برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

با توجه به سطح ولتاژ سیستم، شرایط جغرافیائی و تمرکز یا عدم تمرکز بار مصرفی، می‌توان از انواع مختلف شبکه‌های توزیع برای تأمین نیازهای مشترکین استفاده کرد.

بطور کلی شبکه‌های توزیع می‌توانند هرنوع ساختاری را داشته باشند، ولی در حالت استاندارد می‌توان سه‌نوع ساختار کلی را برای شبکه‌های توزیع معرفی کرد:

الف) شبكة شعاعی:

در این سیستم مدار از شینة اصلی (پست فوق توزیع) به ترانسهای توزیع كشیده شده و به انتهای فیدر می‌رود. از مزایای این سیستم به ساده بودن شكل و ارزان بودن ساخت این شبكه می‌توان اشاره كرد. بزرگترین عیب شبكة شعاعی كه استفادة آن را در كشورهای به خصوص پیشرفته با كاهش مواجه ساخته بی‌برقی قسمت معیوب (قسمتی كه دچار خطا شده) تا انتهای فیدر است كه باعث افزایش هزینة انرژی فروخته نشده به مشتركین ، كاهش قابلیت اطمینان سیستم و نارضایتی مصرف كنندگان خواهد شد. امروزه برای رفع این مشكل از خطوط مانور ( Tie lines) برای برقدار كردن قسمت بی‌برق توسط فیدرهای مجاور استفاده می‌شود. انتخاب تعداد خطوط مانور برای یك فیدر، همچنین انتخاب مهمترین نقاط برای انجام مانور (طول بهینة كابل یا خط مانور)، ملاحظات عایقی فیدرها و حداكثر جریان قابل تحمل كابلها و خطوط (كه فیدرهای مجاور تا چه حد می‌توانند بار فیدر معیوب را تحمل كنند) از جمله مواردی است كه در این نوع شبكه‌ها باید مدنظر قرار گیرند. شكل1-3 ساختار ساده‌ای از یك شبكة شعاعی را نشان می‌دهد:

شبکه شعاعی

ب ) شبكة حلقوی:

برای افزایش قابلیت اطمینان شبكه‌های توزیع، می‌توان آنها را به صورت حلقوی طراحی كرد. بدین صورت كه تغذیة فیدر فشار متوسط (20 kV) پس از شروع از شینة اصلی (پست فوق توزیع) و پس از گذشت از پستهای توزیع دوباره به همان شین برمی‌گردد. در این سیستم اگر خطایی روی شبكه ایجاد شود، بلافاصله سكسیونرها عمل كرده و قسمت آسیب‌دیده را از شبکه جدا می‌کنند. سایر قسمتهای شبكه كه تحت تأثیر خطا قرار گرفته‌اند، از مسیر دیگر فیدر تغذیه خواهند شد. این مكانیزم در سیستمهای توزیع تحت عنوان بازیابی شبكه (Restoration) نامیده می‌شود. این سیستم با توجه به خطوط انتقال طولانی‌تر نسبت به شبكه شعاعی گرانتر است. شكل 1-4 شبكة حلقوی نمونه را نشان می‌دهد. از مزایای این شبكه نسبت به شبكه شعاعی می‌توان به موارد زیر اشاره كرد:

1 – شبكه حلقوی در مقایسه با شبكه شعاعی خاموشی كمتری می‌دهد.

2 – شبكه حلقوی نیازی به استفاده از خطوط مانور ندارد.

3 – در این نوع شبكه‌ها نگرانی از بابت شكست عایقی خطوط  وجود ندارد.

شبکه حلقوی

شبكه‌های توزیع معمولاً به صورت حلقوی طراحی می‌شوند و به صورت شعاعی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند. به این صورت كه قسمتی از فیدر كه میان دو پست توزیع از یك شبكة حلقوی(كه سكسیونر در بین آن دو پست قرار دارد) واقع است، به عنوان خط مانور در نظر گرفته می‌شود و هر یك از دو قسمت فیدر كه با سكسیونر جدا شده‌اد، از پست فوق توزیع تغذیه می‌شوند. شكل 1-5 نمونه‌ای از این شبكه‌ها را نشان می‌دهد:

شبکه های حلقوی شعاعی

ج )   شبكة غربالی:

كاملترین و در عین‌حال پیچیده‌ترین نوع شبكه‌های توزیع شبكة غربالی است، بدین صورت كه در آن هریک از پستهای توزیع به چندین پست توزیع دیگر مرتبط هستند. در شبکة غربالی می‌توان از یک یا چند شینة فوق‌توزیع برای تغذیة شبکه استفاده نمود. این نوع شبكه بالاترین كیفیت سرویس‌دهی به مشتركین را دارا می‌باشد. در این سیستم در صورتِ بی‌برقیِ شینة فوق‌توزیع، مشتركین آن بی‌برق نمی‌شوند و از شینة مجاور تغذیه می‌شوند. بدلیل مسائل اقتصادی، پیچیده بودن هماهنگی‌ها و مشكلات بهره‌‌برداری، همچنین كنترل پخش بار و عملكرد عناصر حفاظتی از این شبكه كمتر استفاده می‌شود . شكل 1-6 یك شبكة سادة غربالی را نشان می‌دهد.

شبکه غربالی

شبكة توزیع ایران:

شبكة توزیع ایران شبكه‌ای قدیمی است که دارای ساختاری شعاعی با خطوط مانور (كه غالباً با روش استادكاری و نه مهندسی نصب و راه‌اندازی شده‌اند) می‌باشد. عدم مكانیزاسیون، مشكلات اقتصادی، عدم استفاده از نیروههای متخصص و مهندسین مشاور، و نیز توسعة بی‌رویة شهرها و صنایع بدون توجه به مشكلات شبكة توزیع، شبكة توزیع ایران را در مقایسه با شبکه‌های توزیع كشورهای صنعتی بسیار عقب‌مانده‌تر قرار داده است.

طول عمر بیش از حدّ استاندارد كابلها هم (بیش از 30 سال) در اكثر نقاط كشور ضریب اطمینان شبكه‌های زمینی را به حداقل رسانده و بدنبال آن هزینه‌های گزافی در عیب‌یابی و مفصل‌زنی انرژیِ توزیع نشده و در ادامه درگیری با سازمانهائی نظیر شهرداری در حفّاریها را موجب شده است.

خوشبختانه در سالهای اخیر با توجه بیشتری كه به سیستمهای توزیع شده است، حركتهای خوبی در زمینة مكانیزاسیون شبكه‌های توزیع صورت گرفته كه پروژه‌های طرحهای جامع شهرهای كشور از آن جمله‌اند. در این پروژه‌ها محاسبات پیش بینی بار، پخش بار، خازن گذاری، جایابی پست فوق‌توزیع و توزیع، قابلیت اطمینان، جایابی بهینة نقاط مانور و سكسیونرها، محاسبات سطح مقطع كابلها و… انجام می‌شوند. انجام هر یك از این محاسبات به تنهایی كمكهای بسیاری را به بهبود خدمات‌رسانی به مشتركین می‌نماید. شكل 1-7 شمای ساده‌ای از اتصالات فیدرها در شبكة توزیع كشورمان را نشان می‌دهد.

شبکه توزیع ایران

 

http://www.g-m-u.ir/%D8%A8%D8%A7%DB%8C%DA%AF%D8%A7%D9%86%DB%8C/1816

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic