فیلم می باشند . مثلا" می توان نسخه WideScreen یک فیلم را در یک طرف و نسخه full frame آن را در طرف دیگر ذخیره نمود . تقریبا" در تمامی دستگاه های DVD Player می بایست عملیات برگرداندن دیسک به صورت دستی انجام شود تا امکان استفاده از طرف دوم فراهم گردد .Double-sided, dual-layered : ( معروف به DVD-18 ). در این مدل امکان ذخیره 1 / 17 گیگابایت اطلاعات وجود دارد . یک DVD-18 ، دارای دو لایه در هر طرف دیسک می باشد . دو لایه و زیرلایه های مربوطه پشت به پشت هم قرار گرفته و به یکدیگر متصل می شوند. لایه های خارجی ( لایه صفر در هر طرف دیسک ) توسط یک روکش طلائی نیمه شفاف پوشش داده می شوند . لایه های داخلی ، ( لایه یک در هر طرف دیسک ) دارای یک روکش آلومینیومی می باشند . قابلیت انعکاس یک لایه دیسک بین چهل و پنج درصد تا هشتاد و پنج درصد است . در لایه دوم، قابلیت انعکاس بین هیجده تا سی درصد است . مدار AGC ( اقتباس شده از Automatic gain control ) موجود در درایو ، مسئولیت تعدیل خصلت های متفاوت انعکاس را بر عهده دارد . بر روی دیسک های DVD-18 می توان هشت ساعت فیلم را ذخیره نمود .تقریبا" در تمامی دستگاه های DVD Player می بایست عملیات برگرداندن دیسک به صورت دستی انجام شود تا امکان استفاده از طرف دوم فراهم گردد .استانداردها و فرمت های DVD

همانند استانداردهای CD ، استانداردهای DVD در کتب مرجع که عمدتا" توسط DVD Forum تعریف می گردد ، منتشر می شوند( برخی از شرکت ها ممکن است استاندارهای خاص خود را ارائه نمایند ). تاکنون استانداردهای DVD-Video و DVD-ROM بخوبی تعریف و مشخص شده است ولی استانداردهای مربوط به دیسک های DVD با قابلیت نوشتن اطلاعات بر روی آنان هنوز نهائی نشده است .در حال حاضر حداقل چهار استاندارد متفاوت برای دیسک های DVD با قابلیت نوشتن اطلاعات، ارائه شده است . استانداردهای DVD-RW و DVD+RW نسبت به سایر موارد اعلام شده ، متداول تر می باشند .

http://howstuffworks.mihanblog.com/post/17

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات