برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

كنترل هوشمند ساختمان (2)

  طراحی سیستم BMS : برای شروع پروژه لازم است تا با مطالعه دقیق نقشه ها و داده های موجود , بهترین طراحی بر اساس نیاز ساختمان و کارفرما انجام گیرد. این طراحی باید توسط یک تیم طراح ماهر و کار آزموده که اشراف کامل بر سیستمهای مکانیکال و الکتریکال ساختمان دارد انجام شود تا بتواند بهترین نقاط کنترلی را بدست آورد و آنها را بصورت یک DataShit کامل کنترلی درآورد.در این datashit نقاط کنترلی , بصورت ورودی و خروجی دیجیتال و آنالوگ (DO,DI,AO,AI) مشخص می شود. بعد از این مرحله نوبت به طراحی نقشه های فاز یک میشود که بعد از بازبینی نقشه های مکانیکال و الکتریکال نقشه های اجرایی تهیه می گردد.
در یک ساختمان لازم است تا نقاطی به عنوان مرکز کنترل در بعضی نقاط مشخص شود (Control Panel) درون این محلها کنترلرها قرار می گیرند و توسط کابلهای utp به هم و سنسورها و تابلوهای فرمان متصل می گردند تا بتوانند کار کنترل را انجام دهند. هواساز : AHU هر هواساز یک منطقه از ساختمان را تحت پوشش خود دارد و یکی از وظایف آن پیش سرمایی و یا پیش گرمایش هوای تزریقی به مناطق مختلف فضاههایی است که این مناطق از سیستم فن کویل استفاده می کنند و بعضی از مناطق بصورت مستقیم از هوای هواساز تغذیه می شوندو وظیفه دیگر آن تامین هوای تازه برای فضاهای داخلی ساختمان است که این مهم در قسمت Mixer هواساز میسر است که در این قسمت هماهنگی دمپرهای ورودی هوای تازه و هوای برگشته را می طلبد.که در این رابطه سیستم BMS با جمع آوری اطلاعات دمائی ،رطوبتی و مقدار CO2 فضاها بهترین توازن را بین دمپرهای ورودی و خروجی بوجود می آورد که باعث استفاده بهینه از هوای برگشتی فضاها نیز می گردد. فن تزریق هوا در هواساز ها : درون هر هواساز فن تعبیه شده است که عمل دهش و یا مکش هوا را بعهده دارد.در سیستم کنترل هوشمند هواساز ، کنترل عملکرد فن بسیار حیاتی است که می توان اطلاعات مورد نیاز را با استفاده از سنسورهای فشار هوا و نیز سیگنالهای الکتریکی تابلو های برق به سیستم BMS گزارش داد.
Ι – سنسورDifferential Pressure : جهت نشان دادن فعالیت فن به سیستم بصورت اندازه گیری اختلاف فشار ورودی و خروجی به فن می باشد .
П - تابلو برق
status - نشان دهنده وجود برق در دوسر ورودی برق فن
Trip-نشان دهنده جهش ناگهانی ولتاژ
Start/Stop - اعمال دستور خاموش و یا روشن شدن فن هواساز    نحوه کنترل دما در هواساز ها : هواساز دارای یک مبدل حرارتی است که نقش انتقال حرارت از سیال مایع سرد و یا گرم به سیال گذرا (( هوا )) را بر عهده دارد که می توان بصورت مستقیم DX و یا غیر مستقیم باشد که در هر صورت می توان با تعبیه یک شیر سه راهه به همراه یک شیر برقی قابل کنترل توسط BMS به ذخیره انرژی و کارکرد بهینه دست پیدا کرد.باز و بسته شدن شیر عملگر (Actuator) بستگی به دمای منطقه های تحت پوشش هواساز دارد که توسط برنامه ریزی سیستم BMS اینکار صورت می گیرد
 دمپرهای تزریق هوا : در حالت کنترل سیستم به شیوه HVAC, VAV جهت کنترل دبی هوای تزریقی و دمای مطلوب محیط دمپرها نقش حیاتی دارند، این دمپرها کارایی گوناگونی دارند ، بعنوان مثال در زمان آتش سوزی کلیه دمپرها بسته می شوند تا اکسیژن به مناطق آتش سوزی نرسد . در زمان بسته بودن کلیه دمپرها ، جهت آسیب نرسیدن به موتور هواساز ، سیستم BMS موتور را خاموش می کند. در سیستم تهویه مطبوع توسط سیستم هواساز می توان بر روی zone های ورودی ((هوای تازه و هوای برگشتی )) وzone خروجی از هواساز، سنسور های رطوبت ،دماو حتی CO قرار داد تا بیوان از محیط های مختلف اطلاعات مفیدی جهت کنترل کیفی محیط بدست آورد.
سنسورهای ضد یخ زدگی Freezing Detector :  در شرایط سرد محیط، وجود سنسور یخ زدگی بر روی کویل ها ضروری است به این صورت که در هنگام پایین تر رفتن دما از نقطه مشخص سیستم BMS ، فرمانهای لازم را جهت جلوگیری از یخ زدگی کویل صادر می کند .    برج خنک کن : Cooling Tower برج خنک کن وظیفه پایین آوردن دمای آب خروجی کندا نسور دستگاههای چیلر را بر عهده دارد.در سیستم BMS جهت کنترل بهینه برج خنک کن نقاط کنترلی متمرکز برکلکتورهای Makeup و قسمت Bypass دستگاه است و اطلاعات لازم را از سنسورهای دمایی بر روی کلکتورهای رفت و برگشت برج خنک کن و از اطلاعات باینری موجود در تابلو برق ( Trip- status) بهره می برد و می تواند در مواقع لزوم از قسمت start/stop تابلو برق بهره جسته و به فن های برج فرمان لازم را صادر کند. در این ساختمان از دو برج خنک کن بهره گرفته شده است در سیستم های جدید می توان از سیستم دور متغیر فن و یا پمپ استفاده کرد . با تغییر اول می توان انتقال حرارت را کنترل کرد و با تغییر دوم می توان دبی سیال را کنترل کرد .      تانک ومبدل حرارتی آب گرم مصرفی : D.H.W.G
در این دستگاه بخار یا آب جوش تولید شده در دیگها وارد کویل تانک ها شده و حرارت خود را به آب مصرفی می دهد و آن را گرم می کند .با داشتن دمای آب ورودی و خروجی به تانک آب گرم مصرفی (آب جوش و آب مصرفی ) می توان انتقال حرارت بوجود آمده را بدست آورد و از این اطلاعات در جهت کنترل هر چه بهتر دستگاه استفاده کرد .در حالت ایده آل، بر حسب نوع و کیفیت کویل استفاده شده، کیفیت انتقال حرارت تعیین می گردد ، اما با وجود سختی و رسوبات در داخل آب مصرفی ، به مرور زمان بر روی کویل ،یک لایه از رسوبات ایجاد میشود. که انتقال حرارت را با مشکل مواجه می سازد .
در سیستم BMS اگر انتقال حرارت صحیح دچار اختلال گردد با یک بوق هشدار دهنده (alarm) به فرد نگهدارنده دستگاه اعلام می گردد که D.H.W.G از لحاظ جرم گرفتگی کویل دچار اشکال گردیده است . همچنین با نصب یك ستسور فشار بر روی تانك می توان امنیت كاری دستگاه را افزایش داد . سیستم کنترلی پمپها :
در ساختمان از پمپهای سیر کولاتور (و یا بوستر پمپها ) استفاده می شود که بطور معمول یکی از آنها در حالت رزرو قرار دارد ،مابقی با توان نامی مشغول بکار هستند که انرژی برق فراوانی را مصرف می کنند ، از این پمپها در جهت گردش آب درون سیستم های مختلف از قبیل هواساز ها، فن کویلها ، آب مصرفی و برج خنک کن و ... استفاده می شود که این گردش سیال بدون در نظر گرفتن مصرف انرژی و را ندمان کاری است در صورتیکه در سیستمBMS این گردش سیال بصورت کنترل شده است و بر حسب نیاز ساختمان پمپها بصورت متوالی و چرخشی ، روشن و خاموش می گردند . در سیستم کنترل پمپها می توان از فرامین و اطلاعات زیادی همچون ((Start/stop-Trip-Startus)) در جهت کنترل پمپها استفاده کرد که این اطلاعات در منطق کنترل بصورتهای مختلف قابل استفاده است و همچنین در قسمت ورودی و خروجی پمپها از سنسورهای فشار جهت کنترل کار پمپها از نظر سلامت بهره جست .
 سیستم کنترل چیلرجذبی : وظیفه آن تامین آب سرد جهت سرمایش ساختمان است . چیلر های بکار رفته دارای یک سیستم کنترلی کامل هستند .بنا به ماهیت سیستم BMS که یک سیستم مدیریت جامع است .دستگاههای چیلر بصورت کامل با مدارات کنترلی داخلی بکار خود ادامه می دهند ،تنها کاری که سیستم BMS انجام می دهد. این است که در یک مرحله کنترلی بالاتر کار کنترل را انجام می دهد تا در مواقع اضطراری فرمانهای لازم را صادر نماید که اینکار با اطلاعات جمع آوری شده توسط سنسورهای متعدد و اطلاعاتی که از تابلو برق گرفته می شود امکان پذیر است|.
نقاط حساس چیلر همچون خط chilled و condenser دارای سنسورهای حرارتی ورود و خروج سیال از چیلر است و همچنین دارای سنسور جریان سیال (F.Sw) در نقاط ورودی اپراتور و کندانسور است تا احتمال یخ زدگی و سلوشن شدن مایع مبرد را از بین ببرد و همچنین با کنترل دبی آب گرم ورودی از دیگ آب گرم به چیلر به همراه سنسورهای حرارتی در ورودی و خروجی آب گرم کار کنترل خط ژنراتور را انجام دهد .    سیستم کنترل بویلر :
بویلر ها دارای مدارات کامل کنترلی داخلی هستند که کنترل تمام سیستمهای داخلی بویلر را انجام می دهد.در سیستم کنترل بویلر توسط BMS با داشتن دمای ورودی و خروجی می تواند در یک مرحله بالاتر، بر کار بویلر نظارت داشته باشد و در زمان خطر ، فرامین لازم را صادر کند .  فن کویلها :  بر اساس نیاز پروژه و تعداد زیاد فن کویلها ، پیش بینی سیستم کنترلی خاص برای کاهش مصرف انرژی و کنترل بهینه دمای اتاقها وجود دارد .
تنظیم و دبی آب سرد و یا گرم مورد نیاز فن کویلها به کمک شیر سه راهی .که دستورباز یا بسته بودن را از کنترلر می گیرد انجام می پذیرد . اما با توجه به بهینه شدن پروژه 2 گونه خاص طراحی در نظر گرفته شده است .
I - استفاده از شیر سه راهه و چهار شیر سوزنی : این روش جهت فضاهای بسته ایست که تنها یک فن کویل در آنها فعال است. II– استفاده از شیر سه راهه و دو شیر سوزنی     كاركرد سیستم مدیریت هوشمند ساختمان BMS
تعریف BMS  : ·ایستگاه كنترل و اپراتوری كامپیوتری مركزی با مونیتور رنگی
·ایستگاه كنترل و اپراتوری كامپیوتری فرعی با مونیتور رنگی برای تاسیسات
·مراكز كنترل میكرو پروسسوری محلی در ارتباط مستقیم با سنسورها وتجهیزات دستگاههااز طریق یونیتهای الكتریكی جانبی
· یك شبكه فقط دو سیمه به منظور شاهراه انتقال اطلاعات بین مراكز كنترل مركزی- محلی و فرعی
گستردگی شبكه BMS :

تمام تجهیزات كنترلی جانبی مانند تابلوی كنترل اعلام حریق سیستم كنترل تردد- CCTV- ACCESS CNTROL SYS در اتاق كنترل نصب می شوند.
تجهیزات مونیتورینگ- چاپگرها و سیستم كنترل اصلی بمنظور ثبت و چاپ وقایع و حوادث دراتاق كنترل نصب می گردد.
سیستمهای ایمنی و حفاظتی و تجهیزات جانبی تاسیسات الكتریكی و مكانیكی توسط سنسورهای خاص تحت پوشش سیستم BMS قرار می گیرد

تعاریف اولیه کنترل


تعاریف و مبانی كنترل
سیستم: به مجموعه ای از اجزا می گویندكه با هماهنگی یكدیگر هدفی خاص را دنبال می كنند.
اغتشاش(نویز): هر سیگنال ناخواسته كه بر عملكرد خروجی سیستم اثر نامطلوب بگذارد.
اغتشاش دو نوع است:
1.بیرونی( از بیرون سیستم ) :بطور مثال یك آنتن را در نظر بگیرید اثر باد بر روی آنتن را نویز بیرونی می گویند . و می توان بعنوان یك ورودی مدل سازی نمود.
2.درونی:مثل نویز حرارتی . اگر بتوان از طریق محاسبات آماری آن را پیش بینی كرد برایش می توان یك جبران كننده طراحی نمود.


سیستم های دینامیكی:
در این سیستم ها مدت زمانی طول می كشد تا خروجی به ورودی پاسخ دهد .در واقع می توان گفت این سیستم ها حافظه دارند و انرژی هم در آنها ذخیره می شود.می دانیم خازن نمی تواند تغیرات ناگهانی ولتاژ داشته باشد پس مدت زمانی طول می كشد تا خازن شارژ شده و سپس به مدار پاسخ می دهد.
سیستم های كنترل صنعتی به دو نوع تقسیم می شوند.سرو مكانیسم و كنترل فرآیند.
سرو مكانیسم: یك سیستم كنترل فیدبك دار می باشد. خروجی این سیستم موقعیت ، سرعت یا شتاب است.كه بیشتر با آنها آشنا می شویم.
فرآیند:عمل یا پیشرفت طبیعی متداوم با تعدادی تغییرات تدریجی كه به گونه نسبتا"معینی در پی هم روی می دهند و به نتیجه خاصی می انجامد.
سیستم كنترل فرآیند
سیستم تنظیم كننده خودكاری كه خروجی اش متغیری نظیر دما ، فشار ، شار ، سطح مایع باشد ،سیستم كنترل فرآیند نام دارد.
كنترل فرآیند در صنعت كاربرد گسترده ای دارد . در چنین سیستم هایی اغلب از اعمال كنترل برنامه ریزی شده نظیر كنترل دمای كوره های حرارتی كه در آنها دمای كوره بر اساس برنامه مشخصی كنترل می شود استفاده می كنند. برنامه مشخص مثلا" می تواند به
این صورت باشد كه دمای كوره در مدت مفروضی تا دمای مشخصی افزایش یابد و
سپس در مدت مفروض دیگری كاهش یابد و به دمای مشخص دیگری برسد.
در این نوع كنترل با برنامه نقطه مقرر, یا از پیش تعیین شده, بر اساس جدول زمانی معینی تغییر می كند. و كار كنترل كننده حفظ دمای كوره در نزدیكی نقطه مقرر متغیر است.
سیستم های كنترل فرآیند به دو صورت
1.سیستم های كنترل بسته ای BATCH CONTROL
عملیات پردازش بصورت مرحله به مرحله به بسته های مواد انجام می شود. مانند رب گوجه فرنگی
2.سیستم های كنترل پیوسته CONTINUOS CONTROL
عملیات پردازش بطور پیوسته بر مواد انجام می گیرد. مانند كارخانه قند
در سیستم کنترل BMS می توان بر هماهنگی و کارایی دستگاههای مرتبط با سیستم گرمایش ساختمان همچون بویلرها و پمپهای مربوطه و فن کویلها و هوا ساز ها و در یک زمان واحد ، کار نظارت را انجام داده تا بهترین بازده را از سیستم بدست آوریم .
این روش جهت فضاهایی است که تعداد فن کویل بیش از یک دستگاه می باشد ، که در صورت نیاز به تعمیر دیگر فن کویل ها جبران بار حرارتی محیط را انجام می دهند.  با این برنامه ریزی امکان آن بوجود می آید که: - در مصرف انرژی تا 30% صرفه جوئی شود، - هزینه های نگهداری تجهیزات مکانیکی ساختمان کاهش می یابد، - استهلاک دستگاهها تا حد بسیار زیادی کاهش یابد، - دمایی مطلوب بدون نیاز به کنترل لحظه ای و حتی مستقل از فصول در تمام طول سال ایجاد گردد، - امکان تعامل سیستم با دیگر زیرسیستم های ساختمان مانند کنترل روشنایی، اعلام حریق و غیره وجود داشته باشد، تمام تجهیزات از راه دور توسط شبکه جهانی اینترنت قابل کنترل باشند (Web base)، - خرابی تجهیزات مکانیک بلافاصله پس از وقوع و اعلام سریع آن توسط فکس، پست الکترونیکی(E-Mail)، آلارم، تلفن و دیگر روشهای ممکن جهت رفع سریع آن صورت پذیرد.       در ساختمانهای مسکونی با متراژ زیر پنج هزار مترمربع میتوان از سیستمهای اتوماسیون خانگی استفاده کرد که شامل اجزاء متنوعی است : Motion Detection : از لحاظ امنیت و کنترل روشنایی کاربرد دارد Pool & Spa : کنترل فیلترها و دما وتاثیراشعه نور خورشید بر استخر Vehicle Detection : در هنگام ورود وسیله نقلیه چراغها را روشن و تصویر دوربین پارکینک را بر روی تلویزیون سویچ می کند Lighting : کنترل روشنایی بر اساس نیاز و برنامه زمان بندی شده Irrigation : سیستم کنترل اتوماتیک آبیاری Security : کنترل هوشمند امنیتی Trend Temprature : نمایشگرهای دما و رطوبت هوای بیرون و داخل ساختمان Multi Room Audio : سیستمهای صوتی هوشمند Heating & Cooling : سیستم کنترل هوشمند سرمایش و گرمایش Telephone & Internet : سیستم تلفن سانترال و شبکه داخلی   كنترل هوشمند موتورخانه


مبحث 19مقررات ملی ساختمان اشاره به استفاده از فن آوری و روش های نوین جهت كاهش اتلافات انرژی در ساختمان دارد. تاكنون به اغلب موارد مندرج در این مبحث به اندازه كافی پرداخته شده و محصولات قابل قبولی نیز در بازار كشور وجود دارد. تنها موردی كه شاید نیازمند توجه و فرهنگ سازی باشد، سیستم كنترل هوشمند موتورخانه است. به زبان ساده این سیستم با استفاده از:
    
    *دمای هوای بیرون ساختمان
    *اختلاف دمای آب رفت و برگشت گرمایش در یك بازه زمانی معین
    *اختلاف دمای آب منبع دو جداره (آب گرم مصرفی) در یك بازه زمانی معین
    *جدول زمانی پیش فرض بهره برداری از ساختمان (در ساختمان های اداری و تجاری)
    نسبت به:
    *تنظیم دمای ترموستات دیگ (Set point)
    *روشن و خاموش نمودن مشعل
    *روشن و خاموش نمودن پمپ های سیركولاسیون
    به صورت بهینه اقدام می نماید. این كار باعث می شود تا علاوه بر كاهش مصرف انرژی بین 15 تا 45درصد، هزینه تعمیرات تاسیسات نیز كاهش یابد.
    انعطاف نرم افزار این مجموعه، باعث گردیده تا این راهكار قابلیت انطباق با انواع سیستم های حرارتی و برودتی از قبیل استفاده از هواساز و انتقال هوای گرم یا سرد به محل، استفاده از رادیاتور شوفاژ برای گرمایش محیطی، استفاده از فن كویل های سرمایشی و گرمایشی و نیز پكیج یونیت های منفرد در هر واحد را داشته باشد. با اتصال رایانه و از طریق نرم افزار، در صورت نیاز به تغییر پارامترهای سیستم (از قبیل تغییر جدول زمان بندی استفاده از ساختمان) این كار به راحتی میسر خواهد بود.
    اكنون زمان آن رسیده كه برای انطباق روش های تكنولوژیك بهینه سازی مصرف انرژی با شرایط كنونی كشور دست به عمل بزنیم. بهترین جا برای شروع فرآیند بهینه سازی مصرف انرژی، استفاده از سامانه هوشمند در موتورخانه های تاسیسات ساختمان های دولتی و حداقل كاری كه می توان انجام داد، تعریف و اجرای یك پروژه نمونه در داخل بدنه دولت و بررسی كارشناسانه بازخوردهای آن در راستای رسیدن به حداكثر انطباق خواهد بود.
    بازخورد انجام پروژه نمونه می تواند تسریع در استفاده از سیستم مدیریت هوشمند ساختمان در كلیه ساختمان های دولتی در یك بازه كوتاه زمانی، انتقال فن آوری این سیستم ها و تولد برندهای ایرانی در این خصوص و تقویت بخش خصوصی و ایجاد بازاری متناسب با آن را به دنبال داشته باشد.
    مشاهده بازخورد هوشمند كردن مصرف انرژی در ساختمان های دولتی این جرات را به مالكین ساختمان های غیردولتی خواهد بخشید كه به سمت استفاده از این سامانه قدم بردارند.
    مزایای استفاده از سیستم مدیریت هوشمند موتورخانه را می توان به شكل زیرخلاصه كرد:
    1 - جدول زمان های استفاده از ساختمان براساس ساعات كار و تعطیلات رسمی و با در نظر گرفتن استثنائات خاص از قبیل بخش های مورد بهره برداری مدیران یا پرسنل حراست و نگهبانی كه عموما بیشتر از دیگر پرسنل در سازمان مستقر هستند در ابتدای دوره تعریف و به سیستم وارد خواهد شد. این كار به سیستم این اجازه را می دهد كه در ساعات عدم بهره برداری، فضا بی جهت انرژی مصرف نكند.
    2 - دمای داخلی فضا براساس نوع كاربری (اداری، اقامتی، كارگاهی، درمانی، آموزشی، ورزشی...) به در نظر گرفتن دمای هوای بیرون و فصل سال و طبق استانداردهای جهانی به طور خودكار تنطیم می شود. اینكار باعث می شود از گرم كردن و سردكردن سلیقه ای فضا جلوگیری به عمل آمده و پرسنل را ملزم به استفاده از پوشش مناسب با فصل نماید.
    3 - سیستم به مجرد باز شدن پنجره، سرمایش یا گرمایش را متوقف می نماید. این كار باعث می شود تا به آهستگی، فرهنگ نادرست تنظیم دلخواه دمای هوا در زمان كوتاه با گشودن پنجره مرتفع گردد.
    4 - میزان ورود هوای تازه به فضا به طور خودكار توسط سیستم تنظیم می شود، اینكار باعث می شود تا انرژی بی مورد برای سردوگرم كردن هوای ورودی مصرف نشود.
    5 - در مدار قرارگرفتن تعداد مدارهای موازی سرمایش و گرمایش در مورد خانه دقیقا براساس نیاز واقعی ساختمان و متناسب با فصل سال صورت می پذیرد. اینكار علاوه بر كاهش مصرف انرژی، باعث كاستن از هزینه های تعمیر و نگهداری با استفاده به هنگام از تجهیزات می گردد.
    6 - این سیستم به طور دقیق می تواند ساعات كاركرد هر یك از اجزاء را بررسی و در صورت رسیدن به حد مورد سفارش سازنده برای بازبینی و تعمیرات قبل از حاد شدن مشكل مكانیكی، به واحد نگهداری اعلام نیاز كند.
    7 - این سیستم به دلیل بكارگماری خودكار اجزای موتورخانه، خسارات ناشی از خطای انسانی اپراتورها را به صفر كاهش می دهد.
    8 - به كمك این سیستم گزارش گیری آماری دقیق از كل وقایع تاسیساتی ساختمان قابل انجام است.
    شاید در تعریف پروژه نمونه به عنوان اولین گام، سیستمی را انتظار داشت كه تنها سه وظیفه زیر را به موتورخانه ساختمان القاء نماید:
    * جدول زمانی استفاده از ساختمان را ذخیره نموده و تولید سرمایش و گرمایش را بر آن اساس انجام می دهد.
    *دمای داخلی را متناسب با فصل سال و به صورت استاندارد تنظیم نموده و جلوی سرمایش یا گرمایش بیش از حد و سلیقه ای را می گیرد.
    * تعداد مناسبی از گرماسازها یا سرماسازها را در مدار قرار می دهد.
    هدفمند كردن یارانه ها، بحثی است كه مدت ها فكر مسوولان و دست اندركاران را از یك طرف و ذینفعان را از طرف دیگر به خود مشغول كرده است. هیچ ذهن سالم و بدون جهت كه اندیشه ارجحیت منافع ملی بر آن مسلط باشد، در صحیح بودن این اقدام یعنی توزیع عادلانه بهره مندی از ثروت ملی تردید نخواهد كرد. بیاییم با اصلاح الگوی مصرف و حذف مصارف ناخواسته به استقبال حذف یارانه های انرژی برویم.    مدلسازی سیستم هوشمند ساختمان مدل سازی مدل‌سازی یكی از تكنیك‌های ذهنی بشر می‌باشد كه نه تنها برای اهداف علمی، بلكه برای انجام امور روزمره بشر به دفعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.مدل‌سازی به طور كلی یعنی شبیه‌سازی یك محیط با اندازه‌های متفاوت و از محیط واقعی و احتمالا مواد و مصالحی متمایز از جنس مواد و مصالح محیط مدل شده. در مدل‌سازی ابتدا اجزای محیط واقعی انتخاب شده و متناسب با هدف مورد نظر از مدل‌سازی خصوصیاتی از هریك از اجزای واقعی انتزاع می‌شود، یعنی به ازای هزیك از اجزای محیط واقعی یك موجودیت تجریدی ساخته می‌شود و با برقراری ارتباطی مشابه با ارتباط اجزای واقعی، در میان موجودیت‌های تجریدی، محیط واقعی مدل می‌شود. شی گرایی دیدگاه  شی‏گرا در اصل نگرشی جدید به دنیا و سیستمهاست. این دیدگاه سعی دارد تا با نگرش خود به عناصر یک سیستم، کل آن سیستم را مدل‏سازی کند. دیدگاه شی‏گرا بر مباحثی نظیر‏: شی، کلاس، مسئولیت، عمل و سناریو استوار است و جهان را به صورت مجموعه‏ای از اشیا به هم مرتبط می‏بیند که هر شی رفتار خاص خود و مسئولیت خاص خود را دارد. مدل سازی شی گرا در توسعه نرم افزار تکنیک های وسیعی را ایجاد و در اختیار گذاشته است.در این راستا استفاده ازUML (Unified Modeling Language)    برای مدل سازی وتفهیم مسئله بسیار کمک کننده است. UML دیاگرام های مختلفی را برای نمایش دادن جنبه های ایستا و پویای سیستم تحت توسعه، مثل نیاز های کاربر و اجزاء سیستم وتعاملات و رفتار ها در سیستم  ارائه داده است.در یک ساختمان هوشمند زیر سیستم های مختلفی ممکن است وجود داشته باشدکه اتوماسیون این سیستم ها جنبه های قابل استفاده و کنترل راحت تر ساختمان و همچنین مقدار زیادی صرفه جویی انرژی را به همراه دارد.موجودیت هایی که در ساختمان وجود دارند در دو گروه جا میگیرند ، فعال (Active) و یا غیر فعال (Passive) ، موجودیت ها و اشیاء در ساختمان میتوانند ثابت یا متحرک باشند ، موجودیت های غیر فعال به دلیل این که قابل تغییر نیستند نمیتوان آنها را با یک سیستم نرم افزاری کنترل کرد اما موجودیت های فعال دارای مشخصه های قابل تغییر هستند و با کنترل مشخصه های آنها میتوان کنترل انرژی را در اختیار گرفت. موجودیهای فعال در ساختمان جزء سیستم های تاسیسات برق (کنترل روشنایی ، اعلام حریق ، کنترل تردد ، توزیع صوت و....)ویا سیستم های تاسیسات مکانیک (کنترل تهویه ، موتورخانه ، تصفیه فاضلاب و .....) میباشند.   1- BMS    در جهت کاهش هزینه های صنعت ساختمان واستفاده بهینه از تکنولوژی و بکارگیری فناوری  ارتباطات و رایانه عملکرد سیستمهای مدیریت و اتوماسیون ساختمان (BMS)چشمگیرتر می گردند که در مجموع صرفه جویی انرژی را در بر خواهد داشت. بطوریکه صرفه جویی های ناشی ازبکارگیری  این سیستمها در مدت زمان کوتاهی موجب جبران هزینه های مربوطه می شود. سیستمهای کنترل هوشمند دارای انعطاف بالایی خواهند بود که میتوان براحتی آنها را با نیازهای مختلف منطبق نمود. همچنین در هنگام  بهره برداری  براحتی  میتوان  عملیات  تغییر  و  بهینه سازی  برای راهبری  بهتر  و کاهش هزینه های انرژی  و کاهش هزینه های تعمیراتی را انجام داد .  در ساختمان هوشمند بسیاری از اعمالی که ساکنان از روی عادت  و بصورت غیر ارادی انجام می دهند  توسط سیستمهای هوشمند  انجام می گردد  که  باعث صرفه جویی در زمان و هزینهء نیروی انسانی می گرد . با بکارگیری انواع و اقسام سنسورهای حسی  در داخل و خارج ساختمان و با بکارگیری یک شبکه  و سیستم واحد میتوان بصورت دائمی و بلادرنگ اطلاعات دما، فشار، رطوبت ، دبی هوا، میزان اکسیژن و دی اکسید کربن را در اختیار داشت و  از آنها در جهت رسیدن به شرایط ایده آل استفاده کرد.  در یک ساختمان هوشمند با امکانات نرم افزاری بوجود آمده میتوان نمودارهای مختلفی را برحسب زمان  دراختیار داشت و از آنها در جهت بهبود کیفی شرایط زیستی و حداکثر استفاده از هوای طبیعی را برای ساکنین بوجود آورد.  در زمان کارکرد سیستم هوشمند ساکنان در جهت صرفه جویی مصرف انرژی حق باز کردن پنجره ها را نخواهند داشت و درساختمانهای اداری  قبل از اتمام ساعت کار این سیستم  بصورت اتوماتیک و متناوب شروع به خاموش کردن سیستمهای تهویه مطبوع می کند .در یک ساختمان هوشمند با امکانات بوجود آمده می توان در هر زمان  میزان مصرف انرژی بر پایه مصرف انرژی سوخت و برق را بدست آورد و از آن در جهت کاهش مصرف انرژی  و  بهینه سازی مصرف سوخت در ساختمان بهره برد. سیستم مدیریت ساختمان(BMS) امکان کنترل مجزای هر یک از زیر سیستم ها و هم کنترل یکپارچهء آنها را در اختیار کاربر میگذارد.
  در این مقاله به سیستم های کنترل تردد و سیستم کنترل روشنایی و سیستمهای کنترل تهویه وحریق در محیط دانشگاه می پردازیم و برخی ازنمودار های مورد کاربرد را که به منظور تشخیص نیازمندیهای سیستم است و آنچه از سیستم خواسته میشود  ارائه می دهیم و در پی آن  نمودار های توالی که ازنمودار های Inteaction  میباشد نیز در درک بهتر و توضیح  Use case ها کمک کننده است  رسم می کنیم. بعضا نمودار های فعالیت را که چگونگی جریان انجام یک کار صرف نظر از فاعل آن مشخص می کنند نمایش می دهیم ، بر خلاف نمودارهای همکاری که فاعلان کار ( Actors ) در جریان انجام کار وجود دارند . این نمودار را می توان برای شرح Use Case و یا هر یک از افعال ( Operation ) کلاسها ترسیم نمود .نمودارهای فعالیت بیشتر برای مدل کردن یک عملیات مورد استفاده قرار می گیرد ، یعنی گاهی اوقات که یک عملیات پیچیده می شود ، می توان از این مدل برای توضیح بیشتر استفاده کرد . این نمودار شباهت فراوانی به فلوچارت دارد و از لحاظ معنایی نیز همان مفهوم را دنبال می کند .در آخر دیاگرام کلاس را ارایه میدهیم  با وجود اینکه نمودار کلاس از نمودار اصلی طراحی شیءگرا می باشد از آن در مرحله تحلیل نیز استفاده می شود . در اینجا ما قصد تولید یک نمودار کلاس تجزیه و تحلیل را داریم . یعنی هدف از ایجاد این نمودار دراین مرحله پیدا کردن مفاهیم مهم سیستم و در نهایت درک مشکلات و نیازمندیهای مشتری می باشد یا به عبارتی در اینجا فقط مفاهیم و ارتباطات بین آنها به تصویر کشیده می شود .   2- معرفی اکتور ها   در نمودار های مورد کاربرد یا Use Case Diagram نیازمندها از سیستم نمایش داده می شود و یکی از مهم ترین نمودار های شی گرا در توسعه نرم  افزار است .این نمودار شامل یک سری اکتور و فعل هایی که اکتور می تواند با سیستم  انجام دهد است. اکتور ها افراد سیستم ها و اشیایی هستند با سیستم در تعاملند و Use Case  ها هر عملی هستند که پس از انجام ارزشی به سیستم اضافه کنند در زیر به معرفی اکتور ها ی در تعامل با سیستم مدیریت اطلاعات ساختمان دانشگاه است می پردازیم.   _ کارت خوان به عنوان یک اکتور boundary در مرز سیستم مانند یا فرم اطلاعات کارمند را وارد سیستم می کند. _ Use Case  های فعال کردن سیستم تهویه وروشنایی از موارد کاربردی هستند که تابع انجام مورد کاربرد باز شدن درب هستند وتا این عمل انجام نگیرد این مورد کاربرد ها هم صورت نمی پذیرند.    _ سنسورها به عنوان یک گروه دیگر از اکتور ها اطلاعات محیط را دریافت می کنند و به سیستم می فرستند و باعث تغییر در سیستم میشوند.سنسور ها قابلیت پذیرش مقادیرپایه را دارند مثلا می توان از طریق سیستم برای سنسور نور دما cool set point  و heat set point  تعریف کرد که در صورت گذر از میزان دمای متعادل فرمان آلارم در سیستم فعال شود.       _ رییس دانشگاه به عنوان یک اکتور که خواهان گزارشگیری از آمار دانشجویان حاضر در دانشگاه ، و همچنین اطلاعات حضور اساتید و گزارش گیری از وضعیت کارمندان در فلان بازه زمانی و مشاهده کنونی وضعیت جراغها و دما در دانشگاه به تفکیک ساختمان –طبقه –کلاس  و تصمیم گیری های لازم و کنترل راحت تر است که تمام این اطلاعات با ارسال اطلاعات خوانده شده از کارت دانشجو، استاد و کارمند در پایگاه داده سیستم مرکزی امکان پذیراست. _ مدیر تاسیسات شخصی است که جایگزین تمام پرسنل تاسیسات ساختمان است و با یک کامپوتر می تواند بر سیستم های روشنایی ، اعلام حریق و تهویه مطبوع نظارت کند و با امکان گزارش گیری گرافیکی دما در نقاط مختلف دانشگاه (ساختمان-طبقه-کلاس) را مشاهده کند و  با برنامه ریزی و تعریف set point  برای سنسور ها و لوکس روشنایی از استفاده بی برنامه منابع نور و انرژی جلو گیری کند و بعضا با برنامه های زمانبندی که می تواند با این سیستم ارائه شود هزینه تعمیرات و نگه داری را کاهش دهد.سیستم مدیریت ساختمان امکان تعریف زمانبندی و سناریو برای کلید ها و زمانبندی فعال-غیر فعال سیستم تهویه را به مدیر تاسیسات داده می دهد.   _ زمان و دما به عنوان اکتور هایی که با تغییر خود وضعیت  سیستم را تغییر می دهند حائز اهمیت هستند.  _ حراست دانشگاه می تواند از اطلاعات دانشجویان حاضر در دانشگاه جهت کنترل تردد گزارشگیری کند.  _ دانشجو ، کارمند ، و هر شخص دیگر در دانشگاه به عنوان کاربر امکان کنترل دستی روشنایی را دارد. 3-سیستم کنترل روشنایی  در ساختمانی كه سیستم lighting control در آن اجرا شده است ، هر چراغ به صورت كاملا شناخته شده و قابل دسترس در اختیار ما قرار میگیرد كه مجموعه آنها به صورت یكپارچه تحت كنترل هوشمند قرار میگیرد و  هركدام به صورت آدرس پذیر  بنا به نیاز روشنایی ساختمان برنامه ریزی میشوند و میتواند به عنوان یكی از زیر مجموعه های BMS در آیند .  سیستم کنترل روشنایی ، امكان كنترل انرژی الكتریكی جهت ایجاد نور رضایتبخش را در دسترس قرار می دهد . چون در یك ساختمان هوشمند كلیه وسایل روشنایی به عنوان مدولهای آدرس پذیر عمل می كنند، امكان برنامه ریزی و كنترل آنها با توجه به نظر طراح و بر پایه اجرای منطق كنترل میسر می گردد . منطق كنترل هوشمند روشنایی بر اساس شدت نور مورد نیاز و مناسب هر فضا تعریف می شود . البته  از تنوع وسایل روشنایی نیز می توان در این زمینه بهره برد اما منطق تعریف شده عامل اصلی كاهش انرژ‍ی مصرفی در سیستم روشنایی  می باشد .تفاوت اساسی كه بین سیستم های روشنایی سنتی و نوع هوشمند آن وجود دارد آن است كه در ساختمان هوشمند،  سیستم انتقال قدرت و سیستم كنترل كاملا مجزا از یكدیگرند و این به معنای آن است كه هیچ ارتباط فیزیكی بین وسایل كنترلی ( مثل كلید ها ، سنسورها و..) و مصرف كننده ها ( مثل لامپها و...) وجود نخواهد داشت. مسیر انتقال قدرت و انتقال سیگنالهای كنترلی كاملا مستقل از یكدیگرند . در این سیستم وسایل كنترلی از طریق كابل كنترلی مخصوص و ترمینالهای ویژه آن به هم متصل شده و وارد تابلو كنترل می شوند و از طرفی خطوط انتقال قدرت از حلقه های تعریف شده وسایل روشنایی مستقیما به تابلو می روند هوشمند سازی امكان ارتباط ساختمان با شبكه های رایانه ای را به راحتی میسر می سازد و این به معنای آن است كه كلیه ادوات روشنایی و اصولا  كلیه لوازم الكتریكی ساختمان هوشمند از راه دور از طریق خط تلفن و یا شبكه اینترنت یا شبكه های محلی قابل هدایت و كنترل می باشند . كنترل هوشمند سیستم روشنایی در  دانشگاه  : منطق كنترل روشنایی در محوطه ورودی و فضای سبز مجتمع تركیبی است از : 1.      پارامتر زمان (لوکس موجود ، سناریو) 2.      پارامتر حضور نیاز حضور شخصی مسئول برای خاموش و یا روشن نمودن سیستم روشنایی ، كه این مهم شامل فرآیندهایی همچون عدم خاموش و یا روشن بودن چراغها در زمان مناسب و عدم امكان كنترل و ایجاد روشنایی مورد نیاز در محیط میباشد، كه باعث اتلاف بیهوده انرژی و كم شدن عمر چراغها می گردد. كه با بكارگیری سیستم كنترل هوشمند، این امكان به كاربر داده خواهد شد از بروز این مشكلات جلوگیری نموده و امكان صحیح و منطقی كنترل روشنایی را دراختیار داشته باشد. بکار گیری نمودار فعالیت درسطح مفهومی بسیار کمک کننده است و روند کار را مانند یک فلوچارت نشان می دهد بدین منظور در  نمودارفعالیت زیر(شکل1) سیستم کنترل روشنایی بر حسب لوکس نشان داده شده است.  ابتدا مقدار لوکس (میزان شدت نور) روشنایی در سیستم برای سنسور نور  (Brightness sensor)تعریف می شود.نیاز به نور به سیستم کنترل مرکزی اعلام میشود وسیستم پس از مقایسه با لوکس اگر نیاز به زیاد کردن نور باشد و اطلاعاتی که از سنسور حضور(Presence sensor) آمده مبنی بر حضور شخص باشد در نتیجه فرمان روشن شدن به مجموعه خطوط انتقال برق صادر شده و چراغهای آن مسیر روشن شده تا نور محیط به مقدار لوکس نرمال برسد.در صورت عدم حضور سیستم هوشمندانه عمل کرده و چراغ ها روشن نمیشوند. کنترل مقدار روشنایی(Dimming) توسط دیمر ها انجام می پذیرد بر فرض مقدار شدت نور حس شده توسط سنسور های نور 70% است پس سیستم 30% کسری نور را تشخیص میدهد و با ارسال فرمان به دیمر نور باقیمانده را توسط چراغ ها تامین میکند.  در این جا دیمر و سنسور موچودیت هایی هستند که در سیستم وجود دارند و چراغ از نوع متغیر های کنترل شونده است.در پایان هر عمل در سیستم روشنایی وضعیت فعلی چراغها باید در اختیار سیستم کنترل مرکزی به منظور گزارش گیری قرار داده شود. كنترل سیستم روشنایی به وسیله تعریف سناریو: با استفاده از این راهكار این امكان به كاربر داده خواهد شد تا با بكارگیری از یك جدول زمانبندی شده ، كلیه مسیرهای تفكیك شده روشنایی ، بسته به نیاز كاربر در ساعت تعریف شده ، روشن و یا خاموش گردد. این روش در زمان هایی که دانشگاه تعطیل است و یا کم کردن نیروی انسانی جهت خاموش روشن چراغها در ابتدا و انتهای ساعات کلاسی قابل توجه می باشد.  نمودار توالی فوق روند این عملیاتی را نشان می دهدکه بر اساس تعریف سناریو در جدول زمانبندی عمل میکند. حالت دیگر استفاده از سناریو به صورت تعریف سناریو در پاسخ به فشردن کلید است .مثلا می توان از سناریوی مد خروج ، که توسط مدیر تاسیسات ساختمان تعریف میشود و چگونگی وضعیت چراغ ها را در هنگام خروج که فقط با فشردن یک کلید انجام می پذیرد.را نام برد، و یا سناریوی مد ویدئو پرژکتور در اتاق ارائه نام برد که توسط ریموت ویا فشردن کلید انجام میشود.  درخواست تغییر نور با فشردن کلید به سیستم کنترل مرکزی اعلام میشود و سیستم پس از تحلیل درخواست سناریوی مربوط آدرس کلید را اجرا میکند و در آخر وضعیت چراغ به سیستم ارسال میشود. کنترل روشنایی در راهرو ها ترکیبی است ، مثلا در ساعات شروع کلاسها تا پایان ساعات معمول کلاس ها چراغ ها به علت نسوختن و آسیب ندیدن باید کامل روشن باشند و در ساعات انتهایی روز که امکان تردد کمتری در راهرو ها وجود دارد سیستم با تشخیص حضور در راهرو توسط سنسور حضوریا سنسور حرکت چراغ های در مسیرعبور شخص را روشن کند. در کلاس ها هم کنترل روشنایی میتواند بر حسب تشخیص حضور هم بر اساس فشردن کلید باشد که ترکیبی از سنسور حضور و لوکس روشنایی توسط سنسور نور سیستم را کاملا هوشمند میکند.    4- سیستم کنترل تردد زمانی كه در مورد امنیت یك ساختمان بحث می شود ، خواه نا خواه با مقوله Access Control مواجه می شویم ، در این سیستم ما بر تمامی نفاط حساس ورودی و خروجی ساختمان اشراف كامل داریم و میتوانیم تردد ساختمان را كنترل كنیم و آنرا به صورت یك سیستم هوشمند قابل برنامه ریزی و یكپارچه در سیستم B.M.S قرار دهیم . یکی از مواردی که همواره مورد توجه مسئولان  دانشگاه است ،  مسئله کنترل در اتاقها می با شد.. به گونه ای که به هر یک از استادان و مسئولان یک کارت جهت باز کردن در اتاق داده می شود .. فرد با کشیدن این کارت به سیستم کارت خوان، در اتاق را باز میکند. علاوه بر آن بدلیل وجود   نرم افزار کنترلی که تمامی بخشهای دانشگاه را بصورت گرافیكی نمایش می دهد  ، وکنترل آنها را توسط کامپیوتر فراهم می سازد ، امکان گزارش گیری و كنترل  درها توسط این سیستم بخوبی مهیا می شود. از دیگر مزایای این سیستم، امکان کنترل یکپارچه و همچنین قابلیت پیوستن به دیگر سیستم های كنترلی بكار گرفته شده در دانشگاه می باشد .در سیستم کنترل دسترسی کارتی در مورد کارمندان وقتی که کارمند کارت خود را میکشد اطلاعات شخصی و همینطور ساعات حضور غیاب شخص وارد سیستم می شود و در پایگاه داده  ذخیره میشود و سیستم مالی و حسابداری با استفاده از این اطلاعات ساعات کاری و اضافه کاری و مرخصی و.... را محاسبه می کند. البته کاربرد های کارت کارمندان را با اضافه کردن قابلیت های کارت و صدور کارت های چند منظوره  هوشمند جهت استفاده از بن های کارمندی و خرید از طریق pos(point of sale)   هایی که بعدا در دانشگاه راه اندازی میشود ،و..... را می توان بالا برد. .سیستم کارت کارمند به گونه ای است که هنگامیکه کارمند جهت گشودن درب کارت خود را میکشد ، پس از باز شدن درب سیستم تهویه و روشنایی اتاق به صورت هوشمند به کار می افتد و در صورت غیاب کارمند چه ازطریق کشیدن کارت چه از طریق  سنسور حضور سیستم ها به صورت خودکار خاموش می شوند .در شکل8 نمودار توالی سیستم کنترل دسترسی کارمند نمایش داده شده است.  پس از حضور کارمند با باز شدن در اتاق سیستم های تهویه و روشنایی فعال میشوند و در مرحله بعد هریک از سیستم ها اطلاعات وضعیت خود را به سیستم کنترل مرکزی جهت گزارش گیری ارسال می کنند.یعنی Post condition  در این سیستم ها ثبت اطلاعات وضعیت در سیستم کنترل مرکزی است. کارمند در حین ورود کارت خود را در کارت خوانی که در حالت روشن است میکشد ، کارت خوان ابتدا اعتبار زمانی کارت را چک میکند که آیا مدت اعتبار کارت هنوز باقی است یا نه، در صورت داشتن اعتبار کارت خوان دو عمل شناسایی رمز ورود و همچنین سطح دسترسی کارمند به درب مورد نظر راهمزمان  چک میکند.(این دو عمل به موازات هم پیش میروند.) .پس از شناسایی رمز عبور و تایید سطح دسترسی همزمان با باز شدن درب اتاق سیستم تهویه و روشنایی با کار می افتند و اطلاعات وضعیت خود را برای سیستم مرکزی ارسال میکنند(جهت مانیتورینگ).در مورد سیستم کارت دانشجو هم به این صورت است که دانشجو هنگام ورود باید کارت خود را گیت ورودی بکشد و در صورت معتبر بودن آن وارد دانشگاه شود . اطلاعات دانشجو و زمان حضور او در سیستم ثبت میشود.از اطلاعات حضور دانشجویا ن حراست دانشکاه جهت کنترل تردد و امور برنامه ربزی دانشجویی جهت قرار دادن امکانات رفاهی دانشجویان، استفاده می کنند.و همچنین امکان و گزارش گیری برای رییس دانشگاه و حراست فراهم میشود   5-سیستم اعلام و اطفاء حریق   در یک ساختمان هوشمند در صورت اعلام حریق توسط سیستم مربوطه تمامی زیر سیستمهایی كه به نحوی در اطفا و كمك به افراد محصور شده در حریق می توانند موثر باشند وارد عمل می شوند .  سیستم هایی از قبیل: HVAC- (غیر فعال شدن هواسازها و تجهیزانی كه به نحوی به اکسیژن رسیدن حریق تاثیر دارند) -امنیتی(باز شدن اتوماتیك در هر منتهی به حریق و قفل شدن درهای طبقات غیر مرتبط جهت جلوگیری از ازدحام در پله های فرارآسانسور (غیر فعال شدن در طبقات و ایستادن در محل طبقه همكف در انتقال آتشنشان) -روشنائی اضطراری (فعال شدن سیستمهای اضطراری روشنائی در محلهای دود و فرار افراد) -دوربین مدار بسته (فعالیت و ضبط تصاویر مناطق تجمع افراد جهت كنترل آسیب دیدگان) ما در این مدل به ارتباط سیستم اعلام حریق و سیستم کنترل روشنایی و چگونگی عملکرد سیستم کنترل مرکزی پرداخته ایم : در این یستم سنسور آشکار ساز دود به عنوان اکتوری در نظر گرفته شده است که با ارسال غلظت دود به سیستم کنترل مرکزی سیستم را از احتمال آتش سوزی اگاه میکند.(شکل 10)   شکل (10)   با کشف دود توسط سنسور دود که یک اکتور از نوع موجودیت است و ارسال شدت دود به سیستم مرکزی ، سیستم شدت نور را آنالیز می کند و در صورت احتمال آتش سوزی اولین کار تماس خودکار با آتش نشانی و آلارم هشدار که همزمان انجام میشود و در مرحله بعد سیستم اطفاء حریق که در نزدیک ترین محل به محل آتش سوزی است فرمان فعال میدهد و بعد به صورت خودکار با توجه محل آتش سوزی نزدیکترین درهای خروجی و بقیه در های خروجی را باز و سیستم تهویه را برای کم کردن دود به کار می اندازد .همه سیستم ها پس از راه اندازی وضعیت های خود را به سیستم مرکزی ارسال میکنند که کاربر میتواند از طریق گزارشگیری وضعیت در ب های خروجی و نحوه ء اطفاء حریق را مشاهده کند.   6-سیستم کنترل تهویه   این سیستم با گرفتن اطلاعات دما از محیط توسط سنسور دما و ارسال به سیستم مرکزی با توجه به میزان دمای نرمال تعریف شده در سیستم در صورت نیاز به تغییر دما به ادوات گرمایشی و سرمایشی فرمان های کنترلی ارسال می کند(بیشتر در راهرو و سالن های دانشگاه صورت پیاده سازی می شود). این سیستم از اطلاعات حضور فرد نیز استفاده کرده و در صورت عدم حضور سیستم تهویه را خاموش میکند(استفاده از سنسور حضور در کلاس ها بکار گرفته می شود). استفاده از این سیستم و تعریف دمای ثابت برای محیط و کنترل BMS در ثابت ماندن این دما و همچنین تعریف سناریو برای قطعات(بکار برده شده برای کنترل در ابتدا و انتهای کا ر دانشگاه و کنترل زمانبندی) کنترلی سیستم تهویه نقش بسزایی در صرفه جویی انرژی و سوخت در محیط های بزرگ مثل دانشگاه دارد.  دمای راهرو و سالن توسط سنسور دما حس شده و به سیستم اعلام می گردد .سیستم مرکزی دمای دریافت شده از محیط را با دمایی که قبلا مدیر تاسیسات این دما را به عنوان دمای مطلوب در سیستم تعریف کرده است مقایسه کرده و درصورت حضور افراد دما را بسته به نیاز تغییر می دهد. به کار گیری سیستم تهویه مطبوع در سالن کنفرانس واستفاده از  اطلاعات تعداد افراد حاضر در سالن که توسط سنسور هایی که روی در ورودی نصب شده اند در کنترل هوشمند تهویه بسیار کمک کننده است و نیاز به شخصی که دستی این کنترل را انجام دهد از بین می برد.   7- نمودار های کلاس    یک کلاس دیاگرام یک دیاگرام برای توصیف یک سیستم است . کلاس دیاگرام شامل آیکون هایی است که کلاسها و نمونه ها و ارتباط بین آنها را نشان می دهد . می توان یک یا بیش از یک کلاس دیاگرام را برای شرح کلاس ها در مدلی سطح بالا ساخت. . کلاس دیاگرامها در مدل سطح بالا شامل خودشان نیز می باشند . با وجود اینکه نمودار کلاس از نمودار اصلی طراحی شیءگرا می باشد از آن در مرحله تحلیل نیز استفاده می شود . در اینجا ما قصد تولید یک نمودار کلاس تجزیه و تحلیل را داریم . یعنی هدف از ایجاد این نمودار دراین مرحله پیدا کردن مفاهیم مهم سیستم و در نهایت درک مشکلات و نیازمندیهای مشتری می باشد یا به عبارتی در اینجا فقط مفاهیم و ارتباطات بین آنها به تصویر کشیده می شود . یک نمودار کلاس برای نمایش تعدادی از کلاس ها و بسته های کلاس در سیستم شما استفاده شده است . بطور پیش فرض یک نمودار کلاس وجود دارد که Main ( اصلی ) نامیده شده و مستقیماً زیر نظر نمای Logical است . این نمودار کلاس بسته ها و کلاس های موجود در مدل را نمایش می دهد .داخل هر بسته ای نمودار دیگری است که Main ( اصلی ) نامیده می شود ، که شامل همه کلاس های داخل آن بسته است .     8-نتیجه گیری در این مقاله ما با دید شی گرا به  سیستم مدیریت اطلاعات در ساختمان هوشمند و ارائه مدل به وسیله دیاگرام هایUML  به تحلیل و طراحی شی گرای سیستم پرداختیم و سیستم BMS(Building Management System) را به منظور مطالعه امکان سنجی پیاده سازی در دانشگاه مورد بررسی قرار دادیم. در این سیستم با توجه به یکپارچه سازی مدیریت تأسیسات و سیستمهای مختلف در ساختمان، تمام تجهیزات بصورت هماهنگ کارکرده و امکان تداخل و بروز مشکلات ناشی از عدم هماهنگی از بین می رود. امكان گرفتن گزارش های آماری از تمامی تجهیزات و عملكرد آنها به منظور بهینه سازی مصرف و عملكرد، صرفه جویی هزینه ، زمان ، نیروی انسانی و بالا بردن امکانات رفاهی در ساختمان  امکان مانیتورینگ و کنترل تمامی نقاط تحت کنترل از طریق یک PC ، موبایل یا اینترنت را در اختیار می گذارد.


http://www.iranbargh.blogfa.com/post-103.aspx

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات