برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

ترانسفورماتورهای سازگار با هارمونیك ترانسفورماتورهای  مقاوم عامل     K
هارمونیك های تولید شده توسط بارهای غیر خطی می توانند مشكلات حرارتی و گرمائی خطرناكی را در ترانسفورماتورهای توزیع استاندارد ایجاد نمایند . حتی اگر توان بار خیلی كمتر از مقدار نامی آن باشد ، هارمونیك ها می توانند باعث گرمای بیش از حد و صدمه دیدن ترانسفورماتورها شوند . جریان های هارمونیكی تلفات فوكو را بشدت افزایش می دهند . بهمین دلیل سازنده ها ، ترانسفورماتور های تنومندی  را ساخته اند تا اینكه بتوانند تلفات اضافی ناشی از هارمونیك ها را تحمل كنند . سازنده ها برای رعایت استاندارد یك روش سنجش ظرفیت، بنام عامل   Kرا ابداع كرده اند . در اساس عامل  K نشان دهنده مقدار افزایش در تلفات فوكو است . بنابراین ترانسفورماتور عامل  Kمی تواند باری به اندازه ظرفیت نامی ترانسفورماتور را تغذیه نماید مشروط براینكه عاملK بار غیر خطی تغذیه شده برابر با عامل K ترانسفورماتور باشد . مقادیر استاندارد عامل K برابر با 4 ، 9 ، 13 ، 20 ، 30 ، 40 ، 50 می باشند. این نوع ترانسفورماتورها عملا" هارمونیك را از بین نبرده تنها نسبت به آن مقاوم می باشند.
 
ترانسفورماتور HMT ( Harmonic Mitigating Transformer )  نوع دیگر از ترانسفورماتورهای سازگار با هارمونیك ترانسفورماتورهای HMT هستند كه ازصاف شدن بالای موج ولتاژ بواسطه بریده شدن آن جلوگیری می كند. HMT طوری ساخته شده است كه اعوجاج ولتاژ سیستم واثرات حرارتی ناشی از جریان های هارمونیك را كاهش می دهد. HMT این كار را از طریق حذف فلوها و جریان های هارمونیكی ایجاد شده توسط بار در سیم پیچی های ترانسفورماتور انجام می دهد. چنانچه شبكه های توزیع نیروی برق مجهز به ترانسفورماتورهایHMT  گردند می توانند همه نوع بارهای غیر خطی   ( با هر درجه از غیر خطی بودن ) را بدون اینكه پیامدهای منفی داشته باشند، تغذیه نمایند. بهمین دلیل در اماكنی كه بارهای غیر خطی زیاد وجود دارد از ترانسفورماتور HMT بصورت گسترده استفاده می شود .
مزایای ترانسفورماتورHMT  :  می توان از عبور جریان مؤلفه صفر هارمونیك ها ( شامل هارمونیك های سوم ، نهم و پانزدهم ) در سیم پیچی اولیه ، از طریق حذف فلوی آنها در سیم پیچی های ثانویه جلوگیری كرد . ·         ترانسفورماتورهای HMT با یك خروجی در دو مدل با شیفت فازی متفاوت ساخته می شوند. وقتی كه هر دو مدل با هم بكار می روند می توانند جریان های هارمونیك پنجم، هفتم، هفدهم و نوزدهم را درقسمت جلوئی شبكه حذف كنند .   ترانسفورماتورهای HMT با دو خروجی می توانند مولفه متعادل جریان های هارمونیك  پنجم، هفتم ، هفدهم و نوزدهم را در داخل سیم پیچی های ثانویه حذف كنند . ·     
   ترانسفورماتورهای
HMT با سه خروجی می توانند مولفه متعادل جریانهای هارمونیك پنجم، هفتم ، یازدهم و سیزدهم را در داخل سیم پیچی ثانویه حذف كنند .
·         كاهش جریان های هارمونیكی در سیم پیچی های اولیه HMT باعث كاهش افت ولتاژهای هارمونیكی و اعوجاج مربوطه می شود .
 كاهش تلفات توان بعلت كاهش جریان های هارمونیكی .
  بعبارت دیگر ترانسفورماتورHMT باعث ایجاد اعوجاج ولتاژ خیلی كمتری در مقایسه با ترانسفورماتورهای معمولی یا ترانسفورماتور عامل K می شود .
  
منبع : مجله Power Quality Advisor  - فوریه 2000

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic