برق. قدرت. کنترل. الکترونیک. مخابرات. تاسیسات.

دایره المعارف تاسیسات برق (اطلاعات عمومی برق)

تجربیات نظارتی مهم در تاسیسات برق (1)

تجربه نظارتی  در حفر چاه ارت و بدست  آوردن مقاومت زیر 2 اهم در ساختمان های مسکونی و تجاری و اداری:


اگر قبل از حفر چاه ارت در ساختمان همبندی اجرا شده است، در این مورد هیچ صحبتی با مجری چاه ارت نکنید.
چرا؟
چون معمولا مجریان چاه ارت از سیم همبندی کمک گرفته و از ان برای  بدست آوردن مقاومت زیر 2 اهم استفاده می کنن. به خصوص در مکان هایی که سنگلاخی هستند، مقاومت زیر 2 اهم بسیار به سختی بدست می آید.
مثلا فرض کنید  مجری چاه ارت، مقاومت را با سیم همبندی 2 اهم بدست آورده است. اما اگر مقاومت بدون سیم همبندی را اندازه بگیریم، قطعا مقداری خیلی بیشتر از 2 اهم بدست می آید که غیر قابل قبول است  و نباید تایید گردد.

ابتدا مجری چاه ارت باید بتواند بدون سیم همبندی مقاومت زیر 2 اهم را بدست آورد. اما اگر از وجود سیم همبندی اطلاع داشته باشد بدون توجه به این امر، زیرکی کرده و مقاومت را به کمک سیم همبندی زیر 2 اهم بدست می آورد که اشتباه است.
در چک لیست های بازرسان انشعابات برق، معمولا دو گزینه وجود دارد:
1- مقاومت بدون سیم همبندی
2- مقاومت با سیم همبندی
حتما و حتما و حتما باید در گزینه اول، مجری چاه ارت بتواند مقاومت زیر 2 اهم را بدست آورد.
معمولا ناظران برق و یا بازرسان انشعابات برق صفرکیلومتر، از این نکته بسیار مهم اطلاع ندارند و مجری چاه ارت هم از این بی اطلاعی ناظر برق سوء استفاده کرده و بدون اطلاع او، مقاومت را همراه با سیم همبندی اندازه گرفته و به زیر 2 اهم می رساند.
پس خلاصه مطلب اینکه:
 مقاومت چاه ارت باید بدون سیم همبندی زیر 2 اهم باشد. بعد از اینکه مجری توانست این مقدار مقاومت را بدست آورد، از وجود سیم همبندی او را مطلع کنید.


نکته مهم1:
باید یک جعبه تست اتصال زمین نیز در هنگام اجرای چاه ارت در ساختمان در محل مناسبی که ناظر برق و بازرس انشعابات با هماهنگی یکدیگر انتخاب می کنند، نصب شود. یک شینه مسی داخل آن وجود داشته باشد و سیم همبندی و  سیم ارت از چاه ارت به طور مجزا به این شینه نصب گردند.
نکته مهم 2:
بهتر است یک سیم همبندی نیز برای پله های فرار فلزی و یک سیم همبندی برای سازه آسانسور و یک سیم همبندی برای نرده های فلزی در صورت وجود، به شینه ای که در نکته 1 به آن اشاره شده است، برده شود.
به تعداد سیم های همبندی روی شینه فوق، باید اتصال مجزا و سوراخ مجزا وجود داشته باشد.


صفحات جانبی

نظرسنجی

    لطفاً نظرات خود را درمورد وبلاگ با اینجانب در میان بگذارید.(iman.sariri@yahoo.com)نتایج تاکنون15000مفید و 125غیرمفید. با سپاس


  • آخرین پستها

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات