برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)


نیروگاه خورشیدی

کشور مراکش قصد دارد یک نیروگاه عظیم را که از انرژی خورشید برای تولید برق استفاده می‌کند، در ماه آینده افتتاح کند.

 این نیروگاه خورشیدی که در شهر ورزازات در جنوب کشور واقع است، با مهار گرمای خورشید نمک را ذوب می‌کند و از این طریق گرما را تا شب نگه می‌دارد و از آن برای به حرکت درآوردن یک توربین در شب استفاده می‌کند. در اولین مرحله تا سه ساعت پس از تاریک شدن هوا می‌توان به این روش برق تولید کرد. اما هدف نهایی تولید برق تا ۲۰ ساعت پس از تاریکی است.

این پروژه بخشی از برنامه‌های مراکش برای تولید دست‌کم ۴۲ درصد از برق مورد نیاز خود از انرژی‌های تجدیدپذیر تا سال ۲۰۲۰ میلادی است. سازمان ملل از مراکش به دلیل ارائه چنین برنامه‌های بلندپروازانه‌ای قدردانی کرده است. بریتانیا که کشوری ثروتمندتر از مراکش است قصد دارد تا آن زمان ۳۰ درصد برق مورد نیاز خود را از انرژی‌های تجدیدپذیر تأمین کند.

نیروگاه ورزازات که یک کمپانی سعودی ساخت آن را برعهده دارد، یکی از بزرگترین نیروگاه‌های تولید برق جهان خواهد بود. آینه‌هایی که در این نیروگاه برای جذب گرمای خورشید استفاده می‌شود منطقه‌ای به وسعت شهر ربات، پایتخت کشور را خواهد پوشاند.

مجتمعی فوق مدرن

نمک ذوب شده در این مخزن بزرگ، گرمای تولید‌شده را تا شب در خود نگه می‌دارد

پدی پدماناتان، از کمپانی سعودی آکوا، که ساخت این نیروگاه را بر عهده دارد درباره این پروژه می‌گوید: «مهم نیست که شما مهندس باشید یا یک رهگذر عادی، این نیروگاه شما را مجذوب می‌کند».

به گفته پدماناتان، مثل این است که شما ۳۵ زمین فوتبال با آینه‌های عظیمی که رو به آسمان هستند، دارید. این آینه‌ها که از قابلیت حرکت برخوردارند می‌توانند در تمام روز جهت خورشید را دنبال کنند. سازندگان این نیروگاه می‌گویند که فاز اول این نیروگاه فوق مدرن می‌تواند برق مورد نیاز یک میلیون نفر را تامین کند.

این نیروگاه بخشی از برنامه‌های پادشاه مراکش برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور است. مراکش به میزان ۹۸ درصد به سوخت‌های فسیلی وارداتی وابسته است.

وزیر محیط زیست مراکش می‌گوید: «ما متقاعد شده‌ایم که پدیده تغییرات آب و هوایی فرصتی برای کشور ما ایجاد می‌کند».

به عنوان بخشی از تعهد این کشور به کنفرانس آب و هوایی پاریس، مراکش وعده داد تا در قبال دریافت کمک برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به میزان ۳۲ درصد از میزان تولید گاز کربنیک خود بکاهد.

اکنون سپانیا تامین‌کننده برق مراکش است، اما مهندسان امیدوارند که این روند مدت زمان زیادی طول نکشد. به گفته پدی پدماناتان، واضح است که این کشور باید بتواند به اروپا برق صادر کند و این کار عملی خواهد شد.

تکنولوژی استفاده از گرمای خورشید تنها در کشورهای آفتابی و گرم عملی است. هزینه‌ها در حال کاهش است و ظرفیت در حال افزایش ذخیره انرژی علاقه به استفاده از این نوع انرژی را افزایش داده است.

سازمان بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند که احتمالا تا سال ۲۰۵۰ میلادی، نور خورشید به منبع اصلی تولید برق در جهان بدل خواهد شد.

صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic