برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

اینورتر چیست و چه کاربردی دارد؟

اینورتر یا مبدل برق دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند. جریان AC تبدیل شده می توانند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که بوسیله ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می شود.

مطالبی که در این مقاله می خوانید:

اینورتر چیست و چه کاربردی دارد؟

کاربردهای اینورتر

انواع اینورترها از نظر فاز و شكل موج خروجی

مقدمه ای بر طراحی اینورترها

کارایی اینورتر

 


 

اینورتر چیست و چه کاربردی دارد؟

اینورتر یا مبدل برق دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند. جریان AC تبدیل شده می توانند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که بوسیله ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می شود.

 اینورترها قطعات متحرک ندارند و در طیف گسترده ای از ابزارهای کاربردی استفاده می شوند، از منبع تغذیه کامپیوتر گرفته تا ابزار بزرگ حمل و نقل فله. اینورترها معمولا برای تامین جریان AC از منابع DC مانند پانل های خورشیدی یا باتری مورد استفاده قرار می گیرند.

اینورتر نوسان ساز الکترونیکی قدرت بالا است. دلیل این نام گذاری آن است که این دستگاه عمل عکس مبدل برق AC به DC متداول را انجام می دهد.

کنترلر موتور میتواند به صورت دستی یا اتوماتیک یک موتور را راه اندازی یا متوقف کند ، رو به جلو یا عقب (راست گرد چپ گرد ) حرکت دهد. و یا با سرعت و گشتاور تنظیم شده ای به حرکت در آورده و در مقابل اضافه بار و فالتها محافظت کند. دامنه استفاده از کنترلر موتور بسته به کاربردهای مختلف از مصارف معمول نظیر کامپیوتر ، ماشین فاکس ، سیستمهای گرمایش و سرمایش تا مصارف صنعتی پیچیده مانند خطوط تولید روباتیک میتواند باشد .

درایو ها در کاربردهای مختلف مانند سیستمهای سروو یا کنترل کننده دور موتور با فیدبک در الکتروموتورهای AC و DC استفاده میگردد. درایوها دور موتور میتوانند دور موتور را به صورت پیوسته از صفر تا چندین برابر دور نامی تغییر دهند. تنظیم دور در الکتروموتورها علاوه بر کاربردهای فراوان در پروسه های صنعتی ، منجر به صرفه جوئی مصرف انرژی هم میگردد. علاوه بر آن درایوها در راه اندازی موتور جریان شروع کار و استارت موتور از شبکه را به میزان زیادی کاهش میدهند. بطوریکه این جریان خیلی کمتر از جریان اسمی موتور است.

درایوها میتوانند موتور را بطور نرم و کاملا کنترل شده استارت و استپ نمایند. زمان استارت و استپ را میتوان بدقت تنظیم نمود به صورتی که این زمان کسری از ثانیه و یا صدها دقیقه باشد. 

امروزه کاربردهای بسیاری برای استفاده از درایو در صنعت اتوماسیون میتوان نام برد از ماشینهای CNC ، موتورهای آسانسور ، نوار نقاله گرفته کنترل یک ولو 

توانائی درایو در استارت و استپ نرم و کنترل دور موتور موجب کاهش قابل ملاحظه تنشهای مکانیکی در کوپلینگها در تمامی ادوات دوار متصل به هم میگردد.

در زیر به دو نمونه از پر مصرف ترین انواع کنترلرهای موتور اشاره می گردد :

کنترل دور موتورهای AC یا AC Variable frequency drives

کنترل دور موتورهای DC یا DC motor speed or torque controls

 

درایو های AC  دور متغیر (کنترل دور موتورهای AC)

درایو های AC  دور متغیر ، سیستمهای کنترل سرعت موتور های AC می باشند .

درایو های AC هم سرعت موتور های القایی و هم سرعت موتور های سنکرون را با تنظیم فرکانس تغذیه ی موتور کنترل می کنند . درایو های AC با عناوین: درایو های تنظیم سرعت (ASD) ، یا درایوهای تنظیم فرکانس (AFD) ، یا درایوهای فرکانس متغیر(UFD)، یا درایو  سرعت متغیر (VSD)  و یا همه مبدلهای فرکانس (FC)  نیز شناخته می شوند .

اولین موتور AC در سال 1899 طراحی  شد. موتور های AC با استفاده از القای الکترومغناطیسی انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند. قطعا سرعت ثابت در تمامی پروسه ها وکاربردها مناسب نیست و لازم است که بتوان سرعت را متناسب با نیاز تغییر داد .

ماشین آلات صنعتی اغلب با موتور های که دارای تجهیزاتی جهت تنظیم سرعت می با شند، کار می کنند . چنین موتور هایی دارای ابعاد بزرگتر و توان های بالاتری نسبت به موارد مشابهی که در دریلهای الکتریکی و مخلوط کنها بکار می روند دارند .این موتور ها معمولا در یک سرعت ثابت به کار می روند. در صورتیکه نیاز به کنترل سرعت باشند از درایو AC (سرعت متغیر) استفاده می شود  .درایوهای AC در کاربرد های گوناگون صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. بعنوان یک مثال ساده درایو های AC  اغلب همراه با فنها جهت تنظیم جریان هوا در سیستم های بزرگ گرمایش و هوای مطبوع مورد استفاده قرار می گیرد جریان آب و مواد شیمیایی در پروسه های صنعتی اغلب، با تنظم سرعت پمپها کنترل می شود .

بعلاوه درایو های AC دور متغیر معمولادر کاربردهای پیچیده محیط های نامناسب و سخت نظیر میلهای کاغذ، کندن تونل ، دستگاه های دریل در صنعت نفت و یا معدن نیز مورد استفاده قرار می گیرند.

کنترل پروسه و کاهش مصرف انرژی دو دلیل اولیه برای استفاده از درایوهای AC می باشد. درایوهای AC در اصل برای کنترل پروسه ساخته شدند ، اما کاهش مصرف انرژی نیز به همان میزان دارای اهمیت است

 

 ذخیره ی انرژی با استفاده از درایو های AC :

مصرف انرژی اغلی در درایو های AC کمتر از کاربردهای سرعت ثابت است. پمپها و فنها دارای بیشترین مصرف انرژی می باشند. در صورتیکه یک فن با سرعت ثابت کار کند ممکن است که جریان هوا گاهی اوقات بیشتر از مقدار مورد نیاز باشد. جریان هوای اضافی را می توان با یک دمپر محدود نمود اما مفیدتر آنست که بتوان جریان هوا را با تنظیم سرعت موتور ، تنظیم نمود.

تنظیم سرعت بعنوان وسیله ای جهت کنترل پروسه :

موارد زیر فواید کنترل پروسه با استفاده از درایوهای AC می باشند :

مثال :

درایو AC عملکرد یکنواخت تری در مقایسه با کارکردهای دمر ثابت دارد. برای مثال در یک ایستگاه انتقال فاضلاب ، فاضلاب از طریق لوله های ، تحت نیروی گرانشی ، به یک چاه منتقل می شود. و از این پخش به پروسه تصفیه پمپ می شود.

در صورت استفاده از پمپهای سرعت ثابت ، پمپها به گونه ای تنظیم می شوند که در صورتیکه مایع داخل چاه به حد بالای مشخصی رسید استارت شده و در صورتیکه سطح آن به حد پایین رسیده استپ شوند. این روشن ، خاموش شدنهای پیوسته پمپها موجب کشیده شدن جریان الکتریکی بالا هنگام استارت موتور و در نتیجه ایجاد تنشهای گرمایی و الکترو مغناطیسی در موتور و تجهیزات کنترل قدرت میگردد. پمپها و لوله ها تحت فشارهای مکانیکی و هیدرولیکی قرار می گیرند . پروسه تصفیه  فاضلاب دارای مجموعه ای از تنشها در طول انتقال فاضلاب می باشد .

در صورت استفاده از درایوهای AC ، پمپها بصورت پیوسته کار می کنند و سرعت آنها با افزایش سطح مایع در چاه افزوده می شود. بدین ترتیب جریان ورودی با جریان خروجی متناسب گشته و پروسه بصورت یکنواخت انجام می گیرد.

 

کاربردهای اینورتر

بحثی كه همیشه در الكترونیك صنعتی مطرح بوده و هست تبدیل یك ولتاژ dc به یك ولتاژ ac است. به سیستمی كه این تبدیل را برای ما انجام می دهد اینورتر گفته می‌شود. اینورترها دارای رنج وسیعی از كاربردهای مختلف هستند كه تعدادی از انها را ذكر می كنیم: 

1- یك خط ولتاژ AC: خیلی از مواقع دسترسی به یك منبع dc مثل باتری وجود دارد. ولی یك خط ولتاژ AC مورد نیاز است مثل اتومبیل 

2- منابع تغذیه بدون وقفه (UPS): در انواع مختلف UPS ها جهت تبدیل توان باتری ها به یك توان AC به اینورترها نیاز داریم. 

3- كوره های القایی: اینورترها جهت تبدیل یك توان AC با فركانس پائین به یك توان AC با فركانس بالا مورد استفاده قرار می گیرند. این ولتاژ فركانس بالا در كوره های القایی مورد استفاده دارد. به این ترتیب كه ابتدا توان AC را به DC یكسو كرده و سپس توسط اینورتر به توان AC فركانس بالا تبدیل می‌كنند.

4- در سیستم انتقال توان HVDC: در این سیستم انتقال توان الكتریكی ، ابتدا توان AC به DC تبدیل می‌شود. این توان DC با ولتاژ بسیار بالا به وسیله خطوط انتقال به مقصد می رسد. در محل گیرنده، این توان DC دوباره به مقدار AC تبدیل می‌شود.

5- درایورهای فركانس متغیر: یك درایو فركانس متغیر، سرعت عملكرد یك موتور AC را به كمك كنترل كردن ولتاژو فركانس به صورت همزمان تنظیم می‌كند.

6- استفاده در پنلهای خورشیدی: پنلهای خورشیدی دارای خروجی DC هستند كه با استفاده از اینورترها این توان تبدیل به AC می‌شود.

 

انواع اینورترها از نظر فاز و شكل موج خروجی:

اینورترها از نظر فاز تبدیل به دو نوع عمده تك فاز و سه فاز تقسیم بندی می‌شوند همچنین از نظرشكل موج خروجیشان به چهار نوع زیر تقسیم می‌شوند.

1- خروجی به شكل موج مربعی

2- خروجی به شكل سینوسی اصلاح شده (معمولی)

3- خروجی به شكل سینوسی اصلاح شده (پله ای)

4- خروجی به شکل سینوسی خالص شكلهای زیر دو نوع سینوسی اصلاح شده را نشان می دهند.  

 

مقدمه ای بر طراحی اینورترها:

در این قسمت یك سری از مطالب پایه مربوط به طراحی اینورترها را بیان می كنیم. اگر شكل زیر بلوك دیاگرام یك اینورتر باشد چنانچه از تلفات اینورتر صرفنظر كنیم وتوان ورودی را با خروجی برابر بگیریم رابطه زیر را خواهیم داشت. 

Vin*Iin=Vout*Iout 

پس اگر یك ولتاژ خروجی  220 ولت با توان 400 وات نیاز داشته باشیم باید بدانیم كه در ورودی یك ولتاژ مثلاً 12 ولت با جریان 34 آمپر نیاز داریم. باید توجه داشت كه اگر ولتاژ ورودی dc با باتری تامین می‌شود باتری تا چه مدت كارایی خواهد داشت. مورد دوم بازدهی یك اینورتر است كه عبارت است از نسبت توان خروجی به توان ورودی بر حسب درصد كه در اینورترهای با طراحی خوب نزدیك 90% است. بازده بیشتر به مواردی چون تعداد المانهای سوئیچ كننده ، نوع المانهای سوئیچ كننده، روش سوئیچ كردن (مثلاً pwm یا spwm) مرغوبیت ترانسها و سیم پیچهای به كار رفتند و نوع فیلترهای مورد استفاده در اینورتر  بستگی دارد. 

مورد دیگر شكل موج خروجی یك اینورتر است. همانطور كه می دانیم یك شكل موج مربعی پریودیك دارای یك سری هارمونی است. مانند شكل زیر هارمونیكهای فرعی (دارای رتبه) دارای دامنه كمتر و فركانس بیشتری هستند و یكی از هارمونیكها كه به نام اصلی یا پایه خوانده می‌شود دارای فركانسی برابر فركانس شكل موج مربعی است. 

جهت آنالیز فوریه این شكل موج مقداری به نام THD تعریف می‌شود كه برابر است با: 

مسلم است كه هر چه مقدار THD كمتر باشد كیفیت شكل موج خروجی اینورتر بیشتر است. جهت بهبود كیفیت شكل موج خروجی اینورتر می‌توان از فیلترها استفاده كرد و در واقع هارمونیك اصلی را از میان دیگر هارمونیكها جدا نمود. 

ساده ترین مداری كه می‌توان برای یك اینورتر فرض كرد شكل زیر است. با تغییر وضعیت سوئیچ پالسهایی در اولیه ایجاد می‌شود كه پس از تقویت در ثانویه ترانس نمایان می‌شوند. می‌توان به جای سوئیچ از دو ترانزیستور یا IGBT استفاده كرد و به وسیله یك مدار پالس دهنده (مثل مدار بی استابل 555) آنها را به ترتیب پالس دهی كرد. 

به این دلیل اینكه در این روش دامنه هارمونیكهای فرعی نزدیك به دامنه هارمونیك اصلی است مقدار THD افزایش یافته و كیفیت شكل موج خروجی كاهش می یابد. 

 کارایی اینورتر

اینورتر یک وسیله بسیار کار آمد ومفید برای کنترل موتورهای متناوب می باشد.

قبل ازاینکه اینورترها بصورت گسترده وارد بازار شوند ، سازندگان ماشین آلات مشکلات خیلی زیادی برای کنترل سرعت موتورها داشتند که اینکار با گیربکسهای دور متغیر انجام می شد که آن هم از نظر مقدار تغییرسرعت و هم از نظر حجم خود گیربکس محدودیت زیادی برای سازندگان به همراه داشت.

با نصب یک اینورتر برای یک موتور متناوب ، تمام پارامترهای موتور (جریان ، گشتاور ، ولتاژ و فرکانس) قابل کنترل می باشد.

همچنین حفاظت موتور بصورت عالی توسط اینورتر انجام می شود.

کار عمومی و اصلی اینورتر تغییر سرعت چرخش موتور می باشد که این کار را با استفاده از روشهای پیشرفته ساخت موج سینوسی (مدولاسیون پهنای باند) انجام می دهد.

در کنار کار اصلی ، اینورتر امکانات دیگری را در اختیار ما قرار می دهد از جمله :

1-تغییر شیب برای روشن شدن و خاموش شدن موتور که باعث حفاظت موتور می شود.

 2- امکان روشن ، خاموش کردن و تغییر سرعت از روی کیپد یا ترمینال یا از راه دور با فرمان سریال.

3- امکان برنامه ریزی اینورتر بدن نیاز به کنترلر خارجی.

4 –امکان کنترل گشتاور بعنوان فیدبک بار موتور برای حذف فیدبکهای دیگر.

اینورترها قابلیت رجنریتیو داشته و در صورت نیاز به پایین آوردن سریع سرعت ، امکان برگشت انرژی از موتور به شبکه وجود دارد


http://www.parsiandrive.com/fa/%D8%A7%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%B9%D8%A7%D8%AA-%D9%81%D9%86%DB%8C/33-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D9%88%D8%B1%D8%AA%D8%B1-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D9%88-%DA%86%D9%87-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%A8%D8%B1%D8%AF%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%9F.html

اینورتر (Inverter) یا مبدل برق دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند. جریان AC تبدیل شده می توانند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که بوسیله ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می شود.

اینورتر چیست و چه کاربردی دارد؟

اینورترها قطعات متحرک ندارند و در طیف گسترده ای از ابزارهای کاربردی استفاده می شوند، از منبع تغذیه کامپیوتر گرفته تا ابزار بزرگ حمل و نقل فله. اینورترها معمولا برای تامین جریان AC از منابع DC مانند پانل های خورشیدی یا باتری مورد استفاده قرار می گیرند.

اینورتر نوسان ساز الکترونیکی قدرت بالا است. دلیل این نام گذاری آن است که این دستگاه عمل عکس مبدل برق AC به DC متداول را انجام می دهد. درواقع اینورتر یا درایو AC به دستگاهی گفته می شود كه به كمك آن می توان سرعت یك موتور AC سه فاز را كنترل كرد بدون آنكه قدرت و گشتاور موتور كاهش یابد. اینورترها در ظرفیتهای مختلف ساخته می شوند مثلاً برای یك موتور با توان 20 اسب بخار باید از اینورتر 20 HP استفاده كرد.

از نظر ورودی اینورترها به دو دسته تك فاز و سه فاز تقسیم می گردند. البته خروجی همه آنها سه فاز است. برای اینورترهای با توان بالای 3 اسب فقط از ورودی سه فاز استفاده می گردد.

برخی از اینورتر های با توان پایین دارای هشداری مبنی بر عدم استفاده از آنها برای روشن کردن لامپهای فلورسنت معمولی هستند. دلیل این هشدار این است که خازن تصحیح توان به صورت موازی با لامپ وصل شده است. با برداشتن خازن مشکل رفع خواهد شد.

ویژگی های اینورتر

كاهش انرژی مصرفی و لذا كاهش هزینه برق، كاهش جریان راه اندازی و در نتیجه طولانی شدن عمر موتور ، امكان تغییر سرعت موتور، امكان تغییر جهت حركت موتور، داشتن حفاظت در برابر اضافه بار، امكان كار موتور در شرایطی كه ولتاژ ورودی متغیر است، امكان كنترل از راه دور، ایجاد سرعت بیشتر از سرعت نامی موتور، برنامه ریزی كردن حركت.

اینورتر به صورت هوشمند میزان بار وارده به موتور را تشخیص داده و متناسب با همان بار، به موتور جریان می دهد و این جریان در بسیاری از مواقع از جریان نامی موتور كمتر است. دستگاهی الكترونیكی است كه بوسیله آن می توان سرعت موتورهای سه فاز را تغییر داد.

اینورتر (Inverter) یا مبدل برق دستگاه الکترونیکی است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند. جریان AC تبدیل شده می توانند بر اساس نیاز در هر ولتاژ و فرکانسی باشد که بوسیله ترانسفورماتورهای مناسب و مدارها کنترل می شود

دیگر كاربردها و مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره كرد :

**تنظیم كننده سرعت موتور (كنترل دور)

**تغیر دهنده جهت دور به راحتی و بدون نیاز به كنتاكتور

اینورتر چیست و چه کاربردی دارد؟

**روشن و خاموش نمودن موتور بدون نیاز به قطع و وصل برق اصلی

**كاهش ضربه های مكانیكی و در نتیجه افزایش طول عمر مفید قسمت مكانیكی

**حفاظت موتور در مقابل افزایش ولتاژ و جلوگیری از آسیب دیدن موتور

 

راه اندازی نرم موتور بدون هیچگونه ضربه به قسمتهای مكانیكی مثل كوپلینگها ، گیر بكسها ، تسمه ها ، زنجیرها و ... و در نتیجه افزایش طول عمر مفید موتور و سایر قسمتهای مكانیكی را به دنبال خواهد داشت .

حفاظت موتور در برابر اضافه بار؛ در این حالت چنانچه بار موتور از مقدار معمول مجاز بیشتر شود ، اینورتر موتور را خاموش می نماید و به كاربر پیام اضافه بار نشان می دهد .

 

جلوگیری از گرم كردن و در نهایت سوختن موتور در كابرد هایی كه موتور به طور مداوم چپگرد و راستگرد و یا خاموش می شود

همچنین چون در بسیاری از كاربر دها انرژی زیادی برای راه اندازی لازم است موتور انتخاب شده را با توان بالاتری انتخاب می كنند بنابراین میزان جریان زیادتری هم در حین كار از شبكه استفاده می كند .

چنانجه از اینورتر استفاده شود ، اینورتر به صورت كاملا اتوماتیك این جریان را در حین راه اندازی به مقدار لازم افزایش و در حین كار به مقدار لازم كاهش می دهد ، بنابراین به طور كلی هزینه برق مصرفی ك اهش چشم گیری خواهد داشت .

در بسیاری از كاربردها به هنگام راه اندازی ،‌موتور جریان بسیار بالایی از شبكه می كشد و موجب كاهش ولتاژ شبكه و ایجاد صدماتی به تاسیسات برق رسانی و سایر دستگاهها می گردد . این جریان به 6 برابر جریان نامی موتور می رسد كه بسیار نا مطلوب می باشد .

اینورتر چیست و چه کاربردی دارد؟

چنانچه از اینورتر استفاده شود این اضافه جریان بسیار اندك خواهد شد ( حداكثر 0.2 برابر ) به عنوان مثال اگر یك موتور با جریان نامی 10آمپر كار كند در هنگام راه اندازی این جریان به 60آمپر می رسد و در صورت استفاده از اینورتر این جریان حداكثر به 12آمپر می رسد .

كاهش جریان موتور به صورت اتوماتیك در هنگامی كه بار موتور كم می شود . این قابلیت به غیر از كاهش هزینه برق مصرفی موجب افزایش طول عمر مفید موتور خواهد شد .

امكان استفاده از برق تكفاز 220 ولت به جای سه فاز 380 ولت برای راه اندازی موتور سه فاز حداكثر با توان 3HP ( 2.2kw ). به این معنا كه می توان با برق خانگی یك موتور سه فاز را كاملا به صورت عادی راه اندازی نمود .

قابلیت داشتن دورهای مختلف به صورت حافظه ای .تبدیل یك موتور یك دور به یك موتور چند دور با سرعتهای دلخواه ،امكان ایجاد فشار ثابت در كاربرد پمپها به این ترتیب است كه با تغییر دور موتور فشار مورد نظر را ثابت نگه میدارد . به عنوان مثال فشار آب یك مخزن را ثابت نگه می دارد بنابراین در هنگام مصرف آب دور موتور به صورت خودكار زیاد می شود و در هنگامی كه آب مصرف نمی گردد دور موتور به صورت خودكار كاهش می یابد . بنابراین دور موتور با مقدار مصرف تغییر می نماید بنابراین آب با فشار ثابت به تمام نقاط می رسد .

مكان اتصال انكدر به اینورتر كه باعث می شود دور یك موتور با موتور دیگر یكسان شود .كنترل دور به صورت خودكار در مواردی كه لازم است دور موتور بسته به میزان محصول تولید شده تغییر كند . استفاده از اینورترها بر روی پمپ و فن و كمپرسورها در طی سال های اخیر بسیار گسترش یافته است .استفاده از آنها برای كنترل دور موتورها مزایای زیادی دارد كه مهمترین آنها عبارتند از :

1- عدم نیاز به دستگاههای كنترل دبی مكانیكی.

2- ذخیره انرژی تا 50%

 3- نبودن شوك راه اندازی.

4- افزایش عمر مفید قطعات مكانیكی.

از اینورترها در سه ناحیه استفاده می گردد :

1- فعالیتهای گشتاور ثابت مثل میكسرها , اكسترودرها , نوارهای نقاله و . . .

2- فعالیتهای توان ثابت مثل كشش و دستگاههای ماشینی.

3- فعالیتهای گشتاور متغیر مثل فن و پمپ.

در پمپها و فنها میزان دبی با سرعت موتور متناسب است. اما توان مصرفی با مكعب سرعت تناسب دارد. مثلاً اگر دور موتور به میزان 50% كاهش یابد آنگاه توان مصرفی لازم 12.5% خواهد بود و این به مفهوم 87.5% صرفه جویی در انرژی است.

 

http://www.tebyan.net/newindex.aspx?pid=188698

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic